Zajímavosti o Duna

64%

Zajímavosti 28

  • David Lynch si zahrál operátora těžebního vozidla, kterého posádka Paula a vévody Leto Atreida zachránila před písečným červem.
  • Některé scény byly natáčené na stejném místě a ve stejnou chvíli jako scény pro film Ničitel Conan (1984).
  • Šlachy, viditelné během Paulovy snahy zaháknout se za červa, byly vyrobené z prezervativů.
  • Pro potřeby natáčení exteriérů 200 dělníků ručně vyklízelo a čistilo 3 čtverečné míle mexické pouště.
  • Duna se stala předlohou několika úspěšných počítačových her Dune od Cryo Interactive a Dune II a Emperor: Batlle for the Dune společnosti Westwood, které vizuálně vycházely z filmu Davida Lynche.
  • V Los Angeles je uchována HighDefinition kopie filmu včetně původního unikátního zabarvení písečných dun nepozemským světlem, které je ve většině vydaných edicí filmu korigováno.
  • Sám David Lynch v roce 1986 ohlásil vážný záměr vytvořit 4hodinovou verzi Duny, která by se radikálně lišila od původní filmové verze. Lynch: "Rád bych z toho filmu udělal něco jako dlouhou báseň, klidně ho na některých místech nechám abstraktní a budu mnohem více dbát na atmosféru." Nepoužitý materiál k Duně je stále přístupný a použitelný.
  • Celkem vznikly 3 verze Duny, pod kterými není David Lynch podepsán a to 137 minutovou rozšířená kinoverze z roku 1988 a dvě televizní verze, z roku 1988 tzv. rozšířená verze s délkou 190 minut a 180 minutová z roku 1992, která byla roku 2006 znovu zeditována pro speciální DVD vydání. Zbylé dvě existující verze "podepsané" Lynchem jsou kinoverze z roku 1984 a workprint, který byl puštěn Franku Herbertovi a štábu v Mexiku.
  • Roku 1988 vznikla televizní verze Duny, která byla kompletně přestříhaná Harry Tatlemanem (oddělení zvláštních efektů MCA-TV) a ke které byl přizván Lynch, ale odmítl z důvodů pracovního zaneprázdnění. Výsledný film měl 187 minut a David Lynch se pod něj odmítl podepsat jako režisér. Byly tak využity pseudonymy pro filmy, pod které se nechce autor podepsat a to pro režii Alan Smithee a pro scénář Judas Booth. Jméno scénáristy je kombinací jména Judas, apoštola, který zradil Ježíše Krista, a Johna Wilkese Bootha, vraha Abrahama Lincolna. Tímto "vtipem" pro zasvěcené chtěl dát David Lynch najevo, že ho studio zradilo a zabilo jeho film.
  • David Lynch i přes slíbené právo posledního střihu, tuto možnost nedostal a konečný film byl sestříhán studiem.
  • Přes přijatelnou délku scénáře byl výsledný materiál příliš dlouhý a tak Raffaella a Dino De Laurentiise donutili Davida Lynche film výrazně zkrátit na přijatelné dvě hodiny. Bylo nutné film zjednodušit a vystřihnout velké množství scén a postav, mj. linii politického sňatku Paula a princezny Irulán, která se z poměrně důležité postavy stala vypravěčem. Takto vznikly dějové mezery, které byly zaplněny pomocí vysvětlujících vstupů princezny nebo prostřednictvím vnitřních monologů postav (voice-over).
  • Na filmu se pracovalo 6 let, z čehož 3 a půl roku byl u projektu David Lynch.
  • Natáčení skončilo v lednu 1984. Duna se svými 70 hlavními motivy, 39 mluvenými rolemi, 4000 kostýmy a 600 členy štábu spolkla 52 milionů dolarů, o 7 více, než se zpočátku plánovalo. Tři čtvrtiny všech záběrů vyžadovaly optickou úpravu na trikových stolech. Celkový počet lidí, kteří se podíleli na produkci filmu, dosahuje 1700.
  • Duna je prvním barevným filmem Davida Lynche. Lynch: "Raději bych Dunu točil černobíle, ale svým syžetem to je jednoznačně barevný film. Rozhodně bych rád natočil černobíle alespoň některé scény."
  • Frank Herbert byl konečnou verzí scénáře Davida Lynche natolik okouzlen, že mu dal volné ruce v případných změnách a odchylkách od předlohy.
