Zajímavosti 164
- Joi, který říká K. "Joe", předznamenává, že K. sleduje hologram Franka Sintary, který hraje píseň "One for my baby (and one for the road)", v jejímž textu je jméno Joe.
- Během scény v divadle v Las Vegas Deckarda podivně přitahuje píseň "I Can't Help Falling In Love With You". To předznamenává scénu, v níž Niander Wallace vypráví Deckardovi svou teorii, že Deckard byl stvořen k tomu, aby se zamiloval do Rachel. Může to být také vodítko k platnosti této teorie.
- Není jasné, proč byly Rácheliny ostatky pohřbeny pod stromem. Existuje teorie, že strom, pod kterým je Ráchel pohřbena, je pouze součástí symbolu, který znázorňuje zázrak života, a strom znamená rodinu.
- Když se K vydá do sirotčince a objeví chybějící stránky v adresáři, otočí popelník a doslova nám ukáže "kouřící zbraň". Všimněte si, že na popelníku je vyobrazen kůň, což mu připomíná implantovanou vzpomínku na dřevěného koně, a to ho může upozornit na známost okolí, což ho nakonec vede k nalezení samotného předmětu.
- Nikdy není odhaleno, zda je Deckard člověk, nebo replikant. V původním filmu bylo uvedeno, že replikanti mají zkrácenou čtyřletou životnost jako bezpečnostní opatření, ale bylo také naznačeno, že se to může týkat pouze nejnovější série replikantů Nexus-6. Další nedávný vynález dává replikantům umělou paměť, aby je bylo možné lépe ovládat. Rachael z původního filmu měla takové paměťové implantáty a v původním kinoverzi filmu jí Deckard v závěrečném voice-overu prozradil, že má otevřenou délku života a může žít déle než 4 roky (v Director's/Final Cut tento voice-over chybí). Protože však Rachael během těchto čtyř let zemřela při porodu Any Stelline, nikdy jsme se nedozvěděli, zda tomu tak skutečně bylo. Když se K. setká s Deckardem, je zřejmé, že zestárl o 30 let. Pokud je Deckard replikant, musí být model bez čtyřleté životnosti, možná stejný jako Rachael, s rozšířenou délkou života a implantovanými vzpomínkami, jinak by nestárl a nestárl a vždy by věděl, že je replikant.
- Když Freysa naráží na to, že Rachaelino dítě je holčička, K se ohradí, že našel důkaz, že replikanti ukrývají chlapce; Freysa odpoví, že "to je jen kousek skládačky". Ve scénáři k natáčení vede Freysa ke K mnohem delší monolog, v němž uvádí, že Deckard odešel ještě předtím, než dítě spatřil, a "zanechal za sebou skládačku; každý ze zúčastněných replikantů ukryl jeden dílek této skládačky, aby nikdo jednotlivý nevěděl dost na to, aby mohl sestavit celou mapu, "[Deckard] ze všech nejméně." Freysa se však domnívá, že by to mohl být právě Deckard, kdo by se mohl dozvědět, co se stalo. Sapér Morton se nechal zabít, aby si "ponechal svůj kousek". Deckard chtěl dítě udržet v tajnosti, ale Freysa lituje, že o něm všem řekla. Pokud jde o to, že Deckard je Wallaceovým vězněm, řekne K, že na Deckardovi nezáleží: vždycky chtěl pro své dítě zemřít, ale nikdy se mu to nepoštěstilo, takže mu K vlastně "prokázal službu".
- Když hologram Elvise Presleyho zpívá ve zchátralém kasinu, v němž Rick Deckard žije, píseň "Can't help falling in love", Deckard poznamená, že se mu "tahle píseň líbí". Později Niander Wallace zmíní, že v okamžiku, kdy byl Deckard přivolán k Tyrellovi a setkal se s Rachael, "nebyl navržen jinak než se do ní tehdy a tehdy zamilovat"; to by mohlo znamenat, že Deckard je replikant stvořený doktorem Eldenem Tyrellem a naprogramovaný tak, aby se do Rachael zamiloval, nebo že Deckard je člověk a Rachael byla speciálně navržena tak, aby splňovala všechny jeho preference. Ať už je to jakkoli, je třeba poznamenat, že text písně obsahuje větu: "Nemůžu si pomoct, abych se do tebe nezamiloval." V tomto případě se jedná o to, že Deckard se zamiloval do své ženy.
- Původní scénář obsahoval rozšíření scény, kdy K. navštíví doktorku Anu Stelline, které bylo vynecháno nebo nebylo natočeno. Než se podívá na jeho vzpomínku na dřevěného koně, vidí vzpomínku na to, jak se málem utopil v rozbouřeném oceánu. Okamžitě ji zavrhne jako "ošklivý podvrh" a "línou práci": jsou v ní detaily bez nálady, barvy jsou příliš dokonalé a ponaučení je příliš jasné - "drž se dál od vody". Ironií osudu je, že K. během vyvrcholení hrozí, že se v oceánu utopí.
- K, replikant pracující jako Blade Runner, je narážkou na fanoušky, kteří diskutují o tom, zda je sám Deckard replikant. V obou filmech není ani vyvráceno, ani potvrzeno, zda je Deckard Replikant, ačkoli režisér "Blade Runnera" (1982) Sir Ridley Scott prohlásil, že Deckerda považuje za Replikanta (jak Scottův Final Cut filmu silně naznačuje, že Deckerdovy sny jsou umělé). Režisér Denis Villeneuve se naopak rozhodl ponechat tuto záležitost nejednoznačnou; Niander Wallace sice ve svém filmu Deckerdovi prozradí, že Elden Tyrell stvořil Rachael s úmyslem, aby se do sebe zamilovali a zplodili potomka, což by se zdálo být jednodušší, kdyby Deckard byl replikant (takže by znali jeho preference), ale film tuto záležitost nijak definitivně neuzavírá.
- (1) Z jukeboxu hraje píseň Franka Sinatry "One For My Baby (And One More For The Road)". Text písně nastiňuje třetí dějství tohoto filmu. V tomto případě první dvě sloky začínající slovy "Je čtvrt na tři / Na místě není nikdo kromě tebe a mě / Tak je postav Joe" až po "Pijeme, kamaráde / Na konec krátké epizody" jsou paralelou k okamžiku, kdy se "K" (Ryan Gosling) setkává s Rickem Deckardem (Harrison Ford) - setkali se jen oni dva a pak si dali skleničku poté, co se jim nedařilo. "Joe" je "K" lidský pseudonym, který mu dává Joi (Ana de Armas). (2) Pátý a šestý verš obsahující "Nikdy to nevíš / Ale kamaráde, já jsem tak trochu básník / A mám toho hodně na srdci" / "A Joe, já vím, že už se nemůžeš dočkat, až to zavřeš" by pak Deckard, který je poetičtější než před třiceti lety, odpovídal na otázky, které "K" chtěl uzavřít. (3) Závěrečný verš "Ale tuhle pochodeň, co jsem našel, / je třeba utopit / nebo brzy může vybuchnout" je paralelou Deckarda drženého jako rukojmí Luv (Sylvia Hoeks) a hádky mezi "K" a ní, která vyústí v její utopení. (4) Závěrečná sekvence, kdy se Deckard a "K" rozcházejí před domem doktorky Any Stelline (Carla Juri), je zrcadlem refrénu "Tak ať je to jedna pro moje dítě / ještě jedna na cestu".
- Ačkoli je doktorka Ana Stelline cílem děje, kolem kterého se film točí, má jen asi dvacet replik a několik minut času.
- Stejně jako Eldon Tyrell v prvním filmu Blade Runner je Niander Wallace posedlý stvořením života a smyslem společnosti. To je velmi podobné postavě pana Weylanda, postavě z prequelů "Vetřelc" od Ridleyho Scotta (Prometheus a Vetřelec: Covenant). Bylo naznačeno, že Blade Runner a filmy o Vetřelci existují ve stejném filmovém vesmíru, především proto, že oba původní filmy režíroval Ridley Scott a mají podobnou tematiku.
- Nadcházející válka, které chce poručík Joshi zabránit, bude mít zřejmě tři bojující strany. Jednou jsou lidé, druhou replikanti z Nexusu-8, kteří budou vyhlašovat svobodu od lidí díky živému narození Rachaelina potomka, a třetí Wallaceovi replikanti z Nexusu-9, kteří mu zůstávají zarytě věrní. Jak se ve filmu ukázalo, způsobit živý porod u replikantů je problém, který Wallace nedokáže rozlousknout, a jeho replikanti by bojovali s replikanty Nexus-8, aby našli Rachaelino dítě a získali schopnost rozmnožování. Vidíme však také, že Agent K má schopnost být samostatnější a neuposlechnout rozkazy, takže existuje možnost, že by se jeho kolegové replikanti z Nexusu-9 dali přesvědčit, aby se přidali na stranu starších replikantů, pokud si uvědomí, že jsou využíváni jen jako otroci.
- Když se K. blíží venku ke kasinu, kde Deckard bydlí, strčí ruku do jednoho ze včelích krytů. Když ji pomalu vytáhne zpět, je pokrytá včelami, ale ty ho napíchnou. To naznačuje, že včely byly geneticky upraveny, nejspíše s pomocí Sappera Mortona, který geneticky upravil larvy, jak bylo ukázáno na začátku filmu. Vzhledem k tomu, že ve scéně nebyla zobrazena žádná inženýrská "farma" se špičkovým technologickým vybavením - jako tomu bylo v Sapperově domě -, by to také naznačovalo, že "replikantské" včely jsou schopny se samy rozmnožovat. Včely medonosné jsou paralelou k jedné z hlavních zápletek filmu: Geneticky modifikované organismy jsou schopny se samy rozmnožovat. Navíc skutečnost, že K. napíchly do ruky (je replikant, ale v průběhu filmu je zřejmé, že stále cítí bolest jako většina replikantů, přesto se od včel nehnul ani nijak nereagoval, což naznačuje, že ho napíchly ), také odráží koncept replikantů, kteří nezabíjejí "svůj druh", nebo alespoň ne úmyslně či bez dobrého důvodu.
- Harrison Ford se na plátně objeví až po hodině a pětačtyřiceti minutách filmu.
- V krátkometrážním prequelu "Blade Runner 2049 - 2036: Nexus Dawn"(2017) se objevuje postava Wallace, který se setkává s výborem pověřeným prosazováním zákazu replikantů. Doprovází ho asistent, který je odhalen jako Wallaceův zbrusu nový model replikanta, který je navržen tak, aby bez otázek poslouchal. Jako ukázku přikáže replikantovi, aby se zranil a poté zabil. Z toho se usuzuje, že šokový faktor stačil k tomu, aby přesvědčil komisi k přehodnocení, a tak Wallace během následujících deseti let vytvoří stovky svých nových superposlušných replikantů Nexus 9 s neomezenou délkou života.
- (Přibližně v 58. minutě) Při zkoumání DNA nalezené na dětské ponožce objeví "K" existenci falešných dvojčat (jedno dítě mužského a jedno ženského pohlaví se stejným DNA kódem). Dívka měla zemřít v sirotčinci, takže předpokládá, že přeživší dítě je muž. Philip K. Dick, autor knihy "Do Androids Dream of Electric Sheep?", měl sestru-dvojče, která zemřela krátce po narození.
- Podle producentky Cynthie Sikesové se produkci podařilo ušetřit milion dolarů z rozpočtu tím, že se rozhodla postavit obří vodní nádrž v Budapešti v Maďarsku, a ne na Maltě. Většina produkce se již odehrávala v Budapešti, takže stavba kulis tam znamenala, že nebude nutné platit dopravu 230 členů štábu na Maltu, aby pracovali na této části filmu. Vodní nádrž byla postavena pro vrcholnou bojovou scénu mezi "K" (Ryan Gosling) a Luv (Sylvia Hoeks).
- Ve filmu je několikrát zmíněn "starší model" replikantů Nexus 8, ke kterému patří Sapper Morton (Dave Bautista), Mariette (Mackenzie Davis) a Freysa (Hiam Abbass). Jedná se o generaci replikantů vyrobenou korporací Tyrell krátce po událostech způsobených replikanty Nexus 6 ve filmu "Blade Runner" (1982). Ve filmu není nikdy zmíněno, co jsou replikanti Nexus 7 a co se z nich stalo. Nicméně Rachaelino sériové číslo začíná písmenem "N7", což znamená "Nexus 7" (ve filmu "Blade Runner" (1982) sériová čísla všech replikantů Nexus 6 odpovídajícím způsobem začínala písmenem N6). Série Nexus 7 se vyznačovala implantovanými vzpomínkami a schopností rozmnožování, ale nikdy nepřekročila rámec několika prototypů, mezi něž patřila Rachael a replikantka Isobel, která se objevila v komiksové sérii "Blade Runner 2019". Na začátku filmu jsou všechny Nexusy 7 nezvěstné.
- Kniha, kterou "K" čte, "Pale Fire" Vladimira Nabokova, je tematicky relevantní (kromě toho, že poskytuje text pro jeho základní linii). Je strukturována jako propracovaný komentář k básni, zatímco tento film je propracovaným komentářem k tématu svého předchůdce. Ještě výmluvnější je, že autor komentáře, jehož jméno rovněž začíná na "K" (Kinbote), se tajně domnívá, že je vznešeného původu, což je téměř jistě blud.
- Když se K/Joe ke konci vrací do Los Angeles a vidí obří holografickou reklamu na "Joi", řekne mu, že vypadá "jako dobrý Joe". Poznámky ve scénáři vysvětlují, že to K. naplňuje ještě větším smutkem, protože to otevírá možnost, že stará Joi, která ho pojmenovala "Joe", byla prostě součástí jejího původního programu, a to v něm vyvolává pochybnosti, zda vůbec někdy byla skutečná. Scénář dále zmiňuje, že tento okamžik byl míněn jako Kovo rozloučení s Joi. Ve filmu je vynecháno, že K v posledních chvílích prožívá vzpomínku na to, jak se ho Joi ptá: "Přečetl bys mi?", a zatímco se usmívá, začne vytrvale umírajícím hlasem recitovat řádky ze svého základního testu.
- V původním kinoverzi filmu "Blade Runner" (1982) je zmíněno, že Rachael byla stvořena bez data ukončení života, takže může mít stejnou délku života jako člověk jako Deckard; v režisérském sestřihu a finálním sestřihu je však tato scéna odstraněna a je naznačeno, že Rachael má stejnou čtyřletou délku života jako replikanti Nexus 6; je také důrazněji naznačeno, že sám Deckard je replikant s otevřenou délkou života. V souladu s přáním režiséra Denise Villeneuva, aby "Blade Runner 2049" navazoval na divadelní i finální verzi filmu "Blade Runner" (1982), je odhaleno, že Rachael zemřela při porodu dříve, než mohla dosáhnout svého potenciálního data ukončení, a nikdy není explicitně řečeno, zda je Deckard člověk nebo replikant, pouze to, že se s Rachael setkali záměrně.
- V sirotčinci mají dlouhé vlasy pouze dívky, všichni chlapci mají hlavy vyholené nebo velmi krátce střižené. To napovídá, že Koví paměť původně patřila dívce.
- (cca 1 hodina a 15 minut) V Bibli přivedla Ráchel na svět Josefa, který byl prodán do otroctví a později se stal významným patriarchou Izraele. „Joe“ je jméno, které Joi navrhuje pro ‚K‘.
- V prequelovém krátkém filmu Blade Runner: 2022 (2017), se replikanti po událostech filmu Blade Runner (1982) snaží bojovat za svobodu, včetně přesměrování jaderné zbraně ve vesmíru, aby se nad Los Angeles vytvořil elektromagnetický puls. Ten spolu se současným zničením řady velkých datových úložišť způsobil ve filmu zmiňovaný „výpadek“, při němž byla vymazána téměř všechna data týkající se registrace replikantů. K tomu došlo proto, že v roce 2022 se nedůvěra veřejnosti k Tyrellovým replikantům Nexus 8 natolik vyhrotila, že je lidé náhodně popravovali, takže jim Výpadek umožnil vyhnout se identifikaci a skrýt se. Výpadek následně vedl k zákazu výroby replikantů, dokud se Nianderu Wallaceovi nepodařilo tento zákaz zvrátit a oživit průmysl v roce 2036 svými superposlušnými replikanty, jak je vidět v prequelovém kraťasu 2036: Nexus Dawn (2017).
- V tomto filmu a ve filmu "Blade Runner" (1982) se opakovaně objevuje motiv očí. Ve filmu z roku 1982 je druhým záběrem extrémní detail oka, v tomto filmu je to první záběr. Ve filmu z roku 1982 také Roy Batty a Leon Kowalski navštíví Hannibala Chewa, inženýra, který navrhl oči replikanta Nexus 6. V tomto filmu se také objevují oči replikantů. V tomto filmu jsou replikanti Nexus 8 identifikováni podle očí. Dr. Eldon Tyrell nosí velké brýle a Roy ho zavraždí tak, že mu rozdrtí lebku očima. Niander Wallace je slepý a při vidění se spoléhá na miniaturní drony.
- Když ke K. přistoupí Mariette a další dvě ženy, Doxie #2 řekne finsky: "Tää jätkä on Blade Runner. Se on vitun vaarallinen. Annetaan sen olla." ("Tenhle chlap je Blade Runner. Je kurva nebezpečnej, nechme ho bejt.") Krista Kosonenová je rodilá Finka. Toto je jediný případ, kdy je použit termín "Blade Runner".
- Hampton Fancher byl osloven, aby napsal scénář k tomuto filmu. Souhlasil, že ho napíše, ale ve formátu novely smíšené se scénářem. Napsal 110stránkový scénář novely a pak jim řekl, ať mu dají pokoj. Podle Michaela Greena, který napsal předlohu pro natáčení, se scénář jmenoval "Acid Zoo" a obsahoval konec, v němž Rick Deckard zemřel.
- Jak bylo vidět v prequelovém krátkém filmu "2048: Není úniku" (2017), události tohoto filmu jsou vyvolány Sapperovou laskavostí k malé holčičce. Když jsou dívka a její matka přepadeny, Sapper je jediný, kdo jim přijde na pomoc. Útočníky zabije a z jeho síly a vytrvalosti je zřejmé, že je replikant. Během boje upustí účtenku, která prozrazuje jeho adresu. Tu najde agent zpravodajské služby na ulici a nahlásí ji, čímž odstartuje zápletku, kdy se agent K vydá za Sapperem do důchodu a dozví se o jeho účasti na ochraně replikantské holčičky v roce 2019. V jistém smyslu Sapperův nezištný zásah zajistí přežití další holčičky, ale stane se jeho vlastní smrtí, čímž se opakuje téma, kdy jsou replikanti "lidštější než lidé".
- (Přibližně dvě hodiny a patnáct minut) Ve vrcholné scéně je Rachael (Sean Young) z filmu "Blade Runner" (1982) znovu vytvořena pro Ricka Deckarda, který ji odmítá, protože původní Rachael měla podle něj zelené oči. Při opětovném zhlédnutí filmu "Blade Runner" (1982) je vidět detailní záběr Youngových očí během Voight-Kampffova testu a stejný detailní záběr je vidět i v tomto filmu, když se přehrávají fragmenty testu, a oči jsou skutečně zelené. Nicméně právě v těchto detailních záběrech jsou zelené - po zbytek původního filmu jsou hnědé, což je přirozená barva očí Seana Younga.
- Při natáčení bojové scény Harrison Ford omylem udeřil Ryana Goslinga do obličeje. Jako omluvu svému hereckému kolegovi Ford pozval Goslinga, aby se s ním podělil o láhev skotské whisky, a vyměšoval s ním.
- V závěrečné scéně ve sněhu je použita znělka "Tears in Rain" z filmu "Blade Runner" (1982), která odkazuje na scénu smrti Roye Battyho.
- Sean Young, které bylo v době natáčení 57 let, se ve filmu přímo neobjevuje, ale její postava (mladá Rachael) je připomenuta nejprve obrazem a modernizovanými záběry z filmu "Blade Runner" (1982) a poté ji hraje dvojnice (Loren Peta). Young byla osobně přizvána, aby Petu zacvičila v reprodukci Rachaeliny charakteristické chůze a manýrů z filmu "Blade Runner" (1982). Scény byly natáčeny s minimálním štábem a v naprostém utajení a Youngův přínos byl v mediálních kampaních záměrně popírán. Ve skutečnosti, možná jako klamání, Youngová již dříve prozradila, že ji producenti (včetně sira Ridleyho Scotta) o účinkování v tomto filmu nepožádali, a dokonce zašla tak daleko, že požádala fanoušky, aby film bojkotovali, pokud v něm nebude hrát.
- Když se K zeptá Gaffa, proč věřil, že Rick Deckard vždycky skončí odchodem ze společnosti, Gaff odpoví: "Měl něco v očích." To by mohlo znamenat, že dokázal vyčíst Deckardovy záměry z jeho výrazu tváře. Může to také odkazovat na teorii, že Deckard je sám replikant (což naznačuje režisérský a finální sestřih filmu "Blade Runner" (1982)). V originále se Voight-Kampffův test používaný k identifikaci replikantů intenzivně zaměřoval na oči a reakce zornic zkoumané osoby. Zorničky Replikantů také občas září. V jedné scéně Deckardovy zorničky krátce září, když mluví s Rachael.
- Dřevo je v roce 2049 vzácné a cenné, jak se zmiňuje Doc Badger o dřevěném koni, kterého vlastní "K". Dům Niandera Wallace je téměř celý ze dřeva, aby ukázal, jak je bohatý.
- Scéna trojky byla natočena skutečně, bez použití greenscreenu a s minimem digitálně vložených prvků. Scéna byla natočena dvakrát, jednou s Ryanem Goslingem a Anou de Armas, kteří prováděli choreografii, a jednou s Goslingem a Mackenzie Davis, kteří pohyby opakovali. Oba záběry pak byly zkombinovány a obsahovaly dvě verze Goslinga a dvě pozadí. Pomocí digitální manipulace byla ze záběru odstraněna jedna z nich a pozice Joi a Mariette byly co nejpřesněji sladěny. Byly povoleny některé glitche, kdy jejich pohyby nebyly dokonale sladěny, aby se naznačilo, že se nemohou dokonale synchronizovat. Ve skutečnosti byla na chvíli vložena počítačem vytvořená Joi, když se pohybuje kolem "K", aby mu sundala kabát, protože její pohyb nesouhlasil s pohybem Mariette. Střihač Joe Walker poznamenal, že to způsobilo šťastnou náhodu, kdy Joi na chvíli vypadá méně realisticky, jako by se její program choval méně realisticky, když ví, že ji "K" nesleduje.
- Úvodní scéna, v níž se K střetne se sapérem Mortonem, je přesnou kopií původní úvodní scény napsané a natočené pro film "Blade Runner" (1982). Scéna byla v následných přepisech vypuštěna, ale měl v ní Rick Deckard v domě na venkově čekat na replikanta oblečeného v ochranném obleku a plynové masce, zatímco v kuchyni se vaří hrnec polévky. Největší rozdíly spočívají v tom, že Deckard s replikantem nebojuje, ale prostě ho zastřelí a pak mu místo oka vyndá umělou čelist (v prvních návrzích se replikanti skládali z anorganického materiálu).
- Na scéně, v níž se Rachael objeví přesně tak, jak se objevila před 35 lety ve filmu "Blade Runner" (1982), pracovala společnost zabývající se vizuálními efekty celý rok. Scénu zahrála náhradní herečka Loren Peta a její vzhled byl pomocí CGI změněn tak, aby se podobala Youngovi. Rachaelin hlas namluvil zvukový dublér. Režisér Denis Villeneuve záměrně omezil počet záběrů Rachael a dal týmu vizuálních efektů dostatek času na práci, aby se vyhnul kritice, kterou sklidili digitálně přetvořená Carrie Fisher a Peter Cushing ve filmu "Rogue One: Star Wars Story" (2016). Výsledek byl podle něj "fascinující".
- Producentka Emma Thomasová, která byla producentkou filmu "Dunkirk", dala Villeneuvovi najevo, že jeho film propadne, ale film si vedl v pokladnách kin dobře a byl úspěšný.
- Wallace cituje Bibli (King James Version), Genesis 30:22 "A Bůh si vzpomněl na Ráchel, Bůh ji vyslyšel a otevřel její lůno".
- Luv je pravděpodobně pojmenována proto, že je "milována" svým stvořitelem, jak poznamenává K., je pojmenována, a proto musí být výjimečná. V původním scénáři jí Niander Wallace říká "luv" jako britský výraz lásky, ekvivalent amerického "honey". To je pravděpodobně pozůstatek z doby, kdy byla role Wallace napsána s ohledem na britského Davida Bowieho, který zemřel předtím, než se film začal natáčet. Sylvia Hoeks (která hraje Luv) v zákulisních informacích uvádí, že Luv vznikla před 12 lety, a proto se chová jako nedospělé a malicherné dvanáctileté dítě.
- V původním scénáři je Doc Badger (ve filmu ho hraje Barkhad Abdi) jedním z K-ových sousedů v jeho bytovém komplexu; K ho na začátku pozdraví, když se vrací domů, protože Badger kouří na chodbě.
- První anglicky mluvený film Sallie Harmsenové, přestože ve filmu nemá žádný dialog. Je skutečnou přítelkyní Sylvie Hoeks, která hraje Luv.
- První společný projekt Warner Bros. a Columbia Pictures od filmu "Lepší pozdě nežli později" (2003).
- M. Emmet Walsh, který hrál náčelníka Bryanta ve filmu "Blade Runner" (1982), nebyl z tohoto pokračování nadšený: "Trailer vypadal zajímavě. Když se podíváte na původního Blade Runnera, je podstatně pomalejší než ten trailer. Myslím, že Harrison Ford vypadal v záběrech, které jsem s ním viděl, dobře. Nevím, kdo je ten kluk [Ryan Gosling]. Kdyby mi někdo poslal lístek zdarma, asi bych na to šel, ale nevím, jestli bych za to utratil 11 dolarů nebo kolik to je. Je smutné vědět, že mohou natočit film beze mě."
- První film Denise Villeneuva s hudbou Hanse Zimmera, druhý je adaptací Duny Franka Herberta. Jak "Blade Runner 2049", tak "Duna" obsahují ve své hudbě hrdelní zpěv.
- Dialogy začínají po více než 5 minutách filmu.
- (Přibližně v 55. minutě) Když Joi říká "K": "Čtyři symboly tvoří člověka: 'A', 'T', 'G' a 'C'", má na mysli písmena, která představují čtyři báze tvořící DNA - "A" je adenin, "T" je tymin, "G" je guanin a "C" je cytosin. Když říká: "Jsem dvě: 1 a 0", má na mysli skutečnost, že je digitální, a tedy složená z binárního kódu, který se skládá z jedniček a nul.
