Zajímavosti o Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

84%

Zajímavosti 84

  • Hřeben ovládají Japonci a žádné americké jednotky na něm nemají stálou základnu. Přesto se američtí vojáci mohou každý den pokusit hřeben dobýt tak, že vylezou na obrovskou nákladní síť na útesu. Je nepravděpodobné, že by japonské jednotky toto místo opustily, když je lze odpojit a spustit na dno útesu.
  • Seržant Howell a jeho muži postupují vpřed pod těžkou palbou z japonského opěrného bodu. Howell nařídí útok bazukou na tento pilíř, který jej rozmetá na kusy a odhalí druhý pilíř za prvním, jehož kulomet zabije další Howellovy muže. Místo toho, aby Howell jednoduše nařídil další rychlý a účinný úder bazukou, pošle nevysvětlitelně dva muže, kteří se pod těžkou palbou plazí směrem ke schránce s náloží - což v tomto scénáři nedává žádný taktický smysl.
  • Když je Doss spouštěn dolů po hřebeni, jsou na několika záběrech vedle lan jasně vidět lana, která nosítka skutečně drží.
  • Když seržant Howell kontroluje provazové uzly, které vojáci uvázali, komentuje uzel vojína Rinelliho slovy, že se "právě uškrtil", a přirovnává jeho uzel ke smyčce, poté se ptá: "Jste fanouškem Benita?", čímž pravděpodobně naráží na oběšení těla Benita Mussoliniho po jeho smrti. To by bylo nepřesné, protože výcvik Dossovy jednotky ve Fort Jacksonu proběhl v roce 1942 a Benito Mussolini byl zabit a oběšen až v roce 1945.
  • Ke konci filmu Japonci hlídkovali v oblasti a stříleli přeživší. Nad hlavou je slyšet letící letadlo.
  • V úvodní scéně Desmond čte Izajáše 40,28-31. Překlad, který cituje, pochází z Nové mezinárodní verze, která byla poprvé vydána v 70. letech 20. století.
  • Když vojáci americké armády přijíždějí na Okinawu a pochodují z pláží k frontové linii, je v pozadí na oceánu vidět bitevní loď třídy Iowa; ačkoli se Iowy účastnily okinawského tažení, bitevní loď ve filmu je v konfiguraci z 80. let.
  • Skutečný Desmond T. Doss narukoval a prošel základním výcvikem v roce 1942, ale během jeho soudního procesu je vidět mnoho důstojníků, kteří nosí odznak Combat Infantryman Badge, jehož nošení bylo povoleno až v listopadu 1943.
  • Tom Doss se objevuje v armádní uniformě z 1. světové války a má na sobě Croix de Guerre z let 1939-1945. Měl by nosit Croix de Guerre 1914-1918 za zásluhy v první světové válce.
  • Když Desmond odjíždí autobusem na výcvikový tábor a líbá Dorothy oknem na rozloučenou, má Dorothy na krku znaménko na špatné straně. Je to proto, že obraz byl převrácen kvůli tomu, že se film natáčel v Austrálii a v Austrálii se jezdí po levé straně silnice. Obrubník a dveře jsou na opačné straně autobusu, což znamená, že aby autobus vypadal jako americký, bylo třeba obraz převrátit.
  • Rekruti cvičící v pozadí ve Fort Jackson používají krok, kadenci a švih rukou rakouské armády, nikoli armády USA. To odráží místo natáčení a komparsisty, kteří pravděpodobně z velké části nebyli obeznámeni se správným cvičením US Army "quick time", které má přirozenější kratší švih paží a kadenci.
  • V jedné z masivních bojových scén s Japonci je japonský voják popálen americkým plamenometem a je jasně vidět, že má na ruce moderní nehořlavou rukavici.
  • Poté, co Smitty vyhodí do povětří bednu a seržant Howell nařídí mužům postupovat, je vidět vojáka, který holou rukou zvedá kulomet ráže 30 za hlaveň (01:22:00), aniž by se o něj popálil. Protože kulomet střílel až do rozkazu k postupu, hlaveň by byla extrémně horká. Bez azbestové rukavice nebo nástroje, za který by ji mohl uchopit, by to bylo nemožné.
  • Během celého filmu se nestalo, že by některému z amerických vojáků došla munice. Použité zbraně M1 Garand mají 8 nábojů en-bloc, které se po vystřelení posledního náboje automaticky vysunou. Nikdy není zobrazeno, že by k tomu došlo. Seržant Howell je viděn, jak střílí z něčeho, co vypadá jako samopal M3 (alias Grease Gun), který má odnímatelný schránkový zásobník na 30 nábojů. Navzdory intenzivní střelbě nikdy nemusí znovu nabíjet. Vzhledem k jeho cyklické rychlosti by byl zásobník prázdný po 4 s nepřetržité střelby.
  • Medaile Stříbrná hvězda byla vytvořena až v roce 1932, tedy několik let poté, co Tom Doss opustil armádu. Před tímto datem se předchůdce medaile Silver Star, Silver Citation Star, skládal ze stříbrné hvězdy o průměru 3/16 palce, která se nosila na závěsné stuze medaile za válečné tažení, v tomto případě Medaile za vítězství v první světové válce. Po vytvoření Stříbrné hvězdy však mohl každý nositel Citation Star získat tuto dekoraci na Stříbrnou hvězdu pouhým podáním žádosti.
  • Seržant Howell a ostatní jsou zobrazeni, jak házejí minometné granáty jako ruční granáty. Takové granáty by nevybuchly, minometné granáty se vyzbrojí samy tím, že se vystřelí z trubky. To není pravda, Vytáhněte pojistný kolík a bouchněte základnou minometné pumy o tvrdý povrch, aby se odjistila roznětka. Beauford T. Anderson byl vyznamenán Medailí cti, když takto postupoval během stejného boje.
  • Smitty se přiblíží k nepříteli a střílí ze své automatické pušky Browning. Jen při počítání záblesků ústí hlavně BAR vystřelí nejméně 23krát bez opětovného nabití. Zásobník BAR pojme pouze 20 nábojů.
  • V kině se promítá ponorkový film Destination Tokyo (1943) s Cary Grantem a Johnem Garfieldem v hlavních rolích. Film byl uveden do kin 31. prosince 1943, takže scéna v kině se odehrává někdy v lednu. Průměrná teplota v lednu je tam 4 stupňů, což by bylo příliš chladno na to, abychom šli ven v košilových rukávech a letních šatech.
  • Desmond Doss je ve filmu zachycen, jak v noci zachraňuje mnoho vojáků. Ve skutečnosti se jeho akce odehrály během dne, kdy těsně před setměním sundal posledního muže.
  • Opálené uniformy, které vojáci nosí během výcviku ve Fort Jackson, mají zvláštní odstín hnědé. Měly by mít barvu khaki, tedy mnohem světlejší. Většina těchto uniforem je navíc příliš pytlovitá, zejména ty, které nosí důstojníci.
  • Medaile vítězství Toma Dosse za 1. světovou válku je zobrazena se třemi sponami: služební sponou pro Francii, bojovou sponou pro Cambrai a bojovou sponou pro Ypres-Lys. Služební spony se nenosily, pokud si voják vysloužil bojovou sponu, takže francouzská spona by neměla být přítomna. Americké jednotky u Cambrai tvořily pouze 11., 12. a 14. ženijní pluk. Tom má na límci pěchotní odznak, nikoliv ženijní. Není známo, že by u Cambrai a Ypres-Lys byla přítomna nějaká americká jednotka. Tom navíc uvádí, že bojoval u Belleau Wood, takže by měl nárok nosit sponu Defensive Sector, protože pro tuto bitvu nebyla žádná specifická spona povolena.
  • Nejméně dvakrát ve filmu střihači Foley omylem použili zvuk vysunutí zásobníku pušky M1 Garand jako zvuk kulky, která zasáhne nebo projde helmou (patrné v čase 1:13:09 a zejména v čase 1:19:27). Tento zvuk je velmi výrazný a poměrně vysoký. V čase 1:13:25 je použit mnohem přesnější zvuk s nižší výškou, který představuje zvuk kulky dopadající na přilbu.
  • Když Doss (a ostatní) nastupují do autobusu na základní výcvik, jsou v uniformě. Rekruti dostávají uniformy až po příjezdu k výcvikové jednotce. Měli by být stále v civilním oblečení.
  • Doss během dne zachránil všech sedmdesát pět nebo více vojáků, na rozdíl od toho, jak to bylo zobrazeno ve filmu.
  • Většina herců je nejméně o deset let starší než průměrný voják z druhé světové války.
  • Během scén základního výcviku a vojenského soudu jsou vojáci mnohokrát viděni, jak v interiéru salutují rukou. Pokud se nehlásíte k nadřízenému důstojníkovi, v interiéru se nesalutuje rukou, ale přicházíte do pozoru.
  • Když plukovník Sangston řekne Desmondovi, aby si vzal pušku, označí se za velitele Desmondovy roty. Plukovník s odznakem ptákem by nikdy nezastával funkci velitele roty. Tato pozice je obvykle přidělována kapitánům nebo starším nadporučíkům. Plukovník je obvykle velitelem brigády.
  • Krátce po zahájení bitvy je vidět, jak jeden z vojáků používá vysílačku BC-611 "Handie Talkie" ke komunikaci s jiným vojákem, který používá vysílačku SCR-300 na zádech. Vysílačka BC-611 je amplitudově modulovaná (AM) a SCR-300 je frekvenčně modulovaná (FM). Není možné, aby tyto dvě vysílačky spolu komunikovaly.
  • Tom Doss nikdy nepožádal svého bývalého velitele, aby napsal dopis, který zabránil tomu, aby byl Desmond T. Doss postaven před válečný soud. Kontaktoval však předsedu církevní komise pro válečnou službu ve Washingtonu Carlylea B. Haynese, který se zase spojil s velitelem pluku plukovníkem Stephenem S. Hamiltonem, který vše urovnal a dal Desmondovi třídenní propustku, aby se mohl vrátit domů a navštívit svého bratra Harolda, než se Harold vrátí k námořnictvu a odjede do zámoří.
  • Žádný z účastníků základního výcviku nemá správný účes.
  • Harold Doss nosí u kuchyňského stolu armádní uniformu, i když ve skutečnosti vstoupil do námořnictva a sloužil na palubě USS Lindsey.
  • Když Doss odjíždí autobusem na základní výcvik, sedí na pravé straně autobusu, když se loučí s Dorothy, ale když autobus odjíždí, sedí na levé straně.
  • Mel Gibson: Dossovi, který byl zraněn a přenesen na novou závěsnou plošinu, aby byl přenesen dolů, pomáhá několik vojáků. Jedním z nich je režisér Mel Gibson.
  • Plukovník Cooney je v titulcích filmu označen jako podplukovník Cooney. Ve filmu nosil správné insignie pro "plnohodnotného" plukovníka. Plukovník Cooney byl skutečnou osobou a v tomto období byl plukovníkem.
  • Filmy o vojenských akcích, které vedly k udělení Medaile cti, zahrnují následující: "Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny" (Desmond Doss, Okinawa za 2. světové války); "To Hell and Back" (Audie Murphy, Colmarská kapsa v jižní Francii za 2. světové války); "Černý jestřáb sestřelen" (Gary Gordon a Randy Shughart, Mogadišo) a "Četař York" (Alvin York, Meuse-Argonne za 1. světové války). Dále televizní minisérie "Rough Riders" (Theodore Roosevelt, San Juan Hill/Kettle Hill, španělsko-americká válka): a "Nejdelší den", která má jednu epizodu o Theodoru Rooseveltovi mladším (Utah Beach, Den D, druhá světová válka).
  • Teresa Palmer pracovala na tomto filmu v Melbourne, zatímco ve stejném městě dokončovala práci na filmu "Berlínský syndrom" (2017).
  • Jediný film nominovaný na Oscara za nejlepší film v tomto roce, který nebyl nominován v žádné ze scenáristických kategorií.
  • Když pochodují na Okinawě, seržant někomu řekne, aby přestal zpívat. Vojín mu odpoví: "Tady byl Killjoy." Jedná se o slovní hříčku odkazující na populární graffiti a slogan "Kilroy was here". Nejčastěji se používá v evropském divadle a představuje pomyslného voyeura, který slouží jako němý svědek a vyjádření přítomnosti většinou kdekoli, kde se američtí pěšáci náhodou ocitnou.
  • Zbraň, kterou seržant Howell (Vince Vaughn) používá, je M3 ráže .45. ACP, známý jako "Grease Gun" nebo "Greaser". Své jméno získal proto, že se podobá běžnému garážovému nářadí. Začal se používat na konci války, kdy nahradil úctyhodný samopal Thompson ("Tommy Gun"). Nebyla to zbraň pro všeobecné použití u pěchoty; obvykle byla určena jako zbraň posádky tanku kvůli své kompaktnosti, palebné síle a manévrovatelnosti ve stísněných prostorech, jako je tank, nebo pro důstojníky, poddůstojníky i velitele, a speciální jednotky. Mnohé z nich si však v polovině roku 1944 našly cestu k běžným frontovým jednotkám. Zpočátku se M3 netěšily velké oblibě; měly některé mechanické závady a vojákům, kteří je používali, nepřipadaly jako spolehlivá zbraň, zejména ve srovnání s elegantnějším Thompsonem, ale M3 si nakonec získaly jejich respekt svými přednostmi a účinností v akci. Zásobovací systém se skládal z odnímatelného schránkového zásobníku na třicet nábojů. Tento model zbraně z dřívější doby měl na boku kohouty, které můžete při pozorném pohledu vidět během některých scén ve filmu. Pozdější modely (M3A1) se nabíjely pouhým zpětným tahem za závěr zasunutím prstu do vybrání v závěru, přičemž u modelu M3 byla rukojeť vyřazena kvůli stížnostem na její zlomení při náročném používání. Drátěná pažba M3A1 obsahovala výstupek, který usnadňoval nabíjení zásobníků, konce byly opatřeny závitem, který umožňoval použití čisticího kartáčku k čištění hlavně a zároveň sloužil jako klíč k odšroubování hlavně při demontáži. M3A1 sloužila v americké armádě od konce druhé světové války až do svého nahrazení karabinou M4 v 90. letech 20. století a běžně doprovázela tankisty. Některé exempláře mohly v americké armádě sloužit déle a jiné státy je nadále aktivně používají. Zbraň vyráběla mimo jiné divize Headlight společnosti General Motors a stála asi dvacet dolarů za kus, na rozdíl od Thompsonů, které i po zjednodušení stály kolem sta dolarů za kus. V roce 2016 činily jednotkové náklady na výrobu M3 přibližně dvě stě osm dolarů.
  • Mel Gibson prohlásil, že Desmond T. Doss byl prvním odpíračem svědomí v americké historii, který byl vyznamenán Medailí cti, a inspiroval další lidi k záchraně téměř stejného počtu životů a tito inspirovaní se stali nositeli Medailí cti.
  • Aby bojové scény vypadaly realističtěji, zakoupil Mel Gibson za vlastní peníze dvě ruční kamery v hodnotě 1500 dolarů.
  • Část 77. divize Liberty byla za první světové války příslušníky Ztraceného praporu.
  • Stan Jensen z Církve adventistů sedmého dne se s tímto příběhem koncem 90. let minulého století obrátil na scenáristu a producenta Gregoryho Crosbyho.
  • Za normálních okolností vojáci v interiéru nesalutují s několika málo výjimkami: při hlášení se k výplatě (což nikdo na místě výplaty neudělá, přestože je to vyžadováno), při slavnostních nástupech (např. v tělocvičně), při hlášení se před komisí (např. při pohovoru k povýšení) nebo při hlášení se u důstojníka (např. po vyzvání velitelem roty). Kromě toho Doss salutuje dvorní maršálské komisi, což je nesprávné, protože vojákům ve vazbě je výsada salutovat odepřena za všech okolností.
  • Bitevní scéna se nachází ve výšce 400 metrů nad mořem, což je vzdálenost, kterou museli vojáci překonat. Skála, kterou museli vojáci zdolat pomocí nákladních sítí, však byla vysoká třicet stop, tedy ani zdaleka ne tak vysoká jako ta, která je zobrazena ve filmu.
