Zajímavosti o Dáma ve zlatém

64%

Zajímavosti 31

  • V některých scénách odehrávajících se ve Vídni na konci 30. let 20. století jsou vidět pouliční cedule, ale jedná se o poválečné (modré s bílým písmem) cedule, většinou dlouhé a obdélníkové; předválečné cedule mají bílé pozadí s černým písmem a jsou téměř čtvercové.
  • Zatímco Randol a Maria jedou po Sunset Boulevardu, v dálce na ulici se viditelně objeví billboard na film Strážci Galaxie (2014), zatímco časové období scény se má odehrávat v roce 1999.
  • Advokát ani žalobce nemohou doručovat předvolání/žalobu, musí to udělat osoba, která není do případu zapojena, například soudní doručovatel.
  • Když Randy Schoenberg stojí před Nejvyšším soudem, je ukázáno, jak mu předseda Nejvyššího soudu William Rehnquist pokládá složitou otázku, načež Schoenberg přiznává, že jí nerozumí. Tuto otázku ve skutečnosti položil soudce David Souter. Reakce ostatních soudců, kteří otázce také nerozuměli, byla zobrazena přesně.
  • Helen Mirrenová, Ryan Reynolds a Katie Holmesová se objevili ve filmech o superhrdinech podle DC Comics, Mirrenová ve filmu Shazam! Hněv bohů (2023), Reynolds v Green Lantern (2011) a Holmes v Batman začíná (2005).
  • Ruské kolo, které je vidět na konci filmu, je slavný Wiener Riesenrad, stejný jako ve filmu Třetí muž. Jedná se o ikonické obří ruské kolo v zábavním parku Wurstelprater. Je zajímavé porovnat ruské kolo a park v časovém rozpětí 65 let.
  • Šedesát osm let poté, co obrazy Gustava Klimta zabavili nacisté, byly vráceny Marii Altmannové.
  • Pohřební scéna se natáčela na hřbitově Hollywood Forever Cemetery před obeliskem rodiny Watchornových a několik metrů od míst, kde jsou pohřbeni Estelle Gettyová, Mel Blanc a Karl Dane.
  • Maria Altmannová nadále žila ve stejném domě a pracovala ve svém obchodě. Výtěžek z obrazů věnovala příbuzným a mnoha charitativním organizacím, včetně Losangeleské opery.
  • Kromě své právnické práce je E. Randol Schoenberg významným židovským genealogem. Je vzdáleně "příbuzný" s Marií Altmannovou jako dvojnásobný bratranec manželky její tety z prvního kolena.
  • Letadlo, kterým Altmannovi letěli z Vídně do Kolína nad Rýnem, byl Douglas DC-3, který nahradil dopravní letoun Junkers JU-52. Na světě zbývá pouze pět letuschopných JU-52 z celkového počtu čtyř tisíc osmi set čtyřiceti pěti vyrobených letounů (stav k roku 2019). Od roku 2016 stále létá více než čtyři sta letounů DC-3.
  • První soudní jednání se natáčelo v sále Mezinárodní organizace pro kávu na Berners Street v Londýně. Mikrofony a sluchátka delegátů, které se obvykle instalují do lavic, byly odstraněny, ale v záběrech směrem k soudci jsou stále vidět obličejové desky.
  • Na portrétu je Adele zobrazena s levou rukou přes pravou. To má zakrýt špatně tvarovaný prst.
  • Není to zmíněno, ale teta Marie Altmannové Adele byla její biologickou tetou. Byla sestrou její matky a Ferdinand Bloch-Bauer byl jejím biologickým strýcem, bratrem jejího otce Gustava. Jednalo se o vzácný příklad sňatku bratrů se sestrami a "dvojí tety a strýce" (byli jak biologickou tetou/strýcem, tak tchánem/strýcem téže neteře, Marie a její sestry).
  • Investigativní novinář Hubertus Czernin zemřel ve věku padesáti let na mastocytózu. Diagnóza mu byla stanovena v roce 1998, přibližně ve stejné době, kdy publikoval exposé o rakouském nároku na pět obrazů Gustava Klimta, a rok předtím, než vydal na toto téma knihu "Falsification: Případ Bloch-Bauer." V následujícím roce se Maria Altmannová rozhodla podniknout právní kroky k získání obrazů zpět. Vzhledem k Czerninově zdravotní diagnóze zdvojnásobil své úsilí o restaurování Klimtových obrazů a byl přítomen úspěšnému ukončení arbitráže. Czernin zemřel koncem roku 2006, jen několik dní předtím, než se obraz "Žena ve zlatě", "Adele Bloch-Bauerová I", prodal v New Yorku Ronaldu Lauderovi pro jeho galerii Neue za cenu 135 milionů dolarů, což z něj učinilo nejdražší obraz, který byl kdy prodán, do té doby (2006) na světě. Od té doby se objevilo mnoho obrazů, které se prodaly za vyšší ceny, včetně dalšího Klimtova obrazu ze skupiny pěti obrazů získaných zpět Marií Altmannovou, známého jako "Adele Bloch-Bauerová II", ten prodala Oprah Winfrey v roce 2016 poté, co jej deset let anonymně vlastnila.
  • Autorem melodie, která zazní během svatební scény, je židovský skladatel a básník Mark Warschafsky. Je to dodnes velmi oblíbená melodie, tak oblíbená, že je někdy považována za lidovou. Má několik textů, a to jak v jidiš, tak v hebrejštině. Na rozdíl od scény ve filmu se dnes obvykle zpívá na dětských narozeninových oslavách s příslušným textem.
