Bob a Bobek míří poprvé do kin. Hlas Josefa Dvořáka byl ale nahrazen slavnými bratry

Bob a Bobek míří poprvé do kin. Hlas Josefa Dvořáka byl ale nahrazen slavnými bratry
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda | Forum Film
Králíci z klobouku kouzelníka Pokustóna se poprvé objevili na televizních obrazovkách v roce 1979. Zvířecí hrdinové si díky nezaměnitelné animaci od Vladimíra Jiránka, hlasu Josefa Dvořáka a nesmrtelné hudbě Petra Skoumala ihned stali miláčky nejen dětí, ale v podstatě všech generací. Večerníčky zaznamenaly úspěch a oblíbení králicí se nakonec dočkali 91 epizod a osmi sérií, jen se z původního seriálu Bob a Bobek - králíci z klobouku stal titul Bob a Bobek na cestách.
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
72%
Svého posledního večerníčkového dobrodružství se postavy dočkaly v roce 2005, ani po takřka 20 letech ale jejich popularita neklesá. Naopak byla spíše navýšena úspěšnými dětskými knihami a zejména jejich skotačením na dvou ročnících mistrovství světa v ledním hokeji. Maskoti v podobě oblíbených králíků si podmanili stadiony v roce 2015 a pro svůj enormní úspěch si tuto pozici zopakovali i letos. Nadšené ohlasy a rozprodaní plyšáci jasně ukázali, že se jedná o jedny z našich nejpopulárnějších animovaných postaviček, o něž je pořád zájem. Další destinace tedy byla jasná – kino s jejich prvním celovečerním filmem.
Bob a Bobek: Na stopě Mrkvojeda nám tedy nabízí jejich první pořádně dlouhé dobrodružství, při němž musí rozluštit velkou záhadu. Králíci žijí v maringotce slavného kouzelníka v zahrádkářské kolonii, kde se zrovna připravuje soutěž o nejlepší zeleninu Zlatý kořen. Sami se zúčastní, příliš jim to ale nejde a konkurence je veliká. V kolonii se ovšem začne řešit velká záhada – soutěžícím totiž začne mizet veškerá úroda. A samozřejmě jenom naše oblíbená dvojka může najít viníka.
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda: finální trailer | Forum Film
Od tradičních příběhů se přitom nová verze v lecčem liší, v animaci se ale naštěstí sází zejména na jistotu. Byla vytvářena tradiční 2D ručně kreslenou technikou, která ctí kouzlo a styl původních kreseb Vladimíra Jiránka. Zároveň má ovšem ambice splňovat i modernější trendy, klasickou grafickou linku proto obohatily barvy a postavičky jsou stínované. Na filmu pracovalo celkem 20 lidí od animátorů přes ilustrátory až po fázaře a koloristy, kteří nad snímkem strávili 3 roky času.
Asi největší a nejznatelnější změnou proti originálním pohádkám je, že každá postava má svůj vlastní hlas. Zatímco ve Večerníčku jsme slyšeli pouze vypravěče Josefa Dvořáka, zde se dočkáme tradičnějšího vyprávění, kdy k nám promlouvají jednotlivé postavy. Ikonický hlas vypravěče se proto tentokrát nevrátil, místo toho se titulních rolí chopila známá bratrská dvojice Kryštof a Matěj Hádkovi. I když nakonec každý z nich hraje nakonec jinou postavu, než bylo původně v plánu.
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
Bob a Bobek ve filmu: Na stopě Mrkvojeda
Starší Matěj měl totiž původně namluvit rozvážnějšího a zkušenějšího Boba, k čemuž ho předurčoval jeho vyšší věk, zatímco Kryštof zbrklejšího Bobka. Nakonec si ovšem role prohodili, jelikož se při dabingu zjistilo, že Kryštofovi sedí role Boba paradoxně lépe. „Matěj si s tím hlasem chtěl pořád hrát, Kryštofův hlas působí seriózně,“ vysvětlili režiséři Miroslav Zachariáš a Ondřej Pecha svoji volbu. Záporné postavě příběhu pak propůjčil hlas Milan Šteindler. Zvyknou si diváci na nové hlasy? A dokáží Bob s Bobkem zabodovat i mezi modernějšími 3D animáky? O tom se můžete v kinech přesvědčit již ode dneška.
Podívejte se na žebříček nejlepších českých pohádek a nezapomeňte vyzkoušet náš kvíz z Večerníčků.
Zdroj: Forum Film, Česká televize