- Termín replikant poprvé použil scénárista původních filmů v roce 1982 poté, co se poradil o nápadech se svou dcerou, studentkou vědy.
- Celá produkce se během natáčení jmenovala "Triboro".
- Mrtvý strom, který "K" vyšetřuje. Je to vlastně ručně vyrobená kulisa, vyrobená speciálně pro film. Je vyroben z betonu, věřte tomu nebo ne.
- Jared Leto se 29. března 2017 překvapivě objevil na CinemaConu v Las Vegas v Nevadě, aby na panelu společnosti Warner Bros. propagoval tento film a představil nové záběry. Objevil se po boku Any de Armas a režiséra Denise Villeneuva. Na kongresu se objevil také Ryan Gosling, aby představil nové záběry na panelu společnosti Sony Pictures.
- Hlavní postava, kterou hraje Ryan Gosling, je označována jako "K" a později dostane jméno "Joe". Ústřední postava románu Franze Kafky "Proces" o nevinném člověku pronásledovaném lidmi a silami, které nemůže ovlivnit, se jmenuje "Joseph K".
- (asi ve 2h) Freysa Sadeghpour (Hiam Abbass), vůdce replikantské revoluce, říká "K" (Ryan Gosling), že od ní očekává, že se bude dívat nahoru a doleva. Zřejmým důvodem je, že by tím odhalila své replikantské pořadové číslo, ale odkazuje také na obličejové "poznání", že člověk mluví pravdu. Jedním ze znaků, kdy člověk lže, je, že se dívá nahoru a doprava, což svědčí o zapojení do kreativního myšlení "pravého mozku" - jinými slovy o lhaní. Pohled nahoru a doleva svědčí o přístupu k paměti, což naráží na umělou povahu replikanta.
- Zvuk oznámení, který se ozve v Joeově telefonu, je malá část skladby Petr a vlk op. 67, kterou v roce 1936 složil Sergej Prokofjev. David Bowie tuto klasickou skladbu namluvil v roce 1978 ve filmu "David Bowie Narrates Prokofiev's Peter and the Wolf". Denis Villeneuve před svou smrtí zvažoval Bowieho pro roli Niandera Wallace.
- (Přibližně hodina a padesát pět minut) Hologram Franka Sinatry v podkrovním bytě Ricka Deckarda byl poctou zesnulému manželovi producentky Cynthie Sikesové, Budu Yorkinovi, který režíroval Franka Sinatru ve svém prvním filmu "Pojď si zařádit" (1963). Yorkin byl také jedním z producentů původního filmu "Blade Runner" (1982) a tohoto pokračování.
- Mezi herci je i jeden držitel Oscara: Jared Leto a čtyři nominovaní na Oscara: Barkhad Abdi, Ryan Gosling, Harrison Ford a Edward James Olmos.
- V prvním filmu Deckard a Rachael utíkají do otevřeného výtahu. V tomto filmu, když ho K. vyslýchá ohledně Rachael, Deckard zaváhá, zatímco je symetricky zarámován před zavřeným výtahem, což je znamení, že s útěkem skončil: výtahy jsou zavřené; poté se K. přizná.
- Zařazeno mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Jared Leto na CinemaConu 2017 označil možnost podílet se na tomto filmu za velkou poctu, protože je fanouškem filmu "Blade Runner" (1982). Leto se podrobněji rozpovídal o tom, jak film "Blade Runner" (1982) ovlivnil jeho život díky kameře, výtvarnému vedení, režii, hudbě a hereckým výkonům.
- Vozy používané společností The Wallace Corporation jsou značky Lincoln.
- Tento film trvá dvě hodiny a čtyřiačtyřicet minut a je o čtyřicet sedm minut delší než "Blade Runner" (1982), který trval hodinu a padesát sedm minut.
- Kritici, kteří tento film viděli před uvedením do kin, byli režisérem Denisem Villeneuvem požádáni, aby neprozrazovali některé postavy a dějové body.
- Poslední den Harrisona Forda na place se odehrál ve scéně, která je posledním vystoupením Ricka Deckarda v tomto filmu.
- Evropský sci-fi časopis "Métal Hurlant", který byl v 70. a 80. letech 20. století považován za revoluční na poli komiksu, inspiroval mnoho generací autorů a filmařů, například sira Ridleyho Scotta pro film Blade Runner (1982). François Schuiten, jeden z nejvlivnějších komiksových výtvarníků stojících za časopisem "Métal Hurlant", se podílel na produkci filmu Mars a Avril (2012). Tuto nezávislou sci-fi romanci, která v mnoha ohledech vzdala hold "Métal Hurlant", natočil Martin Villeneuve, mladší bratr Denise Villeneuva, který tento film režíroval. métal hurlant je v anglicky mluvícím světě známý jako časopis Heavy Metal. Métal Hurlant mimo jiné inspiroval také velkou část návrhů ve filmech Pátý element (1997) i Valerian a město tisíce planet (2017).
- Tento film byl v USA uveden 6. října 2017, pouhých deset let a jeden den po premiéře Final Cut verze filmu "Blade Runner" (1982) v Los Angeles v Kalifornii. Premiéru měla také pětatřicet let po uvedení originálu v roce 1982.
- O nesmírném bohatství společnosti Wallace svědčí interiéry jejích budov s motivy dřeva, vody a přirozeného slunečního světla.
- (Přibližně v jedenácté minutě) Poté, co důstojník "K" (Ryan Gosling) v autě naskenuje oči sapéra Mortona (Dave Bautista), se na obrazovce auta objeví seznam replikantů. Jedním z replikantů je Sarah Gadon, se kterou režisér Denis Villeneuve spolupracoval na filmu "Nepřítel" (2013).
- Přístroj, který "K" používá ke skenování záznamů DNA, je lehce kosmeticky upravená 35mm "Moviola". Po mnoho desetiletí byly tyto stroje průmyslovým standardem pro úpravu filmů a zvukových stop.
- V červnu 2009 přinesl deník The New York Times zprávu, že Sir Ridley Scott a jeho bratr Tony Scott pracují na prequelu "Blade Runnera" (1982) s názvem Purefold, který se odehrává v roce 2019. Prequel byl plánován jako série pěti až desetiminutových krátkých filmů, určených nejprve pro web a poté možná i pro televizi. Kvůli problémům s právy neměl seriál příliš navazovat na postavy nebo události filmu "Blade Runner" (1982). Dne 7. února 2010 bylo oznámeno, že produkce seriálu Purefold byla kvůli problémům s financováním zastavena. Dne 4. března 2011 přinesl web "io9" zprávu, že Bud Yorkin připravuje nový film "Blade Runner". Bylo také oznámeno, že si režisérské křeslo přeje Sir Christopher Nolan.
- K Vánocům 2018 přinesl režisér Martin Villeneuve svému staršímu bratrovi Denisi Villeneuveovi několik časopisů (Fantastic Films a Starlog), které náhodou našel ve sklepě jejich rodičů. Byl to Denisův první kontakt s filmy "Blade Runner" (1982) a "Duna" (1984) z počátku 80. let. Shodou okolností fotograf, který pořídil snímky "Blade Runnera" (1982), jež Denis objevil zhruba před sedmatřiceti lety, Stephen Vaughan, zemřel 31. prosince 2018, ale jeho umění žije dál. Zde je přesná Denisova citace: "Blade Runner" je jeden z mých nejoblíbenějších filmů všech dob. Je to film, který je spojen s mou láskou a vášní ke kinematografii. Pocházím z malého města v Québecu, kde v té době nebyl internet a způsob, jak být v kontaktu s filmy, byly ty americké fanouškovské časopisy jako Fantastic Films a Starlog, a já si dodnes pamatuji ten šok, ten dojem, když jsem viděl první záběry, první obrázky, které vyšly z Blade Runnera. Já a moji přátelé jsme byli v úžasu, tak nadšení a ten film byl tak silný filmový zážitek. Nový způsob vnímání sci-fi." Stephen Vaughan se na tomto filmu podílel také jako fotograf.
- (Přibližně hodina a padesát minut) Při prvním setkání se "K" (Ryan Gosling) ptá Ricka Deckarda (Harrison Ford), zda je jeho pes skutečný. Když Deckard ve filmu "Blade Runner" (1982) najde Zhoru (Joanna Cassidy), jednoho z replikantů, které dostal příkaz poslat do důchodu, pracovat ve striptýzovém klubu, položí jí stejnou otázku ohledně hada, kterého používá při svém vystoupení.
- Do role Niandera Wallace byli zvažováni Gary Oldman a Ed Harris.
- Hans Zimmer a Benjamin Wallfisch spolupracovali v roce 2017 již podruhé. Předtím spolupracovali na filmu "Dunkerk" (2017). Většinu hudby k filmu "Dunkerk" (2017) však složil Zimmer, zatímco Wallfisch přispěl zvuky v některých skladbách.
- Sylvia Hoeksová je druhým nizozemským hercem nebo herečkou, kteří byli obsazeni do role zlotřilého replikanta ve filmu Blade Runner. Rutger Hauer hrál Roye Battyho ve filmu "Blade Runner" (1982).
- Ryan Gosling a Jared Leto nemají společnou scénu.
- (Přibližně v devatenácté minutě) Ana de Armas je Kubánka. To je zaznamenáno jako "etnická příslušnost" Joi (postava, kterou ztvárňuje), když "K" zapne emanátor a vedle její projekce se objeví seznam jejích charakteristik: výška, typ postavy, typ obličeje, barva pleti, barva očí, barva rtů, barva vlasů, účes, etnická příslušnost a jazyk.
- Létající auto důstojníka "K" je Peugeot, francouzská automobilová značka.
- Společnost Sony Pictures Entertainment/Columbia Pictures se na filmu "Blade Runner" (1982) nepodílela. V roce 1982 vlastnila společnost Columbia Pictures společnost Coca-Cola. Účast společnosti Sony na tomto filmu je způsobena koupí společnosti Embassy Pictures, jedné ze společností, která film "Blade Runner" (1982) produkovala.
- Jared Leto při přípravě na roli Niandera Wallace spolupracoval s organizací Junior Blind of America na výzkumu slepoty.
- Produkci zahájil Sir Ridley Scott, který měl film i režírovat, ale kvůli termínům natáčení filmu "Vetřelec: Covenant" (2017) musel od natáčení odstoupit. Byl uveden jako výkonný producent a kreativní konzultant. Později svého rozhodnutí litoval s tím, že by raději natočil Blade Runnera 2049.
- Film začíná v červnu roku 2049, jak je patrné z data prvního základního vyšetření "K" na obrazovce.
- Jareda Leta představil Denisi Villeneuveovi jeho blízký přítel Jean-Marc Vallée, který Leta režíroval ve filmu "Klub poslední naděje" (2013).
- Jared Leto odcestoval do maďarské Budapešti v září 2016, aby zde natočil své scény, a to za dobu necelých dvou týdnů.
- Další interpretace Gaffovy origami ovečky: "Rachael je hebrejský výraz pro ovci.
- Rutger Hauer, který hrál Roye Battyho ve filmu "Blade Runner" (1982), nebyl fanouškem tohoto pokračování a prohlásil: "Vypadá to skvěle, ale nechápu, proč byl ten film nutný. Prostě si myslím, že když je něco tak krásné, mělo by se to nechat být a netočit další film. [...] Není to film zaměřený na postavy a není v něm žádný humor, žádná láska, žádná duše. Je v tom vidět pocta originálu. Ale to mi nestačí."
- Emily Blunt byla do role zvažována, ale odmítla ji kvůli těhotenství.
- Režisér Denis Villeneuve nakonec řekl, že se k filmu upsal, "protože cítím, že to zvládnu", a trochu rozvedl, jak k tomuto filmu přistupuje. "Je to obrovská výzva, protože nechcete stříhat a lepit, jinak to nemá smysl. A zároveň musíte respektovat to, co už bylo natočeno, takže musíte najít správnou rovnováhu mezi věrností prvnímu dílu a zároveň přinést něco nového, co bude dávat smysl světu 'Blade Runnera'."
- Poslední film vizuálního futuristy Syda Meada, který se podílel i na designu filmu "Blade Runner" (1982). Mead zemřel v roce 2019.
- Dne 25. srpna 2016 byl při demontáži jedné z kulis ve studiu Origo zabit stavební dělník.
- Ve scéně, která ukazuje ruiny Las Vegas v Nevadě, můžete jasně vidět upravené verze kasin Luxor a MGM Grand, včetně skutečných nápisů a výzdoby.
- Harrison Ford, Edward James Olmos a Sean Young jsou jedinými herci, kteří si zopakovali své role z filmu "Blade Runner" (1982).
- Alternativním zvažovaným názvem byl "Blade Runner: Time to Live", což byla slovní hříčka odkazující na Leonovu hlášku "čas zemřít" z filmu "Blade Runner" (1982).
- Sériové číslo policisty "K" je KD6-3.7, takže je to P KD6-3.7. Tím je vzdána pocta autorovi Philipu K. Dickovi (P.K.D.).
- Ve filmu je přítomno téma přirozené špatnosti lidské povahy. Jedním z nejvýraznějších odkazů je to, že důstojník "K", replikant, projevuje více cílevědomosti a emocí než všichni ostatní lidé v průběhu filmu. Důstojník "K" dokonce neuposlechne rozkazy, což ukazuje, že je lidštější než ostatní lidé v tomto filmu.
- Postava Niandera Wallace v podání Jareda Leta je slepá. Nejenže je to odkaz na Oidipa Rexe, který oslepne, když se dozví, že měl sex se svým stvořitelem, ale Nianderovu předchůdci, doktoru Eldonu Tyrellovi, replikant při hledání svého stvořitele vydloubl oči.
- Produkční designér Dennis Gassner přišel s nápadem umístit na střechu bytu "K" obří nápis "Moebius" jako poctu grafikovi Jeanu "Moebiusovi" Giraudovi (Moebius), jehož dílo výrazně inspirovalo Sira Ridleyho Scotta při natáčení filmu "Blade Runner" (1982).
- Prostitutka Mariette (Mackenzie Davis) se obléká podobně jako replikantka Pris (Daryl Hannah) z filmu "Blade Runner" (1982) (kožich, krátká sukně, černé boty, mop účes).
- (Přibližně 1 hodina a 45 minut) V jedné scéně se objeví nefunkční hologram Elvise Presleyho, který hraje píseň. Ačkoli je píseň slyšet jen v krátkých intervalech, její text ("Suspicious Minds") se velmi podobá událostem v tomto filmu.
- Hampton Fancher a Michael Green napsali původní scénář podle nápadu Fanchera a sira Ridleyho Scotta, přičemž příběh se odehrává několik desetiletí po skončení filmu "Blade Runner" (1982). Denis Villeneuve to řekl v rozhovoru pro časopis Collider 11. září 2015: "Hampton Fancher, Ridley Scott a Michael Green odvedli na scénáři fantastickou práci. Je to velmi silný scénář. A já jsem cítil, že mi dává smysl, a měl jsem požehnání Ridleyho Scotta. Ale ptáte se, jestli jsem váhal. Hodně jsem váhal. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem řekl ano."
- Ana de Armas neměla problém hrát nahé scény, ale odmítla si kvůli roli ostříhat vlasy nakrátko. Proto místo ní použili paruku.
- V kasinu má Joi na sobě průhlednou bundu, podobnou té, kterou nosila Zhora (Joanna Cassidy) ve filmu "Blade Runner" (1982).
- Když výkonný producent Sir Ridley Scott mluvil o příběhu tohoto filmu a o tom, jak se na něm bude podílet Harrison Ford, řekl: "Dlouho jsme mluvili o tom, co by to mohlo být, a vymysleli jsme docela silný děj o třech dějstvích, který dává smysl, pokud jde o to, jak souvisí s prvním dílem. Harrison je do tohohle dílu hodně zapojený, ale ve skutečnosti jde o jeho nalezení. Přichází ve třetím dějství."
- Pojem "Blade Runner" není součástí původního románu Philipa K. Dicka "Do Androids Dreams of Electric Sheep?". Je to název románu, který v roce 1974 napsal Alan Nourse.
- Deckardův pes je Estrelský horský pes.
- Režisér Denis Villeneuve přiznal, že zpočátku váhal, zda se pustí do tak kultovního snímku: "Je to víc než nervozita, je to hluboký strach. Když jsem se totiž dozvěděl, že sir Ridley Scott chce natočit další film z univerza 'Blade Runnera', zprvu jsem reagoval tak, že je to fantastický nápad, ale že to může být velmi špatný nápad. Patřím mezi zaryté fanoušky filmu "Blade Runner" (1982). Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů všech dob. Je to film, který je spojen s mou láskou a vášní pro kinematografii. Pocházím z malého městečka v Québecu, kde v té době nebyl internet a způsob, jak být v kontaktu s filmy, byly ty americké fanouškovské časopisy jako "Fantastic Films" a "Starlog", a já si stále pamatuji ten šok, ten dojem, když jsem viděl první záběry, první obrázky, které vyšly z "Blade Runnera". Já a moji přátelé jsme byli v úžasu, tak nadšení, a ten film byl tak silný filmový zážitek. Nový způsob vnímání sci-fi."
- Niander Wallace (Jared Leto) a Luv (Sylvia Hoeks) v průběhu filmu nazývají replikanty "anděly". Je to narážka na film "Blade Runner" (1982) ve scéně, kdy Roy Batty (Rutger Hauer) říká: "Ohniví andělé padli; hluboké hromy se valily kolem jejich břehů; hořící ohněm Orka". To je zase chybný citát z básně Williama Blakea "Amerika", která zní: "Fiery the angels rose, and as they rose deep thunder roll'd. (Ohniví andělé se vznesli, a když se vznesli, hluboký hrom se převalil. Around their shores: indignant burning with fires of Orc." (Kolem jejich břehů hoří rozhořčené ohně skřetů).
- "Žoldák: Legie zkázy" (1998) napsal David Webb Peoples, který se podílel i na scénáři k filmu "Blade Runner" (1982). Vždy tvrdil, že se Žoldnéř odehrává ve stejném vesmíru jako Blade Runner, a tento film obsahuje přinejmenším jednu jemnou narážku na Žoldnéře. Popelářský vůz, který "K" vidí v kovové pustině na cestě do sweatshopu, je téměř totožný s tím, který vyložil seržanta Todda 3465 (Kurt Russell) na mimozemskou kolonii Arcadia, hlavní dějiště filmu "Žoldák: Legie zkázy" (1998). Jelikož se tento film odehrává více než deset let po "Žoldák: Legie zkázy", mají mršky drobné úpravy - i když jsou pro ostříleného diváka okamžitě rozpoznatelné.
- (cca padesát devět minut) Obraz popelářských transportů, které shazují svůj náklad na smetiště v San Diegu, je ozvěnou "Žoldák: Legie zkázy" (1998), jehož autorem je spoluscenárista "Blade Runnera" (1982) David Webb Peoples. V tomto filmu je hlavním hrdinou vesmírný voják, který je považován za zastaralého a vyhozen na smetiště planety a je veteránem bitev, které popsal Roy Batty (Rutger Hauer) ve filmu "Blade Runner" (1982).
- Varovný zvuk společnosti Wallace Corporation pochází z orchestrální skladby Sergeje Prokofjeva "Petr a vlk" z roku 1936
- Bytový dům "K" se jmenuje "Mobius 21". Grafická povídka Jeana "Moebia" Girauda (Moebius) "Dlouhý zítřek" (vyšla v časopise "Metal Hurlant" ve Francii a "Heavy Metal" v USA) měla raný vliv na vzhled filmu "Blade Runner" (1982).
- Výkonný producent Sir Ridley Scott prohlásil, že úvodní scéna konfrontace „K“ (Ryan Gosling) se Sapperem Mortonem (Dave Bautista) byla alternativním začátkem filmu „Blade Runner (1982)“, ve kterém měl vystupovat Rick Deckard, a že pro scénu byla použita velká část původního scénáře i Scottovy původní storyboardy.
- Jared Leto použil technologické investory a vynálezce ze Silicon Valley, které osobně zná, jako příklady toho, jak by se Niander Wallace choval.
- Původně, v rané fázi vývoje projektu, se měl režie ujmout Sir Ridley Scott. V době, kdy se film blížil k předprodukci, však oznámil, že se již režie neujme, ale zůstane zapojen jako producent. Konkrétní důvody, proč od režie tohoto filmu upustil, Scott neuvedl. Je zvláštní, že v srpnu 2014 se objevila zpráva, že film "Vetřelec: Covenant" (2017) se možná odkládá, protože Scott plánoval tento film režírovat až po filmu "Marťan" (2015), který byl v té době ve výrobě. Zdá se však, že Scottův závazek k filmu "Vetřelec: Covenant" (2017) ho možná donutil od režie tohoto filmu odstoupit.
- Vůdkyni replikantských povstalců Freysě Sadeghpourové (Hiam Abbass) chybí pravé oko, což naznačuje, že jí ho Blade Runner odstranil poté, co ji poslal do důchodu, ale ona přesto přežila. Mohlo by to však také znamenat, že si ho odstranila nebo nechala odstranit, aby se vyhnula vyřazení nebo odhalení. V původním scénáři měla více dialogů, kde uvádí, že její oko by bylo skvělým bonusem pro mnoho Blade Runnerů, kteří ji lovili, ale ona si ho nechala odstranit už dávno.
- Když K vstoupí do budovy, kde najde Ricka Deckarda, je na nápisu nade dveřmi obráceně napsáno "Haeng Un", což v korejštině znamená "Hodně štěstí". Cityspeak, kterým mluví Gaff ve filmu "Blade Runner" (1982), se skládal z mnoha jazyků, včetně korejštiny.
- Tento film se odehrává od 30. června do 6. července 2049.
- Niander Wallace je tvůrcem nejnovější řady replikantů. Jeho křestní jméno je přímou narážkou na "Homo neandertalensis" neboli neandertálce, což byl druh lidí, který byl paralelní k tomu, co se stalo dominantním druhem Homo. Homo neandertalensis žil vedle Homo sapiens (moderního člověka), ale ten se ukázal být výkonnějším druhem. Neandertálci vyhynuli a dominantním lidským druhem se stal Homo sapiens. Jméno Niander by mohlo symbolizovat, že Wallace - jakožto člověk - je příslušníkem vymírající rasy. Lidé (v tomto příběhu neandertálci) žijí vedle replikantů (Homo sapiens), kteří jsou silnější a nakonec přežijí své lidské pány.
- Jméno poručíka Joshiho (Robin Wright), nadřízeného, kterému se "K" (Ryan Gosling) hlásí, znamená v japonštině jednoduše "šéf" nebo "nadřízený". V nepoužité části původního scénáře se zmiňuje o tom, že má dítě, které už je dospělé a nenávidí ji.
- Pro režiséra Denise Villeneuva existují dvě verze filmu "Blade Runner" (1982). Kinoverze je příběhem člověka, který se zamiluje do replikanta, a Final Cut je příběhem replikanta, který odhalí svou pravou identitu. Pokud jde o tento film, podle Villeneuvových vlastních slov vznikl z napětí mezi těmito dvěma verzemi.
- V jednu chvíli Mariette řekne: "Víc člověk než člověk", čímž naráží na replikanty. Ve filmu "Blade Runner" (1982), když se doktor Eldon Tyrell setká s Rickem Deckardem, řekne: "Více lidí než lidí", čímž odkazuje na replikanty, což je slogan Tyrellovy korporace.
- Rachael, která zemřela někdy po událostech filmu "Blade Runner" (1982), byla použita v navazujícím románu "Blade Runner 2: Hranice lidskosti" z roku 1995. Hlavní zápletka, kdy se replikanti rozmnožují přirozenou cestou, byla použita v románu "Blade Runner: Replikantská noc".
- (Přibližně padesát osm minut) Znělka, která zazní během letu do sirotčince (pravděpodobně na začátku druhého dějství), je hudební variací na slavnou melodii "Tears in Rain" od Vangelise a připravuje nás na originál, který zazní během závěrečné scény.
- (Přibližně v jednu hodinu a třicet minut) Když se Mariette ráno po pobytu s "K" probudí, uvidí na stolku stát malého dřevěného koníka. Světlo propouštěné z okna vrhá na stůl stín z koníka, který připomíná jednorožce, obraz výrazný ve filmu Blade Runner (1982).
- Jméno postavy Ana Stelline je slovní hříčkou na "anastellin", lidský antiangiogenní peptid. Antiangiogeneze je obor medicíny zabývající se prevencí tvorby cév. Tento obor je často studován lékaři zabývajícími se rakovinou s cílem zastavit přítok krve zásobující zhoubné nádory.
- Když "K" (Ryan Gosling) vstoupí do haly, kde se poprvé setká s Rickem Deckardem (Harrison Ford), uslyšíme stejný zvuk zvonku, jako když Deckard vstoupí do budovy Bradbury při závěrečném zúčtování s Pris (Daryl Hannah) a Royem Battym (Rutger Hauer) ve filmu Blade Runner (1982).
- Přestože ve filmu nechybí digitálně vytvořené prvky, které čítají celkem 1150 záběrů s vizuálními efekty, režisér Denis Villeneuve trval na tom, aby se kvůli autenticitě natáčelo na skutečných scénách na skutečných místech, jak jen to bylo možné. Například solární farmy na začátku byly natáčeny v termosolární elektrárně poblíž španělské Sevilly, zatímco farma Sappera Mortona se natáčela na Islandu. Mexiko City zdvojnásobil mlhavý záběr Los Angeles v dálce. Sirotčinec a okolní pustiny byly z velké části natočeny pomocí rozsáhlých miniaturních modelů. Většina natáčení probíhala v maďarské Budapešti, mnohé kulisy jsou od sebe vzdáleny jen minutu chůze a skutečné městské scenérie jsou vidět skrze okna. Záběry na zelené plátno byly prováděny střídmě, obvykle pro rozšíření horizontů nebo doplnění záběru o další prvky.
- Skleníky na farmě Sappera Mortona nesou nápis "Tselina". Je to odkaz na kampaň Nikity Chruščova "Panenská země" ("Osvobození Tseliny") v Sovětském svazu, kdy byli občané stěhováni do řídce osídlených oblastí, aby zde založili farmy a pěstovali potraviny. Jedná se o první příklad směsice různých jazyků, které se ve filmu používají.
- Všechny scény v bytě "K" se natáčely čtyři týdny ve studiu plném mlhy, aby se vytvořil dojem mlhavého výhledu z okna. To mělo vliv na elektronické vybavení a byt "K" musel být klimatizován, aby se snížila hladina vlhkosti.
- Společnost Sony Pictures, která se postarala o celosvětovou distribuci tohoto filmu, si vysloužila hněv Asociace tureckých filmových kritiků (S.I.Y.A.D.), když obhajovala své rozhodnutí dodat do Turecka autocenzurovanou verzi filmu, z níž byly odstraněny všechny případy nahoty, tím, že tak učinila z "respektu k místní kultuře". Společnost S.I.Y.A.D. reagovala otevřeným dopisem společnosti Sony, v němž uvedla: "Považovat se za autoritu, která rozhoduje o tom, co je vhodné a co není vhodné pro 'místní kulturu', a vnucovat této 'kultuře' svůj názor je jedním z největších projevů neúcty k této 'kultuře'. Je urážkou obyvatel Turecka a konkrétně tureckých filmových diváků předpokládat, že jim vadí jakýkoli náznak nahoty."
- Vzhledem k tomu, že výkonný producent Sir Ridley Scott si v průběhu let pohrával se střihem filmu Blade Runner (1982), je na místě se ptát, která verze bude považována za "kanonickou" pro tento film. Režisér Denis Villeneuve odpověděl naznačením, že pokračování možná nebude tak přímočarým pokračováním, jak jsme si mysleli: "Film bude samostatný a zároveň tam bude určitá návaznost. Jediné, co mohu říct, je, že jsem vyrůstal s původním sestřihem, s původní verzí, která se Ridleymu nelíbí. To je ten Blade Runner, se kterým jsem se seznámil na začátku a který jsem léta miloval, a pak musím říct, že jsem ocenil poslední sestřih, verzi "Final Cut". Takže mezi všemi těmi různými střihy je to pro mě ten první a poslední, který mě inspiroval víc."
- (Přibližně 1 hodina a 55 minut) Původní policejní spinner z filmu Blade Runner (1982) je krátce vidět, když k němu Rick Deckard (Harrison Ford) běží, aby unikl, jakmile Luv (Sylvia Hoeks) zjistí, kde se skrývá.
- Na režiséra Denise Villeneuva byl vyvíjen obrovský tlak, aby toto pokračování natočil správně, zvláště když byl na place výkonný producent Sir Ridley Scott (který režíroval i Blade Runnera (1982)). Scottova přítomnost se stala téměř nesnesitelnou, když měl režírovat Harrison Ford, a tak se Villeneuve nakonec Scotta zeptal, jak by se cítil, kdyby mu při režii koukal přes rameno jeho oblíbený režisér Ingmar Bergman. Scott se tomu dobře zasmál, ale pochopil to a odešel z natáčení. Villeneuve později Scottovi připsal k dobru, že ho po většinu natáčení nechal na pokoji a dal mu plnou svobodu, aby tento film režíroval podle svých představ, přičemž mu radil, jen když o to Villeneuve požádal.
- Název kasina, ve kterém Rick Deckard žije, je "Vintage Casino". To by vysvětlovalo analogové ruletové stoly, stejně jako oldschoolový showroom s hologramy Elvise Presleyho a showgirls a jukebox s hologramem Franka Sinatry. Presley a Sinatra se od své smrti objevovali na "živých" koncertech, kde vystupovali v podobě filmových klipů a pouze hlasových nahrávek, zatímco za nimi hráli živí hudebníci.
- Skladatel Jóhann Jóhannsson, který s režisérem Denisem Villeneuvem spolupracoval na filmech Zmizení (2013), Sicario: Nájemný vrah (2015) a Příchozí (2016), byl pověřen složením hudby k tomuto filmu. Začal pracovat na hudbě, která obsahovala jeho jedinečný rukopis, ale v srpnu 2017 od projektu odstoupil, protože Villeneuve a producenti dali přednost hudbě, která by více připomínala Vangelisovu hudbu z filmu Blade Runner (1982). Na místo Jóhannssona byl najat skladatel Hans Zimmer spolu s Benjaminem Wallfischem.
- Hlasitý a drásavý zvuk "motorky", který se objevuje v celé partituře, vznikl jako sampl mužského sboru, který skladatel Benjamin Wallfisch opakovaně proháněl řadou elektronických filtrů, dokud nezněl mechanicky.
- Harrison Ford doporučil pro roli důstojníka K Ryana Goslinga a shodou okolností producenti už Goslinga pro tuto roli hledali.
- Bezpečnost a utajení během natáčení byly tak vysoké, že producenti a tvůrci přijali různá opatření, aby zabránili úniku informací na veřejnost, například omezili množství publicity v zákulisí kromě schváleného videa na Omaze. Aby se zabránilo úniku závěru, byl sdělen ústně a nebyl zahrnut do scénářů rozdaných hercům a herečkám. Podle herce Lennieho Jamese k dalším bezpečnostním opatřením patřilo například to, že když herci a herečky zvažovaní do vedlejších rolí dostali scénáře, museli se do šestatřiceti hodin rozhodnout, zda je přijmou. Scénáře byly neúplné, většinou prvních dvacet stran a náhodný počet stran, které obsahovaly jejich postavy (v Jamesově případě mu bylo ukázáno dvacet stran po jeho poslední scéně). Jakmile herec nebo herečka nabídku přijali, byl jim předán celý scénář. Všichni byli vázáni smlouvou o mlčenlivosti, za jejíž porušení hrozily vysoké sankce. Herci a herečky byli prohledáváni při vstupu na plac. Mobilní telefony a fotoaparáty byly zakázány. Na každý natáčecí den se herci a herečky museli při předávání a opětovném vracení podepsat na stranách pro daný den, protože si strany nesměli ponechat. Jejich nevrácení mělo za následek, že na konci natáčecího dne nesměli opustit plac. Digitální scénáře bylo možné otevřít pouze na jednom zařízení, byly chráněny proti kopírování a po určitém počtu hodin (v Jamesově případě to bylo devět hodin po dokončení natáčení scén) se automaticky mazaly.
- Když Joi prohledává byt Ricka Deckarda, ozývá se okolní hluk, který byl slyšet v Deckardově bytě ve filmu Blade Runner (1982) a který byl také použit jako hluk v pozadí ve zdravotnickém prostoru ve filmu Vetřelec (1979).
- Tento film vynesl kameramanovi siru Rogeru Deakinsovi jeho prvního Oscara za nejlepší kameru, protože v předchozích třinácti případech byl nominován, ale nezvítězil.
- Denis Villeneuve byl původně proti konceptu pokračování Blade Runnera (1982), protože měl pocit, že by mohlo narušit původní film. Po přečtení scénáře, který on i Harrison Ford označili za "jeden z nejlepších", jaký kdy četli, se však k projektu zavázal a uvedl, že Ford byl v té době již zapojen: "Abych byl k vám velmi upřímný, Harrison byl součástí projektu ještě před mým příchodem. Byl k němu připojen hned od začátku spolu s Ridleym (Scottem). Setkal jsem se s ním a upřímně řečeno je to jeden z nejmilejších lidí, jaké jsem kdy potkal, a je to jeden z mých nejoblíbenějších herců všech dob, takže pro mě je to velká radost."
- Po naskenování čárového kódu na Luvově spinneru je na něm napsáno "Philip K. Dick".
- Aby mohl ztvárnit postavu slepého Niandera Wallace, rozhodl se Jared Leto nasadit si neprůhledné kontaktní čočky, které mu znemožňují vidět.
- Scéna boje mezi "K" a Rickem Deckardem (štábem přezdívaná "hologramový lunapark") byla nejobtížnější na střih, protože v ní bojovali dva herci a mnoho tančících hologramů a jejich pohyby musely být v souladu s jednotlivými záběry. Po mnoha měsících střihu se režisérovi Denisi Villeneuveovi zdálo, že to vypadá příliš jako varietní vystoupení, a scéna byla málem úplně vyškrtnuta, dokud ji střihač Joe Walker nepřestříhal jako velmi napínavou honičku, přičemž vymazal hudbu a většinu záběrů na hologramy. Záběry mrtvých nebo rozbitých hologramů a jejich slábnoucích zvuků byly ponechány v maximální možné míře, aby se ve scéně zvýšilo napětí.
- Edward James Olmos proslul improvizací v maďarštině ve filmu Blade Runner (1982). Zmiňuje, že Rick Deckard je nyní "nyugdíjas" (v důchodu). Toto slovo opakuje K. i v tomto filmu. Kromě toho je na chodbách K-ova činžovního domu slyšet, jak stará Maďarka drmolí. Většina tohoto filmu se natáčela v Budapešti v Maďarsku.
- Mezi znaky viditelné ve filmu patří společnosti, které trpěly údajným "prokletím Blade Runnera", především letecké společnosti Pan Am, která zkrachovala v roce 1991, a Atari, která v současnosti existuje jako značka, ale od poloviny 90. let 20. století není korporátní entitou. Režisér Denis Villeneuve vysvětlil, že oba filmy se odehrávají v alternativním vesmíru, v němž tyto společnosti zůstaly korporátními velmocemi a jiné společnosti jako Apple neexistovaly. Ryan Gosling to popsal jako budoucnost, ve které Steve Jobs nikdy neexistoval, takže veškerá technologie se zaměřuje spíše na funkci než na estetiku.
