Vykoupení z věznice Shawshank v kinech narazilo. Stephen King ví, proč byl film zprvu propadák
Zatímco lehce odvyprávěné osudy bodrého prosťáčka z Alabamy, který v podání Toma Hankse proběhl milníky americké historie od 50. do 70. let, neměly o zástupy diváků a oscarové vavříny nouzi, Shawshank si vytáhl černého Petra. Stephen King už sice stál za převážně hororovými klasikami jako Carrie, Osvícení nebo Misery nechce zemřít, ale snímek od neznámého Darabonta bez nadpřirozena, psycho záporáků či vraždících klaunů se prodával hůř. Zvlášť tehdy, když krátká předloha nesla název Rita Heyworth a Vykoupení z věznice Shawshank v narážce na plakát slavné herečky, jímž Andy ve své cele kamufluje únikový plán. Studio si navíc nepřálo Kinga zmiňovat během propagace, jelikož doufalo v oslovení náročnějšího, nikoli jen žánrového publika.
Nenápadný projekt, natáčený po dobu tří měsíců v nepoužívaném nápravném zařízení v Ohiu, měl rozpočet 25 milionů dolarů i přesto, že hlavní roli odmítli Tom Hanks, Tom Cruise či Kevin Costner. Robbins i Morgan Freeman v roli vypravěče a letitého mukla Reda sice utvořili památnou charakterní dvojici, ale film postrádal oporu herecké hvězdy a navrch se nikomu nepodařilo přijít s názvem, který by lépe prodával. A to ani Kingovi, jenž dle vlastních slov nikdy neměl v oblibě ani titul své povídky.
„Zprvu to z kasovního hlediska nebyl velký úspěch,“ vrátil se spisovatel v knize Stephen King Goes to the Movies k Shawshanku, který si z kin odnesl pouhých 16 milionů dolarů. „Částečně to mohla být vina názvu, který neprozrazoval žádné informace a v hlavách potenciálních diváků nevyvolal žádnou konkrétní představu. Nikdo bohužel nedokázal vymyslet nic lepšího, a to včetně mě. Já nikdy neměl v lásce ani název mého příběhu, což platí dodnes,“ prozradil King, jenž si jinak danou filmovou adaptaci nemůže vynachválit. Shawshank považuje za jedno z nejpovedenějších převedení svého díla do filmu a Darabontovi poté mile rád umožnil adaptovat také Zelenou míli a Mlhu, pokaždé k vlastní velké spokojenosti.
Obecenstvo tehdy nicméně neskočilo na špek ani trochu sentimentálním plakátům, ani avizovanému vykoupení z fiktivní věznice, již King ve své novele jako tradičně situoval do rodného státu Maine. Vedle Forresta a dalších letních i podzimních hitů Pulp Fiction, Pravdivé lži nebo Divoká řeka nadčasový příběh o naději zapadl, ovšem nezapomnělo se na něj. Akademie jej poctila sedmi oscarovými nominacemi, a když film zamířil na domácí nosiče, zprávy o silném, snad i výjimečném zážitku se rychle rozkřikly. Shawshank se tak roku 1995 stal vůbec nejprodávanějším, potažmo nejpůjčovanějším VHS titulem sezóny.
Pro Kinga jde o esenciální snímek z tematické kategorie dvou mužů a jejich hlubokého přátelství. Knihovna amerického Kongresu Shaswhank roku 2015 zařadila do Národního filmového registru jako kulturně, historicky nebo esteticky významné dílo. Po oscarovém závodu se film do kin vrátil a nakonec z nich po celém světě v součtu vytěžil přes sedmdesát milionů dolarů. Kéž by měl každý neprůstřelně kvalitní projekt takto šťastný konečný ortel.
Zdroje: SlashFilm, Stephen King Goes to the Movies
Prohlédněte si žebříček nejlepších filmů podle uživatelů a uživatelek Kinoboxu.