Cristian Mungiu

7.7

Pro výpočet aktuálního kariérního skóre využíváme uživatelské hodnocení u filmů a seriálů skrz celou kariéru tvůrce. Největší váhu pro výpočet mají poslední díla kariéry. Výsledné číslo ovlivňuje také popularita, oblíbenost a získání filmového ocenění.

Cristian Mungiu
Rumunský režisér, scenárista a producent Cristian Mungiu se narodil 27. dubna 1968. Vyrůstal v druhém největším městě Jasy, kde na místní univerzitě vystudoval anglickou literaturu. Než se přihlásil na filmovou školu v Bukurešti, tak se živil jako učitel a novinář. Po úspěšném absolvování oboru režie v roce 1988, se začal věnovat natáčení krátkometrážních snímků. Mezi nejvýraznější patří Zapping (2000), vtipně podaná konfrontace muže s jeho televizí a ovladačem. Celovečerní debut Západ (2002) byl uveden na filmovém festivalu v Cannes a stal se předvojem rumunské nové vlny, která se již na počátku tisíciletí pomalu rozvíjela. Rozvětvený černohumorný příběh sbíral pozitivní ohlasy a vysloužil si několik ocenění na evropských festivalech v Annonay, Soluni nebo Sofii. Nejvýraznějším projektem, který Mungiua proslavil je velmi syrové a nekompromisní drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007). Na ploše necelých dvou hodin divákům zprostředkoval pohled do roku 1987, kdy bylo Rumunsko krátce před pádem éry diktátora Ceaușesca. Zde se na příkladu mladé ženské postavy zaměřil na vážnou problematiku nelegálních potratů a hranice, kam až jsou lidé schopni zajít. Jeho režijní počin vyzdvihli kritici v Cannes nejprestižnějším oceněním. Zároveň se zařadil mezi přední tvůrce rumunské nové vlny vyznačující se realismem, strohostí a silnou sociální tématikou. V nehostinném období diktátorského režimu zůstal i během povídkového filmu Amintiri din epoca de aur (2009), ve kterém na komunistický režim nahlížel s lehce humorným nadhledem. Následoval snímek Na druhé straně kopců (2012), kterým vyprávěl z pozice režiséra i scenáristy příběh dvou mladých žen, jež se po letech shledají v klášterní osadě. Rozdílný pohled na svět a priority ve spojení s dominantním knězem vyžadujícím přísný řád, otevírá divákovi spoustu možností, jak Mungiův film interpretovat, což je jeden z výrazných prvků jeho osobitého stylu. O čtyři roky později natočil drama o vztahu mezi otcem a dcerou. Zkouška dospělosti konfrontuje dvě blízké postavy odlišné generace, jež vyrůstaly v rozdílném politickém režimu. Opět nechyběla projekce na filmovém festivalu v Cannes, kde si tentokrát odnesl sošku za nejlepší režii. V roce 2022 představil sociální drama R.M.N. nahlížející na současnou rumunskou společnost a její problematiky v podobě podléhání jednoduchým emocím a xenofobii. Mimo psaní scénářů a režírování se poslední roky profiluje i jako producent filmů a seriálu jako například Otec, který pohnul horou (2021) nebo šestidílný projekt televizní platformy HBO s názvem Špinavý prachy (2020). Mezi jeho vzory patří režiséři Robert Altman a Miloš Forman.



Cristian Mungiu: Filmy a pořady 34



Dodatečné informace

Narození:
27. 4. 1968
Jasy, Rumunsko

Další články

  1. Kritiky i diváky milovaný Haneke si z Cannes odnáší již druhou Zlatou palmu
    27. 5. 2012
    Kritiky i diváky milovaný Haneke si z Cannes odnáší již druhou Zlatou palmu

    65. ročník nejdůležitějšího filmového festivalu světa máme za sebou a nebylo nouze o hvězdy i zajímavé filmy. Největší díl zájmu si s přehledem ukořistil Rakušan Michael Haneke, jehož novinka Amour (Láska) vyhrála hlavní cenu, Zlatou palmu.