Zajímavosti 20
- Ian a Kenny jsou šokováni, že v databázi lze nalézt duplicitní vzory duhovek. Ve zprávách o indickém identifikačním systému se však vysvětluje, že každý vzor duhovky je uložen jako dvanáctimístné číslo - to je pouze 138krát více než světová populace (k roku 2014), takže mnoho shod by se dalo očekávat čistě náhodou.
- Když sestra snímá oči syna Iana a Karen, Tobiase, a poté zpracovává data v počítači, je vidět špatně umístěný ukazatel počítače, který prozrazuje použití prezentace (diapozitivů) jako "softwaru".
- Když se Ian prochází s Indkou po trhu v Dillí, míjejí anténu, na které se zrcadlí nápis "d2h videocon". To prozrazuje, že původní záběr byl při střihu prohozen.
- Jako biolog by Ian věděl, že v přírodě existuje mnoho typů očí, takže neexistuje jediná evoluční cesta od jediného předka. Lidské oči také považuje za ty, které vykazují nejlepší zrak, zatímco například draví ptáci mají daleko lepší zrak a někteří živočichové dokáží vnímat světlo i v ultrafialovém nebo infračerveném spektru.
- Karen říká, že výsledky Salomina testu jsou "v mezích normy". Nelze však vypočítat nezkreslený výběrový rozptyl jednovýběrových souborů, a proto nelze zjistit, zda výsledek z jednoho testu leží v rámci nějakého intervalu spolehlivosti nebo rozpětí. Ve skutečnosti je empirický rozptyl jednovýběrových souborů mezi statistiky jakýmsi běžícím gagem. Výzkumníci, kteří mají alespoň minimální zázemí ve statistice, natož pak mezinárodně známí empiričtí vědci, by nikdy nic takového neřekli, ani by na základě jediného rozhovoru neopustili tak slibný projekt.
- Není správné vážit všechny odpovědi Salomina testu stejně. Například to, že správně odpověděla na otázku oblíbené sladkosti, by nemělo mít stejnou váhu jako to, že správně poznala tvář své babičky. Test nebyl správně navržen.
- Jako vědec měl Ian vědět, že znehodnocuje Salominin test tím, že je testujícím a zároveň zná "správné" odpovědi: jeho pohyby očí, řeč těla atd. mohly Salomině napovědět, které obrázky má vybrat. Aby byl test platný, měl být proveden "dvojitě zaslepeně" a testující neměl znát správné odpovědi; v ideálním případě by to byla Priya, která by měla Salominu důvěru a neznala by Sofi.
- Když Ian spolu se Salominou vede videochat s Karen přes skype, vidíme na Karenině notebooku čas 17:04. Pět hodin odpoledne v USA by měly být čtyři hodiny ráno v Dillí, ale na pozadí vidíme, že v Indii je den.
- Píseň, která hraje v závěrečné scéně, pochází z alba Kid A od skupiny Radiohead.
- Ve scéně, kdy Ian a Karen jedí čínské jídlo, má Ian na sobě tričko s koncertním albem Pink Floyd Pulse, které má uprostřed obří oční bulvu.
- Ve scéně, která začíná v sedmi jedenáctkách a poté v autobuse, jsou všude vidět jedenáctky a scéna končí dvěma očima. I to by mohl být odkaz na jedenáctku, protože slovo "oko" se vyslovuje jako slovo "I" a II lze číst jako 11.
- Kniha, kterou Ian čte v kavárně, se jmenuje Slepý strážce od Richarda Dawkinse.
- Na obrovském billboardu s nabídkou pronájmu na tržišti Okhla je uvedeno telefonní číslo 737634548, což v součtu dává 47, a 4+7 opět vede k číslu 11. Tento billboard si Ian nakonec pronajme.
- Před narozením Tobiáše je scéna, kdy je těhotná Karen v jeho budoucím pokoji a mluví s ním, na stěně jsou 4 symboly živlů: T, O, Bi a As (což se přidává k Tobiášovi). T je známé jako tritium neboli vodík-3, O je známé jako kyslík a jeho atomové číslo je 8 (8+3=11), Bi je Bismut a jeho atomové číslo je 83, As je arsen a jeho atomové číslo je 33. V tomto případě se jedná o atomové číslo, které je znázorněno na obrázku.
- Bratr režiséra Mikea Cahilla Hugh Cahill je molekulární biolog.
- Po minutě filmu sedí Ian u počítače. Na obrazovce se objeví obrázek, který vypadá trochu jako oko. Ve skutečnosti se jedná o známý snímek takzvané mlhoviny Kočičí oko, který pořídila NASA pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu.
- Datum, kdy byly Salominy oči naskenovány do systému v komunitním centru, bylo 3. 11. 2013, což je v součtu 11. den.
- Vzkříšení je velkým tématem celého filmu, protože Ian na něj nevěří a Sofi ano. Náhrdelník s okem, který Sofi nosí, je Horovo oko, egyptský symbol uzdravení a vzkříšení.
- V úvodních titulcích jsou na krátký okamžik v názvu filmu zobrazena pouze písmena I a O. Vznikne tak "IOII". Ve dvojkové soustavě se číslo 1011 překládá jako jedenáct, což je důležité číslo v celém filmu.
- Ve filmu se objevuje slavná obálka National Geographic s afghánskou dívkou, jejíž oči okouzlily svět a která byla po letech nalezena.