Zajímavosti 44
- Generál Okto-Bar vyslovuje jméno planety Mül několika různými způsoby.
- Na konci, když Valerian říká "Chci mít na svém playlistu jen tvé jméno", jeho pohyby úst neodpovídají dialogu.
- Valerian, Laureline a Bublina se zřítí z odpadkového koše do chodby. V koši jsou lebky. Rohy na jedné z lebek se třepotají, když Valerian vstane.
- Když Valerian prorazí bránu 81, začne "padat vesmírem". To není možné, protože ve vesmíru neexistuje gravitace. I kdyby byl Alpha dostatečně velký, aby vytvořil gravitaci, nepadal by.
- V úvodní scéně filmu se spojí americká loď Apollo a ruský Sojuz. V záběru z dálky jsou správné dvě lodě, ale záběry z dokování jsou ve skutečnosti z velitelského modulu Apolla, který se dívá na lunární modul Apolla.
- V kanceláři velitele Filitta je v pozadí umístěna deska s vlajkami všech států Spojené lidské federace, která obsahuje nejméně jeden duplikát (v případě Japonska) a většinou čtyři (v případě USA) nebo více.
- Když se stanice Alpha na začátku vznese z oběžné dráhy Země, odpojitelné rakety ji pohánějí opačným směrem než Zemi. Pro opuštění oběžné dráhy je však nutné stanici pohánět stejným směrem, jakým se pohybuje na své dráze, tedy rovnoběžně se Zemí.
- Stanice se vzdaluje od Země, protože na ni působí její gravitace. Jediný vliv, který by mohla mít, je slapový efekt, a ten se zdá být nepravděpodobný vzhledem k relativně malé velikosti stanice ve srovnání s Měsícem. Umístění stanice na oběžnou dráhu kolem Měsíce by bylo snadným řešením, protože kombinovaná hmotnost by byla jen zanedbatelně větší. Další snadnou nápravou by bylo přesunutí na nové místo v Lagrangeových bodech L2 nebo L3 (L2 = za Měsícem, L3 = naproti Zemi [za Sluncem]) a vysazení družice v bodech L3 nebo L4, aby se zachoval kontakt se Zemí. (Lagrangeovy body jsou místem, kde se gravitační účinky v soustavě dvou těles [Země/Měsíc, Slunce/planeta atd.] vzájemně vyruší).
- Když Valerian dostane "Update", když dorazí na Alfu, Alex říká, že od opuštění Země urazila stanice téměř 700 milionů mil (7,5AU), což by, pokud je to pravda, znamenalo, že za více než 400 let ještě nedosáhli ani oběžné dráhy Saturnu (který je 9,5AU od Slunce), což sondy zvládnou za méně než 10 let. Dobrým příkladem je Voyager 1, který za 40 let urazil více než 12 MILIARD mil od Země a nyní se nachází v mezihvězdném prostoru.
- Bubble Dance - scéna s bičem. Rihanna šlehá sklenicí a z ní padá citronový deštník a hvězdné ovoce. V další scéně se hvězdice znovu objeví na sklenici.
- Ve Velkém trhu Valerian naláká kovové koule se závažím na tělo zločince, který se pak propadne podlahou. Když je Valerian o chvíli později vyhnán, díra v podlaze je pryč.
- Když opouštějí velkou tržní planetu, Laureline říká "Opouštíme Exospace za 5 sekund", zatímco by mělo být "Vstupujeme".
- Zbraň, která střílí kovové kuličky, jež automaticky sledují polohu první kuličky, připomíná Zorgovu z filmu Pátý element (1997), který měl funkci "Replay", kdy stačilo, aby cíl zasáhla pouze první kulka, protože všechny následně vystřelené kulky se automaticky zaměřily na první.
- V jednu chvíli Valerian poznamená, že neumí francouzsky. To je zřejmá narážka na skutečnost, že film je natočen podle francouzského komiksu.
