Nejhorší režisér světa je zpátky. Nenáviděný tvůrce uvede kriminálku se ztraceným pejskem
BloodRayne, Postal, Ve jménu krále (Dungeon Siege), Alone in the Dark, House of the Dead či Far Cry. To jsou jen některé z videoher, o jejichž adaptace se Boll mezi lety 2001 a 2016 pokusil. Nejde přitom jen o to, že natáčel laciné a mizerné filmy, které se díky prodeji domácích nosičů a sběratelům bizáru nakonec obvykle jakžtakž zaplatily; Bollovu slávu umocňovalo vedení v podstatě otevřené války s kritickou obcí i vývojáři her, které svými převedeními na plátno prznil. Jen málokterý filmař se s odbornou veřejností tak rád hádal a pohrdal názory těch, kteří jeho tvorbu nepovažovali za geniální.
Boll ohlásil konec své často vysmívané kariéry v roce 2016, kdy se vrhl na gastronomii. Jakožto milovníkovi vytříbené kuchyně se mu dařilo výrazně lépe než na režijní stoličce, což glosoval pro CBS News roku 2018: „Je to zajímavé, že? Musel jsem si otevřít restauraci, abych dostal dobré recenze.“ A skutečně, jeho podnik v kanadském Vancouveru, kde dlouhodobě žije, se dočkal několika ocenění a před pandemií Boll se svou manželkou Natalií plánovali i expanzi do Toronta a dokonce i do Číny. Covid jej však opět nasměroval k filmařině.
V roce 2022 už dokonce bez větší pozornosti médií i publika natočil psychologický thriller Hanau podle skutečné události, při níž ultrapravicový konspirátor z rasistických důvodů zastřelil deset lidí a nakonec i sám sebe. Těžko říct, jak Bollův v Německu natáčený ponor do temnoty lidské duše dopadl, jeho další dílo se však už dočká větší pozornosti.
Jde totiž o kriminálku First Shift (tedy První směna), pojednávající o policejní novicce Angele v podání Kristen Renton, jež čelí náročným případům i drsnému parťákovi Russoovi (Gino Anthony Pesi). Příběh o klasickém střetu entuziastického nováčka a ostříleného až vyhořelého poldy se odehrává v New Yorku a mělo by se prý jednat o oslavu nevděčné a obětavé policejní práce a zmapování jejích různých odstínů. Dvojici na brooklynských ulicích čekají samozřejmě jak drobné nepříjemnosti, tak i střety s nebezpečnou mafií.
„Mým cílem je ukázat publiku tvrdou realitu, která pomáhá formovat silné vazby, obzvláště v tak stresujícím prostředí, jaké představují pořádkové síly. S tak neuvěřitelným obsazením po boku jsem nadšený z toho, že zase jednou mohu usednout na režijní stoličku. Jsem připraven vytvořit něco opravdu speciálního,“ cituje rozplývajícího se Bolla web Collider.
Něco speciálního nás nejspíš opravdu čeká. Podle webu The Hollywood Reporter Boll řekl, že jde o nejméně násilný snímek jeho kariéry a že kvůli nedostatku feel-good filmů v současné nabídce kin a streamovacích služeb do něj zakomponoval i vedlejší linku o ztraceném pejskovi.
Jak Bollův „velký návrat“ dopadne, se dozvíme už poměrně brzy. Snímek se totiž 30. srpna objeví jak v amerických kinech, tak i na streamovacích službách. Zatím není jasné, kdy se dílo dostane na nějakou z našich platforem, ale na konci prázdnin se tedy minimálně dozvíme to, co si o Bollově představě policejní práce myslí první diváci.
Zábavně špatné snímky jako BloodRayne, Ve jménu krále či Far Cry si můžete přehrát i na našem webu. Podívejte se také na náš žebříček nejlepších videoherních adaptací.