Odlehčený detektivní seriál z produkce BBC, jehož první desetidílná řada vznikla v roce 2013, oživuje oblíbenou postavu z pera G. K. Chestertona a to ve ve volně adaptovaných nebo zcela nových příbězích, napsaných speciálně pro tuto příležitost. Děj je zasazený do 50. let minulého století na malebný anglický venkov, pod jehož idylickým povrchem však dřímají temné vášně. Hlavním hrdinou je katolický kněz otec Brown z kostela sv. Marie ve fiktivním Kemblefordu, znalec lidských duší a zpovědních tajemství se zálibou v řešení zločinů, kterou dosti nelibě nese místní policejní inspektor. Sám tvrdí, že nadšený detektiv amatér může vyšetřování pouze komplikovat, pravda je ale taková, že je to zpravidla otec Brown, kdo jako první odhalí pachatele. Ke zločinu totiž přistupuje skrze svůj vhled do lidské duše a přirozenosti a nebojí se poslechnout svou intuici. Ač hluboce věřící katolík, otec Brown je především otevřený, tolerantní člověk s živým zájmem o okolní svět a vědecké i kulturní novinky. Ideálního představitele titulní postavy nalezli tvůrci seriálu ve známém britském herci Marku Williamsovi, který i díky své komediální průpravě dokáže hrdinovi propůjčit zdravý nadhled a neokázalý šarm. (Česká televize)
V románech otce Browna mu nepomáhá ani podnikavý církevní tajemník, ani trochu znuděná dáma, ale jeho společníkem, pokud nějakého má, je (pravděpodobně) napravený zloděj a šarmantní Hercule Flambeau. Flambeau se objevuje v prvním příběhu Otce Browna, kde ho hodlá okrást. Poté, co se pokus o vraždu nezdaří, se oba spřátelí a často spolu cestují a pracují.
Mark Williams uvedl, že ho nabídka hlavní role v seriálu překvapila, protože nečetl žádnou z knih a byl vychován v protestantské víře. Jako konzultant byl přizván skutečný katolický kněz, aby mu ukázal, jak se uděluje poslední pomazání, slouží mše a jak se vyslovují některé latinské termíny.
Mark Williams se odmítl vrátit do speciálního pořadu k 20. výročí "The Fast Show" kvůli závazkům vůči tomuto seriálu.