- V marketingové kampani k tomuto filmu byla výrazně použita píseň "Gangsta's Paradise" od Coolio. Orchestrální verzi písně můžete slyšet v traileru.
- Slovo "mul" znamená v korejštině "voda". Perly Mül jsou polovodní druh.
- Časovač medúzy, která čte myšlenky, nastaví Laureline (Cara Delevingne) na minutu a deset sekund přesně v jednu hodinu a deset minut filmu.
- Ve filmu se objevuje "stanice Alfa", "město tisíce planet". V komiksech se stanice jmenovala "Point Central" a byla poprvé vytvořena nelidskými mimozemskými rasami. Postupem času byla pomalu doplňována.
- Jedna z postav na Rajské uličce je oblečená jako Jessica Rabbit (hlas Kathleen Turner) z filmu Falešná hra s králíkem Rogerem (1988).
- Perly z Mül byly neidentifikovaným mimozemským humanoidním druhem v původním komiksovém příběhu "Ambassador of the Shadows". Na rozdíl od tvorů v tomto filmu měli v komiksu červenočernou barvu kůže.
- Před misí na Velkém trhu říká seržantka Laureline (Cara Delevingne) majoru Gibsonovi (Ola Rapace): "Pěkný klobouk". Jedná se o jemnou narážku na předchozí film režiséra Luca Bessona Pátý element (1997), kdy Korben Dallas (Bruce Willis) říká potenciálnímu lupiči totéž.
- Na začátku mise na Velkém trhu seržantka Laureline (Cara Delevingne) zamává na kyrianského mimozemského strážce ve věži vulkanským pozdravem, načež ho zastřelí a omráčí. Vulkánci jsou fiktivní mimozemský humanoidní druh ve vesmíru Star Treku; jejich pozdravné gesto rukou zpopularizoval seriál Star Trek (1966).
- Úvodní scéna se odehrává v roce 1975. Ve stejném roce vyšel poprvé ve francouzštině "Ambassador of the Shadows" (šestý svazek komiksové série, podle níž je tento film natočen).
- Stvoření Mül Converter v tomto filmu funguje stejně jako v komiksu "Ambassador of the Shadows", podle kterého je film natočen, ale nemá žádnou spojitost s mimozemšťany Pearls of Mül. Seržantka Laureline (Cara Delevingne) dostane tvora proto, aby spolu s majorem Valerianem (Dane DeHaan) pomohla zástupci Země při vyjednávání tím, že vyrobí odlišné měny, které mimozemšťané používají.
- Režisér Luc Besson poprvé představil záběry z tohoto filmu na Comic-Conu v San Diegu v roce 2016. Záběry sklidily v hale H bouřlivý potlesk.
- Ve filmu Velvyslanec stínů je seržantka Laureline (zde ji hraje Cara Delevingne) hlavní vypravěčkou a zároveň postavou, kterou příběh sleduje. Valerian (Dane DeHaan) se objevuje pouze na začátku a na konci komiksu, protože byl unesen spolu s V.I.P. To je rozdíl oproti filmu, protože hlavní postavou je major Valerian.
- V Rajské uličce, kde hledá Glamapod, jsou dvě z "bytostí" lákajících Valeriana (Dane DeHaan) - dívka ve vysokém růžovém klobouku a dívka na houpačce - Sasha Luss a Pauline Hoarau, které také ztvárňují královskou rodinu planety Müi, princeznu LLihö-Minaa a její matku, císařovnu Aloi.
- V jednu chvíli řekne Igon Siruss (Laurent Ferraro) majoru Valerianovi (Dane DeHaan): "Najdu tě a zabiju tě." Na to Valerian zašeptá: "Hodně štěstí." To je téměř totožné s ikonickou výměnou názorů z filmu 96 hodin (2008), jehož autorem je rovněž Luc Besson.
