Až natočíte tři ze čtyř nejúspěšnějších filmů všech dob, můžete mu radit. Režisér James Cameron se začal drápat do pozice kasovního velikána kinematografie před čtyřiceti lety s prvním Terminátorem. Dnes sice věnuje spoustu času Avatarovi, ale franšíza o souboji lidstva s umělou inteligencí Skynet jej pořád kreativně zaměstnává. Krátce po premiéře netflixovského anime Terminator Zero a nedlouho po slibování nového filmového projektu Železný Jim pro Empire vysvětluje, že tradiční ikonografie se musí obměnit, pokud svět definovaný hrdinkou Sarah Connor (Linda Hamilton) a zabijáckým i ochranářským strojem v podání Arnolda Schwarzeneggera hodlá obstát ve zkoušce nových diváckých generací.
Články 61
Terminátor je bezesporu jednou z nejvýznamnějších a nejsilnějších sci-fi značek historie. Jenže zatímco Vetřelec se díky filmu Romulus dočkal po řadě přešlapů patřičného celovečerního reparátu, filmová sága okolo Skynetu se stále nachází v kómatu a nikdo příliš neví, jak s franšízou naložit. Jasný klíč nenašel ani nový animovaný seriál na Netflixu, i když Terminator Zero dokáže fanouškům důstojně naservírovat aspoň základní atributy série.
Terminátoří sága se po posledních filmech Terminátor Genisys (Terminator Genisys) a Terminátor: Temný osud (Terminator: Dark Fate) nachází ve fázi klinické smrti a zdá se, že v nadcházející době se ji bude snažit oživit jen animovaný seriál od Netflixu. Jenže teď to vypadá, že se možná k látce vrátí i člověk ze všech nejpovolanější – režisér James Cameron.
Terminátor bude asi vždy patřit mezi nejvelebenější scí-fi značky historie. První a druhý díl od Jamese Camerona byly (nejen žánrovou) revolucí, od třetího dílu už ovšem začala franšíza tápat a ztrácet diváky. Poslední dva filmové příspěvky a pokusy o nastartování nové série Terminátor Genisys a Terminátor: Temný osud (Terminator: Dark Fate) skončily neslavně a značka se ocitla ve slepé uličce. Vyvede ji z ní Netflix v podobě nového seriálu Terminator Zero?
Sedmašedesátiletá Linda Hamilton se v posledních letech objevuje na plátně pouze sporadicky a fanoušci ji mohou sledovat spíše ve vedlejší roli v seriálu Resident Alien. Ve své nejslavnější úloze ji už ale s největší pravděpodobností neuvidíme. Hamilton se totiž v kůži Sarah Connor už objevit nehodlá.
Dobyvatelé ztracené archy (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark), retrospektivně známí jako první Indiana Jones, se kromě Poslední křížové výpravy (Indiana Jones and the Last Crusade) nedočkali jednoznačně přijatého pokračování. Chrám zkázy (Indiana Jones and the Temple of Doom) byl v době premiéry považován za nejslabšího Spielberga (a na co proboha myslel ohledně toho agresivního orientalismu?), Království křišťálové lebky (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) nešlo přijít na jméno kvůli syslům, atomové ledničce a ošklivým trikům a Nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny)… ten v první řadě nikdo neviděl.
Vánoce letos přichází o něco dřív a rolničky možná zase jednou budou všude, kam se podíváš. Arnold Schwarzenegger, jenž právě zaplavuje internet díky vtipnému předávání Oscara za vizuální efekty po boku svého filmového dvojčete Dannyho DeVita, se pět let po premiéře posledního Terminátora (Terminator: Dark Fate) a koprodukčního Tajemství dračí pečeti (The Mystery of Dragon Seal. Journey to China) dohodl na nové filmové úloze. Vedle seriálového Jacka Reachera Alana Ritchsona se objeví ve vánoční akční komedii s názvem The Man With The Bag, který dost zřetelně odkazuje k Santu Clausovi a hlavní rekvizitě.
V redakci Kinoboxu rozhodně patříme ke vstřícnějším divákům Cameronova namodralého opusu. Přestože by někteří z nás možná jmenovali lepší způsoby, jimž by nepotopitelný režisér Titaniku (Titanic), Vetřelců (Aliens) a dvou Terminátorů mohl uplatňovat svůj talent, stále jsme schopní respektovat jeho volbu. Zvlášť když oba díly Avatara byly vynikající podívaná. Přesto je trochu smutné, že šance, že se Železný Jim ještě někdy vrátí na planetu Zemi, se jeví rok od roku méně pravděpodobná. Nyní připomněl, že Avatar by nemusel skončit ani u nyní chystaných pěti dílů.
V Hollywoodu se léta neúspěšně snaží oživit slávu terminátoří série. Nevyšly už tři filmové pokusy o restart (Terminator: Salvation, Terminator: Genisys, Terminátor: Temný osud) a i nadějně vypadající hraný seriál Terminátor: Příběh Sáry Connorové (2008) skončil jako neúspěch a vydržel jen dvě série.
Jeho tvář pozná téměř každý filmový fanoušek a fanynka, ale na jméno si zřejmě vzpomene málokdo. Michael Biehn patřil v osmdesátých letech minulého století k předním hollywoodským objevům, ztvárnil dvě kultovní postavy, ale v posledních letech jsme o něm příliš neslyšeli. Jaký je jeho příběh?