  • Biblický úryvek, který Desmond Doss vypráví na začátku filmu, pochází ze 40. kapitoly knihy Izajáš.
  • WILHELMŮV VÝKŘIK: Je slyšet v čase 1:22:08; během útoku na bunkr.
  • V kině se promítá ponorkový film "Směr Tokio" (1943) s Cary Grantem a Johnem Garfieldem v hlavních rolích.
  • Desmond T. Doss nebyl prvním odpíračem vojenské služby, který obdržel Medaili cti. Seržant Alvin C. York byl také odpůrcem vojenské služby. Gary Cooper ho ztvárnil ve filmu "Četař York" (1941). Podle Wikipedie York popřel, že by byl odpůrcem vojenské služby z přesvědčení. York nosil zbraň, Doss nikoli.
  • Na hudbu byl původně najat James Horner. Ten již dříve spolupracoval s Melem Gibsonem na filmech "Muž bez tváře"(1993), "Statečné srdce" (1995) a "Apocalypto"(2006). Po Hornerově smrti byl vybrán John Debney (skladatel pro "Umučení Krista" (2004)). Jeho dokončená hudba byla odmítnuta a pro finální sestřih ji nahradil Rupert Gregson-Williams.
  • Mel Gibson prohlásil, že kdyby Desmond T. Doss žil dnes, chtěl by, aby se stal prezidentem Spojených států.
  • Během závěrečného útoku ve filmu je Doss zraněn ručním granátem. Při evakuaci na ošetřovnu je postřelen do ruky odstřelovačem. Tato střelba nebyla do filmu zahrnuta.
  • Desmond T. Doss v jednom rozhovoru prohlásil, že se necítí být hrdinou: "Skuteční hrdinové jsou stále pohřbeni tamhle."
  • Jednou z filozofií japonských vojáků na Hacksaw Ridge bylo zaměřit se na zdravotníky a muže s automatickými puškami Browning (B.A.R.) a eliminovat je. Jejich cílem bylo snížit morálku amerických vojáků, což by usnadnilo jejich porážku. Američané se však o tom dozvěděli a přijali protiopatření: zdravotníci si sundali pásky a přilby s červenými kříži, aby je nebylo možné snadno identifikovat a zaměřit. Muži B.A.R. také přijali dodatečná opatření a významně přispěli k japonské porážce na Hacksaw Ridge.
  • Dorothy Dossová zemřela na následky zranění, která utrpěla při automobilové nehodě.
  • Desmond T. Doss byl příslušníkem 77. pěší divize americké armády, známé jako "Divize svobody", protože její charakteristický znak tvořila zlatá socha Svobody na modrém rovnoramenném trapézovém pozadí. 77. divize bojovala na Guamu, Leyte (Filipíny) a Okinawě. Jedna z jejích jednotek, rota C 306. pěšího pluku, opustila USA v roce 1944 s 203 důstojníky a muži. Na konci války v srpnu 1945 z původních příslušníků zbylo jen 13. 77. divize bojovala po boku námořní pěchoty a jeden novinový článek z doby války popisoval, jak vojáci této divize bojovali na Guamu tak dobře, že si vysloužili nejvyšší poklonu - Leathernecks přezdívali své armádní protějšky "77. divize námořní pěchoty". Slavný válečný zpravodaj Ernie Pyle byl zabit nepřátelským odstřelovačem, když kryl 77. divizi na Ie Šimě, malém ostrově u západního pobřeží Okinawy. 77. divize byla součástí spojeneckých sil, které po ukončení bojů okupovaly Japonsko, a byla deaktivována 15. března 1946. Nicméně linie 77. pěší divize byla od té doby "zděděna" a pokračuje v ní 77. brigáda pro udržení, jednotka americké armádní zálohy, která byla zřízena v roce 1963 a která zůstává ve službě a používá stejné insignie jako 77. pěší divize.
  • Uzel, který Doss omylem uváže během výcviku a později použije ke spuštění zraněného vojáka, je španělský motýlek. Je také známý jako "motýlek na bightu" a vyučuje se jako záchranářský uzel, protože ho lze použít přesně tak, jak to dělá Doss, jako popruh pro vyzdvižení/spuštění člověka.
