Zajímavosti o Star Trek: Do neznáma

75%

Zajímavosti 80

  • McCoy učiní naprosto absurdní prohlášení, že toho o vulkanské anatomii moc neví. Vzhledem ke své profesi a svému zařazení by měl být důvěrně obeznámen s anatomií všech lidí na lodi, bez ohledu na druh.
  • Když se Edison vrátí na Yorktown s mimozemskou technologií, ví, kam má jít a co má s mimozemskou technologií udělat v prostředí, které nezná, protože byl pryč více než sto let.
  • Když se Kirk a Jaylah objeví na motorce, už jedou velkou rychlostí. Mohli být buď přeneseni z vnějšku lodi na jiné místo, nebo, což je pravděpodobnější, opouštějí oblast Franklinu, která byla pokryta holografickými štíty.
  • I když se zdá příhodné, že Franklin posádce Enterprise tak dobře fungoval, když ho původní posádka nedokázala opravit, je třeba vzít v úvahu několik věcí. Když posádka Franklinu vzdala pokusy o opravu lodi, začala místo toho využívat mlhovinu a drony k lákání a útokům na okolní lodě. Pokud Jaylah a mimozemšťané, před kterými zachránila Scottyho, něco naznačují, dělají to už nějakou dobu na nejrůznějších lodích. Ve skutečnosti nevíme, kolik bylo Jaylah let, když se ocitla sama na planetě, ani kolik je jí teď. Je docela dobře možné, že v době, kdy byla její loď zničena, byla dost stará na to, aby se naučila pár základů techniky, které s časem a trochou přirozené geniality, nemluvě o krajní nouzi, dokázala proměnit ve fungující znalosti. Nevíme sice, jak dlouho tam byla, ale z jejího prvního setkání se Scottym je zřejmé, že přinejmenším část svého času strávila sháněním součástek z lodí, které Krall a jeho posádka shazují na planetě, a jejich přenášením zpět do svého "domu" alias Franklinu. I když se může zdát překvapivé, že dokázala opravit Franklin, když to nedokázala jeho posádka, dokázala to až poté, co Krall a jeho muži alias původní posádka Franklinu začali na planetu lákat lodě, které měla zachránit. V době, kdy měla dostatek součástek k opravě lodi. lze předpokládat, že se zcela vzdali myšlenky na návrat na svou původní loď a na cestu domů. Není přesně jasné, kolik času posádka Enterprise na planetě stráví, ale uplyne nejméně jeden celý den, jehož většinu stráví Scotty na Franklinu. Vzhledem k tomu, že Jaylah strávila značný počet let záplatováním systémů na Franklinu pomocí všeho, co se jí podařilo najít, a také s přihlédnutím ke Scottyho osvědčené genialitě, není úplně překvapivé, že se mu podařilo vzít poslední kousek a kompletně ji opravit.
  • Loď je poškozena a rozpadne se na několik částí, aniž by ztratila gravitaci nebo energii. To však není Goof, protože tyto velmi důležité funkce jsou pravděpodobně navrženy tak, aby fungovaly správně i přes poškození lodi. Ve filmu je zjištěno, že loď je skutečně navržena tak, aby se rozdělila na dva kusy a nadále normálně fungovala.
  • Počet lodí a vojáků, které má nepřítel ve svém roji, se během závěrečné bitvy dramaticky mění, z několika tisíc na desítky/stovky tisíc, když zaútočí na stanici. Předtím je však ve filmu uvedeno, že planeta má hluboké a rozsáhlé podzemní jeskyně, takže je docela možné, že v podzemí bylo lodí více. také množství vojáků, které by bylo potřeba k pilotování všech lodí, by bylo obrovské, protože bylo ukázáno, že v každé lodi je alespoň jeden voják. Ale když se ke konci filmu dívali na videozáznamy, kapitán Edison jasně říká, že našli drony. Je docela dobře možné, že většina nepřátelské flotily je tvořena drony a ovládána úlovou myslí, kterou hudba narušuje.
  • Když posádka spadne volným pádem z útesu v lodi USS Franklin, je ukázáno, že je před pádem dopředu chrání zádržné systémy sedadel. K tomu by však došlo pouze v případě, že by loď zpomalovala. Ve skutečnosti se loď i její posádka při volném pádu zrychlují stejnou rychlostí a posádka by měla zažívat něco, co by se dalo nazvat stavem beztíže. Samozřejmě, že odpor způsobený atmosférou by mohl způsobit rozdíl ve zrychlení mezi lodí a posádkou, ale ne v tak dramatické míře, jak je uvedeno.