  • Přes zvyk kontrolovat své projekty osobně přenechal Dino De Laurentiis kontrolu nad projektem své dceři, Raffaelle De Laurentiisové, která již působila jako koproducentka u snímku Barbar Conan.
  • Natáčení probíhalo od září 1982 v ateliérech Churubusco v Mexico City s plánovaným rozpočtem 45 milionů dolarů. První klapka v rukou Franka Herberta odstartovala samotné natáčení dne 30.3.1983.
  • Tým Davida Lynche, který pracoval na filmu Duna: hlavní designér filmu Anthony Masters (2001: Vesmírná odysea, 1968), výtvarník kostýmů Bob Ringwood (Excalibur, 1981), ilustrátor Ron Miller, kameraman Sloního muže Freddie Francis, zvukový mistr Alan Splet a Carlo Rambaldi, který dostal na starosti vytvoření tvorů pro Dunu v čele s písečnými červy.
  • Velké množství práce na Duně vedlo k rozchodu Davida Lynche a jeho manželky Mary.
  • Pro Kylea MacLachlana (postava Paula Atreida) se stala Duna první filmovou rolí, do které ho objevil sám David Lynch v jednom divadle v Seattlu a později se stal jeho dvorním hercem. Od Laurentiise získal MacLachlan smlouvu na pět filmů o Duně.
  • Lynch uzavřel s Dinem De Laurentiisem smlouvu celkem na 5 filmů. Po Duně to byly filmy Modrý samet, vysněný projekt Ronnie Rocket, Duna II a Duna III. Ještě před dokončením Duny Lynch začal psát scénář pro pokračování, Spasitel Duny.
  • Práce na scénáři pro Lynchovu Dunu začaly roku 1981. První verze měla 200 stran a odhadem by vydala na čtyřhodinový film. Po třetí verzi scénáře oba Lynchovi pomocníci (Bergren a De Vore) práci vzdali, a Lynch se scénáři věnoval sám. Až sedmá verze scénáře o 135 stranách byla přijata 9. 12. 1982.
  • David Lynch se stal čtvrtým režisérem Duny a jako jediný dokázal film dokončit a uvést do kin.
  • V lednu 1978 získal práva na Dunu producent Dino De Laurentiis a přizval Ridleyho Scotta jako režiséra. Scott se společně s H.R.Gigerem začal věnovat pracem na Duně, ale ani jeden ze tří scénářů, vytvořených za dobu 8 měsíců, nevyhovoval, protože se v základních motivech rozcházel s předlohou. Následně Ridley Scott od projektu odstoupil a raději se věnoval svému následujícímu snímku Blade Runner.
  • V roce 1975 získal práva režisér Alejandro Jodorowsky se záměrem natočit podle vlastního scénáře "příběh muže, který na nejvyšší míru trénuje svého ducha. Když dosáhne vrcholu, ztrácí jakýkoliv kontakt s bližními. Aby tento kontakt znovu navázal, pokouší se celý lidský druh pozdvihnout na svoji nadřazenou úroveň." Epickým záměrům Jodorowskeho odpovídala také touha účasti mnoha výjimečných umělců jako jsou Salvador Dalí, H.R. Giger a hudbu měla nahrát skupina Pink Floyd. Herecké obsazení v čele s Orsonem Wellesem jako baronem Harkonnenem a Salvadorem Dalím jako Imperátorem nestačilo a Jodorowsky z finančních důvodů musel projekt ukončit. Jodorowskyho vize a plakát k jeho verzi.
  • První pokus o filmovou adaptaci Duny v režii Davida Leana (Lawrence z Arábie) ztroskotal na konci šedesátých let po smrti producenta Arthura P. Jacobse.
  • Kvůli Duně odmítl David Lynch režii filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983). David Lynch k výběru mezi oběma filmy: "George Lucas mě kontaktoval přesně ve stejnou dobu jako Dino a já musel udělat velké rozhodnutí. George byl skvělý. Je to taková živá legenda, ale přestože ho mám moc rád, pochopil jsem, že jeho projekty jsou prostě jeho projekty, a já jsem chtěl dělat svoje vlastní. Ten film už měl George v hlavě hotový. Kdybych ho režíroval já, nebyl by v tom žádný rozdíl. Vypadal by úplně stejně, jak vypadá teď." Pár let po dokončení Duny David Lynch prohlásil, že ji nikdy neměl natočit.
  • Originálny hrubý strih Duny mal dĺžku viac ako 5 hodín.