Každý záběr jde zarámovat, Herbert by byl pyšný. Recenze na druhou Dunu dál hýří nadšením
Americký recenzní web Rotten Tomatoes totiž momentálně eviduje už 131 profesionálních recenzí, z nichž plných 128 uděluje pomyslný palec nahoru. To znamená, že snímek Denise Villeneuva kladně hodnotí těžko uvěřitelných 98 % recenzentů, jejichž průměrné skóre je navíc 8,6 bodů z 10 možných. Pro srovnání lze zmínit, že první Duna se na zmíněném webu postupně dočkala více než 500 recenzí, z nichž 83 % bylo kladných s průměrným skóre 7,6/10. Podobnými čísly se opravdu jen tak nějaký snímek pochlubit nemůže. I na obvykle o něco přísnějším serveru Metacritic se momentálně nachází 42 recenzí, z nichž žádná není negativní, 38 je pozitivních a čtyři jsou někde mezi. Průměrné hodnocení činí 80 %.
Co konkrétního recenzenti na pokračování monumentální sci-fi vypichují? Převládající názor je takový, že jde o vizuálně strhující a vypravěčsky epické dílo, které adaptuje populární předlohu skutečně velkolepým způsobem. Často se zmiňuje, že jde o skutečný vrchol současné blockbusterové tvorby. „Pokračování ztrácí odstup a eleganci prvního filmu, přiklání se spíše k blockbusterovému zážitku. Tiché sebevědomí jedničky se ve dvojce přeměnilo na nespoutanou bravuru,“ píše třeba Wenlei Ma z webu PerthNow.
„Villeneuve měl v minulosti problémy s vybalancováním příběhu a obrazové složky, tady se mu to však podařilo vyvážit úplně přesně,“ říká Richard Lawson z Vanity Fair a dodává, že navzdory očividné velkoleposti si vyprávění dokáže udržet nádech svěžesti. Obdobně i novinářka Perri Nemiroff ve své videorecenzi na YouTube popisuje, jak se daří každým jednotlivým obrazem bavit a vtahovat diváka či divačku, zatímco se krok za krokem seznamujeme s pravidly těchto galaktických šachů i zvláštnostmi jednotlivých postav. Richard Whittaker z Austin Chronicle zase píše, že „zatímco válka je vyobrazena jako dechberoucí spektákl, otázky na všechny politické a morální otázky zanechají publikum hluboce zneklidněné. Herbert by byl pyšný.“
„Villeneuve přistupuje ke každému záběru jako k obrazu na zdi. Každá designová volba vypadá, jako by ji vytvářely tisíciletí alternativní lidské historie, od tajemných hieroglyfů až po plejádu kreativních masek a závojů určených k zakrytí tváře těch, kdo jsou u moci – což jsou převážně ženy,“ chválí Peter Debruge z webu Variety. „Druhá Duna je úchvatnou, vizuální ohromující sci-fi podívanou a zničujícím střetem mýtu a osudu v galaktickém měřítku,“ neskrývá nadšení Mae Abdulbaki z webu ScreenRant.
Za zmínku však stojí, že dvě ze všehovšudy tří negativních recenzí na Rotten Tomatoes pocházejí od renomovaných médií. David Ehrlich z webu IndieWire píše, že pokud vás nezaujal první díl, od toho druhého nelze čekat nic převratně jiného: „Nejen že nový film navazuje přesně tam, kde ten předchozí skončil, ale také přenáší jeho silné a slabé stránky, díky nimž byl předchozí snímek tak úžasný na pohled, ale umrtvující na sledování.“
Podle Lovie Gyarkye z rovněž prestižního The Hollywood Reporter se filmu nedaří plně vystihnout jemné nuance antiimperiální a ekologicky dystopické předlohy Franka Herberta. Určitý povrchní důraz na strhující vizuální stránku a (nezbytné) okleštění socio-politicky komplexních Herbertových knih se Villeneuvovi a jeho týmu vytýkalo už u prvního dílu, takže tyto dva negativní komentáře naznačují, že nespokojené diváky a divačky jedničky možná Villeneuvův tým nepřesvědčí ani napodruhé; zdá se totiž, že útočí podobnými zbraněmi jako před třemi lety. To ale naprosté většině publika nejspíš vadit nebude…
Druhá Duna vstoupí do našich kin ve čtvrtek 29. února, první film si zatím můžete přehrát na platformě HBO Max. Připomínáme i naší speciální projekci očekávané novinky, která se uskuteční 3. března v pražském kině Lucerna. Podívejte se také na náš žebříček nejlepších sci-fi všech dob, do jehož podoby by pokračování Duny mohlo výrazněji promluvit.
Zdroje: Rotten Tomatoes, Metacritic, Variety, Austin Chronicle, ScreenRant, YouTube, Vanity Fair, PerthNow, IndieWire, The Hollywood Reporter