  • Ačkoli bylo zjištěno, že Franklin byla první lodí "Warp-4" a do Hvězdné flotily byla zařazena později po událostech z Enterprise, čímž si vysloužila označení "NX-326", označení "NX" je ve skutečnosti stále chybou. Ve vesmíru Star Treku je NX označení používané pro vedoucí lodě nové třídy ve fázi jejich hodnocení a testování (například USS Excelsior je NX-2000 ve Star Treku III, ale v době, kdy jí velí Sulu ve Star Treku VI, je označena jako NCC-2000) - jelikož Franklin byla v době vzniku Federace již více než 10 let stará a byla již nahrazena pokročilejší technologií (NX-01 Enterprise), plavidlu by bylo přiděleno označení NCC-326, a nikoliv NX-326. V tomto případě by se jednalo o "NX-326".
  • Když Kirk a Chekov nastupovali do svých únikových modulů, měli obvyklé žluté uniformy (velitelská divize). Když přistáli, měli na sobě stejné modré kombinézy.
  • Fiona Vroomová: Titulní hostující hvězda filmu Lolani (2014) se objeví jako člen posádky Orionu během scény v kapitánském deníku na začátku filmu.
  • Spoluautor scénáře Doug Jung hraje také manžela Hikaru Sulu.
  • Dubaj ve Spojených arabských emirátech se zdvojnásobila pro vesmírnou kolonii na hvězdné základně Yorktown. Natáčení probíhalo v pouštní rezervaci Platinum Heritage a na pozemku dubajských věží Central Park Towers před Central Park Tower a Platinum Tower.
  • V závěru filmu je zopakován tematický úvod z původního seriálu. Tento úvod je oficiálně známý jako "Space. The final frontier", jak bylo poprvé použito v druhém pilotním díle (s Williamem Shatnerem v roli kapitána Jamese T. Kirka), který se stal první epizodou první sezóny. Tento závěr tak zaknihovává původní úvod seriálu a zároveň opakuje čestné slovo Leonarda Nimoye jako Spocka v závěru prvního filmu J. J. Abramse z rebootované série "Star Trek" (2009). Při této příležitosti však každý z hlavních herců z filmu pronese část slavného úvodu.
  • Justin Lin odmítl film "Rychle a zběsile 7" (2015), aby se mohl vrhnout na jinou sérii.
  • Když kapitán Kirk vezme U.S.S. Franklin do útoku na roj, Krall se ohlédne a řekne: "Můj starý přítel." Tuto větu použil Khan Noonien Singh pro admirála Kirka ve filmu Star Trek II: Khanův hněv (1982).
  • Když je Enterprise vtahována do atmosféry planety, kapitán Kirk nařídí posádce, aby opustila loď. Nařizuje posádce můstku, aby "nastoupila do Kelvinových modulů". Ve filmu Star Trek (2009) byl George Kirk (Chris Hemsworth) umístěn a zahynul na palubě U.S.S. Kelvin (NCC-0514).
  • Johnu Choovi bylo při jeho debutu v roli Hikaru Sulu 36 let, ačkoli by měl být mladší verzí této postavy. George Takei měl 29 let, když hrál Hikaru Sulu v seriálu Star Trek (1966).
  • Název filmu je Star Trek: Do neznáma. V původním seriálu Gene Roddenberry přidal text ústřední písně. První slovo je "beyond". "Za hranicí hvězdného světla / Má láska putuje v hvězdném letu / Vím, že najde v hvězdných končinách / Lásku, zvláštní lásku hvězdná žena učí. / Vím, že jeho cesta nikdy neskončí / Jeho hvězdná pouť bude trvat věčně. / Ale řekni mu, dokud putuje svým hvězdným mořem / Vzpomeň si, vzpomeň si na mě."
  • Dermot Mulroney hraje na violoncello v orchestru, který k tomuto filmu vytvořil hudbu. Mulroney je známý spíše jako herec (Dlouholetý společník (1989), Svatba mého nejlepšího přítele (1997) a další), ale je také klasickým violoncellistou, který příležitostně hraje při nahrávání soundtracků. Byl také violoncellistou v orchestru pro hudbu k filmu Star Trek do temnoty (2013).
  • Když se Spock dívá do historie Spocka Prime, je zde zmíněn jeho záznam ve Hvězdné flotile. Spock Prime byl druhým důstojníkem Enterprise v původní pilotní epizodě The Cage (1966). Majel Barrettová byla "jedničkou" neboli prvním důstojníkem. Po zbytek Star Treku (1966) byl Spock prvním důstojníkem pod vedením Jamese T. Kirka.
  • Nepravdivě se proslýchalo, že se v něm objeví William Shatner jako původní inkarnace kapitána Jamese T. Kirka. V původní časové linii Kirk (Shatner) zemřel, když pomáhal kapitánu Jeanu-Lucu Picardovi (Patrick Stewart) zastavit doktora Toliana Sorana (Malcolm McDowell) ve filmu Star Trek: Generace (1994). Kirkova smrt se odehrála 16 let před příchodem Spocka Primea (Leonard Nimoy) a Nera (Eric Bana) v alternativní časové linii ve filmu Star Trek (2009).
  • Když kapitán Kirk a doktor McCoy připíjejí na Jimovy narozeniny, Kirk poznamenává, že saurská brandy pochází z planety Thasus, která hrála klíčovou roli ve filmu Charlie X (1966).
  • Kapitán Kirk ve svém deníku uvádí, že jsou "966. den v hlubokém vesmíru - po necelých třech letech naší pětileté mise". Seriál Star Trek (1966) běžel pouze tři sezóny, od 8. září 1966 do 3. června 1969 (dva roky, osm měsíců a dvacet pět dní, také "necelé tři roky"), než byl zrušen. Z toho vyplývá, že film má navazovat na druhou část zbytku pětileté mise.
  • WILHELMŮV KŘIK: Když se mimozemšťané nalodí na Enterprise a jeden z nich přehodí člena posádky přes zábradlí.
  • V seriálu Star Trek (1966) je na konci úvodní řeči, kterou na začátku každé epizody pronáší William Shatner, "odvážně jít tam, kam se ještě nikdo nevydal". V seriálu Star Trek: Nová generace (1987), který vypráví Sir Patrick Stewart, byla tato slova nahrazena slovy "to boldly go where no one has gone before", ve snaze o větší genderovou a rasovou neutralitu. V tomto celovečerním filmu je jinak úvodní řeč přesunuta na konec a vypráví ji více členů hereckého obsazení, přičemž poslední část ("to boldly go where no one has gone before") říká ženská postava, poručík Uhura, kterou ztvárnila Zoe Saldana.
  • Doktor McCoy (Karl Urban) v tomto filmu pronese poznámku o tom, že lékařské vybavení na lodi U.S.S. Franklin pochází z doby temna. Jedná se o odkaz na film Star Trek IV: Cesta domů (1986), kdy doktor McCoy (DeForest Kelley) při návštěvě nemocnice v San Franciscu v roce 1986 pronese stejnou poznámku o zacházení s pacienty.
  • (asi v 9. minutě) Projíždějí dva vlaky a záběr se střihne na dítě z Orionu. Jedná se o syna Justina Lina, kterého použil ve svých předchozích filmech Rychle a zběsile. Scéna, ve které Dom a Brian vytahují trezor, respektive scéna, ve které Letty závodí s Domem v Londýně.
  • Ohledně absence postavy Alice Eve řekl Simon Pegg serveru Den of Geek: "Myslím, že jsme měli několik řádků, které vysvětlovaly její nepřítomnost v jednom z prvních návrhů, kde odjížděla začít pracovat na projektu Genesis a dělat na něm něco jako velmi, velmi raný výzkum. Ale do finálního střihu se to nedostalo."
  • Všichni cestující na mostě jsou připoutáni bezpečnostními pásy. To je odkaz na neustálé vypadávání ze sedadel, které bylo k vidění ve Star Treku (1966).
  • McCoyova tradiční hláška vždy zněla: "Jsem doktor, ne...", pokaždé s jiným podstatným jménem. V tomto filmu je přenesen pryč dřív, než stihne hlášku dokončit, ale zní to, jako by se chystal utrousit F-bombu, když ho přeruší.
