Recenze filmu Místo u moře

79%

Komentáře a recenze 57

Dle počtu bodů
Janíček
Janíček
6 457 bodů
10
Ponurý príbeh, ktorý ma vtiahol do deja od prvej minúty a to hlavne vďaka talentovanejšiemu bratovi Bena Afflecka. Casey hrá výborne a Oscara mu veľmi prajem a ak akadémia nestratila súdnosť dostane ho. Jeho Lee je nešťastný, zlomený a vyprahnutý človek, ktorý po tragédii stratil chuť žiť a životom sa len tak prebíja. Po smrti jeho brata sa vracia na miesto tragédie, pretože sa stáva poručníkom svojho synovca a staré rany ožívajú. Oceňujem výbornú réžiu, niektore dejové linky si divák musí domyslieť, réžia ho k tomu ale bravúrne nasmeruje. Chválim tiež Michelle Williams aj keď mala menej pristoru, zahrala to bravúrne . Miestami som mal zimomriavky, miestami slzy na krajíčku. Top scéna je tá na policajnej stanici, podtrhnutá výbornou hudbou. Z oscarových nominácii je pre mňa práve Manchester by the Sea tým najlepším filmom. Čo tam po tralalandeˇ, Machester by the Sea je film ktorý si zaslúži Oscara !
filmsim
filmsim
4 903 bodů
10
Nečekal bych, že film s tak pomalým dějem a sázkou na realistické herecké výkony dokáže s takovou lehkostí udržet diváckou pozornost po celých 140 minut. Snímek je velmi zajímavý strukturou vyprávění. Míchá různá časová období v jednotlivých fázích života hlavní hrdiny a sami diváci musí rozlišit, kdy a kde se jednotlivé scény odehrávají. Nicméně v tohle povedeném rozvrstvení děje není těžké se orientovat. Naopak mě tento styl velmi zaujal a možná i právě díky němu, mají ty nejvíc emotivní scény hluboký depresivní dopad. Atmosféra snímku je od začátku do konce skutečně ponurá a po celou stopáž jí čím dál víc zhutňuje výkon postavy Caseyho Afflecka, který zde podává výkon své kariéry. Jeho minimalistické herectví a chemie mezi ním a Lucasem Hedgesem či Michelle Williams je velmi intenzivní a patří k těm nezapomenutelným momentům celého filmu. Snímek nepatří mezi ty filmy, které by jste si měli chuť někdy pustit znovu a ani mezi ty nejlepší bezútěšně realistické kousky, ale svou jistou režií, skvělým scénářem a bezchybnými hereckými výkony se řadí mezi ty nejlepší filmy roku 2016 a upřímně doufám, že promění alespoň jednu ze svých oscarových nominací. Zasloužených 8.5/10.
petra-satkova
4 740 bodů
8
Ač se to na první pohled nemusí zdát, Místo u moře je film pro náročného a všímavého diváka, který rád čte mezi řádky. Největší emoce se totiž skrývají v nevyřčeném, Casey Affleck si jde právem pro oscara, veškerý příběh své postavy a pocity dokázal říct beze slov, k tomu mu samozřejmě pomohl výborný scénář. Místo u moře je velmi dobrý film, neměla jsem však pocit, že by to bylo něco, co jsem ještě nikdy neviděla. Pravděpodobně je to ale jeden z těch filmů, které potřebují v divákovi nějaký čas růst.
jaro.mir.mara
4 542 bodů
10
Jsou věci, který nikdy v pořádku nebudou. Neznamená to ale, že proto svět sestává ze sekvencí smutných houslových partitur. Na Místu u Moře jsem si užíval nepřepjatost famózního scénáře a to, jak s ním spolupracovala kamera . Jak dala promluvit jednomu pohybu očí (nebo absenci pohybu); jak málo byla potřeba slova.
Petrson
Petrson
4 166 bodů
7.5
