Zajímavosti o Pod klenbou stromů

51%

Zajímavosti 10

  • (cca 1 h 05 min) Zatímco se Jim a dobrovolník Ah Seng ukrývají mezi mohutnými kořeny stromu v džungli, zraněný Ah Seng slabě spustí prvních pět veršů mandarínské písně "March Of the Volunteers" (1934/35), v překladu: "Povstaňte, všichni, kdo odmítáte být otroky!". Z naší krve a masa postavme naši novou Velkou zeď! V nejnebezpečnější hodině čínského lidu, Každý z nás je nucen zařvat svůj poslední ryk. Povstaňte, povstaňte, povstaňte! Čínský název písně "Yiyongjun jingxing qu" se překládá jako: "Postup spravedlivé, odvážné dobrovolnické armády" a odkazuje na dobrovolnické bojovníky, kteří se ve 30. letech 20. století postavili na odpor japonským vojenským vpádům do Číny. Píseň byla přijata jako čínská hymna provizorně v roce 1949 a oficiálně v roce 1982 a zazněla při slavnostním předávání vlajky při návratu Hongkongu pod čínskou správu v roce 1997.
  • Hlavní hrdina filmu Jim (Khan Chittenden) pronese za celý 84minutový film pouhých 7 slov.
  • Velká část filmu se odehrává na veřejném městském hřbitově Bukit Brown, který je ve filmu představen jako místo s tradičními čínskými hrobkami zasazenými do hustého tropického lesa. Ačkoli se na hřbitově Bukit Brown skutečně bojovalo, lesnatá krajina, jak je zobrazena, v roce 1942 na hřbitově neexistovala. V té době krajinu hřbitova tvořila převážně neudržovaná dlouhá tráva s hrstkou keřů a roztroušených stromů. Teprve když singapurská vláda počátkem 90. let 20. století upustila od základní zahradnické údržby, městský hřbitov Bukit Brown a jeho bezprostřední okolí postupně zarostly a v průběhu roku 2000 se vrátily k mladému druhotnému lesu.
  • Závěrečné titulky filmu jsou zobrazeny netradičním způsobem. Nejprve se na obrazovce střídavě objevují statické základní titulky, které jsou umístěny uprostřed, vpravo a pak vlevo. To připomíná tradiční písmo severovýchodní Asie a Blízkého východu, které se píše a čte zprava doleva. Poté se celý seznam podrobných titulků posouvá shora dolů po obrazovce v obráceném pořadí tak, že první titulky jsou umístěny na konci seznamu. Jinými slovy, člověk musí soustředit svou pozornost na horní část obrazovky, kde se objevují další titulky, zatímco opak je pravdou, pokud by byl seznam titulků prezentován v konvenčním pořadí rolování od spodu nahoru, které se používá ve většině filmů.
  • Během natáčení na městském hřbitově Bukit Brown v Singapuru v roce 2010 filmový štáb před začátkem každého natáčecího dne (nebo noci) na znamení úcty pálil na nedalekých tradičních čínských hrobech vonné tyčinky a svíčky.
  • Postava Ah Senga je zřejmě členem jednotky Dalforce (známé také jako Singapurská zámořská čínská protijaponská dobrovolnická armáda), kterou 25. prosince 1941 zformoval podplukovník John Dalley z Policejních sil Malajských federativních států (Zvláštní oddělení). Jednotka Dalforce čítající přibližně 2 000 etnických Číňanů bojovala po boku 22. australské brigády proti invazní japonské armádě až do pádu Singapuru 15. února 1942. Dobrovolní bojovníci Dalforce neměli oficiální uniformu a dokonce ani přilby. Místo toho nosil každý bojovník modrou košili, žlutý šátek na hlavě a insignii tvořenou červeným obráceným trojúhelníkovým plátnem na pravém rukávu.
  • Podle úvodního popisu se film odehrává během dne a noci z 9. na 10. února 1942, tedy několik dní před pádem Singapuru 15. února 1942. V polovině filmu je několikasekundová statická scéna, která ukazuje úplněk jasně zářící nad zalesněnou krajinou. To je astronomicky nepřesné. Skutečná fáze Měsíce v únoru 1942 je následující: 01. února: Úplněk (100% viditelnost);09. února: Měsíc v úplňku (100% viditelnost): 10. února: ubývající půlměsíc (viditelnost ~ 40 %);10. února: ubývající půlměsíc (viditelnost ~ 40 %): 15. února: ubývající půlměsíc (~ 29% viditelnost): (viditelnost 0 %), čínský lunární nový rok.
  • Hawkery Hurrican (stejně jako Brewster Buffalo) byly horšími letouny než japonské Zero, se kterými se spojenci utkali na obloze nad Malajskem během bitvy o Singapur (únor 1942). Do 10. února, pouhé dva dny po invazi japonské císařské armády na ostrov, byla všechna zbývající spojenecká letadla přesunuta na nedaleké základny v Nizozemské východní Indii. Nad Singapurem se již neobjevilo žádné spojenecké letadlo a Japonci měli naprostou vzdušnou nadvládu.
  • Během dvou měsíců před pádem Singapuru 15. února 1942 létali piloti RAAF na letounech Brewster Buffalo nebo Hawker Hurrican v různých perutích RAAF, RAF a NZRAF. Ve filmu se objevuje spojenecký letoun Hawker Hurricane. Tento letoun byl vybrán místo Brewster Buffala, protože většina Buffal přestala létat nad Singapurem počátkem února. Děj filmu se odehrává 9. února (den po invazi japonské císařské armády na ostrov Singapur), kdy už Hawker Hurricany byly jedinými spojeneckými letouny, které ještě létaly nad Singapurem.
  • Natáčení v Singapuru probíhalo v oblastech, kde se skutečně bojovalo. Mokřady Sungei Buloh (na začátku filmu) jsou místem, kde se v noci na 8. února 1942 poprvé vylodila japonská císařská armáda. Na ostrově Bukit Brown (uprostřed ostrova) se nachází starý čínský hřbitov. V různých záběrech filmu jsou vidět náhrobky.