Zajímavosti 29
- Studio Ghibli založilo pro Isao Takahatu kvůli tomuto filmu samostatné studio.
- Mickey Rooney měl původně v anglické verzi hrát Bambusového sekáče, ale odmítl to a přenechal to svému příteli Jamesi Caanovi.
- Původně měl mít film premiéru ve stejný den jako Kaze tachinu (2013) na počest toho, že ve stejný den měly premiéru i Hotaru no haka (1988) a Tonari no Totoro (1988), ale zpoždění ve výrobě si vynutilo přesunutí.
- Tento film má 100% hodnocení na základě 97 recenzí kritiků na Rotten Tomatoes.
- Na motivy povídky Bambusový sekáč a měsíční dítě od Yei Theodora Osakiho.
- Kimono Kaguya-hime je zdobeno stylizovanými japonskými bambusovými květy.
- Na hudbu k filmu byl původně najat Shinichirô Ikebe, ale byl nahrazen Joem Hisaishi.
- Když Kaguya najde malou hliněnou a dřevěnou panenku mezi zázvorovými květinami u velkého stromu na lesní mýtině, je to pravděpodobně stejná panenka, kterou může vidět její batolecí kamarádka, když ji zvedne, aby ji nesla na zádech.
- Jedná se o poslední film režiséra Isao Takahaty z důvodu jeho úmrtí 5. dubna 2018.
- Herec Takeo Chii bohužel zemřel ještě před vydáním filmu. Herec Yûji Miyake převzal Chiiho roli při přetáčení 6 scén.
- V období Heian etiketa nařizovala, že dáma nesmí přímo komunikovat s cizími lidmi. Proto se Kaguya-hime během obřadu pojmenování a při příchodu nápadníků schovává za zástěnou (sudare) nebo žaluziemi, aby na ni nebylo vidět.
- S délkou dvou hodin a sedmnácti minut se jedná o nejdelší film studia Ghibli, o tři minuty delší než Princezna Mononoke (1997).
- Rozpočet filmu byl odhadnut na 5 miliard jenů (49,3 milionu USD), což z něj činí nejdražší japonský film, který byl natočen.
- (Přibližně ve třicáté osmé minutě) Svitek, který paní Sagamiová rozbaluje pro princeznu Kaguyu, vychází ze skutečných svitků. V roce 1999 vydal Takahata knihu, v níž tyto obrázkové svitky z dvanáctého století srovnává s filmovou animací.
- V několika scénách filmu jsou Kaguma-Hime, paní Sagami a Ona vidět ve vícevrstvých kimonech zvaných Junihitoe. Počet vrstev i jejich barevnost se odvíjí od příležitosti, postavení a ročního období, ve kterém se nositelka nachází.
- Na serveru Rotten Tomatoes má tento film 100% hodnocení na základě 97 recenzí kritiků.
- Původně měl mít premiéru ve stejný den jako Kaze tachinu (2013) na počest toho, že ve stejný den měly premiéru i filmy Hotaru no haka (1988) a Můj soused Totoro (1988), ale kvůli zpoždění ve výrobě se premiéra přesunula na listopad.
- Na motivy příběhu The Bamboo-Cutter and The Moon-Child od Yei Theodora Osakiho.
- Junihitoe mohla být použita také jako komunikační prostředek (ukazující její přítomnost), protože dáma se nemohla ukázat cizím lidem. Příkladem může být příchod druhého nápadníka, který přichází představit svůj poklad. Kaguyino džunihitoe je vidět umístěné před ní, pod bambusovou roletou.
- Kimono Kaguya-hime zdobí stylizované japonské bambusové květy.
- Když Kaguya najde malou hliněnou a dřevěnou panenku mezi zázvorovými květinami u velkého stromu na lesní mýtině, je to pravděpodobně stejná panenka, jakou drží její malý kamarád, když si ji bere na záda.
- Na hudbu k filmu byl původně najat Shinichirô Ikebe, ale nahradil ho Joe Hisaishi.
- Jedná se o poslední film režiséra Isao Takahaty, který zemřel 5. dubna 2018.
- Herec Takeo Chii bohužel před vydáním filmu zemřel. Chiiho roli převzal herec Yûji Miyake, který znovu natočil 6 scén.
- V období Heian etiketa nařizovala, že dáma nesmí přímo komunikovat s cizími lidmi. Proto se během obřadu pojmenování a při příchodu nápadníků Kaguya-hime schovává za zástěnou (sudare) nebo žaluziemi, aby na ni nebylo vidět.
- Se svými dvěma hodinami a sedmnácti minutami je to nejdelší film studia Ghibli, o tři minuty delší než Princezna Mononoke (1997).
- Rozpočet filmu byl odhadnut na 5 miliard jenů (49,3 milionu USD), což z něj činí nejdražší japonský film.
- (Přibližně ve třicáté osmé minutě) Svitek, který paní Sagami rozbalí pro princeznu Kaguyu, je založen na skutečných svitcích. V roce 1999 vydal Takahata knihu, v níž tyto svitky z dvanáctého století srovnává s filmovou animací.
- V několika scénách filmu jsou Kaguma-Hime, paní Sagami a Ona vidět ve vícevrstvých kimonech zvaných Junihitoe. Počet vrstev i jejich barevnost se odvíjí od příležitosti, postavení a ročního období, ve kterém se nositelka nachází.