  • Film byl uveden padesát let po premiéře filmu Star Trek (1966) v americké televizi. Třicet let po uvedení filmu Star Trek IV: Cesta domů (1986), dvacet pět let po uvedení filmu Star Trek VI: Neobjevená země (1991) a dvacet let po uvedení filmu Star Trek: První kontakt (1996).
  • Režie třetího filmu se ujal Justin Lin, který porazil Edgara Wrighta, Ruperta Wyatta, Mortena Tylduma, Daniela Espinosu a Duncana Jonese.
  • Tento film se odehrává v březnu 2263. V tomto roce došlo v původní časové linii k následujícím událostem: Ben Childress, Herm Gossett a Benton se spojili, aby založili těžební společnost na Rigelu XII (to bylo ukázáno ve filmu Muddovy ženy (1966)). Sto padesát mužů, žen a dětí pod vedením muže jménem Elias Sandoval opouští Zemi a cestují na Omicron Ceti III, aby zde založili budoucí kolonii Omicron (to bylo ukázáno ve filmu This Side of Paradise (1967)). Na planetě Lactra VII se narodí dítě Lactran, s nímž se později setkal výsadek U.S.S. Enterprise v roce 2269 (to bylo ukázáno ve filmu The Eye of the Beholder (1974)).
  • Technologicky vyspěle vypadající západka brány, na kterou Jaylah vystřelí, aby osvobodila posádku Enterprise, je ve skutečnosti synchronizátor s několika gangy. Jedná se o mechanické zařízení, které střihači používají k synchronizaci filmových a zvukových pásů pro 35milimetrový film. Jedná se o řadu velkých filmových ozubených kol s odpruženými rameny s válečky, které bezpečně drží film na ozubených kolech, zatímco střihači podávají film přes synchronizátor.
  • PRODUCENTSKÁ ZNAČKA (J. J. Abrams): (Kelvin): Když je posádce Enterprise nařízeno opustit loď, kapitán Kirk řekne: "Nastupte si do svých kelvinských modulů!". Jedná se o odkaz na Abramsova dědečka a vzor, Harryho Kelvina. Mohlo by to také odkazovat na loď U.S.S. Kelvin, kterou jsme viděli ve filmu Star Trek (2009), nebo na Kelvinovu časovou linii, což je název rebootované série, pojmenované po něm.
  • Změna Suluovy sexuální orientace vyvolala mezi fanoušky rozruch. Někteří ji považovali za blahosklonný příklad tokenismu. George Takei, který hrál Sulua v původním seriálu a který je gay a silný zastánce práv homosexuálů, s tímto posunem nesouhlasil a řekl, že postava Sulua byla vždy heterosexuální.
  • Ve Star Treku (1966) je jeden z lékařských nástrojů doktora McCoye, protoplazátor, zmíněn jako jeden z antických přístrojů, které pomáhají léčit Spocka.
  • V jedné chvíli, na vrcholu filmu, Spock podává podrobné vysvětlení. Kapitán Kirk ho však přeruší slovy: "Spocku, přeskočte na konec." Jedná se o odkaz Simona Pegga na sitcom Spaced (1999), v němž Tim Bisley (Pegg) přeruší Daisey Steinerovou (Jessica Hynes), když říká větu "přeskoč na konec", a to jednou v každé sérii seriálu.
  • Holčička, kterou vidíme s Hikaru Suluem a jeho partnerem na hvězdné základně Yorktown, je Suluova dcera Demora. Ve filmu Star Trek VII: Generace (1994) byla Demora Sulu kormidelníkem na palubě Enterprise-B a pokračovala v odkazu svého otce.
  • Loď U.S.S. Franklin (NX-326) je pojmenována po otci Justina Lina Frankovi Linovi.
  • Po filmu Star Trek IX: Vzpoura (1998) se jedná o druhý "Star Trek" film, který neobsahuje žádné scény na Zemi nebo v její blízkosti.
  • V rozhovoru pro časopis New York z července 2016 John Cho řekl, že pro něj bylo důležité, aby byl Suluův manžel Ben také Asiat: "Na začátku jsem Justinu Linovi řekl: 'Kámo, pro mě by bylo důležité, aby měl asijského manžela.' V podstatě to byl takový malý Valentýn pro asijské gay přátele, se kterými jsem vyrůstal. Možná je to troufalé, ale vždycky jsem měl pocit, že asijští gayové, které jsem znal, měli mnohem těžší problémy s kulturním studem. To se asi týká spíš mé generace než té vaší [myšleno newyorského tazatele E. Alexe Junga], ale měl jsem pocit, že ti kluci s Asiaty nechodí právě kvůli tomu kulturnímu studu. Takže jsem chtěla, aby to v budoucnu vypadalo opravdu normálně. Myslel jsem si, že to bude nejnormálnější, že v budoucnu bude stud nulový. Nevím, jestli se to trefilo, nebo ne, ale bylo to něco, co jsem cítila ve svém nitru a žádala jsem si to... Justin byl [vnímavý]. Mluvilo se o tom, že by měl mít lidského manžela. Takže to zašlo tak daleko. Chtěl jsem, aby ten vztah byl super známý, víte, co tím chci říct? Nechtěl jsem tlačit na pilu v odlišnostech, chtěl jsem, aby to vypadalo velmi, velmi tradičně. Bylo v tom něco, co by na tom páru působilo velmi staromódně, a pak něco, co by na tom pro gaye bylo radikální." Cho také uvedl, že bylo velmi těžké najít v Dubaji (kde se natáčelo) východoasijského herce, který by souhlasil s rolí gaye: "Měli jsme jednoho kluka, ale jeho rodiče pak byli opravdu proti. V podstatě jsme v Dubaji nemohli najít asijského herce, který by byl ochotný hrát gaye, pokud vím." Nakonec tedy do role angažovali spoluscenáristu Douga Junga, který není profesionální herec.
  • Hlavním technickým ředitelem efektů v tomto filmu je muž jménem James Kirk.
  • Jamesi T. Kirkovi bylo v tomto filmu třicet let. Ve Star Treku (2009) řekl kapitán Robau Romulanům, že aktuální hvězdné datum je 22.33.04. To bylo datum smrti George Kirka a narození Jamese T. Kirka. Kapitánský deník Jamese T. Kirka v tomto filmu ukazuje aktuální hvězdné datum 22.63.04.
  • Film se odehrává dva a půl roku po Star Treku do temnoty (2013).
  • Simon Pegg v pořadu The Graham Norton Show (2007) prozradil, že se podílel na psaní scénáře k tomuto filmu, a 19. května 2015 na svých webových stránkách uvedl název "Star Trek: Do neznáma".
  • Ve vymazané scéně, kde Scotty a kapitán Kirk právě dorazili na hvězdnou základnu Yorktown, je odkaz na film The Lights of Zetar (1969). Poté, co je Kirk požádá o skleničku, Scotty řekne, že už jde na skleničku s poručíkem Romainem, a tak Kirk odmítne. Poručík Mira Romaine byla žena, do které se Scotty zamiloval, během filmu "The Lights of Zetar".
  • Pro Grega Grunberga je to druhý film Star Treku v současné sérii, ale teprve jeho první vystoupení na plátně v roli velitele Finnegana. Ve Star Treku (2009) hrál nevlastního otce mladého Jamese T. Kirka. Ve starožitném kabrioletu, se kterým Kirk sjede z útesu, však zazněl pouze jeho hlas.
  • Postava komodora Parise pravděpodobně odkazuje na poručíka Toma Parise a jeho otce admirála Owena Parise ze seriálu Star Trek: Voyager (1995).
  • Láhev saurijské brandy, kterou pije kapitán Kirk, má podobný tvar jako láhev saurijské brandy, která se nachází na poličce ošetřovny doktora McCoye v seriálu Star Trek (1966).
  • Na pamětní desce lodi Franklin je uvedena jako loď třídy Starship. To byla původní třída Enterprise z pilotního dílu Star Treku (1966), než byla změněna na kanonickou třídu Constitution. Některé odkazy ve Star Trek lore, jako jsou technické příručky a romány, stále uvádějí původní Enterprise jako třídu Starship. Název třídy Constitution byl postavami zmíněn pouze dvakrát, a to v epizodách Relics (1992) (v níž hostoval James Doohan, původní Scotty) a Trials and Tribble-ations (1996).
  • Tento film byl posledním filmem Antona Yelchina ve Star Treku před jeho smrtí 19. června 2016 ve věku 27 let.
