Zajímavosti 66
- V původním scénáristickém závěru se Sal a Mookie usmíří. Sal, ačkoli je rozrušený, Mookiemu řekne, že chápe, že Mookie musel udělat správnou věc. Spike Lee tvrdil, že původní producent Paramount dokonce na poslední chvíli požadoval, aby se Sal a Mookie objali. Lee to odmítl a označil to za „hollywoodskou kravinu na závěr“, protože chtěl, aby epilog zůstal pravdivý vůči postavám, a odnesl projekt do Universal Pictures.
- Spike Lee opakovaně prohlásil, že podle něj Mookie prohodil popelnici oknem proto, že viděl, jak před ním zavraždili jeho nejlepšího přítele Raheema. Lee připustil alternativní teorii, že to Mookie udělal, aby zachránil Sala, Pina a Vita, a přestože to nikdy nebylo jeho záměrem, líbilo se mu, že tato scéna vyvolala tolik různých interpretací.
- Hodnoceno jako 40. místo v seznamu 100 nejlepších amerických filmových hudebních děl, který sestavil Americký filmový institut v roce 2004, za píseň „Fight the Power“.
- Robert De Niro se původně upsal roli Sala, ale nakonec od ní upustil.
- Danny Aiello založil postavu Sala na majiteli cukrárny, kterého znal jako dítě. Ten se svými kamarády občas kradl cukrovinky z jeho obchodu, což pravidelně končilo hádkami mezi ním a dětmi ze sousedství. I když mezi nimi léta panovala rivalita, po majitelově smrti si on i děti uvědomili, jak moc jim chybí.
- Tento film je v oficiálním žebříčku 250 nejlepších hraných filmů na Letterboxd.
- Ze všech připsaných postav jich šest nebylo přítomno při scéně vzpoury: Tina, Hector, Tinina matka, Clifton, Charlie a portorikánský zmrzlinář.
- Na výloze Salovy pizzerie je speciální nabídka 2 plátků a limonády za 2,75 dolaru.
- Zařazeno mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Scéna, v níž Jade upravuje vlasy matčiny sestry, představuje často používaný prostředek v několika filmech Spikea Leeho: jeho první film se točí kolem holičství; "Blázinec ve škole" (1988) má hudební číslo „Good and Bad Hair“; v jedné z úvodních scén filmu "Malcolm X" (1992) si titulní postava nechává udělat první kštici, "Ona to musí mít" (1986) obsahuje scénu, v níž Nona k Marsově radosti naolejuje jeho kštici.
- Ve filmu "Blázinec ve škole" (1988) je postava, kterou hraje Samuel L. Jackson, zesměšňována za to, že veřejně nosí sprchovou čepici na své kudrlince jheri. Ve filmu "Jednej správně" Jacksonova postava, rozhlasový DJ Senior Love Daddy, varuje své posluchače, že nadměrné horko může být nebezpečné pro každého, kdo má jheri curl.
- V hereckém obsazení je jeden držitel Oscara: Spike Lee a čtyři nominovaní na Oscara: Danny Aiello, Ruby Dee, Samuel L. Jackson a Rosie Perez.
- Postava Buggin' Out, kterou ztvárnil Giancarlo Esposito, rozzlobeně protestuje, že v Salově pizzerii jsou na stěně pouze lidé italského původu. Požaduje, aby byly vystaveny i fotografie černých Američanů. Ve skutečnosti je Esposito sám poloviční Ital, odtud jeho jméno. Narodil se jako Giancarlo Giuseppe Alessandro Esposito italskému otci z Neapole a černošské matce.
- Zařazen mezi čtyři stovky filmů nominovaných v roce 1998 Americkým filmovým institutem do žebříčku 100 nejlepších amerických filmů.
- Sestra Spikea Leeho Joie Lee hraje v tomto filmu sestru jeho postavy.
- Film je zařazen na seznam „skvělých filmů“ Rogera Eberta.
- Delroy Lindo dostal nabídku zúčastnit se konkurzu na jednoho z „Mužů na rohu“, ale odmítl ji. Lindo si později zahrál ve filmech "Crooklyn" (1994), "Hra se smrtí" (1995) a "Bratrstvo pěti" (2020), třech dalších filmech Spikea Leeho.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteřní číslo 97.
- Spike Lee si roli Mookieho zopakoval ve filmu "Red Hook Summer" (2012), který rovněž napsal a režíroval.
- Giancarlo Esposito hraje postavu revolucionáře, kterému se komunita, v níž se snaží zapojit do sociálního aktivismu, většinou vyhýbá. V předchozím filmu Spikea Leeho "Blázinec ve škole" (1988) hraje postavu, která se straní postavy revolucionáře, jenž se snaží upozornit na sociální nespravedlnost.
- Joe Mantegna a Joe Pesci byli zvažováni pro roli Sala.
- Spike Lee odmítl režírovat film "Tougher Than Leather (1988).
- Scéna, v níž se Sal a Buggin' Out hádají, že na zdi restaurace nejsou žádní „bratři“ (Afroameričané), ale jen „američtí Italové“, je ironická vzhledem k tomu, že Giancarlo Esposito je poloviční Ital, protože jeho otec pochází z Neapole.
- V roce 2007 zařadil Americký filmový institut tento film na 96. místo žebříčku nejlepších filmů všech dob. Bylo to první zařazení tohoto filmu na seznam.
- Podle novin je datum prvního dne 5. srpna 1989.
- První volbou Spikea Leeho pro roli Pina byl Matt Dillon.
- Když Italoameričan Pino nazve Afroameričana Mookieho „tutsoon“, použije jihoitalský slangový výraz, který označuje zčernalé dřevo v ohništi nebo ohořelý konec ohořelého klacku.
- Rick Aiello a Miguel Sandoval, kteří hráli důstojníky Longa a Ponteho, si své role zopakovali ve filmu "Tropická horečka" (1991), který rovněž režíroval Spike Lee.
- Jeden z pouhých pěti filmů z kin, které byly vybrány Kongresovou knihovnou pro zařazení do Národního filmového registru hned v prvním roce jejich zařazení. Dalšími jsou "Zuřící býk" (1980), "Mafiáni" (1990), "Toy Story: Příběh hraček" (1995) a "Fargo"(1996).
- Wesley Snipes odmítl roli v tomto filmu, aby si mohl zahrát ve filmu "První liga" (1989). Se scenáristou a režisérem Spikem Lee se spojil ve filmu "Mý lepší blues" (1990) a hlavní roli ztvárnil ve filmu "Tropická horečka" (1991).
- Spike Lee trávil svůj volný čas na place psaním scénáře k filmu "Mý lepší blues" (1990).
- V roce 2019 se Spike Lee stal prvním barevným člověkem, který byl nominován na Oscara jak za nejlepší původní scénář, tak za nejlepší adaptovaný scénář. Nominován byl za scénář k filmům "Jednej správně" (1989) a "BlacKkKlansman" (2018), respektive za druhý jmenovaný film, který vyhrál.
- Nápad na vlnu veder byl inspirován scénářem k filmu "Predátor 2" (1990), který ještě nebyl natočen. „Prostě jsem si říkal, víte, že "Predátor 2" měl hodně co říct o rasových vztazích, tak jsem to vzal, víte, jako že rasa je Predátor v mém jointu,“ nechal se slyšet režisér Spike Lee.
- Během „apelu“ Love Daddy je jmenovitě citováno sedmdesát čtyři hudebních umělců. Prvním je Boogie Down Productions a posledním Mary Lou Williams.
- Kameraman Ernest R. Dickerson určil, že produkce bude muset natáčet na východo-západní ulici na Manhattanu, aby bylo světlo na obou stranách ulice konstantní.
- V rozhovoru s matkou sestrou vzpomíná Da Mayor na podobně horký den v roce 1939 ve Snow Hillu v Alabamě. Snow Hill je rodným městem otce Spikea Leeho, skladatele Billa Leeho.
- Jamesi Earlu Jonesovi byla původně nabídnuta role „Da Mayor“, ale odmítl ji, aby mohl natočit film "Karate tiger 5: Nejlepší z nejlepších" (1989).
- První pronesená slova „Probuď se“ jsou posledními slovy, která zazněla v předchozím filmu Spikea Leeho "Blázinec ve škole" (1988).
- Celé natáčení se odehrávalo v jednom zrekvírovaném bloku v Brooklynu a byla věnována mimořádná péče tomu, aby byl zážitek pro obyvatele přijatelný. Produkce dokonce najala několik obyvatel z tohoto bloku.
