Politický seriál Sedm schodů k moci slaví na obrazovkách televize Prima solidní úspěch. I když ve sledovanosti zatím v neděli neporazil oblíbený Smysl pro tumor, stačil si vybudovat velkou fanouškovskou základnu. Na sociálních sítích se šíří hlasy o povedeném politickém dramatu a diváci napjatě vyhlížejí každý další díl. Jakými podobnými kousky, jimiž se možná čeští tvůrci také malinko inspirovali, si můžete zpříjemnit týdenní čekání?
Články 21
Vznik sedmi snímků podpořili radní Státního fondu kinematografie ve výzvě na výrobu celovečerního filmu. Rozdělili mezi ně celkem 62,5 milionu korun. Vybírali celkem z 27 přihlášených projektů. Podívejte se, komu nakonec přiklepli peníze a kolik.
Scenárista a režisér Tomáš Hodan (Filmový dobrodruh Karel Zeman) natočil historické sportovní drama Poslední závod, které dnes večer uvádí Česká televize. Kryštof Hádek, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser nebo Judit Bárdos oživili dávné fotografie lyžníků z počátku 20. století a připomínají postavu sportovního hrdiny Emericha Ratha, který kvůli svému německému původu upadl v zapomnění.
Bláznivý pártyboy míří do kin. Má smysl se těšit?
V roce 1993 založil producent a režisér Petr Vachler Českého lva. Cenu udělovala vybraná porota filmařů, kteří daný rok nenatáčeli filmy. Později o výsledcích rozhodovala ČFTA Česká filmová a televizní akademie. Tady už hlasovali a hlasují i filmaři, kteří daný rok pracovali na hodnocených filmech. Jiná porota vznikla v roce 2011 díky Cenám české filmové kritiky. Je tu řada dalších existujících filmových cen, jako je například Ledňáček, či Trilobit. Pak jsou tu různé festivalové ceny. Najdou poroty shodu ve výsledcích?
Natočil režisér Peter Farrelly (Blbý a blbější; Já, mé druhé já a Irena; Něco na té Mary je), který se inspiroval příběhem skutečného přátelství, jeden z nejdojemnějších i nejvtipnějších filmů roku 2018? Jedná se o film Zelená kniha. Oscar a ještě navíc divácký hit? To prověří nejbližší dny v kinech. Klasické komedie divákům chybí. V loňském roce jich zas tolik výjimečných nebylo. Nebo bylo? Poslední filmy roku 2018 přichází k nám do kin.
Máte rádi čerty? Vzpomínáte s mírnou nostalgií na "staré dobré" československé pohádky? Čertí brko (2018) režiséra Marka Najbrta by mohlo spravit chuť. Premiéru bude mít ve čtvrtek 29. listopadu a z první upoutávky dává tušit, že půjde o tak trochu jinou pohádku...
"Máří Magdalena není klasickým filmem pro mainstreamového diváka, bude se mu zdát nudná, pomalá a dlouhá. Nelze očekávat výrazné zisky ani dlouhý pobyt v našich kinech..." Tolik citace z jedné z kritik. Náročnější filmy se prostě do kin buď už vůbec nedostanou, nebo se moc v kinech neohřejí, či vůbec nevznikají. Povrchnější doba je více obrazová s důrazem na akci a jednoduchou zábavu plnou efektů.
První zmínky o filmové komedii Benjamina Tučka (Plán, Kancelář Blaník, Prezident Blaník) se váží k festivalu v Karlových Varech a roku 2015. Unikátní na celém projektu bylo, že jej štáb natáčel na střežené vesmírné stanici Mars Desert Research Station v Utahu. Po několikaletém shánění peněz na dokončení je Mars (2018) na světě a tento čtvrtek se představí divákům v západočeském lázeňském městě.
Máme za sebou téměř tři měsíce z roku 2018 a do kin se zatím podívaly převážně komerčnější snímky. O těch náročnějších se moc nepíše. Kdo by je četl, kdo by psal kritiky? Taková je doba. V době, kdy si myslíme, že spousta věcí je "zdarma" se periodika a výrobci filmů soustředí zejména na komerci, když se profesi věnují na plný úvazek. Komerce se prosazuje v globálním měřítku stále více, než tomu bylo dříve. O minoritních věcech se moc nepíše, není na to čas a prostor.