Feel good seriál, se silnými momenty a proslovy (zvlášť poslední povedené díly jich obsahovaly až až). Ale... Do týmu sehraných scenaristů byl nejspíše dosazen synáček sponzora, který vždycky zahlásil: "Haha, a tady hrdina upadne a rozmázne se. Haha, a tady zase pro změnu spadne do vody. To bude legrace. Haha, a tady se hráči přivážou provázky za péro a bude je to bolet." Ostatní scénáristi se na sebe podívali, povzdechli si a do jinak pěkného seriálu tyhle a další trapnosti začlenili, protože museli. Nebo nevím, jak si ty WTF momenty jinak vysvětlit... :)
Ke zhlédnutí v iVysílání České televize. Napůl dokument o životě slonů na Srí Lance, napůl vzpomínání na 30 let starou cestu Hanzelky a Zikmunda. Pokud už toto spojit, šlo to podle mě udělat ladněji, udělat ze Zikmunda třeba průvodce při poznávání života slonů (navíc by ten název filmu krásně dozrál v případě Zikmunda), ale takhle to bylo chvíle Zikmunda - chvíle slonů. Nebo se soustředit na Zikmunda a jeho návrat na Srí Lanku, mě by třeba zajímalo, jak je lidé tehdy brali, když už opravdu našli i ty, se kterými tam při své cestě pobývali... Trochu promarněná příležitost.
Fantastický výkon především Václava Neužila. Na české poměry nadstandardní film, který se v zahraničí neztratí. Nesouhlasím ani s tím, že by to míjelo nebo se vyhýbalo tématu politické Zátopkovy angažovanosti. Vždyť co víc už tam mělo být, než že se podepsal pod souhlasné stanovisko v procesu s Horákovou, že dělal straně tajtrlíka a nijak mu to nevadilo, přítomná je i kratičká konfrontace s postavou hranou Pleslem. Jinak je to klasická hollywood story, zpracování vlastně trochu evokuje takový Forrest Gump 2 (kdy tedy chybí část z dětství), kdy starší Emil vypráví o čase minulém, místo bonbónů pije lahváče a zároveň sledujeme, jak se z podceňovaného neohrabaného běžce stal fenomén :)
Kluk je sympaťák, ušlapal hodně kilometrů, ale to je asi tak všechno. Filmovou, dokumentární nebo aspoň nějakou informační hodnotu to nemá a jak se zrovna tohle roztřesené "něco" dostalo na Netflix, je mi záhadou :)
Učitel nemá žádné neobvyklé výchovné metody, jak je avizováno v textu distributora. Naopak se snaží naprosto standardně učit. Jen žáci jsou apatičtí, s nezájmem o nic. A věřím, že to je obraz dnešní doby. Je to realistické, jako kdyby postavili kameru do opravdové třídy, ale žádný tahák, linku, kolem které by šlo ostatní vystavět, to nemá - největší vzrůšo přináší to, že někdo odmlouvá, nebo se na školní radě dlouze rozhoduje o tom, zda problémového žáka vyhodit nebo nevyhodit.
Seriál o tom, že když se jednou byť hodně vágním způsobem přiznáte ke spáchání zločinu, není už cesty zpět, i pokud třeba ostatní důkazy hovoří jinak. Snaží se přiblížit, že po mnoha hodinách výslechu, manipulativních postupů vyšetřovatelů, sugestivních a kapciózních otázek vyslýchaný může mít tak vymytý mozek, že prostě řekne ano, já, anebo nějaké moje jiné já, to mohlo spáchat. Právě tyto zmršené výslechy umožnily takovýto seriál dát dohromady, protože i když třeba daný subjekt může skutečně být pachatelem, daný způsob provedeného výslechu umožňuje pochybovat, člověk u některých z nich jen nechápavě kroutí očima... Nejlepší epizody: True East Part, Joyride (ta se vyústěním odlišuje od ostatních dílů, které jsou jinak v mnoha ohledech velmi podobné). P.S. Systém práva s laickou porotou je prostě obrovský omyl.
Strašně přepálená stopáž, každá informace zazní desetkrát, vyjadřuje se k tomu úplně každý, kdo někdy projel Praia da Luz... Možná kdyby to bylo zkráceno tak na půl, udrželo by to pozornost, takhle to postupem času hrozně nudilo.