  • Voják, kterému Doss pomáhá v čase 1:16:00, přijde při výbuchu o nohy. Hraje ho bývalý člen australských speciálních jednotek Damien Thomlinson. Thomlinson přišel o obě nohy během služby v Afghánistánu při výbuchu IED v roce 2009. Výbuch mu způsobil rozsáhlé poškození těla, které vyústilo v amputaci obou nohou, neboť jedna noha byla zcela zničena a druhá utržena pod kolenem. Těžce zraněny byly také jeho ruce, přičemž loket na pravé ruce mu vylétl dírou ven. Obě ruce a zápěstí měl zlomené a vykloubené rameno. Také si zlomil nos a roztrhl rty. Málem se udusil krví z pořezaných rtů, která mu stékala do krku. Zvuk jeho sípání upozornil ostatní na to, že je stále naživu.
  • Filmový debut Mila Gibsona. POZNÁMKA: Je synem Mela Gibsona a jedná se o jejich první filmovou spolupráci.
  • První film režírovaný Melem Gibsonem od filmu "Apocalypto" (2006).
  • Desmond Doss měl přezdívku "Kazatel".
  • Jedním z aspektů, které Mela Gibsona při natáčení tohoto filmu zaujaly, bylo to, že v něm vystupuje "skutečný" superhrdina bez spandexu.
  • Doslovný citát Desmonda Dosse k Medaili cti. Prezident Spojených států amerických si jménem Kongresu dovoluje udělit Medaili cti vojínovi první třídy Desmondu Thomasi Dossovi, příslušníkovi armády Spojených států amerických, za zjevnou statečnost a neohroženost v akci nad rámec povinností ve dnech 29. dubna - 21. května 1945, když sloužil u zdravotnického oddílu 307. pěšího pluku 77. pěší divize v akci u Urasoe Mura, Okinawa, Rjúkjúské ostrovy. Vojín první třídy Doss byl pomocníkem roty, když 1. prapor zaútočil na rozeklaný sráz vysoký 400 metrů Když naši vojáci dosáhli vrcholu, narazila na ně silná koncentrace dělostřelecké, minometné a kulometné palby, která jim způsobila přibližně 75 ztrát a zahnala ostatní zpět. Vojín první třídy Doss odmítl hledat úkryt a zůstal v ohněm zasažené oblasti s mnoha zasaženými, které jednoho po druhém vynesl na okraj srázu a tam je na nosítkách na lanech spustil po stěně útesu do přátelských rukou. Dne 2. května se vystavil těžké palbě z pušek a minometů, když zachraňoval zraněného muže 200 metrů před liniemi na stejném srázu; a o dva dny později ošetřil čtyři muže, kteří byli pořezáni při útoku na silně bráněnou jeskyni, postupoval skrz spršku granátů až na osm metrů od nepřátelských sil v ústí jeskyně, kde ošetřil zranění svých kamarádů a pak je čtyřikrát pod palbou evakuoval do bezpečí. Dne 5. května se bez váhání vydal na pomoc dělostřeleckému důstojníkovi, aby se postavil nepřátelskému ostřelování a palbě z ručních zbraní. Přikládal obvazy, přemístil pacienta na místo, které poskytovalo ochranu před palbou z ručních zbraní, a zatímco v jeho blízkosti dopadaly dělostřelecké a minometné granáty, pečlivě mu podával plazmu. Později téhož dne, když byl jeden Američan těžce zraněn palbou z jeskyně, se k němu vojín první třídy Doss doplazil na místo, kde spadl 25 metrů od nepřátelského postavení, poskytl mu pomoc a odnesl ho 100 metrů do bezpečí, přičemž byl neustále vystaven nepřátelské palbě. Dne 21. května při nočním útoku na vyvýšené místo poblíž Šuri zůstal na exponovaném území, zatímco zbytek jeho roty se kryl, neohroženě riskoval, že si ho spletou s pronikajícím Japoncem, a poskytoval pomoc zraněnému, dokud nebyl sám vážně zraněn do nohy výbuchem granátu. Místo aby z úkrytu zavolal dalšího pomocníka, postaral se o svá vlastní zranění a čekal pět hodin, než se k němu dostali nosiči a začali ho odnášet do krytu. Trojici zastihl útok nepřátelského tanku a vojín první třídy Doss, když viděl poblíž vážněji zraněného muže, slezl z nosítek; a nařídil nosičům, aby se nejprve věnovali druhému muži. Při čekání na návrat nosičů nosítek byl opět zasažen, tentokrát utrpěl komplikovanou zlomeninu jedné ruky. S velkolepou statečností si na roztříštěnou ruku přivázal pažbu pušky jako dlahu a pak se 300 metrů plazil po nerovném terénu ke stanici pomoci. Svou mimořádnou statečností a nezlomným odhodláním tváří v tvář zoufale nebezpečným podmínkám zachránil vojín první třídy Doss životy mnoha vojáků. Jeho jméno se stalo symbolem celé 77. pěší divize pro vynikající statečnost daleko nad rámec povinností. Generální rozkaz: Ministerstvo války, Všeobecný rozkaz č. 97 (1. listopadu 1945)
  • Harry S. Truman, tehdejší prezident USA, udělil Desmondu T. Dossovi Medaili cti.
  • Když Dorothy dává Desmondu Dossovi před odjezdem na základní výcvik Bibli, je v ní záložka 1 Samuelova 17. Jedná se o starozákonní příběh Davida a Goliáše.
  • Podle Ženevské úmluvy je střelba na označeného zdravotníka považována za závažný válečný zločin. To se týkalo období druhé světové války. Desmond Doss se přihlásil do zdravotnického sboru americké armády jako nebojovník, proto nezáleželo na tom, zda byl odpůrcem vojenské služby z důvodu svědomí, či nikoli. Neočekávalo se od něj, že bude nosit zbraň. Kdyby byl před přidělením ke střelecké rotě vycvičen jako zdravotník, nemusel by nosit zbraň. Během druhé světové války němečtí vojáci obecně nestříleli na označené zdravotníky. Japonsko naproti tomu nedodržovalo Ženevskou konvenci a dopouštělo se řady válečných zločinů, včetně cílených útoků na označené zdravotníky.
  • Mel Gibson měl původně hrát seržanta Howella, ale přenechal tuto roli Vinci Vaughnovi, aby se mohl soustředit na režii filmu.
  • Na filmovém festivalu v Benátkách v září 2016 sklidil film ovace ve stoje v délce devíti minut a čtyřiceti osmi sekund. Mel Gibson si ho stopnul.
  • Když rodina Dossových večeří a Desmondův bratr přijde v armádní uniformě, Desmond má na talíři jen zeleninu. Později v zákopu Desmond odmítá masové konzervy s tím, že maso nejí. Ve skutečném životě byl Desmond T. Doss vegetarián, stejně jako mnoho adventistů sedmého dne.
  • Natočeno za padesát devět dní.
  • Desmond T. Doss prožil dlouhý a šťastný život s Dorothy a jejich synem Tommym na malé farmě v severozápadní Georgii, a to navzdory svým zraněním a přetrvávajícím následkům tuberkulózy, kterou se nakazil během války. Desmond a Dorothy spolu byli necelých 50 let, až do její smrti v roce 1991. V roce 1993 se oženil s Frances Dumanovou a zůstal s ní až do své smrti v roce 2006 ve věku 87 let.
  • Natáčení bitevních scén trvalo devatenáct dní.
  • Podle článku v časopise Variety trvala cesta od nápadu k výrobě filmu čtrnáct let.
  • Teresa Palmer chtěla roli ve filmu tak moc, že se přihlásila na konkurz přes svůj iPhone a poslala nahrávku Melu Gibsonovi. Tři měsíce se jí nic neozývalo, dokud Gibson Palmerové nezavolal a neoznámil jí přes Skype, že získala roli Dorothy, Dossovy manželky.