- Ice Cube zkoušel Pinovo „Ty zlaté zuby, zlatý řetěz, smažená kuřata a sušenky, opice, opičák, pavián, velké stehno, rychlý běh, skok do výšky, oštěp, basketbalový míč s třísetšedesátistupňovou hloubkou, cecík, rýč, Moolignan. Vrať se kurva do Afriky. Vrať se kurva zpátky do Afriky. Go the fuck back to Africa...“ k jeho písni ‚Turn Off The Radio‘ z roku 1990.
- Budova, ve které se Salova pizzerie nacházela, před natáčením neexistovala. Spíše ji na prázdném pozemku postavila produkční společnost a následně ji po skončení natáčení zbourala.
- Obsahuje jediný výkon Dannyho Aiella nominovaný na Oscara.
- Úvodní sekvence, v níž zazněla píseň „Fight The Power“, byla napsána speciálně pro film. Rosie Perez tančící na tuto píseň se natáčela osm hodin.
- Spike Lee vděčí tehdejšímu prezidentovi společnosti Universal Pictures Thomasi Philipu Pollockovi za to, že se za film postavil i poté, co během své premiéry na festivalu v Cannes vyvolal značnou kontroverzi. Film byl plánován na léto 1989 v USA, ale Pollock byl pod silným tlakem, aby byl uveden na podzim z obavy před vyvoláním nepokojů. Bylo to o to naléhavější, že Pollock byl po uvedení filmu "Poslední pokušení Krista" (1988) stále pod ochranou bodyguardů, protože jemu i jeho rodině bylo vyhrožováno smrtí. Dokonce i Lee Pollockovi řekl, že by pochopil, kdyby byl film uveden později, ale Pollock si stál za svým rozhodnutím a film uvedl v zamýšleném termínu.
- Slovo „fu-ck“ je v tomto filmu použito přibližně dvě stě čtyřicetkrát, což je v průměru dvakrát za minutu.
- Název filmu pochází z citátu Malcolma X, který říká: „Musíš udělat správnou věc.“ V tomto případě je to správná věc.
- Jak v rozhovoru, tak v audiokomentáři k Criterionskému DVD s filmem Spike Lee říká, že projekt původně vznikal u Paramount Pictures, ale studio se obávalo vyvrcholení a chtělo ho zmírnit. Lee to odmítl a ve stejný víkend, kdy Paramount Pictures projekt odmítlo, se ho ujalo do distribuce studio Universal Pictures.
- Podle Rosie Perez v něm předvedla svou první nahou scénu. Její tvář však není vidět, protože se cítila zneužitá a během natáčení plakala. V rozhovorech po léta zmiňovala, že se na Spikea Leeho zlobí, že musí vystupovat nahá. Později mu odpustila a dokonce se objevila nahá i v dalších filmech.
- Danny Aiello přiznal, že roli Sala málem odmítl, když viděl, že bude hrát majitele pizzerie, protože se domníval, že je to líný stereotyp o Italoameričanech, přestože pizzerie vlastní velké množství Italoameričanů.
- Rick Aiello, který ve filmu hrál strážníka Longa, je skutečným synem Dannyho Aiella, který hrál Sala.
- Podle slov bývalého prezidenta Baracka Obamy na dobročinné akci v New Yorku viděli tento film s první dámou Michelle Obamovou na svém prvním rande v roce 1989, ačkoli měli v plánu zhlédnout film "Řidič slečny Daisy" (1989). Spike Lee později zažertoval, že k jejich vztahu by pravděpodobně nedošlo, kdyby si Barack vybral ten druhý.
- Laurence Fishburne dostal nabídku, ale roli Rádia Raheem odmítl.
- Postava Smileyho původně ve scénáři nebyla. Roger Guenveur Smith oslovil Spikea Leeho s žádostí o roli a jeho scény byly přidány až během natáčení.
- Tento film byl inspirován skutečným incidentem v New Yorku, kdy několik černošských mladíků vyhnalo z pizzerie několik bělošských mladíků v newyorské čtvrti známé jako Howard Beach.
- Úvodní taneční sekvence s Rosie Perez byla inspirována úvodní titulkovou sekvencí s Ann-Margret ve filmu "Bye Bye Birdie" (1963).
