Před pár dny spatřil světlo světa trailer na novou Pyšnou princeznu a už teď je jasné, že se bude jednat o hojně diskutovaný počin. Remakovat do animované podoby jednu z nejoblíbenějších českých pohádek ostatně chce hodně odvahy. A jelikož mluvíme o české pohádce, očekává se už automaticky velký divácký zájem a návštěvnost. Pohádky totiž u nás stále patří mezi nejmilovanější žánry, na který nedají lidé dopustit a řadu klasických kousků znají nazpaměť. Patříte mezi ně? To si můžete vyzkoušet v našem kvízu.
Články 9
České pohádky chápeme jako národní poklad. Zdají se být skutečnou lidovou tradicí, tím nejlepším z toho, co jsme schopni vyprávět dětem a předávat dalším generacím, něčím až nadčasovým. Ve skutečnosti jsou ale pohádky ovlivněné historicky a je v nich přesně to, co do nich tvůrci vložili v určité době.
Česká herečka, zpěvačka a dabérka Alena Vránová, kterou si pamatujeme hlavně jako princeznu Krasomilu z filmové adaptace klasické pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha (1952), oslavila v neděli 30. července své 91. narozeniny. Od té doby se nesčetněkrát objevila nejen před filmovými a televizními kamerami, ale rovněž na prknech, která znamenají svět. Svůj hlas propůjčila řadě neméně slavných zahraničních hereček. Život se s ní však nemazlil, dvakrát se vdala a tragicky ztratila dceru.
Na pohádky se nejčastěji dívá celá rodina. Je to pohodová podívaná, kterou máme dost často spojenou se svátečními dny. Televize je od rána vysílají na Vánoce, Velikonoce nebo i o státních svátcích. Nabídka programů je pestrá a většinou si něco hezkého vybereme.
Česká pohádka je pojem sám o sobě. Většina z nás ho má spojený s Vánocemi a chvílemi strávenými s rodinou. Každý rok se můžeme těšit na nové pohádky v televizi, ale i na opakování těch starších, které tolik milujeme a neumíme si bez nich svátky představit.
Většina žen prostě miluje, když mají v sobě muži něco ďábelského. Nepohrdneme princi na bílém koni, šarmantním králem či rytířem, ale zlí kluci byli a vždycky budou noční můrou všech matek i obyčejných mužů. Nutno ovšem dodat, že daným pojmem "zlý kluk" je myšleno něco zcela jiného.
Změníte svým hlasování pořadí? Čas Vánoc je tu a prim hrají české pohádky. České pohádka má v hlavní roli fantazii, ale hlavně princezny, čerty, draky, vodníky a hloupé Honzy. Víte, že vodník je hodně velká a málem jen česká specialita? Tento slovanský podivín je pro svět specifický a většinou jej nahrazují vodní panny, víly. Jsou české pohádkové světy skutečné i pravdivé? Každopádně se dá říci, že jsme pohádková velmoc a domácí publikum prý tvoří podle průzkumů hlavně dospělí.
Přípravy na Vánoce vrcholí a tak bychom se mohli podívat na to, jaké budou svátky na televizních obrazovkách. Většina stanic nám nabídne tradiční vánoční filmy a pohádky, které vídáme na obrazovkách každý rok a na které se těší malí i velcí diváci. Jen Česká televize si jako tradičně připravila něco nového.
Čas vánoc se blíží a s nimi i pohádky. Jaké se vám nejvíce líbí za celou dobu existence kinematografie? Pohádka je o fantazii, nadpřirozených jevech a mají jen málo z našeho reálného světa. Ale kdo ví. Možná jsou to světy skutečné i pravdivé, jen si to nechceme připustit. Třeba čerti, draci, víly, skřítci a kouzelní čarodějové skutečně existují. Jen je nevidíme. Každopádně z pohádek čerpáme i ve skutečném životě. Minimálně v tom, že věříme ve šťastné konce našich příběhů.