Zajímavosti 18
- Po uvedení v srpnu 2016 se tento film s tržbami 15,71 miliardy tomanů stal nejvýdělečnějším filmem roku v Íránu a také třetím nejvýdělečnějším filmem všech dob v historii íránských pokladen.
- Třetí nominace Asghara Farhadiho na Zlatý glóbus je zároveň třetí íránskou nominací na Zlatý glóbus.
- Herečka Taraneh Alidoostiová byla zatčena za to, že při protestech v Íránu nenosila hidžáb, a poslána do vězení.
- Film se měl nejprve jmenovat Berasad bedast-e ahoo (Dostaveníčko Ahoo), ale v polovině natáčení se název změnil na Prodavač.
- Tisíce lidí navštívily 26. února 2017 na Trafalgarském náměstí promítání filmu The Salesman před slavnostním předáváním Oscarů. Promítání filmu naplánoval londýnský starosta Sadiq Khan a podpořila ho také herečka Keira Knightley na podporu Asghara Farhadiho, který oznámil, že bude bojkotovat oscarový ceremoniál v důsledku Trumpova zákazu cestování.
- Film byl v Íránu uveden v srpnu 2016 a překonal všechny rekordy, stal se třetím nejvýdělečnějším filmem v historii íránských kin.
- Asghar Farhadi je se svými čtyřmi filmy, které Írán oficiálně předložil Akademii, druhým nejčastěji nominovaným íránským režisérem v této kategorii. První je Majid Majidi s pěti filmy.
- Příběh, který Emad probírá se svými studenty, je "Gaav" (neboli "Kráva"), jehož autorem je Gholam-Hossein Saedi. Později se dívají na filmovou předlohu knihy Kráva (1969), kterou natočil Dariush Mehrjui.
- Získáním druhého Oscara se Asghar Farhadi stal šestým režisérem po Bergmanovi, Fellinim, De Sicovi, Kurosawovi a Reném Clementovi, který získal dva nebo více Oscarů za nejlepší zahraniční film.
- Anoshe Ansari, která Oscara převzala v zastoupení Asghara Farhadiho, je první íránskou astronautkou.
- Jedná se o čtvrtou spolupráci Asghara Farhadiho s Taraneh Alidoosti a třetí se Shahabem Hosseinim.
- Druhé oscarové vítězství Asghara Farhadiho je zároveň druhým íránským oscarovým vítězstvím v historii íránské kinematografie.
- Původní perský název je "Forushande", což znamená "Prodavač". Kvůli francouzskému filmu "Le Vendeur", což také znamená "Prodavač", byl francouzský název změněn na "Le Client", což znamená "Zákazník". Tato verze názvu se používá také v České republice, Maďarsku, Itálii, Mexiku, Peru a Polsku. V Brazílii se film jmenuje "O Apartamento" ("Byt").
- Na začátku natáčení zveřejnil Farhádí na sociálních sítích inzerát, v němž žádal lidi, aby posílali krátká videa se svými podobiznami. Této výzvy se zúčastnily tisíce Íránců s nadějí, že se objeví ve Farhádího nejnovějším filmu.
- Jedná se o čtvrtý film režiséra Asghara Farhadiho, který byl vybrán jako íránský kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Předchozími filmy byly O Elly (2009), Odloučení (2011) a Minulost (2013), Odloučení a Obchodník s prodejem byly na Oscara nominovány; oba nakonec zvítězily.
- Několik dní po vyhlášení nominací na Oscara, kdy byl film zařazen mezi pět nominovaných v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, vydal Asghar Farhádí prohlášení, že se ceremoniálu nezúčastní kvůli nařízení Donalda Trumpa o zákazu vstupu Íránců do USA.Když byl film oceněn Oscarem, přečetl Anousheh Ansari během děkovné řeči své připravené prohlášení: "Je mi líto, že dnes večer nejsem s vámi. Moje nepřítomnost je z úcty k lidem mé země a dalších šesti národů, kteří byli zneváženi nelidským zákonem, který zakazuje vstup imigrantů do USA. Rozdělování světa na kategorie my a naši nepřátelé vytváří strach, lživé ospravedlnění agrese a války. Tyto války brání demokracii a lidským právům v zemích, které se samy staly oběťmi agrese. Filmaři mohou obrátit své kamery, aby zachytili společné lidské vlastnosti a rozbili stereotypy o různých národnostech a náboženstvích. Vytvářejí empatii mezi námi a ostatními - empatii, kterou dnes potřebujeme více než kdy jindy."
- Film překonal v Íránu rekord v návštěvnosti za první víkend.
- Farhádího tento projekt zaujal natolik, že se rozhodl přerušit svůj právě probíhající projekt ve Španělsku s Penelope Cruzovou a vrátit se do Íránu, aby tento film natočil ve své vlasti.