  • V srpnu 2014 bylo oznámeno, že studio Paramount Pictures posunulo uvedení filmu v době oslav 50. výročí původního seriálu Star Trek (1966) zesnulého Gena Roddenberryho.
  • Jedná se o první Star Trek film, který byl natočen výhradně digitálně, a zároveň první od filmu Star Trek VI: Neobjevená země (1991), který nebyl natočen anamorfním objektivem Panavision.
  • Mezi mnoha odkazy na předchozí seriály se objevuje i odkaz na Star Trek: Enterprise (2001), když je popsáno, že U.S.S. Franklin má polarizovaný plát trupu (místo štítů), prostorová torpéda (původní verze) a plazmová děla. Mezi další odkazy na prequelovou sérii patří zmínka o Xindi a MACO.
  • J. J. Abrams se k režii třetího filmu odmítl vrátit kvůli svým režijním povinnostem při natáčení filmu Star Wars: Síla se probouzí (2015). Abrams však zůstal jako producent, zatímco pro režii tohoto filmu byl původně vybrán scenárista Roberto Orci, jeden ze scenáristů prvních dvou dílů současné série.
  • Simon Pegg a Justin Lin se rozhodli udělat ze Sulua gaye, aby tak vzdali hold Georgi Takeiovi, který se mezitím stal významným aktivistou za práva LGBT. Takei však od té doby vyjádřil svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím, protože to nebyl záměr Gena Roddenberryho pro postavu Hikaru Sulu.
  • Na začátku filmu se kapitán Kirk zmíní, že pětiletá mise začala působit "epizodicky" - což je zřejmá narážka na epizodickou povahu původního (a následujících) seriálů.
  • První film Star Treku, který se natáčel převážně ve Vancouveru v Britské Kolumbii, a ne v Hollywoodu. Všechny stávající kulisy, včetně kulis lodi U.S.S. Enterprise, byly od základu přestavěny ve velkém studiu ve Vancouveru.
  • Nové projednání smluv znamenalo vyšší platové podmínky pro vracející se herce a zároveň možnost návratu Chrise Pinea a Zacharyho Quinta do čtvrtého filmu.
  • Během celé historie Star Treku jsme slýchali o warp polích nebo statické warp bublině, ale v tomto filmu je skutečně vidíte, když Enterprise warpuje. Lodní gondoly vytvářejí warp pole, které obklopuje loď a pohybuje prostorem kolem lodi, zatímco loď ve skutečnosti stojí na místě. Warpový pohon byl v mnoha článcích považován za něco podobného jako jízda na surfovacím prkně. Loď se nepohybuje, ale prostor kolem ní ano. Scotty to dokonce říká ve Star Treku (2009), když se ve své transwarpové teorii zmiňuje o tom, že ho nikdy nenapadlo, že prostor je věc, která se pohybuje.
  • U.S.S. Enterprise je 966. den své pětileté mise. Datum 966 je poctou době, kdy se poprvé vysílal Star Trek (1966), tedy září 1966.
  • Registrační číslo NX-326 lodi U.S.S. Franklin je poctou Leonardu Nimoyovi, který má narozeniny 26. března nebo 3-26. března.
  • Simon Pegg napsal většinu dialogů Jaylah lámanou angličtinou, která byla založena na francouzském přízvuku Sofie Boutelly.
  • Podle Zacharyho Quinta si sice postavu Spocka velmi užívá, ale zmínil se, že je připraven od této role odejít a pustit se do jiných projektů. Nicméně uvedl, že má v plánu plně dokončit své smluvní závazky v roli Spocka a sledovat, kam se bude ubírat cesta jeho postavy v trilogii. Quinto (stejně jako ostatní hlavní herci) podepsal smlouvu na tři filmy, takže tento film je jeho posledním smluvním závazkem vůči roli Spocka. Od té doby však podepsal smlouvu na čtvrtý film.
  • Plakát z limitované edice, na kterém jsou kapitán Kirk, Spock a Jaylah, je poctou původnímu plakátu k filmu Star Trek: Film (1979) s kapitánem Kirkem, Spockem a Iliou.
  • Když kapitán Kirk pronese přípitek "na nepřítomné přátele", hned následující záběr je zaměřen na Antona Yelchina, který zemřel krátce před uvedením tohoto filmu.
