Československý snímek Muž se zaječíma ušima, jenž při svém uvedení vzbudil značnou kontroverze, bude ČT2 promítat v úterý 13. června ve 20 hodin. Pokud máte čas a chuť, dejte mu šanci.
Články 22
Slovenského spisovatele stíhá krize tvorby a identity. Muž, který vládl slovům a myšlenkám, se bude muset vyznat ve vlastním vytěsňovaném životě a notně korodujících osobních vztazích. Tragikomedie Martina Šulíka (Záhrada, Sluneční stát, Tlumočník) láká na Miroslava Krobota se zaječíma ušima, publikum však nedostane povrchní podívanou, která se pod škatulku komedie často dokáže schovat.
První mezinárodní úspěch ještě před distribuční premiérou v kinech má na kontě nový slovensko–český film Muž se zaječíma ušima. Režisér snímku Martin Šulík získal v sobotu 17. října cenu za nejlepší režii na 36. ročníku Varšavského mezinárodního filmového festivalu. Film zároveň ocenila i ekumenická porota festivalu. Muž se zaječíma ušima byl v Polsku uveden 10. října ve světové premiéře.
V sobotu 5. září 2020 zemřel ve věku 82 let významný český režisér, scenárista a příležitostný herec Jiří Menzel. Držitele Oscara za snímek Ostře sledované vlaky (1966) a jednoho z předních představitelů tzv. Československé nové vlny trápily několik let zdravotní obtíže. O smrti Jiřího Menzela informovala na sociálních sítích jeho žena Olga.
Z USA přilétá do Prahy Vlastimil (Jiří Schmitzer), veterán Druhé světové války, nyní upoutaný na invalidní vozík. Na letišti ho vyzvedává jeho dávný kamarád a politický spoluvězeň Antonín (Ladislav Mrkvička), který ještě může chodit, ale ani on na tom není nejlépe. A proč to setkání? Inu, oba kamarádi se dohodli, že v ČR společně najdou a zabijí starého komunistického prokurátora, na kterého je justice krátká.
V roce 1993 založil producent a režisér Petr Vachler Českého lva. Cenu udělovala vybraná porota filmařů, kteří daný rok nenatáčeli filmy. Později o výsledcích rozhodovala ČFTA Česká filmová a televizní akademie. Tady už hlasovali a hlasují i filmaři, kteří daný rok pracovali na hodnocených filmech. Jiná porota vznikla v roce 2011 díky Cenám české filmové kritiky. Je tu řada dalších existujících filmových cen, jako je například Ledňáček, či Trilobit. Pak jsou tu různé festivalové ceny. Najdou poroty shodu ve výsledcích?
Časy se mění a Česká filmová a televizní akademie, zdá se, mění kurz. Zadostiučinění pro režiséra Olma Omerzua, jehož road movie "Všechno bude" bezkonkurenčně ovládla 26. ročník udílení filmových cen Český lev.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) zveřejnila 22. ledna 2019 nominace pro 26. ročník výročních cen Český lev. Přiznejme si, že samotná produkce neoplývala bůhví jakou kvalitou, ačkoliv loni vzniklo hned 69 snímků, které se podívaly do distribuce! Což ale neznamená, že akademici nemohli vypíchnout odvážnější, progresivnější a důležitější díla, která v loňském roce vznikla.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila nominace pro 26. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 69 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů uvedených do distribuce v roce 2018. O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích.
Režisér Karel Janák začal natáčet romantickou komedii LOVEní s Ester Geislerovou, Jakubem Prachařem nebo Veronikou Žilkovou v hlavních rolích. Do kin půjde film se sloganem „Hledá se láska, Zn. Spěchá“ už na jaře 2019.