Zajímavosti 32
- Ve Velké Británii mývalové nejsou, přestože jsou v jednom z podvodů Cruelly a spol. zmíněni jako možný škůdce.
- "Grift"(podvod) je amerikanismus, ve Velké Británii se jim říká "cons"(podvody) a "scams"(podfuky).
- Ačkoli se má za to, že Emma Stoneová mluví poměrně dobře, stále používá americkou výslovnost pro samohlásky, například ve slovech "don't" a "walk".
- Když Jasper a Horác kontrolují dalmatinovo hovínko, aby zjistili, zda byl náhrdelník vyloučen, použijí detektor kovů. Jedním z problémů, o kterých diskutují, je, že nevědí, který pes náhrdelník sežral. Tento problém mohli snadno vyřešit pomocí detektoru kovů.
- Cruella ukradne motorku a je zobrazena, jak míří na jih přes most Waterloo. Když se však pohled přepne na detailní záběr, je v pozadí vidět Národní divadlo, což znamená, že je stále na mostě, ale nyní míří na sever.
- Scéna z vězení ukazuje mnoho vězňů za mřížemi. Ještě v 70. letech 20. století neměly policejní cely ve Velké Británii mříže. V celách ve Spojeném království se často používají ocelové dveře s velmi malým okénkem.
- V roce 1964 jsou Cruella, Jasper a Horác zobrazeni, jak běží přes přechod pro chodce (černobílý). Po obou stranách přechodu je na silnici umístěno klikaté značení označující zákaz parkování a předjíždění. Toto značení se začalo používat až v roce 1971.
- Na začátku filmu jsou Cruella, Jasper a Horác zobrazeni, jak vybírají kapsy cestujících stojících v uličce horního patra londýnského dvoupatrového autobusu. V horním patře nebylo nikomu dovoleno stát.
- Cruella narazí autem do staromódní britské červené telefonní budky, která se po nárazu vzpříčí. Tyto telefonní budky byly vyrobeny z litiny, která se při dostatečné síle zlomí, nikoli ohne.
- Pes, který hraje Winka, je stejný pes, který hraje Betty v seriálu Will Trent.
- První film Emmy Stone od Disneyho.
- Ve filmu se Anita jmenuje Darling. Je to již potřetí, co bylo jméno této postavy změněno. V knize byla známá pouze jako paní Dearlyová. Ve filmu "101 dalmatinů" (1961) byla postava přejmenována na Anitu Radcliffe. V hraném filmu 101 dalmatinů (1996) bylo její příjmení změněno na Dearly.
- Cruella De Vil je pověstná svou posedlostí kožešinou. V celém filmu však není po její posedlosti ani stopy.
- Tento film je považován za disneyovskou verzi Jokera 2019, protože v obou případech jde o kultovní padouchy, kteří propadli šílenství.
- První pohled byl zveřejněn v rámci masivního filmového panelu společnosti Disney na veletrhu D23 Expo v srpnu 2019. Během prezentace to bylo poněkud překvapivé, protože nic nenasvědčovalo tomu, že by to měl být jeden z představovaných titulů.
- Po získání role Cruelly Emma Stone osobně zavolala Nadii Stacey, své kadeřnici pro film Favoritka (2018), a požádala ji, aby Cruelle pro film vytvořila paruky.
- Mezi Mirandou Priestlyovou ve filmu Ďábel nosí Pradu (2006) a Baronkou je mnoho podobností. Obě jsou módními ikonami, které při příchodu do kanceláře vyvolávají u zaměstnanců strach. Odhazují kabáty a tašky přisluhovačům. Divoce znevažují práci podřízených. Je to proto, že scenáristka Prady Aline Brosh McKennaová napsala ranou verzi "Cruelly" a na hotovém filmu dostala příběhové zásluhy.
- Cruella má v tomto filmu k Horácovi a Jasperovi upřímný přátelský vztah, dokonce je nazývá svou rodinou, na rozdíl od předchozích inkarnací, kde se k nim chová jako k podřízeným a nazývá je neohrabanými idioty.
- Příkladem předznamenání jsou skvrny, které má mladá Cruella ve svém trvalém rejstříku a které připomínají dalmatinské skvrny.
- Paul Walter Hauser se při ztvárnění role Horáce inspiroval mluvou a manýry Boba Hoskinse, který ztvárnil Smeeho ve filmu Hook (1991).
- Přestože je Cruella de Vil anglickou postavou, nikdy ji nehrála anglická herečka. Až na dvě výjimky byly všechny herečky americké. Victoria Smurfit, která hrála De Vil v seriálu "Bylo, nebylo" (2011), je Irka a Michelle Gomez, která namluvila De Vil v seriálu Dalmatinská 101 (2018), je Skotka.
- Několik míst ve filmu je založeno na románu The Enchanted Kingdom of Sir Thomas Tattletale od Johnathana Hallgreyho z roku 2017. Mladší Cruella na soukromé škole byla inspirována vzpurnou a rebelující postavou Glorie Peekaboo, americké dědičky kosmetiky Peekaboo. Baronka byla inspirována zlou baronkou Galianou von Chatouiller. Noviny, ve kterých pracuje Anita Darlingová, se jmenují Tattletale.
- O roli baronky von Hellman se ucházely Nicole Kidman, Charlize Theron, Emma Thompson, Julianne Moore a Demi Moore. Nakonec roli baronky získala Thompsonová.
- Umístění brnění v Hellman Hall kopíruje umístění brnění v původním filmu "101 dalmatinů" (1961).
- Ačkoli Cruelliny přirozeně černé a bílé vlasy mohou působit jako naprostá fikce, mají určitý reálný základ. Polióza je skutečné dědičné onemocnění, které spočívá v nedostatku pigmentu v části vlasů na hlavě, takže jsou zcela bílé. Běžně se vyskytuje u lidí s Waardenburgovým syndromem. Obvykle se jedná pouze o několik pruhů nebo skvrn. Existují však případy, kdy je rozdělená uprostřed a postihuje vlasy na jedné straně těla.
- Na klasickém obrázku Cruelly De Vil kouří velkou cigaretu. Tento prvek v této verzi chybí, protože společnost Disney od roku 2007 zakázala zobrazovat ve svých filmech postavy, které kouří.
- Zvuk klaksonu náklaďáku, když Cruella troubí u vězení, je stejný jako zvuk klaksonu jejího auta ve filmu "101 dalmatinů"(1961).
- Oblíbeným mýtem je, že natáčení bylo odloženo kvůli tomu, že si Emma Stone vykloubila rameno na koncertě Spice Girls v Londýně, kde v červnu 2019 spadla z ramene své kamarádky. Stoneová později vysvětlila, že večer před koncertem Spice Girls běhala v botách po dřevěné podlaze, uklouzla a zlomila si rameno na dvou místech. Na koncert šla s ramenem v závěsu a na rentgen šla až druhý den. Natáčení bylo odloženo, zatímco Stoneová chodila na fyzioterapii.
- Horác srovnává majitele psů, kteří vypadají jako jejich psi, stejně jako Pongo ve filmu "101 dalmatinů" (1961).
- Kostýmní výtvarnice Jenny Beavan, kterou Gillespie najal po zhlédnutí její práce na filmu Šílený Max: Zběsilá cesta (2015), vytvořila 277 kostýmů pro hlavní herce, z toho 47 pro Cruellu.
- Film, který je v televizi k vidění v době, kdy je Cruella v hotelovém pokoji, je "Záchranný člun" (1944) Alfreda Hitchcocka. Ve scéně se objevuje herečka Tallulah Bankheadová, podle níž byla vytvořena animovaná podoba Cruelly DeVil.
- Glenn Close, která hrála první hranou Cruellu DeVil ve filmech 101 dalmatinů (1996) a 102 dalmatinů (2000), je výkonnou producentkou tohoto filmu.