Řidič slečny Daisy meets Intouchables. Rtuťovitý křupan, ale v jádru dobrej chlap s rodinou a přáteli, provází na turné distingovaného geniálního černocha, který trpí samotou. Doktor pomáhá s romantickými dopisy domů manželce, Tony ho zase na oplátku učí jíst smažený kuře bez příboru a házet odpad z okýnka. A samozřejmě se stanou nejlepšími přáteli. Je to takové milé, pohodové, jen jsem měl občas pocit, že to recykluje už viděné a natočené. Kvalitní jednohubka :)
Je to strašně zajímavý příběh. Ale to zpracování už moc zajímavé není. Spoustu mluvících hlav, po chvíli už se člověk ztrácí, kdo že to odpovídá, dokumentu schází posloupnost, která by odhalovala, co a jak se dělo. Navíc nevím, co má za význam dokument uvádět slovy "Některé z následujících událostí se staly." Po konci filmu má člověk o story profesionálního a chronického podvodníka a lháře v hlavě stejně otazníků, jako na začátku... Škoda.
Nějak nevěřím, že by soud při takových důkazech pachatele osvobodil. A jestli byl člověk v zahraničí se dá snad zjistit i jinak, než věřit zápisu v hotelové knize. Ale nejzajímavější část byla i tak ta ze soudní síně.
Sonda do prázdnoty života v prostředí amerického kýčovitě barevného motelu. Jenomže to není dokument, ale film, a tak absence děje prostě vadí, celý to jde nějak ode zdi ke zdi a mně to na nějaký zážitek nestačí. K motelu - jde o skutečný motel Magic Castle Inn blízko Disney World Resort, pobyt tam vyjde na devět stovek za noc (zde), ale google recenzenti motelu dávají pěkně na prdel :) Zajímavé je, že režisér si Briu Vinaite vybral na Instagramu, šlo o její první film, když před ním absolvovala třítýdenní herecký kurz...
Moc dlouhé, moc ukecané. A velmi patetické. První půlka ještě jakžtakž zabavila (nevím tedy jak ty, co se nevyznají v pokeru), ale pak už se to táhlo a táhlo a slov a rádoby vybroušených-přechytračených dialogů přibývalo a přibývalo. Dokonce ani do titulků nešla všechna slova vměstnat, nikdo by to nestíhal číst, takže v některých případech z toho byly takové výtahy originálních vět :) ... Jinak, hrát prý chodili k Molly třeba Ben Affleck, Maguire, DiCaprio nebo Damon.
Hutný, zajímavý scénář. Komedii bych u žánru filmu moc nezmiňoval - během dvou hodin se film dotkne témat jako znásilnění, upálení, rakovina, násilnictví, rasismus, sebevražda, žhářství, zpackané manželství, nenávist, výhrůžky..., takže v tom se prostor pro komedii hledá dost těžko. Komediální přesah spočívá "jen" v tom, že postavy, resp. Mildred, má i v těžkých časech takovou vyřídilku, že si s ostatníma v poklidu vytře řiť. Ale někdy už mi to přišlo zbytečné tlačení na pilu, třeba kopání do žáků u školy...
Velmi zajímavé, must see pro sportovní fanoušky (a nezáleží na tom, že cyklistiku jinak nesledujete, tohle vás ve vašem postoji jen utvrdí)... Možná trochu složitě vystavěný, ale unikátní dokument o postavě, která dřela, vyhrávala, dopovala, lhala a podle Armstrongových slov: nepodváděla.
Je to prostě převedení knížky na plátno. Po této stránce zdařilý film - znáte ty konverzace: "Ja viděl film a to se zážitku z knižní předlohy nemůže srovnat"? Tak to u tohoto filmu člověk namítat nemůže - převedení je to dokonalé, se vším všudy, takže za to u mě hvězda navíc. Připsaných je pouze pár scén. Skvělí dětští herci. Svěrákovská laskavost, perfektní kamera. Tolik klady. Mínusy jsou tu pak už hojně zmiňovány... Plus přidám, že filmu naprosto chybí nějaká hláška, která by měla šanci stát se citovanou...
Filmově to není nijak strhující dokument. Mluvící hlavy skládají dohromady obrázek, kdo že to tenkrát (ne)zabil policistu. Obrázek, který do té doby nikdo neposkládal, či spíše - poskládat už ani nechtěl, protože vraha přece máme... Ale důsledek snímku je naprosto jedinečný - propuštění doživotně odsouzeného, nevinného, vězně. Po dvanácti a půl letech. Randall Adams zemřel v roce 2010 ve věku 61 let.
Prostá oddechovka pro rodinky, která ukáže, že ti "barevní" to za segregace opravdu měli těžké a že dělení lidí podle rasy je takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, pane řediteli, nepěkná věc. To už bylo zpracováno mockrát, třeba Černobílý svět je zajímavější. Je to zvláštní hybrid, na nic se film nesoustředí pořádně, takže záběry líčící nespravedlnosti segregovaných střídají scény od rodinky hlavní hrdinky a to se proloží kosmonauty a vesmírnou lodí kroužící kolem zeměkoule...
