Snímků studia Marvel vzniklo za uplynulé roky skutečně mnoho a pro někoho může být složité se v nich vyznat. Proto jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik různých způsobů, jak lze pojmout časovou osu (v angličtině označovanou jako MCU Timeline), která vám může napovědět, v jakém pořadí si filmy od Marvelu pustit. Nemusíte na ně totiž koukat jen chronologicky a podle jednotlivých fází, do kterých Marvel studios produkované filmy rozřadilo, způsobů jak je sledovat je několik a i ty nejnovější snímky mohou (s ohledem na cestování časem nebo existenci mnohovesmírů) pořadím pěkně zamíchat.
Články 149
Poslední přehled, jak se dívat na jednotlivé filmy studia Marvel, vznikl v dubnu 2019, je tedy poměrně starý. A jelikož od té doby vyšlo několik dalších filmů a hlavně seriálů, pojďme ho mírně doplnit a zaktualizovat.
Známý herec Jeff Goldblum se těší u diváků poměrně speciální popularitě. V 80. a 90. letech dával ve slavných filmech jako Moucha (The Fly) a Jurský park (Jurassic Park) na odiv své charisma, prostřednictvím Dne nezávislosti (Independence Day) se ovšem postupně začal transformovat do rolí nonšalantních či roztržitých hláškařů a troubů, což završila jeho úloha ve třetím Thorovi (Thor: Ragnarok) či spolupráce s Wesem Andersonem. V novém netflixovském seriálu Kaos však může velmi zajímavým způsobem skloubit obě tyto herecké polohy a navíc nám nabídnout netradiční pohled do světa antických bohů.
Devětasedmdesátiletý australský svéráz George Miller servíruje další z řetězu utržený trailer na prequel Šíleného Maxe: Zběsilé cesty (Mad Max: Fury Road), jež se před devíti lety stala prakticky přes noc nečekanou moderní klasikou akčního žánru. Laťka pro novinku Furiosa: Sága Šíleného Maxe (Furiosa: A Mad Max Saga) je tedy proklatě vysoko a z toho, co jsme zatím viděli, nemáme mnoho důvodů o výsledku pochybovat.
Filmový svět Marvelu utváří od roku 2008 mnoho propletených linií, časových vrstev, mnohovesmírů a samozřejmě superhrdinů. Jednou z největších stálic je asgardský princ Thor, jehož Chris Hemsworth ztvárňuje od roku 2011, má na kontě čtyři sólové filmy a pátý nás zřejmě nemine. Stejně jako v případě takřka všech důležitých postav, také blonďák s poslušným kladivem neprošel castingem „na první dobrou“ a Hemswortha málem předběhl Alan Ritchson. Současný představitel Jacka Reachera v oceňovaném seriálu od Amazonu však konkurz podcenil v domnění, že na herecký um se u Marvelu stejně nehraje. Mnoho lidí by mu dalo za pravdu, i když výjimky potvrzují pravidlo.
Osmdesátá léta překypovala bizarními filmy, které v době uvedení propadly a vzkříšení nalezly v kultovních záhybech populární kultury. Jedním z nejtypičtějších kultů je celovečerní adaptace mediální franšízy Vládci vesmíru (Masters of the Universe) od Mattela, v níž si roku 1987 zahráli Dolph Lundgren a Frank Langella. Nákladný projekt odešel s kritickým i kasovním výpraskem a švédský bijec, pro něhož šlo o první hollywoodskou hlavní roli, film později označil za svůj nejméně oblíbený. Série kolem hrdiny He-Mana sice pokračuje ve formě hraček, komiksů či animovaných seriálů, ale celovečerní hraný reboot se pokouší dostat před kamery už takřka čtyři dekády. Nyní k němu má blízko Amazon, který se uchází o práva a láká režiséra Travise Knighta (Kubo a kouzelný meč, Bumblebee).
Výroba pokračování se stává standardem i v případě sebeméně úspěšných titulů, avšak se silným a odlišným konceptem mohou mít sequely nepopiratelné kouzlo. U sérií aplikujících polonávazné vyprávění, kdy každá další část rozvíjí kompletně jiný příběh a klade před hrdiny nové cíle, se nezřídka jede podle rovnice „čím větší, tím lepší“. Tvůrci však čas od času vsadí na moment překvapení a na etablovanou látku naváží stylem, který zcela převrací žánrovou polohu a někdy i explicitně komentuje charakter předchozích dílů. To se týká i následujících deseti filmů, jež pokračovaly v konkrétně škatulkovaném příběhu velmi neotřele – ať už v ryze pozitivním, nebo spíš záporném smyslu.
Když Americká Samoa před třiadvaceti lety prohrála v kvalifikaci na mistrovství světa s Austrálií 31:0, nejrozšířenější sport světa na mezinárodní úrovni obohatila o nežádoucí a těžko překonatelný rekord. Novozélandský režisér Taika Waititi měl k podceňovaným ztroskotancům vždy blízko, a jelikož on sám mezi ně po hollywoodském úspěchu s Thorem či oscarovým Králíčkem Jojo (Jojo Rabbit) dávno nepatří, do úlohy trenérského spasitele nejhoršího fotbalového týmu mohl obsadit slavného Michaela Fassbendera. Sportovní a především lidská náprava ve filmu Jeden gól (Next Goal Wins), který právě startuje v tuzemských kinech, skýtá sice triviální, ale zaručeně účinné pohlazení po sebevíc rozbolavělé duši.
Chtěli jste vědět, jak říkají čtvrtlibráku se sýrem ve vesmíru? Bohužel to nikdy nezjistíme, protože ze Star Treku od Quantina Tarantina nic nebylo. Ostatně, od začátku zněla tahle kombinace až příliš dobře na to, aby byla pravdivá. Jenže ona byla. Proč nakoec slavný filmař nabídku odmítl?
Šílený Max: Zběsilá cesta uhranul celý svět. Tehdy již sedmdesátiletý australský svéráz George Miller se s odstupem dekád vrátil ke svému postapokalyptickému, dieslem provoněnému kultu a dal světu film, jenž se dočkal každého superlativu, jaký lze vyslovit. Je to nejlepší akční film nového století? Nebo všech dob? A proč se s podobnými tituly vůbec omezovat na mantinely akčňáku? Najdou se tací, pro něž jde o nejlepší věc pod sluncem. I kdybyste snad sami nebyli tak daleko, šance je, že na předpokračování, jež rozšíří příběh Furiosy, jste alespoň trochu zvědaví.