- Spike Lee chtěl původně do role Sala Fragioneho Roberta De Nira. De Niro však roli odmítl s tím, že je příliš podobná mnoha rolím, které hrál v minulosti. Nakonec roli získal Danny Aiello. De Nirova fotografie je jedním z obrázků, které se objevují na Salově „zdi slávy“. De Niro i Aiello se vedle sebe objevili ve filmech "Kmotr II" (1974) a "Tenkrát v Americe" (1984).
- Spike Lee napsal scénář za dva týdny.
- Podle Spikea Leeho došlo k obsazení Rosie Perez během narozeninové oslavy, kterou pořádal v jednom klubu v Los Angeles. Když začala hrát R&B píseň „Da Butt“ od skupiny Experience Unlimited z Leeho předchozího filmu "Blázinec ve škole" (1988), spontánně se konala „soutěž zadnic“. Lee viděl Perezovou tančit na vrcholu reproduktoru a řekl jí, aby slezla, protože se bál, že spadne a zraní se a on bude žalován. Ochranka musela zasáhnout a donutit Perezovou slézt, načež Leeovi sprostě nadávala. Lee byl z jejího hlasu v úžasu a rychle zjistil, že oba pocházejí ze stejné části Brooklynu. Na místě jí nabídl roli Mookieho přítelkyně a rozhodl se, že bude Portoričanka. Perezová však v rozhovorech vypráví jinak. Řekla, že Lee sám zahájil soutěž o největší zadek, aby zjistil, která černoška má největší zadek. Řekla také, že si zpočátku myslela, že ji Lee balí, a ignorovala ho. Až později zjistila, že to bylo kvůli roli v jeho filmu.
- Celovečerní filmový debut Martina Lawrence (Cee).
- Graffiti na zdi za Mookiem a Jade zní „Tawana řekla pravdu“ v narážce na případ údajného znásilnění a únosu Tawany Brawleyové z roku 1987.
- Klíčová scéna, kdy spolu Danny Aiello a John Turturro mluví o samotě, přibližně v polovině filmu, byla částečně improvizovaná. Scénář scény skončil ve chvíli, kdy se postava Smileyho přiblížila k oknu. Vše poté, až do konce scény, bylo zcela ad-libred.
- Vysvětlení rádia Raheem o prstenech lásky a nenávisti, které nosí, je poctou proslovu, který pronáší Kazatel Roberta Mitchuma ve filmu "Lovcova noc" (1955), jednom z nejoblíbenějších filmů Spikea Leeho. Kazatel má na rukou tetování „Láska“ a „Nenávist“.
- Spike Lee kritizoval několik (bílých) kritiků za jejich údajně rasistické recenze, v nichž uváděli, že film podnítí hněv a vyvolá nepokoje mezi černošským obyvatelstvem, a pokud se tak stane, bude mít Lee na rukou krev. Lee svůj film obhajoval tím, že pokud se běloši dokážou ovládnout a nevyvolávat problémy po zhlédnutí filmového násilí ve filmech s Arnoldem Schwarzeneggerem, pak to dokáží i černoši. Později pochválil Rogera Eberta jako jednoho z mála bílých kritiků, kteří pochopili poselství filmu o vzájemném porozumění.
- Přestože Da Mayor (Ossie Davis) a Matka Sestra (Ruby Dee) jsou ve filmu nepřátelé, ve skutečnosti byli herci manželé a ve skutečném životě spolu často vystupovali až do Davisovy smrti v roce 2005.
- Všechny scény mužů z rohu (Robin Harris, Paul Benjamin a Frankie Faison) byly improvizované.
- Během oscarového ceremoniálu v roce 1990 vyvolala Kim Basingerová při vyhlašování kandidátů na nejlepší film kontroverzi, když ignorovala svůj text ve scénáři a řekla: „Máme tu pět skvělých filmů, které jsou skvělé z jednoho důvodu: protože říkají pravdu. Ale v tomto seznamu chybí jeden film, který si zaslouží na něm být, protože paradoxně možná říká největší pravdu ze všech, a to je "Jednej správně" (1989).“ Spike Lee jí za to později poděkoval v epizodě podcastu „Unspooled“ z roku 2019.