Dubček - krátké jaro, dlouhá zima

57%
Dubček - krátké jaro, dlouhá zima
Alexander Dubček byl klíčovou osobností pražského jara, které v roce 1968 dalo Českoslovákům naději na demokracii a svobodu. Trvalo však jen krátce, do 21. srpna 1968, kdy bylo Československo obsazeno vojky Varšavské smlouvy. Výpravný životopisný film s Adrianem Jastrabanem v titulní roli představuje Dubčeka skrze jeho osobní vzpomínky. (Finále Plzeň)



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 687 bodů
6
Myšlenka snímku je dobrá, ale celé je to bohužel nějak nedotažené. I když se jedná o ryze televizní projekt, celý film působí spíše jako hraný dokument. Docela vadilo už na začátku Dubčekovo vnitřní filozofování, neboť to jakoby předpovídalo značnou televizní nudu. Co se týče událostí a osudů politiků včetně Dubčeka, kteří byli uneseni do Sovětského svazu se zodpovídat a být přinuceni podepsat tzv. ´Moskevský protokol´, je z historického hlediska velice přínosné, neboť o tomto se nijak zvlášť nemluví ani nepíše a tak současná veřejnost neví co si prožili a myslí si o nich ve své naivitě své. Jenomže nejenže není zohledněno vše, ale mnohé scény nic neosvětlují a tak neznalý divák neví, jednoduše řečeno, co, kde, jak a proč. Jako příklad lze uvést scénu z letiště, kde byl odmítnut start k návratu do Československa, dokud nebude přiveden František Kriegel. Kde byl a proč byl zadržován se ze snímku prostě nedozvíme. Osud Františka Kriegela je sice kapitolou samo o sobě a taktéž by si zasloužil svůj film, neboť jako jediný odmítl ´Moskevský protokol´ podepsat, což byla na tu dobu neskutečná odvaha a následky samozřejmě nenechaly na sebe dlouho čekat, ale když už je o něm, zmínka, tak tedy se vším všudy. Nic naplat, za komunismu se také točily takovéto politické snímky o politických jednáních a je neoddiskutovatelné, že byly daleko napínavější. Jejich ideologii protentokrát ponechme stranou. Jde jen o to, jak byly natočené. Ale zpět k Dubčekovi. Scénář se věrně drží historie a jak je psáno výše, mnohým osvětlí, co se s těmito představiteli vlády po únosu do Moskvy vlastně dělo a čím si museli projít. Ale je to hodně málo. Místo toho vnitřního filozofování, které spíše zdržovalo a nudilo, se měl dát větší důraz na okolnosti všeho dění a hlavně patřičnému vysvětlení pro lepší orientaci.
Pete69
Pete69
32 979 bodů
6
Film mi ukázal, jak asi vypadala atmosféra v řadách reformistů v bodě okupace. Netroufám si soudit, ale myslám si, že jsou ve filmu trošku přeceneni a udělali z nich téměř dokanalé hrdiny. Nějak se do strany asi dostali a něco pro stranu v dobách ranného kumunismu udělat museli. Adrian Jastraban byl možná dobrou volbou z hlediska podobnosti s Alexndrem Dubčekem, ale jeho slovenština je hrozná pokazilami zážitek z filmu, který na mě působil nerealisticky. Možná měl být obsazen slovák, který by nebyl Dubčekovi tak podobný, ale působilo by to určitě lépe. 60%.
Wally007
Wally007
9 625 bodů
4
Nic ohromného... Nic, co bychom už nevěděli a neviděli v nějakém jiném filmu či seriálu. Je to takové komornější... Neurazí, ale neohromí...

Dodatečné informace

Původní název:
Dubček (více)
  • Slovenská republika Dubček - krátké jaro, dlouhá zima
  • Slovenská republika Dubček
  • Slovenská republika Dubček - Krátka jar, dlhá zima
  • Slovenská republika Dubček - Rövid tavasz, hosszú tél
Premiéra v ČR:
15. 8. 2024
Distributor:
Česká televize
Země původu:
Slovenská republika, Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění