Zajímavosti 104
- Joel Coen, Ethan Coen: [Kubrick] Několik prvních záběrů scény v koupelně bylo natočeno z jednoho úhlu pohledu, stejně jako Kubrick natočil památné setkání Jacka Torrance a Gradyho ve filmu "Osvícení"(1980), které se také odehrává v koupelně.
- Když je řidič zatčen, kamera přiblíží přepínač zapalování vozu Buick z roku 1961. klíče jsou pryč, ale u tohoto modelu by vůz stále startoval a jezdil otočením přepínače bez klíče. v poloze pro jízdu lze klíč vyjmout. v poloze pro zamknutí - úplně vlevo - nelze znovu nastartovat.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteř č. 794.
- Dokumentární film Martina Scorseseho "No Direction Home: Bob Dylan" (2005) popisující newyorskou folkovou scénu z roku 1960 posloužil Justinu Timberlakovi jako inspirace pro jeho roli ve filmu.
- Na obalu alba dua je vyobrazen Llewynův hudební partner, kytarista Chris Eldridge, který se objevil na soundtracku k filmu.
- První film bratří Coenů, který nenatočil jejich dlouholetý spolupracovník Carter Burwell.
- J. M. Barrie, autor Petra Pana, vytvořil Pana podle chlapců z rodiny Llewelyn-Davies. To může být jmenovec Llewyna Davise, protože má s Petrem Panem společné rysy, jako je nezodpovědnost a bezstarostnost, nebo také parádní náhoda.
- Llewyn souhlasil s anonymním vystoupením v písni "Please Mr. Kennedy" za rychlé peníze, což bylo pravděpodobně inspirováno podobným incidentem, který se stal Philu Ochsovi, jenž byl blízkým přítelem skutečných Jima a Jean. Krátce po příjezdu do New Yorku vystoupil anonymně jako hlavní zpěvák (doprovázený dětským sborem) na albu "Campfire Songs" za 250 dolarů. Na rozdíl od písně "Please Mr. Kennedy" se nejednalo o hit, ale stále ji lze najít na YouTube.
- Během filmu se Llewyn zastaví před kinem, aby si prohlédl plakát filmu "The Incredible Journey" (1963), jehož děj se točí kolem domácích mazlíčků cestujících přes celou zemi, aby se dostali domů.
- Když Jean požádá Llewyna, aby se s ní sešel "u Reggia", jejich setkání se natáčí v Caffè Reggio, jedné z mála institucí v Greenwich Village, která se zachovala z doby vzniku filmu (1961) až do současnosti.
- První projekce byly do kin dodávány pod krycím názvem "The Gaslight".
- Řidič služebního vozu postavy Johna Goodmana se zmíní o třítýdenním účinkování ve hře s názvem "The Brig". To odkazuje na představení Living Theatre z počátku 60. let, které před několika lety oživil spolu s dokumentem o inscenaci Dirk Szusies, bývalý člen Living Theatre, a jeho partnerka Karin Kaperová.
- Když kočka vyskočí z okna a Llewynn ji pronásleduje před budovou, můžete slyšet větu "Pippet! Tady Pippet!" z filmu Čelisti.
- Jediný film, který byl v tomto roce nominován na Zlaté glóby v kategorii Nejlepší filmový muzikál nebo komedie, ale ne na Oscara.
- Oscar Isaac a Carey Mulliganová si v tomto filmu zahráli podruhé. Poprvé to bylo ve filmu "Drive"(2011).
- Scott Avett ze skupiny The Avett Brothers se zúčastnil konkurzu na hlavní roli Llewyna Davise.
- Manažer hotelu Gaslight se jmenuje Pappi Corsicato, což je odkaz na stejnojmenného italského režiséra (Pappi Corsicato).
- Šestá spolupráce Johna Goodmana s bratry Coenovými.
- Na rozdíl od většiny filmů bratří Coenů měl tento snímek po svém dokončení potíže s distribucí, protože filmy o hudebním průmyslu jsou kasovním jedem a chybí v nich hlavní představitel. Nakonec se ho ujala CBS (která paradoxně odložila film "Gambit" (2012) napsaný bratry Coenovými a dosud ho v USA neuvedla) a uvedla ho v prosinci 2013.