Tři a půl. Já si nemyslím, že to je zas tak skvěle napsané, protože vrchol toho filmu je hodně před koncem a pak už je to takový pozvolný dojezd... Možná tu mozaiku časových úseků přeskládat jinak a dát zlomový okamžik ze života Leeho až úplně na závěr, působilo by to silněji.
Složení: hrané scény z "výstupu" s "němými" herci (prostě koukáte na týpky v dobovém vybavení, jak se drápou nahoru, vypadá to věrně, ne trapně) + záběry na zasněžené pohoří + pár dobových fotografií + grafika postupu prvního výstupu na Mt. Everest + nahrávky výpovědí Hillaryho, jeho syna, syna Tenzinga, vedoucího expedice a pár dalších borců. Je to jak sedět na přednášce - ale na kvalitní přednášce.
Příběh Leopolda Sochy. jsem neznal. Že ho rok po válce srazí sovětský náklaďák, to je tedy "odměna"... Celkem dobře zpracované, jen nevím, proč tolik sexuálních scén, o čem to mělo vypovídat...
Plynulá až divadelní konverzačka odehrávající se v prostředí jednoho bytu, ze kterého jednotlivé postavy odcházejí a zase se vrací, ale byt není nikdy prázdný (i když jednu dobu to tak vypadá! :) ). Takový maďarský Bůh masakru. Setkají se dvě rodiny, kde je jedna je chudá a bez zázemí, druhá bohatší, ale přesto také nespokojená. Témata: rodinné vztahy, výchova, majetek, peníze, nevěra...
Ničím objevný, ale poctivě zpracovaný dokument, který se soustředí pouze a jen na koncertování Beatles. Nic, co by člověka ohromilo, člověk už to všechno zná - Liverpool, Amerika, "jsme slavnější než Ježíš", ječící fanynky, kdy se kapela ani neslyšela a Starr vzpomíná, jak se orientoval, kde v písni jsou, podle toho, jak si před ním Lennon s McCartneym podupávali nohou do rytmu... Leckdy pouze fotografie provázené slovem, ale celkově to atmosféru přiblíží příjemně a vtipně.
Atmosféra vylíčena a přiblížena úchvatně. A po čase měním názor, i ten pachatel je zajímavý, zrozený prostředím, kde scházela naděje. Ale osm dílů bylo až moc, být to kratší, bylo by to ještě hutnější a naléhavější, takhle byly nějaké linie úplně zbytečné. Plus mi vadilo přetvoření postavy Duška, který se zničehonic stane nejlepším poldou v okolí (a z policistů se zase udělá banda pitomců)...
Dávám slabé tři s ohledem na to, že si myslím, že líp to téma natočit nešlo, Gordon-Levitt si Snowdena také nastudoval perfektně, ale to nic nemění na tom, že tenhle film jako dvouhodinové dílo prostě a jednoduše nudí...
Po většinu času zoufalé, úsměv to na tváři skoro nevyloudí. A uvěřit těm dvěma, že soupeří o Renée, o kterou máte občas strach, jestli se jí náhodou zrovna neodloupne kus botoxové tváře, šlo také těžko...
Trailer neskutečně našláplej, pět hvězd, ten jsem si pouštěl několikrát... Škoda, že celej animák takové tempo neudržel, příběh byl odfláklej, těch vtipných gagů z toho šlo dostat daleko víc. Ale tak originální to je, ne že ne. Jen zas ne tolik vtipné...
Další sportovní pohádka, kterou trochu zachraňuje to, že se schovává za příběh Pelého. Ostatní už bylo ostatními komentujícími trefně vystihnuto - jak od Disneyho, místy to vypadá jak prodloužená verze reklam Joga Bonito od Nike.
Ty dialogy se nedaly poslouchat, to bylo jak z jiné planety. Škoda, čekal jsem od toho (a od Boyla) víc, snaha odlišit filmového předchůdce znatelná, u mě to ovšem nezafungovalo.
Komplexní dokument o této sektě. Hezky, jasně uceleno, těžící z toho, že svěřit se rozhodl třeba i Haggis. Škoda, že Miscavige neměl koule na přímou konfrontaci, o Cruisovi nemluvě...
Ještě před dokumentem HBO Going Clear se scientologii podívali na zoubek ve Francii. Sehnali vystoupivší členy, kteří vypovídají o své zkušenosti, včetně toho, kolik přesně těm šmejdům nasypali (a že to bylo v některých případech přes milion eur...). Zajímavý byl i nápad sledovat vstup do scientologie "online". Ale Going Clear přece jen shromáždil informací více a fungování scientologie přiblížil lépe, byť se s francouzským dokumentem v hodně záležitostech a celkovém vyznění překrývá.