Pavouci z kultovního hororu se museli účastnit konkurzu. Hlavním pomocníkem filmařů byl fén
Snímek byl debutem Franka Marshalla, jenž později natočil třeba thriller Přežít, rodinné dobrodružství Osm statečných nebo aktuální dokument The Beach Boys o slavné kalifornské kapele, jenž je k přehrání na platformě Disney+. Žádným dalším dílem však svou prvotinu, u níž vycházel i z Hitchcockových Ptáků, nepřekonal. To mu však nemusí až tak vadit, jelikož se do dějin kinematografie zapsal hlavně jako producent a společně se svou manželkou Kathleen Kenedy (nyní ředitelkou Lucasfilmu) a Stevenem Spielbergem založil věhlasnou společnost Amblin, produkující většinu Spielbergových hitů.
Obsazení Arachnofobie vévodili Jeff Daniels jako strachem z pavouků stižený venkovský lékař a John Goodman, zjevně si vychutnávající odlehčenou roli nekompromisního deratizátora. Tito známí herci však nebyli jediní, kdo se musel o účast ve snímku ucházet – castingem totiž procházeli i pavouci, jichž je ve filmu opravdu požehnaně.
Až na finálního superpavouka však nejde o animatronické loutky ani počítačové triky, nýbrž o skutečné arachnidy. O jejich vzhledu Marshall dlouze přemýšlel, jelikož si dobře uvědomoval, že pavouci hlavně musejí vypadat nebezpečně a děsivě. Primárně tudíž vsadil na zástupce druhu delena cancerides, vyskytující se v Austrálii a na Novém Zélandu. Ve skutečnosti tento druh není člověku nebezpečný, ovšem díky dlouhým nohám a velké obratnosti působí skutečně znepokojivým dojmem.
Marshall společně s entomologem Stevem Kutcherem připravil castingové zkoušky, jimž říkal „pavoučí olympiáda“. Posuzoval nejen jejich vizuální děsivost, ale i schopnost lézt po skle a ochotu k pohybu, čemuž napomáhal proudem vzduchu z fénu. Nakonec se mu podařilo dát dohromady různé skupiny pavouků, jež se hodily do odlišných scén.
Fény, spreje a ochotní pavouci
Například rychlého vylézání spousty pavouků z odtoku umyvadlo bylo dosaženo právě pomocí horkého vzduchu z fénu, který filmaři foukali zespodu umyvadla. Změny teplot obecně fungovaly k tomu, aby pavouci dělali to, co tvůrci chtěli, jinak je ale samozřejmě nešlo nijak cvičit či přemlouvat. Kutcher ještě zjistil, že pavouci nemají rádi leštící sprej s citronovou vůní, takže pokud jej filmaři někam nastříkali, tito členovci se od něj snažili dostat co nejdál. Sluší se dodat, že Kutcher se také staral o to, aby během natáčení nebylo žádnému pavoukovi ublíženo. To je dnes standardem, před pár dekádami však o takovou samozřejmost nešlo.
Pomocí spreje a fénů také filmaři navedli jednoho obzvláště schopného pavouka ve známé sprchové scéně. V lehkém odkazu na Psycho pavouk nejdříve vylezl po sprchovém závěsu a následně měl skočit na krk herečky Cori Wellins. Osminohý herec však dopadl přímo na její obličej. Wellins však zachovala klid a podle vzpomínek odborníka na speciální efekty Jamieho Hynemana v časopis Popular Mechanics jí bylo jasné, že záběr bude vypadat dobře. S hraním vyděšeného křiku tedy počkala do chvíle, než pavouk slezl po jejím obličeji a dekoltu a výsledkem je pro každého arachnofobika jen těžko zapomenutelná scéna.
Pokud byste se chtěli ve svém strachu z pavouků pořádně porochnit, můžete dát šanci obdobnému hororu Království pavouků (1977) s Williamem Shatnerem a stovkami sklípkanů. V amerických kinech se letos objevil i další pavoučí horor Sting a fanoušci subžánru jistě dobře znají i vyloženě komediální šílenost Pavoučí teror z roku 2002, kde lze vidět i Davida Arquetteho a mladičkou Scarlett Johansson. Případně se můžete mrknout i na dokument o vzniku výše zmíněné klasiky s názvem Thrills, Chills & Spiders: The Making of Arachnophobia.