Online nabídka audiovizuálního obsahu se neustále rozšiřuje a je čím dál těžší se v ní neztratit. Každý týden proto vypíchneme několik titulů hodných vaší pozornosti, které právě dorazily na některou ze streamovacích platforem dostupných v Česku. Zohledníme přitom mezinárodní giganty i lokální hráče, akční filmy i festivalovou produkci. Kromě článku nabízíme i videoverzi VOD tipů, kterou provází youtuber Medojed.
Články 14
Nový původní slovenský komediální seriál Vítěz, natočený ve spolupráci s českými tvůrci a herci, uvidíme na platformě SkyShowtime po prázdninách. Režie se ujal Jan Hřebejk, hlavní role někdejšího premiéra „malé evropské země“ se ujal Ady Hajdu, jeho manželku hraje Ivana Chýlková a jednu z dcer Natalia Germani (Princezna zakletá v čase, Světlonoc).
Po Princezně zakleté v čase a Světlonoci si Natalia Germani připíše další výraznou roli. Dokonce kvůli ní musela podstoupit náročný trénink, aby úlohu vrcholové sportovkyně přesvědčivě zvládla.
Druhý celovečerní snímek slovensko-české režisérky Terezy Nvotové Světlonoc měl premiéru na festivalu v Locarnu, kde rovnou získal hlavní cenu. Nyní je k vidění na Netflixu, kde se hned zařadil do první desítky nejsledovanějších děl. Film pojednávající o jinakosti žen, které musí bojovat za svou odvahu nezapadat a často za to platí velkou daň, je silný jak vizuálně, tak svým poselstvím. Nvotová se ostatně netají tím, že točí feministické filmy, kterými chce mimo jiné dodávat odvahu těm, jež to potřebují.
Jubilejní 30. ročník Českého lva patřil hlavně tvůrcům snímku Il Boemo, kteří kromě řady technických kategorií uspěli i v hlavních disciplínách nejlepší film a režie. Vedle Il Boema se prosadil i debut Vojtěcha Maška Arvéd pojednávající o pražském okultistovi a na mobilní telefon natočený BANGER. Adama Sedláka, který uspěl ve dvou kategoriích.
Dnes večer se budou v pražském Rudolfinu udílet jubilejní třicátí Čeští lvi. Která díla mají nejvíc šancí ocenění získat? Představujeme žhavé adepty, mezi nimiž nechybí dva celovečerní hrané debuty, snímek natočený na mobil, historické drama v italštině nebo v zahraničí ověnčený film slovenské režisérky.
Ceny české filmové kritiky za rok 2022 znají své vítěze. Snímkem roku je Arvéd, který navíc získal další dvě ceny. Dohromady třikrát uspěly i počiny Michala Blaška, který se stal objevem roku díky filmu Oběť a minisérii Podezření. Všechny ceny byly vyhlášeny na slavnostním večeru v pražském Divadle Archa. V přímém přenosu České televize ho moderovali herci Tereza Dočkalová a Jiří Panzner.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace jubilejního 30. ročníku Českého lva. Podobně jako v případě Cen české filmové kritiky mají nejvíce šancí na úspěch snímky Arvéd (12 nominací), Il Boemo (11), následované titulem BANGER. (8) a filmem Terezy Nvotové Světlonoc (7), který naopak Česká filmová kritika naprosto opomenula. Čeští lvi se budou udílet 4. března v pražském Rudolfinu.
Ceny české filmové kritiky představily nominovaná díla, z nichž kritičky a kritikové vyberou vítěze, které ocení na galavečeru 4. února. Nominace se dočkalo celkem sedmnáct snímků, po čtyřech želízcích v ohni mají Arvéd, BANGER. a Il Boemo, které se do výročních anket tuzemských publicistů a kulturních médií na sklonku loňského roku často dostávaly.
Žádný žebříček nepostihne všechny důležité a dobré filmy a někomu nebude subjektivně vyhovovat. Tento seznam se pokouší dát dohromady ty nejlépe hodnocené a vždy něčím výjimečné snímky, co měly premiéru v roce 2022. V našem pořadu jsme recenzovali podrobněji už Top Gun 2, Elvise, Nene a Podezřelou.