- Chris Eldridge, kytarista skupiny Punch Brothers, je zobrazen na obalu alba Timlin & Davis "If I Had Wings". Pouze na tomto obrázku ztvárňuje Mikea Timlina, bývalého Llewynova partnera v duu Timlin & Davis. Punch Brothers se významně podíleli na hudbě a soundtracku k filmu a byli také "domácí kapelou" pro koncert "Another Day, Another Time: Celebrating the Music of 'Inside Llewyn Davis'", který se konal několik měsíců před uvedením filmu.
- Obal alba "Inside Llewyn Davis" vychází z obalu alba "Inside Dave van Ronk".
- Film V nitru Llewyna Davise se dočkal velkého ohlasu a v anketě BBC Culture 2016 byl filmovými kritiky zvolen jedenáctým nejlepším filmem uvedeným do kin od roku 2000. V roce 2017 byl rovněž zvolen jedenáctým "nejlepším filmem dosavadního 21. století" deníkem The New York Times.
- Coenovi v rozhovoru Terrymu Grossovi řekli, že práce s několika kočkami na place byla velmi obtížná a že se jim nakonec kočky obecně znelíbily, a to hlavně kvůli zkušenostem s nimi při natáčení tohoto filmu. Řekli také, že i cvičený sup, se kterým pracovali při natáčení filmu "Opravdová kuráž" (2010), byl lepší než kočky, se kterými měli co do činění, i když tento cvičený dravec byl "podle supích měřítek pravděpodobně hloupý sup".
- Hnědá a špinavě bílá, které tvoří většinu barevné palety filmu, byly vytvořeny podle obalu druhého alba Boba Dylana "The Freewheelin' Bob Dylan", které bylo nahráno a vyfotografováno v New Yorku v zimě 1962-1963. Kameraman Bruno Delbonnel řekl časopisu American Cinematographer Magazine, že bratři Coenové mu nařídili, aby jim dal "slizký New York".
- Natáčení komplikovalo brzké newyorské jaro, které narušovalo ponurou zimní atmosféru, jež ve filmu panuje, a obtíže při natáčení několika koček, které na rozdíl od psů ignorují přání filmařů. Na radu cvičitele zvířat vypsali Coenovi casting na oranžovou tabulovou kočku, která je natolik běžná, že by se na jednu roli vešlo hned několik koček. Jednotlivé kočky pak byly pro jednotlivé scény vybírány podle toho, k čemu měly předpoklady samy od sebe.
- O roli Llewyna Davise se ucházeli Casey Affleck, Scott Avett, Michael Fassbender, Ryan Reynolds a Conor Oberst.
- Poté, co kočka uteče z domu Gorfeinových, nastoupí Llewyn do výtahu a na stěně je vytištěna slavná fotografie jazzového průkopníka Buddyho Boldena a jeho kapely v New Orleans.
- Poslední herecká role Jerryho Graysona. Ironií osudu je, že v tomto jeho posledním filmu je jeho postava Mel Novikoff prý často mimo kancelář, protože rád chodil na pohřby.
- Postava Troye Nelsona je založena na zpěvákovi a skladateli Tomu Paxtonovi, který sloužil v armádě, než začal svou kariéru v Greenwich Village. Ve filmu zazní Paxtonova píseň "The Last Thing On My Mind" a postava Nelsona nepřímo odkazuje na další Paxtonovu píseň "Buy a Gun For Your Son".
- Folkoví zpěváci kritizovali film za to, že zkresluje přátelskost tehdejší vesnické folkové scény. Terri Thalová, bývalá manželka Davea Van Ronka, řekla: "Nečekala jsem, že to bude téměř k nepoznání jako svět folkové hudby počátku šedesátých let." Suzanne Vega řekla: "Mám pocit, že vzali živou, třaskavou, soutěživou, romantickou, komunitní, bláznivou, opileckou, hašteřivou scénu a zmačkali ji do pomalého hnědého smutného filmu." Film byl také kritizován za to, že ačkoli byl do jisté míry založen na pamětech Davea Van Ronka, zobrazoval postavu, která se velmi rozchází se skutečným Van Ronkem, obvykle popisovaným jako "hodný chlapík". V rozhovoru pro tisk před premiérou filmu v Cannes však Coenovi uvedli, že samotná postava je do značné míry originálním výtvorem a že z Van Ronka čerpali především v hudbě.
- Obvyklý kameraman Coenů Roger Deakins nebyl k dispozici, protože byl zaneprázdněn natáčením filmu "Skyfall" (2012). Mezitím se této pozice ujal Francouz Bruno Delbonnel, který byl nominován na Oscara za nejlepší kameru, což byla jeho čtvrtá nominace za posledních 13 let. Deakins, který je Brit, byl na Oscara nominován 14krát, z toho pětkrát za filmy Coenů.
- Irské kvarteto vystupující v Gaslightu má na sobě svetry Aran, což je pozoruhodný odkaz na skupinu The Clancy Brothers, která se v 60. letech proslavila po celém světě.
- Oscar Isaac, Justin Timberlake, Carey Mulligan, Adam Driver a další hráli živě. Výjimkou byla píseň "The Auld Triangle", která byla synchronizovaná se rty, přičemž Timberlake zpíval baskytaru (Timberlakeův hlasový rozsah se ve filmu projevil. Kritička Janet Maslinová si při poslechu nahrávky soundtracku spletla Timberlakeův hlas s hlasem Mulliganové, který podle ní připomínal hlas Mary Traversové).
- Coeni považovali hudbu ve filmu za přímého následovníka hudby z filmu "Bratříčku, kde jsi?" (2000).
- Llewyn Davis je fiktivní postava, která není založena na životě Davea Van Ronka. Tvůrčí jiskra pro natočení tohoto filmu však vzešla z Van Ronkových pamětí "Starosta MacDougal Street". Film se zabývá hudební scénou v Greenwich Village a v okolí skutečných klubů Gaslight Cafe a Gerde's Folk City.
- Oscar Isaac ve skutečnosti kočky silně nesnáší; jednou se nakazil kočičím kousnutím.
- "Jim a Jean" byla ve skutečnosti skutečná americká folková dvojice "Jim Glover a Jean Ray", která vystupovala a nahrávala v šedesátých letech v Greenwich Village. Jim Glover byl jako spolubydlící na vysoké škole v Ohiu tím, kdo poprvé seznámil legendárního interpreta Phila Ochse s folkovou hudbou; krátce spolu také tvořili duo. Jean Ray byl navíc známý tím, že se stal inspirací pro píseň Neila Younga "Cinnamon Girl".
- Název filmu se v hlavní části filmu objevuje pouze jako název sólového alba Llewyna Davise. V úvodních ani závěrečných titulcích se neobjevuje.
- Když si Llewyn na začátku filmu v Gorfeinově bytě prohlíží svou a Mikovu desku "If We Had Wings", je pod jménem Mikea Timlina doslovně uveden životopis Davea Van Ronka.
- Folkový zpěvák Dave Van Ronk, který byl inspirací pro některé postavy a příběh filmu, vydal v roce 1963 album s názvem "Inside Dave Van Ronk". Na jeho obalu byla fotografie Van Ronka a kočky stojící ve dveřích. V pořadu "Fresh Air" na NPR se moderátor Terry Gross zeptal Coenů, jestli je to inspirovalo k tomu, aby se ve filmu objevila kočka, a oni řekli, že nejenže ne, ale že si kočky na obalu Van Ronkova alba ani nevšimli, dokud nedokončili natáčení a umělecký ředitel je na tuto shodu upozornil během postprodukce.
- Po první schůzce Oscara Isaaca s T Bone Burnettem si Burnett, poradce, skladatel a hudebník, pustil desku Toma Waitse a na hodinu odešel z místnosti. "To byla první lekce," řekl Isaac. "Byl to skutečný moment pana Miyagiho."
- Jedná se o druhý film bratří Coenů, jehož děj je částečně inspirován Homérovou Odysseou. Když přišel do kin první film, "Bratříčku, kde jsi?" (2000), bratři Coenové v několika rozhovorech tvrdili, že Odysseu nikdy nečetli; v roce 2013 řekli Terrymu Grossovi, že se k jejímu přečtení stále nedostali. Jeden z nich Grossovi řekl: "Jo, mám ji hned u nočního stolku. Pořád se na ni dívám a říkám si: "Fuj."
- Když Bud Grossman (fiktivní postava založená na Albertu Grossmanovi) navrhne Llewynu Davisovi, že by pro něj mohl mít místo v triu, pokud si zastřihne vousy do kozí bradky a nebude se vyhýbat slunci, má na mysli skutečného Alberta Grossmana, který sestavil a řídil trio Peter, Paul a Mary. Grossman kdysi řekl Mary Traversové, aby se vyhýbala slunci, protože si ji představoval jako blonďatou, bledou, vnitřní typ.
- Přestože se mluvilo o nominaci písně "Please, Mr. Kennedy" na Oscara za nejlepší původní píseň, vzhledem k tomu, že se jednalo o spojení několika dobových písní, novinek i jiných skladeb, musela ji Akademie odmítnout.
- Postava Buda Grossmana, kterou hraje F. Murray Abraham, je založena na Albertu Grossmanovi, který vedl klub Gate of Horn v Chicagu a řídil takové kapely jako Bob Dylan, Peter Paul & Mary a Janis Joplin.
- V rozhovoru, který je součástí DVD, Ethan Coen řekl: "Ta kočka byla noční můra. Trenérka nás varovala a měla pravdu. Řekla: "Psi se vám rádi líbí. Kočka se ráda zavděčí jen sama sobě." Kočku v podstatě nelze vycvičit. Máme spoustu záběrů koček, které dělají věci, které nechceme, aby dělaly, kdyby to někoho zajímalo; nevím, jestli je pro to trh."
- Hlas Mika, Llewynova zesnulého hudebního partnera, zpívá Marcus Mumford ze skupiny Mumford & Sons a manžel herečky Carey Mulliganové.
- Skladba Ewana MacColla :The Shoals of Herring byla zkomponována a poprvé odvysílána v rozhlasové baladě BBC v srpnu 1960. Jelikož se děj filmu odehrává v roce 1961, nemohl ji Llewyn Davis nahrát jako osmiletý.
- V jedné scéně je zobrazena lávová lampa. Lávová lampa byla vynalezena až v roce 1963 a do roku 1965 ji nebylo možné zakoupit.
- Zatímco Llewyn telefonuje z telefonního automatu na vyvýšeném nástupišti metra (Woodside/61. ulice), do stanice na protější koleji vjíždí moderní vlak linky 7.
- Joel Coen poznamenal, že "film vlastně nemá děj. To nás v jednu chvíli znepokojilo, proto jsme tam hodili kočku."
- Přestože se děj odehrává v roce 1961, Llewyn prochází plakátem k Disneyho filmu "The Incredible Journey", který byl uveden v roce 1963.
- Joel Coen, Ethan Coen: [Kubrick] Několik prvních záběrů scény v koupelně bylo natočeno z jednoho úhlu pohledu, stejně jako Kubrick natočil památné setkání Jacka Torrance a Gradyho ve filmu "Osvícení"(1980), které se také odehrává v koupelně.
- Když je řidič zatčen, kamera přiblíží přepínač zapalování vozu Buick z roku 1961. klíče jsou pryč, ale u tohoto modelu by vůz stále startoval a jezdil otočením přepínače bez klíče. v poloze pro jízdu lze klíč vyjmout. v poloze pro zamknutí - úplně vlevo - nelze znovu nastartovat.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteř č. 794.
- Dokumentární film Martina Scorseseho "No Direction Home: Bob Dylan" (2005) popisující newyorskou folkovou scénu z roku 1960 posloužil Justinu Timberlakovi jako inspirace pro jeho roli ve filmu.
- Na obalu alba dua je vyobrazen Llewynův hudební partner, kytarista Chris Eldridge, který se objevil na soundtracku k filmu.
- První film bratří Coenů, který nenatočil jejich dlouholetý spolupracovník Carter Burwell.
