První reakce na druhou Dunu mluví o naprostém triumfu. Čeká nás největší sci-fi všech dob?
Nepřekvapivě se dočkáváme lidí, kteří se překřikují v superlativech. Je tedy dobré upozornit na to, že diváci premiéry jsou v tomto exkluzivním časovém okně motivovaní vymýšlet co nejextrémnější prohlášení, protože nikdo vás neretweetuje za „Docela to ušlo.“ Stejně jako v případě Madam Web se před pár dny závodilo v hledání co nejvtipnějších nadávek, dnes je tomu naopak. Na opravdu autentické reakce si budeme počkat do 21. února, kdy padne embargo i na texty v médiích, a následně na premiéru koncem února.
Přesto můžeme první reakce považovat za ujištění, že nás přinejmenším nečeká průšvih. Diváci se předhánějí v tom, jak co nejokázaleji prohlásit novou Dunu takřka největším sci-fi všech dob, někdy doslova. Moderátorka popkulturního Youtube pořadu Grace Randolph tweetuje: „Duna je největší válečný film všech dob. Vysoké umění a absolutní blockbuster zároveň. Denis Villeneuve se díky ní možná dostane do stejné pozice, jakou má Christopher Nolan.“
Redaktor amerického Totalfilmu Jordan Farley se rozepsal: „Jsem druhou Dunou naprosto uchvácený. Přišla mi ještě víc vtahující a emocionální než jednička. Přehlednost, tíha a měřítko akce mnou otřásly. Pro mě se jedná vedle Pána prstenů o další definitivní adaptaci zásadního textu. Je navíc vzácné setkat se s tak myšlenkově hutným blockbusterem. Jedná se prakticky o satiru náboženského fanatismu. Taky jde o Timmyho nejlepší výkon, sám bych ho následoval až na hřbet písečného červa.“
Grafický designer tweetující jako joe muad’dib se zaměřuje na chválu řemesla: „Druhá Duna je absolutním triumfem kinematografického mistrovství. Od vizuálů po design zvuku. Technická bravura umožňuje už tak perfektnímu scénáři rozkvést. Zhlédněte to na co největším plátně!“
Další publicistka Emily Murray se přidává s chválou herců: „Lze argumentovat, že jde o magnum opus Denise Villeneuva. Druhá Duna je zkrátka mistrovské dílo. Hodí vás přímo do akce, je zcela vtahující a devastující. Timothée Chalamet a Zendaya jsou lepší než kdy dřív. Prostě dechberoucí filmařina. Jsem v úžasu.“
Tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. V reakcích se jako motiv navrací fascinace z toho, že film s rozměry blockbusteru dosahuje tak velké umělecké a myšlenkové úrovně. Mluví se o vtahujícím zážitku v úchvatném měřítku a strhující válečné podívané. Občas si někdo vzpomene na herce, ale je jasné, že tenhle projekt strhává velikostí víc než intimitou a problém budou mít možná ti, kteří mají rádi, když si příběhy uchovávají lidské měřítko.
Troufl si někdo být negativní? Když chvíli hledáme, filmový novinář Scott Mendelson naznačuje přes celkové nadšení menší problém s tempem: „Druhá Duna je audiovizuální triumf srovnatelný se čtvrtým Johnem Wickem a druhým Avatarem. Silné herecké výkony, nápaditá akce. Stejně jako jednička ale dojde tomuhle dvě a půl hodiny dlouhému filmu příběh někdy po devadesáti minutách a zbytek kluše na místě.“
To je ale jediný náznak problému. Opět: mějme na paměti, že po každé premiéře podobného filmu se vždy dočkáváme záplavy superlativů. Jde ale jistě o pozitivní znamení a do české premiéry 29. února můžeme vyčkávat vybaveni slovy publicisty Erica Eisenberga: „Po zhlédnutí druhé Duny můžu říct, že jsem sám osedlal písečného červa. Je to magická zkušenost a věrná adaptace, na kterou fanoušci čekali (s několika chytrými změnami). Fascinující studie fanatismu a postkoloniální politiky zabalená do dechberoucího hávu.“