Apokalypsa Stalin

73%
Apokalypsa Stalin
Plakát traileru

Josif Stalin měl absolutní moc, v Kremlu vládl jako jeden z nejkrvavějších diktátorů historie lidstva... V roce 1936 ohlásil výsledky „voleb", v nichž získal 98,6 procenta hlasů. Jeho národ žil ve strachu, přesto mu lidé neustále aplaudovali vestoje. Kdo byl vlastně Stalin? Ochránce před nacismem? Tatíček všeho lidu? Masový vrah? Jak se mu podařilo dostat pod hrůzovládu polovinu planety? Narodil se v roce 1878 v gruzínské vesnici Gori jako Josif Vissarionovič Džugašvili a jeho zločinecké kariéře předcházelo studium kněžského semináře. Těžko se vyrovnával s tělesnými nedostatky, měl srostlé prsty na nohou, levou paži kratší a na jeho tváři zanechaly trvalé stopy neštovice. (Česká televize)





Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
9
Vzhledem k tomu, jak byl Stalin krutý a jak se zbavoval lidí kolem sebe, tak nevím, kolik toho o něm lze vlastně zjistit a tedy ani jak kompletní portrét nabízí tento dokument z kolorované série Apokalypsa. Na jednu stranu bych si klidně dal ještě jeden nebo dva díly, ale na druhou nevím, co bych ještě potřeboval slyšet. Samozřejmě, že bych ocenil širší rozvedení nějakých partikulárních událostí (proces s Bucharinem, vnitrostranické intrikování mezi Stalinem a Trockym, vztah s Berjou...), ale tím by se dokument možná příliš tematicky tříštil a odvracel od samotného Stalina, o němž jsem se ostatně dozvěděl snad vše podstatné a byl tím strhnut natolik, že jsem to zkoukl na posezení. Struktura vyprávění není ryze chronologická, ale výsledný dojem je velmi koherentní a smysluplnej. Líbila se mi řada drobných zajímavostí, Stalinových cynických odpovědí na to či ono i popisy Stalina z úst lidí, kteří se s ním setkali, což poměrně barvitě vykreslilo jeho charakter. Podle mě je Stalin fascinující tím, jak byl vlastně povrchní; Z dokumentu jsem nabil dojem, že jediný rozměr jeho osobnosti byla touha po hrubé a neochvějné moci. Tomu podřizoval vše. Stalina v tomto ohledu nejlíp popsal de Gaulle: "Stalin byl posedlý touhou po moci, byl zkažen neustálými spiknutími, maskováním své povahy a duševního rozpoložení. Žil ve světě iluzí bez soucitu a upřímnosti v každém viděl překážku nebo hrozbu, jeho jedinou taktikou byla podezřívavost a neústupnost. Revoluce, strana, stát i válka pro něho byli příležitostí a prostředkem pro získání nadvlády." Bucharin však toto trochu rozporuje: "Stalin je nešťastný, poněvadž nemůže nikoho, ani sebe, přesvědčit o své velikosti, a toto neštěstí je jeho největší a možná jediný lidský rys,“ což bohužel dokument nereflektuje.

Přihazuje ještě něco z wikipedie o souboji s Trockým o vliv ve straně: "Po Leninově smrti v lednu 1924 se rozhořely boje o moc mezi Trockým a Stalinem. Jejich symbolickou předehrou byla neúčast Trockého na Leninově pohřbu, jež byla důsledkem Stalinovy osobní intriky. V okamžiku Leninova skonu mířil Trockij na Kavkaz, aby se zotavil ze zdravotních potíží. Ze Stalinova popudu mu bylo zasláno oznámení s chybným datem Leninova pohřbu, aby se zamezilo jeho osobní účasti na posledním rozloučení s ikonou 'světového proletariátu'. Ačkoli Trockij sám tuto epizodu zlehčoval, podle mnohých tato neúčast přispěla ke ztrátě jeho mocenského postavení. Stalin byl generálním tajemníkem strany, ale Trockij ostře polemizoval s jeho názory na výstavbu sovětského státu. Vyzdvihoval nutnost urychlené industrializace státu, a především počal kritizovat to, co vnímal jako počátek nadvlády úzké byrokratické kasty nad obyčejným lidem. ... I přes své nezpochybnitelné organizační kvality a talent Trockij prohrál souboj o moc se Stalinem, jímž opovrhoval a považoval ho za průměrného pěšáka bez invence. Stalin byl úspěšný díky tomu, že se o uchvácení moci snažil ze všech sil a svojí flexibilností si získával širší podporu mezi významnými členy strany. Trockij si naproti tomu vždy myslel, že mu stačí zformulovat a popsat geniální myšlenku, kterou všichni ostatní automaticky přijmou. Pokud s ním někdo polemizoval, uchyloval se Trockij k osobnímu napadání a zesměšňování. Nikdy neustupoval, v osobním styku byl velmi chladný a strohý, a tak si postupně vytvořil příliš mnoho mocných nepřátel, ačkoliv jeho myšlenky jinak byly schopny oslovovat mnoho lidí po celém světě. Přeběhnutí Kameněva se Zinověvem od Stalina k Trockému jen dokresluje jeho neobratnost a neprozíravost v osobních vztazích. Při snaze o lepší komunikaci a ochotě k alespoň nějakým kompromisům mohl tyto představitele přetáhnout na svoji stranu dříve. Společně by pak ve vedení strany měli převahu, s níž by pravděpodobně Stalina byli schopni odstřihnout od moci. Mezitím si naopak silnou pozici pomalu ale jistě budoval Stalin, a když došlo na lámání chleba, měl ve vedení tolik svých přívrženců, že mohl své odpůrce snadno rozprášit."

Dodatečné informace

Původní název:
Apocalypse: Staline (více)
  • Francie Apokalypsa Stalin
  • Francie Apocalypse: Staline
  • Francie Apocalipsis: Stalin
  • Francie APOCALYPSE Stalin
  • Francie Apokalypsa: Stalin
  • Francie Stalin
  • Francie Världens undergång - Stalin
Země původu:
Francie
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné