Zajímavosti 89
- Terminál na mezinárodním letišti v Los Angeles nahradil terminál letiště v Oslu.
- Poté, co jeho manželka a producentská partnerka Emma Thomasová navrhla Elizabeth Debicki do hlavní ženské role, režisér Christopher Nolan se vrátil k její práci ve filmech Velký Gatsby (2013), Noční manažer (2016) a Vdovy (2018).
- Sekvence havárie letadla se natáčela na letišti v kalifornském Victorville, které se nachází na jihozápadním okraji Mohavské pouště.
- Sir Kenneth Branagh (Sator) režíroval otce Johna Davida Washingtona, Denzela Washingtona, ve filmu Mnoho povyku pro nic (1993). Režíroval také spoluhráče Michaela Cainea ve filmu Slečna (2007).
- Přijato bylo přes sto plavidel, katamarány, megajachty, ledoborce, rychlé a rybářské čluny a nákladní tanker. Větrná loď pojmenovaná Iceni Revenge zůstala s produkcí po celou dobu natáčení v Estonsku, Itálii a Norsku, které trvalo přibližně tři měsíce.
- Robert Pattinson se dozvěděl, že byl obsazen do role Bruce Waynea ve filmu The Batman (2022), hned první den natáčení. Je to zajímavá shoda okolností, protože režisér Christopher Nolan předtím natočil tři filmy o Batmanovi: Batman začíná (2005), Temný rytíř (2008) a Temný rytíř povstal (2012).
- S odhadovaným rozpočtem 205 milionů dolarů se jedná o dosud nejdražší film, v němž hlavní roli ztvárnil jiný než bělošský herec.
- Hlavní hrdina (John David Washington) se poprvé setkává s Neilem (Robert Pattinson) v Royal Bombay Yacht Clubu, soukromém klubu na Chhatrapati Shivaji Maharaj Marg, nedaleko slavné Gateway of India. Byl otevřen v roce 1881 a dodnes je určen pouze pro členy.
- První velký studiový film uvedený do kin během pandemie Covid-19.
- Kostýmní výtvarník Jeffrey Kurland četl scénář k filmu šestkrát ještě předtím, než si sedl s Christopherem Nolanem a promluvil si s ním o postavách a o tom, jak je chce fyzicky ztvárnit na plátně.
- Aby se John David Washington a Robert Pattinson ujistili, že umí zacházet se střelnými zbraněmi, navštěvovali střelnici Taran Tactical v Simi Valley.
- Ve vybraných amerických kinech byl před promítáním filmu Rychle a zběsile v IMAXu promítán 40sekundový překvapivý teaser trailer: Hobbs & Shaw (2019) od prvního srpna 2019. Natáčení začalo v květnu 2019 a skončí až v listopadu tohoto roku.
- Jedenáctý celovečerní film režiséra Christophera Nolana a jeho pátý (po filmech Temný rytíř (2008), Temný rytíř povstal (2012), Interstellar (2014) a Dunkirk (2017)), který byl částečně natočen a uveden v 70mm formátu IMAX.
- Klub, kde se hlavní hrdina (John David Washington) setkává s agentem britské tajné služby Michaelem Crosbym (Sir Michael Caine), je Reformní klub v Londýně. Ten se již dříve objevil ve dvou bondovkách - ve filmu Die Another Day (2002) jako klub "Blades" a o několik let později ve filmu Quantum of Solace (2008) jako vládní úřad.
- Píseň, která hraje při závěrečných titulcích, se jmenuje "The Plan" a speciálně pro film ji napsali Travis Scott, skladatel Ludwig Göransson a Wonda Gurl. Pro Scotta i režiséra Christophera Nolana je to premiéra: Scottova první původní sólová píseň pro film a Nolan poprvé použil v některém ze svých filmů rapovou nebo hiphopovou skladbu. Je to také poprvé, kdy byla píseň složena speciálně pro Nolanův film.
- Režisér Christopher Nolan při výběru hlavní ženské role málem vynechal Elizabeth Debicki, protože si myslel, že je Američanka. Hledal totiž velmi britskou představitelku a po zhlédnutí jejího filmu Vdovy (2018) byl přesvědčen, že pochází ze Států. Když mu tedy herečku navrhla jeho manželka a producentská partnerka Emma Thomas, musela ho informovat, že Debicki není Američanka (je Australanka).
- Vrcholná bitevní sekvence se natáčela na třech různých místech v Kalifornii. Exteriéry se natáčely v dnes již neexistujícím dole na železnou rudu v novodobém pouštním městě duchů Eagle Mountain, zatímco interiéry sekvence se natáčely na Stage 16 ve Warner Bros. a také v uzavřeném obchodním centru ve městě Hawthorne.
- První hollywoodská role indické herečky Dimple Kapadiové.
- Sir Kenneth Branagh prozradil, že odpůrci trvali na tom, že režisér Christopher Nolan nebude schopen film dokončit kvůli koronaviru. Režisér však vytrval v postprodukci, snížil počet techniků v míchárně z jedenácti na pět, nosil masky a praktikoval sociální distanc.
- Pro film byly zkonstruovány čtyři "turnikety", z nichž každý měl svůj vlastní jedinečný design a mohl se pohybovat a pohybovat; některé z nich byly dokonce dostatečně velké, aby se do nich vešla auta. Jeden byl postaven ve skladišti v Estonsku, dva (a největší) byly vyrobeny v uzavřeném obchodním centru v Hawthorne v Kalifornii a čtvrtý byl postaven na jevišti 23 ve Warner Bros.
- Kvůli zpětnému přenosu tepla by měli všichni obrácení lidé na slunci umrznout.
- Byl to poslední film režiséra Christophera Nolana, který produkovala a distribuovala společnost Warner Bros. V září 2021, po devatenácti letech spolupráce se studiem, byl jeho rozchod se studiem potvrzen oznámením, že jeho další film vznikne u společnosti Universal. Stalo se tak po konfliktu, který měl se společností Warner Bros. kvůli tomu, že uváděla jeho filmy do kin a na HBO Max současně, aniž by jednotlivé filmy konzultovala s tvůrci.
- Kostýmy Elizabeth Debicki záměrně připomínaly konec čtyřicátých a začátek padesátých let, ale pro zachování dobové atmosféry byly doplněny moderními prvky. Její oděv měl být zároveň konzervativní i stylový a měl zobrazovat jak zranitelnost její postavy, tak podle návrháře Jeffreyho Kurlanda i skutečnost, že se "nikomu neotevírá a je velmi uzavřená, velmi sama do sebe".
- Šestiminutový prolog byl promítán ve vybraných kinech IMAX před projekcemi filmu Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (2019). Obsahoval mírně zkrácenou verzi úvodní sekvence filmu, po níž následoval sizzle reel. Počínaje filmem Temný rytíř (2008) všechny filmy režiséra Christophera Nolana vydaly IMAX prolog nebo prodloužené záběry několik měsíců před premiérou v kinech. Kromě Interstellaru (2014) všechny tyto prology debutovaly před prosincovými studiovými desítkami, jako jsou Hvězdné války.
- Muzeum umění Kumu v estonském Tallinnu sloužilo jako fiktivní "Oslo Freeport".
- Režisér Christopher Nolan uvedl film Žít a zemřít v L.A. (1985) jako jednu z inspirací pro propracovanou sekvenci automobilové honičky, především způsob, jakým kamera sedí s postavami a provází diváky honičkou.
- První velkofilm od filmu Stalker (1979) natáčený v estonském Tallinnu.
- Hlavní natáčení probíhalo v sedmi zemích: Dánsko, Estonsko, Indie, Itálie, Norsko, Velká Británie a Spojené státy. Natáčení začalo v květnu 2019 ve Spojených státech a trvalo téměř šest měsíců a skončilo v polovině listopadu.
- Po filmech Interstellar (2014) a Dunkirk (2017) je to třetí film Christophera Nolana, který natočil kameraman Hoyte Van Hoytema.
- Scéna odehrávající se na bílé ploše z mramoru a žuly, v níž hlavní hrdina (John David Washington) vysvětluje Neilovi (Robert Pattinson) závažnost jejich mise, byla natočena na střeše opery v norském Oslu. Střecha je ve skutečnosti přístupná i ve skutečnosti; od úrovně země se mírně svažuje vzhůru a vytváří tak velké náměstí, z něhož se naskýtá panoramatický výhled na město.
- První film Christophera Nolana od Batman začíná (2005), který nestříhal Lee Smith, protože nebyl k dispozici kvůli termínům natáčení britského válečného filmu 1917 (2019). Na jeho místo byla najata Jennifer Lame. Lame je známá především díky své práci na menších nezávislých filmech, jako jsou Manchester by the Sea (2016) a Hereditary (2018).
- Film měl být původně uveden do kin 17. července 2020, což bylo šťastné datum pro režiséra Christophera Nolana. Kvůli pandemii koronaviru však byla premiéra několikrát odložena. Nakonec se společnost Warner Bros. rozhodla film uvést na mezinárodní trh 26. srpna a ve Spojených státech debutoval 3. září.
- Přestože se klíčová sekvence odehrávající se na jachtě Satora (Sir Kenneth Branagh) odehrává ve vodách u pobřeží Vietnamu, tvůrci věděli, že by bylo velmi nepraktické plout s drahou superjachtou do jihovýchodní Asie. Namísto toho nechali jako zemi použít pobřeží Amalfi v jižní Itálii.
- Aby bylo možné dosáhnout určitých efektů přímo v kameře, spolupracovala společnost IMAX s tvůrci filmu na přestavbě mechaniky a elektroniky v kamerách tak, aby bylo možné natáčet dozadu i dopředu. Produkce také využila nejnovější generaci takzvaných "blimpů" - krytů tlumících zvuk pro notoricky hlučné kamery - což umožnilo natočit více scén v tomto formátu.
- Exteriérové natáčení závěrečné bitevní sekvence probíhalo v pouštním městě duchů Eagle Mountain v Kalifornii. Lokalita měla základní seskupení existujících staveb, které bylo možné přestavět na staré obytné domy, jež byly pro sekvenci potřeba, a pak také produkční tým postavil několik budov v plné velikosti. Kromě toho tým postavil velkoplošné modely a použil nucenou perspektivu, aby se již tak obrovská scéna zdála ještě rozlehlejší.
- Loga Warner Bros. a Syncopy jsou vystínována červeně, resp. modře. Tyto barvy jsou ve filmu použity pro znázornění normálního a převráceného času.
- Tři hlavní mužské postavy nosí po většinu filmu obleky, takže aby je od sebe odlišil a dodal jim velmi rozdílný vzhled, použil kostýmní výtvarník Jeffrey Kurland pro každou z nich jiného krejčího, který věděl, že obleky střihne jedinečným způsobem.
- Luxusní superjachta, kterou ve filmu vidíme jako domov Andreje Satora (Sir Kenneth Branagh), je ve skutečnosti známá jako Planet Nine. Měří něco přes 240 stop, má šest palub a vlastní vrtulníkovou plošinu.
- Katamarány, které vlastní Andrej Sator (Sir Kenneth Branagh), jsou fóliové katamarány F50 a používají se v závodní sérii SailGP. Jedná se o nejrychlejší závodní třídu v historii, která je schopna dosáhnout rychlosti přes 50 uzlů, tedy více než 60 mil za hodinu.
- Režisér Christopher Nolan nabídl Johnu Davidu Washingtonovi hlavní roli protagonisty poté, co ho viděl v komediálně-dramatickém seriálu HBO Ballers (2015) a navštívil světovou premiéru filmu BlacKkKlansman (2018) na filmovém festivalu v Cannes 2018.
- Přestože pandemie koronaviru zasáhla mnoho filmových produkcí, Christopher Nolan byl schopen dokončit postprodukci víceméně stejným způsobem jako obvykle. Hrubý střih filmu byl dokončen ještě předtím, než ve Spojených státech začala platit výluka, a další úpravy probíhaly v Nolanově střižně v jeho domě v Los Angeles, kde na svých filmech pracoval od dob Temného rytíře (2008). Pomohlo také to, že ačkoli Nolan sídlí v Kalifornii, již léta využívá služeb domu na vizuální efekty Double Negative ve Velké Británii, a je tedy zvyklý korespondovat na dálku.
- Vzhledem k mimořádně intenzivní a temné povaze několika společných scén si Sir Kenneth Branagh a Elizabeth Debickiová mezi jednotlivými záběry odlehčili náladu hrou, při níž se střídali ve zpěvu slavných písní, jejichž slova neznali, a snažili se doplnit chybějící texty. Dvojice prozradila, že při natáčení sekvence automobilové honičky Branagh zpíval píseň z muzikálu Bídníci, do které si ad-liboval vlastní text. To Debicki rozesmálo natolik, že si roztrhla lem sukně.
- Ve filmu jsou obrazy a věci, o kterých režisér Christopher Nolan přemýšlel nejméně 20 let předtím, než film skutečně natočil. Na konkrétní podobě filmu a scénáři pracoval asi šest let.
- Na úvodní sekvenci v opeře se podílelo přibližně 3 500 komparzistů.
- Když nákladní letadlo přejíždí nádvoří na cestě k nárazu, jeho motory běží, protože letadla se pohybují vpřed pomocí tahu - nemají žádný pohon kol jako auto. Veškeré odpadky a věci na zemi na náměstí by byly nasáty do motorů - totéž platí pro větvičky/listí ze stromů - pravděpodobně by se motory zanášely gumou a zastavovaly by se.
- Když Mahir a Rohan unesou nákladní letadlo, Rohan se rozhodne, že si pro sebe získá zlatou cihlu. Snadno ji vyndá z nitra nákladní sítě, kde jsou uloženy hromady prutů. Ze zřejmých důvodů by měl být takto těžký náklad uložen velmi bezpečně, aby se během letu neposunul. Pokud se Rohan může jednoduše protáhnout skrz síť a vyjmout prut, pak by se pruty mohly během letu posunout, což by mohlo mít katastrofální následky.
- Když Protagonista poprvé bojuje s maskovaným mužem (sám se sebou), těsně předtím, než mu vyhrožuje, že ho zastřelí, jsou zápěstí maskovaného muže na krátkou dobu odhalena a je vidět, že jsou bílá.
- (v cca 1h 30 min) Když se Protagonista převrátí a řídí Saab, zpočátku jede na zpátečku, aby mohl jet dopředu. O chvíli později auto zpomalí a pneumatiky se odvalí dopředu, což znamená, že jede normálně.
- V mnoha případech během filmu některé postavy manipulují se zlatými pruty příliš snadno vzhledem k hustotě zlata. Větší zlaté pruty ze scény s letadlem váží asi 20 kg a nebylo by snadné je zvednout jednou rukou. Menší pruty z bedny by vážily asi 5 kg.
- Název byl původně stylizován tak, že poslední dvě písmena byla obrácená, což odpovídalo hlavnímu pojetí filmu. Přestože režisér Christopher Nolan navrhl logo sám šest let před uvedením filmu do kin, byla úprava názvu později změněna kvůli jeho podobnosti s logem výrobce jízdních kol. Poté, co mu to společnost Warner Bros. ukázala, napsal Nolan majiteli společnosti dopis, že pokud to bude majitel považovat za nutné, přestane logo používat.
- Část postavy Kat byla vytvořena speciálně pro Elizabeth Debicki. Role byla původně napsána jako starší, ale producentka Emma Thomas viděla Debicki ve filmu Vdovy (2018) a její výkon ji natolik zaujal, že požádala svého manžela a režiséra filmu Christophera Nolana, aby se na film podíval speciálně kvůli ní. Kat byl poté přepsán s ohledem na Debicki.
- Pracovní název filmu byl "Merry Go Round".
- Osmý film režiséra Christophera Nolana, v němž se objevil Michael Caine, včetně jeho hlasového camea ve filmu Dunkirk (2017).
- Jednou z filmařských tradic scenáristy a režiséra Christophera Nolana je, že se před začátkem natáčení sejde s herci a štábem a promítne jim filmy, které jim posloužily jako inspirace pro projekt, na němž společně pracují. U tohoto filmu však Nolan svou dlouholetou tradici záměrně porušil a žádné projekce nepořádal. Důvodem bylo to, že chtěl, aby herci a štáb pracovali na základě pocitu a vzpomínek na špionážní žánr, na rozdíl od snahy o jeho rekonstrukci. To se týkalo i filmů o Jamesi Bondovi.
- Režisér Christopher Nolan nabídl Robertu Pattinsonovi roli Neila poté, co ho sledoval ve filmech Dobrý čas (2017) a Ztracené město Z (2016) a zaujal ho jeho výkon.
- Po dokončení scénáře se režisér Christopher Nolan a producentka Emma Thomasová obrátili nejprve na castingového režiséra Johna Papsidera, s nímž spolupracovali již od Nolanova druhého celovečerního filmu Memento (2000). Setkali se a začali si vyměňovat nápady a vytvořili dlouhý seznam potenciálních kandidátů. Konkrétně si začali "hrát s hlavními představiteli a využívat je různými způsoby". Záměrem bylo obsadit hlavní herce do menších rolí kolem Protagonisty - herce, od kterých by se normálně očekávalo, že budou hrát hlavní roli.
- Pro film bylo vyrobeno vlastní vybavení a objektivy, které umožnily větší využití kamer IMAX. Pro film byla například vyrobena speciální kamerová hlava, která se vešla do auta a umožnila otáčení kamery IMAX o 360 stupňů. Byly také zkonstruovány objektivy, které filmařům umožňovaly natáčet za horšího osvětlení, což je při natáčení s kamerami IMAX tradičně omezené.
- Úvodní sekvence, která se odehrává v kyjevské opeře, připomíná moskevskou krizi s rukojmími z roku 2002. Stejně jako ve filmu se divadla Dubrovka zmocnila skupina ozbrojených povstalců. Po třech dnech úřady napumpovaly do budovy silný opiát, který všechny přivedl do bezvědomí, a poté zahájily záchrannou operaci. Bohužel více než 204 rukojmích zemřelo dříve, než se je podařilo zachránit, a to v důsledku působení toxické látky.
- První schůzka režiséra Christophera Nolana a Roberta Pattinsona trvala tři hodiny. Pattinson vysvětlil, že na konci schůzky měl obrovský pokles hladiny cukru v krvi, protože spolu hodně mluvili a on se velmi soustředil. Požádal Nolana o čokoládu, která ležela na stole před nimi, a pak režisér schůzku okamžitě ukončil. Pattinson si myslel, že si tím zkazil příležitost získat roli ve filmu.
- Terasa na vrcholu závratného útesu, kde se hlavní hrdina (John David Washington) setkává s Kat (Elizabeth Debicki), je skutečná, nikoliv ze zeleného plátna. Jedná se o nekonečnou terasu ve vile Cimbrone v Ravellu na pobřeží Amalfi v Itálii.
- Elizabeth Debicki trvala na tom, že se na konkurz do své role přihlásí, přestože jí režisér Christopher Nolan nabídl roli bez konkurzu. Bylo pro ni důležité, aby věděla, že dokáže zahrát to, co hledá, a podle režiséra přišla a všem vyrazila dech.