  • Několik událostí bylo ve filmu změněno nebo vynecháno: Desmond málem zastřelil svého otce po hádce s matkou. Ve skutečnosti se hádka odehrála mezi Desmondovým otcem a jeho strýcem a matka zasáhla, aby mu sebrala zbraň, a přiměla Desmonda, aby ji schoval. Desmond měl také starší sestru Audrey, která ve filmu nebyla zobrazena. Desmond se s Dorothy nesetkal, když byla zdravotní sestrou v nemocnici. Ve skutečnosti se stala zdravotní sestrou až po válce. Seznámili se, když přišla do jeho kostela prodávat adventistické knihy. Jejich svatbu nezmeškal ani proto, že byl umístěn do cely předběžného zadržení, protože v té době už byli manželé. Desmondovy předchozí boje v bitvě o Guam a v bitvě o Leyte jsou přeskočeny, takže to vypadá, jako by bitva o Okinawu byla jeho první bojovou zkušeností. Zdá se, že útok na Hacksaw Ridge trval jen několik dní, ačkoli Desmondova medaile cti se vztahuje na události trvající asi tři týdny a samotná bitva o Okinawu trvala dvaaosmdesát dní.
  • V roce 2004 natočil Terry Benedict dokumentární film "The Conscientious Objector" (2004) o životě Desmonda T. Dosse. Film byl natočen převážně před Dossovou smrtí a odhaluje mnoho drobných detailů, které byly pro hollywoodskou verzi změněny. V dokumentu Doss prozrazuje, že ho k nenásilí inspirovala opilecká hádka mezi jeho otcem a strýcem, do níž byla zapojena zbraň. Kdyby se mezi ně nevmísila jeho matka, zbraň nevzala, nedala ji Desmondovi a neřekla mu, aby ji schoval, jeho otec by možná zabil vlastního švagra. Podle Desmonda to byl rozhodující okamžik, kdy se zapřísáhl, že nikdy nebude nosit zbraň.
  • Bitevní scéna, na kterou dohlížel dlouholetý kaskadér Mela Gibsona Mic Rodgers, se natáčela na malé mléčné farmě (asi sto kilometrů čtverečních) poblíž australského Sydney. Po obvodu kroužily kouřové vozy, aby se zajistilo, že všechny scenérie, které nevypadají jako Okinawa z druhé světové války, budou účinně zablokovány.
  • S výjimkou Vince Vaughna (seržant Howell) se ostatní hlavní i vedlejší herci ve filmu narodili nebo vyrostli v Anglii nebo Austrálii. Důvodem byl relativně nízký rozpočet filmu a produkce potřebovala většinové australské obsazení, aby se mohla ucházet o dotace australské vlády jako příplatek.
  • V upoutávce se uvádí, že Desmond T. Doss byl jediným vojákem, který sloužil v první linii, aniž by nosil zbraň. Ve druhé světové válce, v Koreji a ve Vietnamu udělila armáda několika adventistům sedmého dne status 1A-O - byli ochotni sloužit, ale nenosili v boji zbraň. Mnoho kvakerů se dobrovolně přihlásilo do služby v první světové válce.
  • Mel Gibson uvedl, že bitevní scény byly ovlivněny nočními můrami, které se mu zdály v dětství, kdy mu jeho otec Hutton Gibson, veterán druhé světové války, který sloužil na Guadalcanalu v Tichomoří, popisoval hrůzy, jichž byl svědkem, jako příběhy na dobrou noc.
  • Hal B. Wallis se již v 50. letech pokoušel tento příběh koupit od Desmonda T. Dosse a doufal, že Audie Murphy bude hrát hlavní roli. Doss nechtěl, aby se z jeho příběhu stal typický hollywoodský film.
  • Na konci filmu se sice píše, že Desmond zachránil sedmdesát pět mužů tím, že je přímo spustil ze srázu, ale zároveň ošetřil dalších asi padesát pět mužů, kteří byli schopni ustoupit bez další pomoci. Během své cesty, která trvala přibližně tři týdny, zachránil téměř tři sta mužů.
  • Podle režiséra Mela Gibsona se promítání zúčastnil syn Desmonda T. Dosse, Desmond junior, kterého Andrew Garfield, jenž přesně ztvárnil jeho otce, dojal k slzám.
  • Na otázku, kolik životů zachránil, Desmond T. Doss odpověděl, že přibližně padesát. Podle svědků to však bylo spíše sto. Vzájemná shoda byla dosažena na přibližně pětasedmdesáti.