Namíchejte všechny možné tragédie do jednoho filmu, přidejte trochu osobní bolesti, natočte to tak, aby nejdrsnější scény byly prakticky jen vyřčeny a ono to může překvapivě fungovat. Sem tam nepochopíte, proč se co stalo (loděnice a neznámá žena: "toho chlapa tady už nikdy nechci vidět"), sem tam si řeknete, že by to mohlo být rychlejší, nebo že herci mohli hrát jinak před a po tragédii. Nebo co tím chtěl "básník" říci. Ani nevím, co mi to mělo dát, stále o tom přemýšlím, proč...
  • scénář a řazení časových rovin
  • scéna mezi Casey Affleckem a Michelle Williamsovou, znovusetkání (100%)
  • malé otazníky proč zrovna takhle ("otčímské" roviny, proměny - neproměny hrdinů ...)
HonzysKISS
HonzysKISS
4 041 bodů
8
Velmi silný film. Strašně příjemně reálný, docela i depresivnější a občas dokonce lehce vtipný. Hezky jsem se do toho vžil, trochu jsem místy Chandlera litoval, co si po celou dobu snímku prožívá. Ještě k tomu, když jeho synovec to nemůže pořádně pochopit. Určitě se nad tímhle dějem aspoň trochu zamyslíte. Možná bych to akorát trochu zkrátil, ale to je tak celé. Ani žádnou pořádnou akci to nepotřebuje.
mgss.
mgss.
3 441 bodů
8
85%
rkotvald
rkotvald
3 162 bodů
8
S nadsázkou a ve velkých uvozovkách Nocturnal Animals pro nižší střední, potažmo venkovany. Pomalý, tklivý a bolestivý film (v duchu Eastwoodovek), který rozehrává několik dějových rovin a dává na odiv bolestivé životní události a rozhodnutí, potažmo nemožnost vyrovnat se s nimi, avšak je více polopatický a jednodušeji čitelný. Nejzajímavější na celém snímku je, že je paradoxně tak přímý a nefilmový. Protože půlka scén je úplně bez hudby a s takovou dávkou autenticity a energie, že to působí jako kdyby ten příběh žil váš soused od vedle. Bez pochyby filmová událost, jen ne asi úplně pro každého a určitě bude muset ještě trochu uzrát. Pro filmové vědátory ovšem zřejmě blaho
marie-kolarova
marie-kolarova
2 980 bodů
8.5
Lonergan malinko vydírá. Lee Chandler se dopustil jednoho drobného opomenutí. Stejně jako milión lidí ten večer. Jen pro něho to skončilo nekonečným traumatem. Zbytek života se může jen pomalu užírat. Skvělé drama o člověku, který měl neskutečnou smůlu a jehož život se otočil nevratným směrem. Lee si nikdy nedokáže odpustit a jen se snaží dožít. Anebo to nakonec nějak v sobě zlomí? Jde to ztuha poté, co mu přistane na krku synovec, který o něj stojí. Nikoho jiného než Lea nemá. Jejich sbližování je maximálně civilní, a proto autentické. Ani z toho šíleného traumatu neždíme Lonergan maximum, ale sympaticky volí civilní rámec.
vladimraz
vladimraz
2 224 bodů
6
Hodnotím bezprostředně po cestě z kina a možná se to ve mně ještě rozleží.. ale. Od místa u moře jsem čekal hodně a nedočkal jsem se. Casey Affleck je skvělý herec, to už víme, ale u mě skřípalo to, co všichni další vyzdvihují a to je děj. Všechno sice dává smysl ale když to řeknu jinak, za 137 minut se ve filmu nestane téměř nic, film není ani ryba ani rak, ani doják a drama. To co se Affleckovi v minulosti stalo vytuší každý divák (který není úplný idiot) tak po 20 minutách. Hlavní hrdina v průběhu filmu kráčí od někud někam, ale ve výsledku nedojde odnikud nikam. Dlouhé záběry na "nic" ve mě nevzbuzovaly snahu vcítit se do hrdinovy mysli jako spíše podívat se na hodinky, ani hudba mi popravdě moc nesedla.