- Měsíc a půl před uvedením filmu do kin byla do obsazení přidána Elizabeth Debicki v blíže nespecifikované hlasové roli. Nakonec se ukázalo, že se jedná o roli císaře Haban-Limaï. Postavu motion capture ztvárnila francouzská modelka a herečka Aymeline Valade. Hlas Debickiové je slyšet i v traileru k filmu, a to jako vypravěčky.
- Rutger Hauer dostal hlavní roli (v úvodních titulcích je uveden jako "and Rutger Hauer"), přestože má méně než minutu času. Režisér Luc Besson ho požádal, aby v tomto filmu hrál jako poctu klasickému sci-fi Blade Runner (1982).
- Režisér Luc Besson se záměrně rozhodl natočit tento film, který je adaptací francouzského komiksu, v angličtině s anglicky mluvícími herci a herečkami, aby zvýšil jeho šance na širší publikum.
- Futuristický New York ve filmu Luca Bessona Pátý element (1997) byl vizuálně inspirován "The Circles of Power", patnáctým svazkem komiksové série "Valérian a Laureline", podle níž byl tento film natočen.
- Hlavní dějová linie volně navazovala na šestý díl komiksové série "Ambassador of the Shadows". Jedná se také o první příběh "Valériana a Laureline", který byl přeložen do češtiny.
- Tento film byl uveden v roce 2017. První díl komiksové série "Valérian a Laureline" vyšel v roce 1967, takže letos je to již 50 let.
- Režisér Luc Besson se rozhodl nenatočit film ve 3D, protože 3D kamery jsou příliš náročné pro jeho styl natáčení, který zahrnuje běhání za herci a používání neobvyklých úhlů kamery. Besson je kameramanem svých vlastních filmů, takže výběru kamer a objektivů vždy věnuje zvláštní pozornost.
- Během uvítacích scén na začátku filmu má jedna z vítaných mimozemských ras podobný (ale ne totožný) design jako Mondoshawani z filmu Pátý element (1997), který rovněž napsal a režíroval Luc Besson.
- Film vznikl na motivy francouzského sci-fi komiksu "Valérian and Laureline", který napsal Pierre Christin a ilustroval Jean-Claude Mézières.
- Ve filmu je 2 734 záběrů s vizuálními efekty, zatímco v předchozím sci-fi filmu režiséra Luca Bessona Pátý element (1997) jich bylo pouze 188.
- Když je Valerian na Velkém trhu a je po něm vyhlášeno pátrání, lovec odměn, který Valeriana sleduje, se nachází v baru s názvem "Korben's". Korben Dallas je jméno postavy, kterou hrál Bruce Willis ve filmu Luca Bessona Pátý element (1997).
- S konečným rozpočtem 180 milionů dolarů byl tento film v době svého uvedení do kin oficiálně nejdražším filmem, který kdy byl ve Francii natočen. Výrazně překonal rozpočet předchozího rekordmana, filmu Luca Bessona Pátý element (1997), který měl výrobní rozpočet kolem 90 milionů dolarů a byl v té době nejdražším francouzským filmem. Po zohlednění inflace je tento film stále dražší než Bessonův předchozí snímek.
- V prvních dvou upoutávkách na film byla použita píseň Because od skupiny The Beatles. Bylo to poprvé, kdy se filmovému režisérovi podařilo získat práva na použití písně Beatles ve filmové reklamě. Povolení udělil Sir Paul McCartney.
- Scénárista, producent a režisér Luc Besson se vzdal vlastního platu, aby mohl natočit tento film, který byl jeho celoživotním projektem.
- Kapitáni na uvítanou byli režiséři a/nebo scenáristé, s nimiž spolupracoval scenárista, producent a režisér Luc Besson.
- Ve filmu je 200 různých mimozemských druhů. Scénárista, producent a režisér Luc Besson napsal 600stránkovou knihu, ve které všechny druhy podrobně popisuje. Herci si ji museli před natáčením přečíst, aby mohli přizpůsobit své výkony podle toho, s jakým druhem komunikují.