Neohrožená archeoložka Lara Croft z videoherní série Tomb Raider to na velkém plátně už zkoušela ve dvou verzích, ani s jednou však neuspěla. První dva filmy s Angelinou Jolie nikoho extra neoslnily a reboot s Alicií Vikander se sice svou atmosférou přiblížil modernímu hernímu pojetí, k sequelu to však nakonec nedotáhl. Dnes ale startuje na Netflixu třetí pokus o oživení herní hrdinky. A vše nasvědčuje tomu, že právě skalní fanoušci her by mohli být spokojeni.
Články 63
Kam má ještě zajít, abychom všichni uznali, že běžný pud sebezáchovy je dvaašedesátiletému Tomu Cruiseovi cizí? Pro pokračující špionážní sérii Mission: Impossible se držitel dvou oscarových nominací naučil zadržovat dech na šest minut, lezl po stěně Burdž Chalífa, málem se zřítil z helikoptéry a na motorce skočil z vysokého útesu. Psí kusy provádí hlavně s letadly a aktuálně při natáčení osmé části usoudil, že s nezbytnou pomocí záchranných lan přemůže gravitaci. Zákulisní fotky z jednoho z nejdražších filmů všech dob, kam si Cruise odskočil záhy po fandění na Wimbledonu, ukazují hercův dosud nejriskantnější kaskadérský manévr.
20th Century Studios náleží Disneymu, Amazon odkoupil MGM a také Paramount Pictures, jedno z velkých klasických studií Hollywoodu, podlehne nutné restrukturalizaci v éře mizejících letitých jistot. Zábavní konglomerát Paramount Global se totiž sloučí se společností Skydance Media, která za 2,4 miliardy dolarů zakoupí rodinnou firmu National Amusements, majoritního držitele akcií a hlasovacích práv v Paramountu. Obě společnosti už spolupracovaly na úspěšných filmových značkách včetně Mission: Impossible a Top Gunu. Především Paramountu, který v televizní a streamovací sféře poslední roky spíše strádá, by několik měsíců diskutovaný obchod mohl pomoct.
O Tomu Cruiseovi se dlouho mluvilo jako o poslední hvězdě Hollywoodu, která umí nalákat davy. Vrchol zažila tato pověst v období okolo druhého Top Gunu, jenž se zapsal jako zachránce postpandemického Hollywoodu. Ovšem z vrcholu se dá mířit jen jedním směrem a sedmá Mission: Impossible byla pro producenty studenou sprchou. Takřka 600 milionů dolarů na tržbách by byl skvělý výsledek pro 9 z 10 filmů, ne však pro nafouklou produkci za zhruba 300 milionů. Studio Universal mělo tratit nějakých 100 milionů, což výrazně otřáslo podobou osmého dílu. Ten se od té doby jeví skoro prokletě a jeho problémy nekončí.
Nejprestižnější oslava filmového umění v noci z neděle na pondělí zodpověděla otázku, která se objevovala ve většině odborných i laických úvah – kolik Oscarů si na 96. ceremoniálu uzme Oppenheimer? Životopisný portrét komplikovaného konstruktéra první jaderné zbraně si jich před zraky hollywoodské smetánky nakonec vysloužil sedm, přičemž se čtyřmi soškami mu nejtěsněji konkurovala osobitá satirická komedie Chudáčci (Poor Things). Moderátor Jimmy Kimmel sice stačil zesměšnit Donalda Trumpa a prostor dostal i citát ruského opozičního politika Alexeje Navalného, ale jinak se večer nesl v uctivém, místy překvapivě rozverném a ryze filmovém duchu.
„Děje se to tady a teď, ne někde daleko či v budoucnosti. Dotýká se to každého aspektu našich životů. Tyto skutečnosti však v příbězích na stříbrném plátně přesto obvykle chybí,“ dočteme se na stránkách iniciativy s názvem The Climate Reality Check (tedy něco jako Kontrola klimatické reality). Jde o jednoduchý test zaměřující se na to, zdali se filmy dostatečně zabývají i ekologickými otázkami – a někoho možná překvapí fakt, že většina letošních oscarových favoritů tímto testem neprošla.
Magazín Forbes i letos zveřejnil pravidelný žebříček nejlépe vydělávajících herců a hereček Hollywoodu. Některá jména vzhledem ke své vytíženosti a dlouhodobé popularitě nepřekvapí, u jiných však není na první pohled zřejmé, jak se do elitní desítky dostaly. Ve hře je však složitá hollywoodská matematika, u níž nejde jen o kasovní úspěšnost jednotlivých titulů, nýbrž i to, jaké podmínky si daná osobnost dokáže vyhádat do smlouvy.
Jedno z největších filmových studií světa provádí kroky, jež by z kvalitativního hlediska mohly vyústit v obohacení distribuční nabídky kin. Přední hlavouni Warner Bros. Michael De Luca a Pam Abdy v lednu domlouvali strategické partnerství s Tomem Cruisem, které v případě vysněného scénáře možná zahrne i pokračování úspěšné sci-fi Na hraně zítřka (Edge of Tomorrow). Sám Cruise má však po letité sérii blockbusterů zájem znovu pracovat s autorskými režiséry jako Paul Thomas Anderson, do nichž hodlají Warneři rovněž investovat stamilionové částky. Pod křídly tradiční společnosti, která se před dvěma lety sloučila do konglomerátu Warner Bros. Discovery, by tak teoreticky mohl skončit poslední film Quentina Tarantina The Movie Critic, do něhož chce ikonický tvůrce obsadit i Toma Cruise.
Tento víkend můžete na streamech dohnat dva velké blockbustery loňského roku, z nichž vám ovšem jeden může přivodit slušný bolehlav. Na své si přijdou i fanoušci počítačových her, kvalitních kriminálek a romantiky.
Americká filmová akademie jako každoročně zveřejnila seznam filmů a umělců, kteří se 10. března budou ucházet o prestižní oscarové ceny. Nominovaná díla a osobnosti vyhlásili herci Zazie Beetz a Jack Quaid. Ač došlo i na překvapení a bez nominace skončili Leonardo DiCaprio či režisérka Barbie Greta Gerwig, ostatní favorité si své pozice uhájili. S úctyhodnými 13 nominacemi vévodí Oppenheimer, Chudáčci (Poor Things) mají 11 nominací, Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon) 10, Barbie 8 a Maestro uzavírá vedoucí pětku se sedmi šancemi na Oscara. Už 54. nominaci obdržel legendární skladatel John Williams, jenž vylepšil vlastní rekord jako nejčastěji nominovaná žijící osoba.