  • Celý název a citace případu Marie Altmannové u Nejvyššího soudu je: "Altmann", 541 U.S. 677 (2004).
  • Vztah Helen Mirrenové s výkonným producentem a režisérem Simonem Curtisem se datuje do roku 1975, kdy hrála ve hře Davida Harea Teeth 'n' Smiles v londýnském divadle Royal Court Theatre a dospívající Curtis tam pracoval jako mladší herec: "Krátkou dobu za mě vyřizoval poštu od fanoušků. Je to klasický příklad toho, jak se má člověk k lidem chovat. Protože o dvacet let později nikdy nevíte."
  • Maria Altmannová zemřela v roce 2011 ve věku devadesáti čtyř let, pouhých jedenáct dní před svými devadesátými pátými narozeninami.
  • Výkonný producent a režisér Simon Curtis je skutečným manželem Elizabeth McGovernové, která v tomto filmu hrála soudkyni.
  • Andrew Garfield byl původně obsazen do role E. Randola Schoenberga, ale nakonec z filmu odstoupil a nahradil ho Ryan Reynolds.
  • Adele Block-Bauerová zemřela 24. ledna 1925 na náhlý zánět mozkových blan ve věku 43 let.
  • Odhaduje se, že 100 000 uměleckých děl ukradených nacisty nebylo vráceno jejich právoplatným majitelům.
  • Diamantový náhrdelník tety Adele, který po svatbě předala Marii Altmannové, údajně nakonec zdobil krk manželky vrchního nacisty Hermanna Göringa.
  • Scéna útěku z letadla za druhé světové války, kdy jsou dva muži (hrozivě) vyvoláni náhle se objevivšími nacistickými důstojníky, byla vytvořena podle vzpomínek výkonného producenta a režiséra Romana Polanského na jeho otce, který byl takto unesen, zejména proto, že se neohlédl, aby se se synem jakkoli rozloučil, protože se obával, že by na sebe strhl nepříznivou pozornost.
  • Po navrácení všech obrazů Gustava Klimta koupil židovský filantrop Ronald Lauder portrét "Žena ve zlatě" za 135 milionů dolarů, aby jej vystavil ve svém muzeu Neue Galerie na Manhattanu v New Yorku, USA. Další čtyři Klimtovy obrazy se tehdy prodaly za dalších 192 milionů dolarů. Ještě před konáním aukce Christies-Altmann uzavřel Lauder, který Altmannovi již dříve oznámil svůj zájem, s Altmannem vedlejší dohodu o tom, že pokud se Lauder stane úspěšným dražitelem obrazu "Žena ve zlatě", bude všech pět obrazů po dobu přibližně osmi a půl měsíce vystaveno společně v Lauderově Neue Galerie. Kupci všech Klimtových obrazů (včetně Oprah Winfrey) souhlasili s tímto veřejným vystavením v galerii v New Yorku, kde byly obrazy vystaveny od 18. října 2007 do 30. června 2008, což byl první soubor Klimtových děl vystavených na veřejnosti ve Spojených státech.
  • Maria Altmannová je zobrazena jako majitelka obchodu s oděvy. Po válce její švagr založil v Liverpoolu textilní továrnu. Jedním z výrobků, které vyráběl, byl kašmír, což je mimořádně měkká vlna, která do té doby nebyla ve Spojených státech k dostání. Poslal Marii také vzorek kašmírového svetru, aby zjistil, zda by se Američanům mohl líbit. Svetr odnesla do obchodního domu Kerr's v Beverly Hills v Kalifornii v USA, kde si u nich kašmírové svetry objednala. Poté, co se svetry začaly prodávat, objednaly si je i další obchody po celé Americe. Díky tomu Maria nakonec založila vlastní oděvní firmu. V tomto filmu můžete ve scéně v jejím obchodě vidět figurínu oblečenou do kašmírového svetru.
  • Před útěkem, který je zachycen v tomto filmu, byl manžel Marie Altmannové Fritz zatčen nacisty a téměř dva měsíce držen v koncentračním táboře Dachau, aby donutil svého bratra Bernharda, který již uprchl do Francie, převést vlastnictví své firmy na nacisty. Fritz byl propuštěn a poté mu bylo na tři měsíce až do jeho útěku uloženo domácí vězení.
  • V roce 2005 schválil federální soudce v Brooklynu odškodnění ve výši 21,8 milionu dolarů pro pozůstalé členy dvou rodin, Bloch-Bauerových a Pickových, které spolu s dalšími investory vlastnily cukrovarnickou společnost v Rakousku.
  • Skutečný E. Randol Schoenberg je vidět v závěrečné scéně, kdy Dame Helen Mirrenová (Maria Altmannová, jeho klientka) obchází a představuje si svůj starý byt, který vypadá, že pozvedá sklenku k přípitku přímo do kamery - tedy do jejího, Altmannové úhlu pohledu.
  • Oprah Winfreyová byla deset let majitelkou druhého nejslavnějšího portrétu Gustava Klimta, jehož námět je neoficiálně známý jako "Žena ve zlatě". Druhý nejslavnější Klimtův portrét Bloch-Bauerové byl oficiálně nazván "Adele Bloch-Bauerová ll". Winfrey údajně obraz koupila anonymně v roce 2006, kdy jej aukční síň Christie's prodala v aukci za 87,9 milionu dolarů, a to během stejné aukční seance, kdy se prodával předmět tohoto filmu spolu s dalšími čtyřmi Klimtovými obrazy, které vlastnila rodina Marie Altmannové. V roce 2016 Winfrey prodala obraz "Adele Bloch-Bauer II" o rozměrech 54 × 54" čínskému sběrateli za 150 milionů dolarů.