  • Fotografie ve věcech Spocka Prime, na které je posádka U.S.S. Enterprise v základní časové linii těsně před odchodem do důchodu, pochází z filmu Star Trek V: Nejzazší hranice (1989).
  • Odkazuje se na film The Trouble with Tribbles (1967): Když doktor McCoy poznamená kapitánu Kirkovi, že "tohle našel v Chekovově skříňce" (s odkazem na láhev alkoholu), Kirk odpoví: "Myslel bych si, že Chekov byl vodkař." Ve scéně závěrečného večírku je potvrzeno, že se jedná o skotskou, když Chekov říká: "Vymyslela ji jedna stará dáma v Rusku.". V původní epizodě sedí Čechov a Scotty v baru na vesmírné stanici K-7. Scotty nařídí Chekovovi, aby "vysadil tu mléčnou dietu" a dal si místo ní skotskou, protože je to "nápoj pro muže". Chekov odpoví, že "to vymyslela jedna stará dáma z Leningradu".
  • V úvodní scéně je kapitán Kirk napaden hordami malých mimozemšťanů. Poté, co je přenesen zpět na Enterprise, poznamená: "Zase jsem si roztrhl košili." Jedná se o hravý vtípek do původního seriálu, v němž Kirk na výsadkových misích běžně končil s roztrženou košilí (někdy ji ztratil úplně).
  • V tomto filmu se ukáže, že Sulu (John Cho) má dceru. Ve filmu Star Trek VII: Generace (1994) se také ukazuje, že Sulu (George Takei) má dceru (obsluhuje kormidlo na Enterprise-B).
  • Alice Eve se do role doktorky Carol Marcusové nevrací. Během filmu se o ní nikdo nezmíní a její nepřítomnost není vysvětlena. V závěru předchozího filmu se Carol stala členkou posádky Enterprise a připojila se k nim na jejich pětileté misi.
  • Doktor McCoy a kapitán Kirk si připíjejí na předčasné narozeniny na "dokonalý zrak a plnou hlavu vlasů". To je odkaz na Star Trek II: Khanův hněv (1982), kde Kirk potřeboval brýle, stejně jako tupé Williama Shatnera.
  • Karl Urban v jednom rozhovoru uvedl, že se do role doktora Leonarda "Bones" McCoye téměř nevrátil. K setrvání ho přesvědčila diskuse s režisérem Justinem Linem.
  • Když kapitán James T. Kirk a posádka poprvé vstoupí do přijímacího prostoru Yorktownu, z interkomu se ozve hlášení o právě přilétající hvězdné lodi s registračním číslem NCC-2893. To je odkaz na U.S.S. Stargazer (NCC-2893), první loď, které velel kapitán Jean-Luc Picard v seriálu Star Trek: Nová generace (1987).
  • Při závěrečných titulcích se přehraje montáž záběrů Enterprise cestující galaxií. Mezi nimi je krátký záblesk "obří zelené vesmírné ruky", o které se již dříve zmínil pan Scott.
  • Simon Pegg v prvních rozhovorech označil vesmírnou stanici jako "Starbase Yorktown". "Yorktown" byl původní název vesmírné lodi v raných scénářích Genea Roddenberryho ke Star Treku (1966), než byl změněn na "Enterprise".
  • Simon Pegg na tiskové konferenci prozradil, že postava Jaylah byla inspirována Jennifer Lawrence ve filmu Do morku kosti (2010). "Snažili jsme se vytvořit tuto velmi nezávislou postavu, ale neměli jsme pro ni jméno," řekl Pegg. "Tak jsme ji prostě nazvali 'Jennifer-Lawrence-In-Winter's-Bone'." "To je dlouhé jméno," zažertoval scénárista a herec. "Začalo to být únavné, pořád říkat: No, Jennifer-Lawrence-In-Winter's-Bone se tu pere. Tak jsme jí začali říkat J-Law, a pak se z ní stala Jaylah."
  • Zmínka o pověsti, že U.S.S. Franklin mohl být zajat "nějakou zelenou vesmírnou rukou", je odkazem na epizodu Who Mourns for Adonais? (1967).
  • Po dokončení natáčení filmu a měsíc před jeho uvedením do kin zemřel Anton Yelchin při nešťastné dopravní nehodě. Během závěrečných titulků se objevilo věnování: "Pro Antona".