- John David Washington improvizoval svou repliku "Objednal jsem si pálivou omáčku před hodinou."
- Když se dozvěděl, že byla obsazena Elizabeth Debicki (která hraje Kat), kostýmní výtvarník Jeffrey Kurland okamžitě navrhl Christopheru Nolanovi, aby využili její výšky, protože "nikdy nebude menší než kdokoli na plátně". Kurland obul už tak dvoumetrovou (191 cm) herečku do mnoha scén na podpatcích, dal jí delší sukně, aby bylo vidět délku jejích nohou, a střihy jejích obleků prosadil její lineární kvalitu.
- Z bezpečnostních a kontrolních důvodů nesmělo letadlo použité při letecké nehodě pojíždět na vlastní pohon. Kaskadér Jim Wilkey musel absolvovat kurzy, aby získal specializovanou licenci, a poté mohl řídit vlečné vozidlo, které táhlo letadlo po dráze, než se odklonilo; poté převzal řízení lanový systém, aby mohl řídit vlastní náraz. Trvalo několik týdnů příprav, než dorazila osádka, než se tento systém vypracoval a správně načasoval.
- Pro film bylo natočeno přibližně 1,6 milionu stop materiálu IMAX, čímž byl překonán rekord režiséra Christophera Nolana. Kameraman Hoyte Van Hoytema předpokládá, že se na tento formát natočilo více než na jakýkoli jiný film předtím.
- Přestože film nemá být vědecky přesný, vychází zhruba ze skutečných fyzikálních zákonů. Před začátkem natáčení požádal režisér Christopher Nolan fyzika Kipa Thorna, s nímž již dříve spolupracoval na filmu Interstellar (2014), aby si přečetl scénář a pomohl mu s některými koncepty.
- Skladatel Ludwig Göransson do soundtracku k postavě padoucha sira Kennetha Branagha zakomponoval vlastní dech režiséra Christophera Nolana. Zvuku bylo dosaženo tak, že Nolan těžce dýchal do mikrofonu a Göransson ho upravil do nepříjemných a chraplavých zvuků.
- Scéna odehrávající se v kyjevské opeře se ve skutečnosti natáčela v estonském Tallinnu v Linnahall - hale, která byla původně postavena pro olympijské hry v Moskvě v roce 1980, kdy bylo Estonsko součástí bývalého Sovětského svazu. Budova nebyla nejméně deset let udržována, takže scénograf Nathan Crowley a jeho tým měli před začátkem natáčení spoustu práce. Přestavěli jeviště, vyleštili beton a také přestavěli některé vnější zdi. Kromě toho museli opravit dveře a vyměnit velké množství skla a vypořádat se s diváckými sedačkami a koberci.
- Jeho výrobní rozpočet činil 205 milionů dolarů, což z něj v době uvedení do kin činilo nejdražší původní film režiséra Christophera Nolana a jeden z nejdražších původních filmů v historii. Film nebyl založen na žádném dříve existujícím materiálu.
- Ačkoli je John David Washington (hlavní hrdina) sportovně zdatnější než průměrný herec (kdysi držel rekord v běhu za jednu sezónu na vysoké škole a dokonce si vyzkoušel i NFL), natáčení bylo tak neúprosné, že po natáčení některých akčních scén nemohl více než měsíc běhat. Řekl: "Byly chvíle, kdy jsem nemohl vstát z postele."
- Režisér Christopher Nolan je velkým fanouškem filmů o Jamesi Bondovi a jeho láska ke špionážnímu žánru se promítá i do tohoto filmu. Přesto se Nolan při práci na filmu Tenet skutečně snažil ze všech sil nedívat na žádné filmy, které by ho mohly příliš ovlivnit - bylo to nejdéle, co režisér v životě vydržel bez sledování bondovek. Důvodem bylo to, že chtěl pracovat na základě vzpomínek a pocitu z tohoto žánru. Nesnažil se natočit vlastní verzi filmu o Jamesi Bondovi, ale naopak se pokoušel vytvořit vzrušení, které mnoho lidí cítilo při sledování bondovek, když byli dětmi.
- Robert Pattinson prozradil, že většinu kaskadérských kousků pro film dělal sám, včetně jedné konkrétní sekvence natáčené v Estonsku, kde spolu s Johnem Davidem Washingtonem jeli v BMW s kamerou IMAX připevněnou na kapotě. To znamenalo, že přes čelní sklo téměř nic neviděl a při mírném zatočení by souprava narazila do silnice.
- Nevyužíval žádné zelené plátno, pouze praktické efekty. To se týká i inverzních sekvencí, pro které se režisér Christopher Nolan rozhodl natočit každou scénu dvakrát: jednou s herci, kteří se pohybují dopředu, a jednou s nimi, kteří dělají vše pozpátku.
- V laboratoři, když se Protagonista učí o inverzi a střílí z pistole, vědec zmíní, že náboje přišly s úlomkem zdi. Jak mohou být invertované kulky zachyceny pistolí a magicky se dostat nábojnice do zásobníku? Invertovaná nábojnice by musela být poblíž a vletět do bočního výhozního otvoru, aby se spojila se střelou. A ve skutečnosti diváci krátce vidí koš s nábojnicemi zaparkovaný vedle střílny, odkud první nábojnice vyletěla.
- (asi v 1h 30 min) Protagonista požádá o zařízení, které by sledovalo transpondér v kufru, který ukradli z náklaďáku (v němž údajně bylo plutonium). V tomto okamžiku je však Protagonista převrácen v čase. Což znamená, že z jeho pohledu rádiové vlny, které normálně vysílají z transpondéru, ve skutečnosti putují zpět do transpondéru (takže z jeho převráceného pohledu transpondér nasává svůj signál, nikoliv vysílá signál). Neměl by tedy být schopen sledovat transpondér pomocí běžného sledovacího zařízení. (Samozřejmě, pokud je zásobován technikou z budoucnosti, což není naznačeno, je možné všechno.) Nicméně bez ohledu na to, jak normální sledovací zařízení funguje v obráceném čase, je důležité, že současně "koexistuje" v běžném čase, kde by fungovalo normálně a na obrazovce by se zobrazovaly informace, které by byly viditelné jak v běžném, tak v obráceném čase.
- Obsahuje pouze 280 záběrů s vizuálními efekty, což je méně než většina moderních romantických komedií. To je málo i na samotného režiséra Christophera Nolana. Temný rytíř (2008) obsahoval 650 záběrů VFX, Temný rytíř povstal (2012) měl 450, Počátek (2010) kolem 500 a Dunkerk (2017) obsahoval pouze 429 záběrů vizuálních efektů.
- Poté, co mu byla nabídnuta hlavní role ve filmu, přečetl si John David Washington scénář v uzamčené kanceláři režiséra Christophera Nolana ve studiu Warner Bros. Trvalo mu asi pět hodin, než ho dočetl, protože "v čirém úžasu" listoval sem a tam.
- Jedná se o první film Christophera Nolana od Prestiže (2006), ke kterému Hans Zimmer nenapsal hudbu. Skladatel poprvé po více než deseti letech odmítl Nolanovu nabídku na hudbu ke svému dlouholetému projektu Duna (2021). Nahradil ho nováček Ludwig GГ¶ransson, který nedávno získal Oscara za práci na filmu Black Panther (2018).
- (asi v 1h 40 min) Když se Neil a hlavní hrdina snaží dostat do Freeportu v Oslu se zraněnou Kat, zdá se, že výbuch motoru letadla vtlačí hlavního hrdinu do budovy v obráceném čase. Ve skutečnosti to však způsobí přeformátování motoru, protože v neinvertovaném čase motor nasává vzduch, což znamená, že v invertovaném čase náhle vhání vzduch směrem k Protagonistovi.
- Malé vzduchové lahve nebo bodové láhve mají velmi omezenou kapacitu 450-900 litrů vzduchu, což průměrnému dospělému člověku stačí na maximálně dvě a půl hodiny dýchání při malé nebo žádné fyzické námaze. Při běhu, přenášení těžkých předmětů, boji nebo přestřelce by se vzduch vyčerpal za pouhých několik minut, tedy za mnohem kratší dobu, než je uvedeno.
- Herec Sir Kenneth Branagh prozradil, že scénář k filmu četl vícekrát než cokoli jiného, na čem kdy pracoval. Procházení scénáře přirovnal ke každodennímu luštění křížovky v Timesech.
- Robert Pattinson uvedl, že se při tvorbě přízvuku, intonace a manýrů své postavy inspiroval anglickým spisovatelem a novinářem Christopherem Hitchensem. Pattinson při hraní britských postav nikdy nepoužívá svůj skutečný londýnský přízvuk, jak říká: "Z nějakého důvodu mi připadá falešné, když pro roli používám svůj vlastní přízvuk - když na plátně hraju jen sám sebe, připadám si jako podvodník."
- Když na jaře 2020 zasáhla Spojené státy pandemie koronaviru, byl filmový scénář hotový zhruba z osmdesáti procent. Jediné, co to skutečně ovlivnilo, bylo orchestrální sezení, které bylo naplánováno na duben. V důsledku toho byla část soundtracku dokončena sestavením individuálních nahrávek hudebníků v jejich domovech.
- Kromě toho, že hlavní herci předváděli kaskadérské kousky pozpátku, naučili se kvůli svým rolím mluvit pozpátku. Sir Kenneth Branagh se nejen naučil mluvit pozpátku, ale také to musel dělat s ruským přízvukem své postavy.
- Projekt byl před vydáním velmi tajný. Herec Robert Pattinson uvedl, že mu bylo dovoleno číst scénář pouze v uzamčené kanceláři ve studiích Warner Bros. Jeho herecký kolega Michael Caine si dokonce nesměl přečíst celý scénář. Dostal pouze své scény k přečtení před natáčením. Před uvedením filmu do kin Caine novinářům řekl, že vůbec netuší, o čem film je, přestože je velmi blízkým přítelem a častým spolupracovníkem režiséra Christophera Nolana.
- Na konci střetu hlavního hrdiny s maskovaným mužem, který se pohybuje v opačném směru uvnitř Freeportu v Oslu, jeho protivník opustí skladiště poškozenou okenicí, která se většinou zahojí, ale zůstane částečně poškozená. Když se maskovaný muž vrátí do stejného času a na stejnou scénu při zpětném pohybu v čase, je okenice neporušená, než skrz ni vstoupí do skladu. Okenice nemohla zůstat částečně poškozená poté, co přes ni maskovaný muž vyšel při prvním setkání, protože by byla ve stavu před tím, než ji ovlivnil.
- (asi v 57. minutě) Když jsou hlavní hrdina, Kat a Sator na závodní lodi, začnou po zatáčce přecházet na druhou stranu lodi, aby získali rovnováhu. V dalším záběru však přijíždějí na stejnou stranu lodi, na které začínali.
- Produkční tým zakoupil a následně narazil do hangáru se skutečným letadlem 747. Kaskadérský kousek byl proveden výhradně s praktickými efekty, bez vizuálních efektů nebo CGI. Režisér Christopher Nolan původně plánoval použít miniatury a kulisy. Při průzkumu lokací v kalifornském Victorville však tým objevil obrovské množství starých letadel a ukázalo se, že by bylo vlastně efektivnější koupit skutečné letadlo skutečné velikosti a sekvenci předvést na kameru doopravdy.
- (asi v 1h 45 min) Když je sanitka v garáži, Neil si dvakrát sundá chirurgické rukavice a vyhodí je do koše.