Z pohledu kombinace tržeb a oscarových vavřínů jde o jeden z nejúspěšnějších filmů všech dob, jehož téma nicméně zůstává citlivé a kontroverzní. Oppenheimer od Christophera Nolana konečně dorazil do japonských kin jakožto snímek, který sedmi Oscary zpečetil celoroční dominanci stejně jako důležitý příběh vývojáře nejvlivnějšího a nejnebezpečnějšího vynálezu 20. století. Atomové bomby, jež po dopadu na Hirošimu a Nagasaki připravily o život stovky tisíc lidí, jsou ve filmu nahlížené pouze ze zákulisí a kajícné perspektivy zarmouceného vědce, jenž se o pečlivě plánované japonské zkáze dozvídá z rádiového vysílání. A to vadí některým japonským divákům, podle nichž film znevažuje genocidu.
Články 12
Dalších 25 filmů letos přibylo do cenného archivu kulturně či esteticky hodnotných děl Národního filmového registru USA. Tato kolekce podléhající radě National Film Preservation Board (NFPB) vznikla roku 1988 na popud věhlasných režisérů jako Martin Scorsese nebo Frank Capra, kteří chtěli zabránit komerčnímu přetváření klasických filmů. Přestože seznam zahrnuje řadu kanonických hollywoodských snímků, až letos přibyly oceňované klasiky jako Sám doma, Terminátor 2: Den zúčtování nebo Ukradené Vánoce Tima Burtona.
Po zdlouhavém festivalovém kolečku se v našich kinech objevuje polské drama Chléb a sůl (2022). Jde o celovečerní debut Damiana Kocura, loni oceněný zvláštní cenou poroty vedlejší benátské sekce Orizzonti i polskou národní cenou pro objev roku. A všechnu tuto chválu si rozhodně zaslouží.
Oscarové ceremoniály by měly být oslavou filmového umění a přehlídkou solidarity. Ti, již odcházejí s prázdnou, zatleskají vítězům a poté s nimi prohýří noc na nejhvězdnější párty roku. Občas je ale patrné, že volba Akademie je přítomným osobnostem proti srsti. Obzvláště tehdy, když v jejich kategorii shrábne zlatou sošku někdo jiný. Zavzpomínejme na několik případů, kdy prohra vyústila v pohrdavé grimasy, odchody ze sálu či sprosté výlevy.
Čtvrtého května 2012 návštěvníci amerických kin poprvé tleskali dnes ikonickému záběru, na němž se šestice marvelovských superhrdinů shromažďuje v ulicích New Yorku. Ambiciózní komiksová týmovka, která svedla dohromady Iron Mana, Kapitána Ameriku, Thora či Hulka znamenala nejen vyvrcholení první fáze Marvel Cinematic Universe, ale především počátek zcela nové etapy filmové tvorby, která připomíná spíše očekávané sportovní události. Avengers nastavili trend, který vydělává peníze jaksi automaticky a ostatní se ho snaží napodobovat. A kdokoli v posledních letech žehrá nad mizející autorskou tvorbou a dnešní filmy považuje jen za zábavní atrakce, může prstem ukázat právě na tento dekádu starý snímek.
Jejich obličeje znají skoro všichni diváci, a tudíž leckoho zarazí, že desítka vybraných herců rozhodně neoplývala mezinárodním věhlasem předtím, než oslavila 45. narozeniny. Herectví je nevyzpytatelnou řeholí, a zatímco některé mladé hvězdy rychle vyhasínají po překročení třicítky, jiné se mohutně rozzáří až na podzim jejich životů. Nikdy se nevzdávat a následovat příklady následujících osobností - to by mohlo být hlavní motto pro mladé herce, kteří na svůj velký průlom trpělivě čekají.
64. narozeniny dnes slaví nejoceňovanější černošský režisér současnosti, jenž patří k hlasitým podporovatelům hnutí Black Lives Matter. Kromě úspěchů ve filmové branži jej provází také kauza z roku 2012, která započala vraždou sedmnáctiletého černocha a byla přiživena nepřátelským příspěvkem na Twitteru, jehož přičiněním se bála o život dvojice nevinných důchodců.
Nový žánrový experiment od Netflixu zkouší spojit upíří tematiku se sociální agitkou z Bronxu, protože dnes je něco podobného in.
Již 13. června 2019 bude mít v českých kinech premiéru komediálně laděné drama "Beats" situované do 90. let minulého století, kdy nejen Britské ostrovy propadly horečce techno (rave) hudby. Parties té doby byly nespoutané, nezávislé, pily krev politikům a "spořádaným" občanům. Velká Británie se jimi zabývala v parlamentu a postavila je mimo zákon. Členové soundsystému Spiral Tribe se díky tomu dostali až na území České republiky. Ale zpátky k "Beats", který by se mohl stát "Trainspottingem" pro techno generaci.
Pětici novinek, která vstupuje do českých kin, dominují špióni, poldové a agenti na několik způsobů. Máme tady Denzela Washingtona v Equalizeru 2 (2018), Milu Kunis a Kate McKinnon ve Špiónovi, který mi dal kopačky (2018) nebo novinku Spikea Leeho pojednávající o infiltraci černošského poldy do Ku-klux-klanu. A shodou okolností ho hraje syn Denzela Washingtona John David. Zkrátka samé zajímavé kousky.