Vědecké filmy na Life Sciences Film Festivalu. Všechny snímky zdarma!
Diváci se mohou těšit na originální a mnohdy bez nadsázky strhující práce dokumentaristů a vědců z 26 zemí světa, od Německa, Švédska, přes USA a Kanadu až po Indii či třeba Sierru Leone. Samozřejmě nebudou chybět ani práce filmařů z České republiky. A nezůstane pouze u filmových projekcí. Festival se chystá zaútočit na vašich všech pět smyslů, takže se můžete těšit na debaty se zajímavými hosty, podnětné přednášky odborníků, interaktivní výstavy či netradiční ochutnávky.
„Festival vytváří inspirativním prostor pro setkání vědy a filmu, je zdrojem informací o nových objevech, řešeních a možnostech, je živnou půdou pro výměnu a tříbení názorů, ale více než co jiného je prostorem pro setkání lidí, kteří sdílejí společnou radost z dobrodružství poznání,“ přibližuje hlavní cíle rektor České zemědělské univerzity, prof. Ing. Jiří Balík, CSc.
Půdu univerzitního kampusu rozvíří témata, která oscilují od hranice lidské představivosti atakujících objevů v genetice, v biologickém výzkumu nebo v nových technologiích až po témata, která zasahují do běžných životů všech, jakými jsou životní prostředí, voda či kvalita a bezpečnost potravin. „Když se řekne věda, každý si představí cosi odtažitého, bílé pláště, složité vzorečky, skripta a blikající tajemné přístroje. Festival ale představuje vědu jinak, srozumitelně, názorně, ale především na věcech, kterým každý rozumí a se kterými se všichni setkáváme každý den,“ vysvětluje chemik a jeden z organizátorů festivalu Ing. Petr Alexandr, CSc.
Tipy na festivalové filmy: Úvodní festivalový den bude patřit snímku holandské režisérky Bregtje van der Haak, oceněnému hlavní cenou na festivalu Film & Science v Amsterdamu, Sny o DNA. Ve strhujícím dokumentu vystupuje nová generace vědců z BGI, největšího institutu pro genetický výzkum v Číně, kde mladí vědci pátrají po genetických kořenech geniality. Je možné předurčit geny dítěte? Bude společnost, která vezme intelekt svých členů do vlastních rukou, skutečně lepší a méně problémová?
Jedním z aktuálně hojně diskutovaných témat, které zasahuje do našich každodenních životů a které má po právu své nezastupitelné místo i v programu festivalu, je voda a vodní zdroje. Tvůrci francouzsko-německého dokumentu Voda vydělává, aneb Jak soukromé korporace bohatnou na vodě se zaměřili na největší vodárenské společnosti světa a snaží se odkrýt, jak fungují tyto tzv. „tiskárny na peníze“.
Mnoho z autorů soutěžních snímků se zaměřilo také na nejpočetnější zástupce živočišné říše, hmyz. Němečtí filmaři zkoumali svět mravenců v dokumentu Mravenčí války, francouzsko-kanadský tým dokumentaristů se svém snímku Super Spider podíval pro změnu na neoblíbené pavouky. Kanadští dokumentaristé se ve filmu Zachraňte včely: nové o udržitelném včelařství zaměřili na to, co je možné udělat pro záchranu včelí populace na celém světě. Většina filmů končí diskuzí s odborníky na dané téma.