- Byly natočeny dvě verze scény Baseline: původní scénáristická verze, v níž "K" čte malý úryvek z románu Vladimira Nabokova "Bledý oheň", a mnohem delší záběr, který napsal Ryan Gosling. Jednalo se o dlouhý osmiminutový staccatový dialog a Gosling předvedl každý záběr bez zaváhání pro každý úhel kamery.
- Text základní linie, který musí K. odříkat ("A krvavě černá nicota se začala točit / Soustava buněk propojených uvnitř / Buňky propojené uvnitř buněk propojených / Uvnitř jednoho kmene. A strašlivě zřetelná / Proti temnotě hrála vysoká bílá fontána") je z románu Vladimira Nabokova "Bledý oheň" (řádky 703-707 básně), románu, který Joi dobrovolně předčítá K. Úryvek dále popisuje, jak "mysl / každého člověka rychle rozpozná / přirozené podvody...". Z rákosu se stává pták, z hrbolaté větvičky / palcový červ . . . ". Rozpoznávání "přírodních podvodů" je výstižným popisem práce Blade Runnera.
- Mezeru mezi filmem Blade Runner (1982) a jeho pokračováním vyplňují tři krátké filmy. Podle režiséra Denise Villeneuvea každý z nich zobrazuje klíčový moment v příběhu. Blade Runner: Black Out 2022 (2017) je první v chronologickém pořadí. Natočil ho Shin'ichirô Watanabe, známý svou prací na filmu Animatrix (2003), a pojednává o "Blackoutu" zmiňovaném ve filmu. Blade Runner 2049 - 2036: Nexus Dawn (2017) ukazuje, jak se Nianderu Wallaceovi podaří oživit replikantský průmysl. Ve filmu 2048: Není úniku (2017) je identifikován Sapper Morton, což odstartuje děj tohoto filmu. Poslední dva filmy režíroval Luke Scott, syn sira Ridleyho Scotta.
- Na horní části malé dřevěné hlavy koně je místo, kde jako by byl umístěn roh, který se mezitím odlomil. Nejzřetelněji je to vidět, když si "K" koně pozorně prohlíží a nakonec ho zavede do Las Vegas v Nevadě. To by znamenalo, že kůň byl původně jednorožec, což je jasný odkaz na symboliku jednorožců, která hraje zásadní roli v původním filmu Blade Runner (1982), zejména v režisérském a finálním sestřihu.
- První slova, která Rick Deckard řekne K., jsou: "Nemáš náhodou u sebe kus sýra?", což je citát z knihy Ostrov pokladů od Roberta Louise Stevensona. Ve vymazané scéně z filmu Blade Runner (1982) Deckard navštíví Davea Holdena v nemocnici a najde ho, jak si čte "Ostrov pokladů".
- (Přibližně v 37. minutě) Poté, co Rick Deckard odejde do důchodu, Gaff vyrobí origami ovci. To je samozřejmě odkaz na zdrojový román "Do Androids Dream Of Electric Sheep?". V té knize Deckard šetří na skutečnou ovci pro svou ženu a uvažuje o tom, že android by mohl doufat ve vyrobené zvíře. Je to také odkaz na Gaffův zvyk vyrábět z kousků papíru sochy origami ve filmu Blade Runner (1982).
- Film "Blade Runner" (1982) je známý tím, že v průběhu let byly vydány tři různé verze. Když byl režisér Denis Villeneuve dotázán na možnost budoucího alternativního sestřihu svého filmu, prohlásil, že jeho jedinou verzí je verze pro kina. V jednu chvíli existoval čtyřhodinový hrubý sestřih tohoto filmu, který byl pro pohodlnější sledování rozdělen na dvě části, a tvůrci zjistili, že každá část působí téměř jako samostatný kompletní film. Krátce o nich uvažovali jako o dvou samostatně nazvaných filmech, ale Villeneuve se rozhodl, že je třeba je sestříhat do jedné definitivní verze.
- Režisér Denis Villeneuve poznamenal, že si je plně vědom obrovského tlaku, který na něj byl vyvíjen, a toho, jak se na vyhlídku nového filmu dívají hardcore fanoušci Blade Runnera (1982): "Vím, že každý fanoušek přijde do kina s baseballovou pálkou. Jsem si toho vědom a respektuji to a nevadí mi to, protože je to umění. Umění je riziko a já musím riskovat. Bude to největší riziko mého života, ale nevadí mi to. Pro mě je to velmi vzrušující. Je to tak inspirativní, že mě to strašně inspiruje. O tom, že budu dělat sci-fi, jsem snil od svých deseti let a na spoustu pokračování jsem řekl "ne". Tomuto filmu jsem nemohl říct ne. Mám ho příliš rád, a tak jsem si řekl: 'Dobře, udělám to a dám do toho všechno, aby to bylo skvělé'."
- Výkonný producent Sir Ridley Scott a režisér Denis Villeneuve uváděli jako hlavní důvody neuspokojivých kasovních výsledků filmu jeho délku a pomalé tempo. Scott se domníval, že film je nejméně o třicet minut delší, i když připustil, že si za to částečně může sám, protože se podílel na scénáři. Villeneuve uvedl, že ačkoli je na tento film stále hrdý, uvědomil si poté, že natočil "nejdražší artový film v dějinách kinematografie", a věděl, že to bude obrovské finanční riziko. Připustil, že délka stopáže a marketingová strategie, která prozradila minimum dějových prvků, mohly odradit diváky, zejména lidi méně znalé filmu Blade Runner (1982).
- Při natáčení scén v Las Vegas v Nevadě si režisér Denis Villeneuve přizval na pomoc vizuálního futuristu Syda Meada. Meadovy koncepty pro film Blade Runner (1982) byly klíčové pro jedinečnou futuristickou verzi L.A., a tak dostal za úkol navrhnout Las Vegas, které by mohlo věrohodně existovat ve stejném vesmíru. Villeneuve vysvětlil, že tato verze Las Vegas se stala opuštěnou metropolí duchů poté, co ji radioaktivní spad na desítky let učinil neobyvatelnou. Kameraman Sir Roger Deakins se při tvorbě zaprášeného vzhledu inspiroval vzpomínkou na to, jak viděl operu v australském Sydney po prachové bouři. Villeneuve navrhl přidat obří erotickou sochu.
- Podle dokumentárního filmu Dangerous Days: Making Blade Runner (2007) měl režisér Ridley Scott pro Ricka Deckarda ve filmu Blade Runner (1982) zcela jiný úvod. Nakonec zvolil scénu s nudlemi na ulici, kde se poprvé objeví Harrison Ford jako bývalý Blade Runner. Režisér Denis Villeneuve v tomto filmu použil přesně tuto nepoužitou scénu k představení „K“ (Ryan Gosling), z níž se stala scéna na farmě s objevením stromu.
- Podle rozhovoru s redaktorem Joem Walkerem jsou letecké záběry nad opuštěnými solárními farmami natočeny na skutečném místě, v termosolární elektrárně poblíž španělské Sevilly.
- Obří Joi v reklamě s hologramem měla být jejím "výchozím" nastavením, přičemž myšlenka spočívala v tom, že "K" upravil její hlas a vzhled na méně sexualizovanou verzi. Reklamní verzi Joi nenamluvila Ana de Armas, ale první asistentka redaktora Mary Lukasiewicz. Ta nahrála dočasný hlasový doprovod, ale producenti se rozhodli, že jej v hotovém filmu ponechají.
- Jak je vidět v tomto filmu, základní test, který musí "K" odříkat ("A system of cells interlinked within / Cells interlinked within cells interlinked"), byl nápadem Ryana Goslinga. Použil hereckou techniku zvanou "dropping in", která u něj vyvolala transový a hypnotický efekt.
- Designér Dennis Gassner navrhl doupě Niandera Wallace podle jedné z místností slavného starobylého chrámu Kiyomizu-dera v japonském Kjótu. Typ podlahy použitý pro doupě je uguisubari neboli slavičí podlaha, jejíž vytvářený hluk upozorní člověka na možného vetřelce.
- Aby Joi (Ana de Armas) působila uměleji, střihač Joe Walker experimentoval se zmrazením jejího obrazu na devět snímků těsně před tím, než odpoví na otázku. Tak to vypadalo, jako by se její program na zlomek vteřiny zastavil, jako by se její procesor na chvíli zabýval vymýšlením odpovědi. Působilo to však kýčovitě a bylo rozhodnuto, že její umělost je již přesvědčivě vyjádřena rychlými změnami kostýmů a průhledností.
- David Bowie byl první volbou režiséra Denise Villeneuva pro roli Niandera Wallace, ale půl roku před začátkem natáčení zemřel. Místo něj byl obsazen Jared Leto kvůli "podobné atmosféře rockové hvězdy", protože je frontmanem rockové skupiny Thirty Seconds to Mars.
- První písmeno jmen všech dřevěných zvířat, která Rick Deckard vyřezal v tomto filmu. V tomto případě se každé první písmeno z prvního seznamu nosorožců, antilop, koček, koní, slonů a lvů píše "RACHEL".