- J. M. Barrie, autor Petra Pana, vytvořil Pana podle chlapců z rodiny Llewelyn-Davies. To může být jmenovec Llewyna Davise, protože má s Petrem Panem společné rysy, jako je nezodpovědnost a bezstarostnost, nebo také parádní náhoda.
- Llewyn souhlasil s anonymním vystoupením v písni "Please Mr. Kennedy" za rychlé peníze, což bylo pravděpodobně inspirováno podobným incidentem, který se stal Philu Ochsovi, jenž byl blízkým přítelem skutečných Jima a Jean. Krátce po příjezdu do New Yorku vystoupil anonymně jako hlavní zpěvák (doprovázený dětským sborem) na albu "Campfire Songs" za 250 dolarů. Na rozdíl od písně "Please Mr. Kennedy" se nejednalo o hit, ale stále ji lze najít na YouTube.
- Během filmu se Llewyn zastaví před kinem, aby si prohlédl plakát filmu "The Incredible Journey" (1963), jehož děj se točí kolem domácích mazlíčků cestujících přes celou zemi, aby se dostali domů.
- Když Jean požádá Llewyna, aby se s ní sešel "u Reggia", jejich setkání se natáčí v Caffè Reggio, jedné z mála institucí v Greenwich Village, která se zachovala z doby vzniku filmu (1961) až do současnosti.
- První projekce byly do kin dodávány pod krycím názvem "The Gaslight".
- Řidič služebního vozu postavy Johna Goodmana se zmíní o třítýdenním účinkování ve hře s názvem "The Brig". To odkazuje na představení Living Theatre z počátku 60. let, které před několika lety oživil spolu s dokumentem o inscenaci Dirk Szusies, bývalý člen Living Theatre, a jeho partnerka Karin Kaperová.
- Když kočka vyskočí z okna a Llewynn ji pronásleduje před budovou, můžete slyšet větu "Pippet! Tady Pippet!" z filmu Čelisti.
- Jediný film, který byl v tomto roce nominován na Zlaté glóby v kategorii Nejlepší filmový muzikál nebo komedie, ale ne na Oscara.
- Oscar Isaac a Carey Mulliganová si v tomto filmu zahráli podruhé. Poprvé to bylo ve filmu "Drive"(2011).
- Scott Avett ze skupiny The Avett Brothers se zúčastnil konkurzu na hlavní roli Llewyna Davise.
- Manažer hotelu Gaslight se jmenuje Pappi Corsicato, což je odkaz na stejnojmenného italského režiséra (Pappi Corsicato).
- Šestá spolupráce Johna Goodmana s bratry Coenovými.
- Na rozdíl od většiny filmů bratří Coenů měl tento snímek po svém dokončení potíže s distribucí, protože filmy o hudebním průmyslu jsou kasovním jedem a chybí v nich hlavní představitel. Nakonec se ho ujala CBS (která paradoxně odložila film "Gambit" (2012) napsaný bratry Coenovými a dosud ho v USA neuvedla) a uvedla ho v prosinci 2013.
- Chris Eldridge, kytarista skupiny Punch Brothers, je zobrazen na obalu alba Timlin & Davis "If I Had Wings". Pouze na tomto obrázku ztvárňuje Mikea Timlina, bývalého Llewynova partnera v duu Timlin & Davis. Punch Brothers se významně podíleli na hudbě a soundtracku k filmu a byli také "domácí kapelou" pro koncert "Another Day, Another Time: Celebrating the Music of 'Inside Llewyn Davis'", který se konal několik měsíců před uvedením filmu.
- Obal alba "Inside Llewyn Davis" vychází z obalu alba "Inside Dave van Ronk".
- Film V nitru Llewyna Davise se dočkal velkého ohlasu a v anketě BBC Culture 2016 byl filmovými kritiky zvolen jedenáctým nejlepším filmem uvedeným do kin od roku 2000. V roce 2017 byl rovněž zvolen jedenáctým "nejlepším filmem dosavadního 21. století" deníkem The New York Times.
- Coenovi v rozhovoru Terrymu Grossovi řekli, že práce s několika kočkami na place byla velmi obtížná a že se jim nakonec kočky obecně znelíbily, a to hlavně kvůli zkušenostem s nimi při natáčení tohoto filmu. Řekli také, že i cvičený sup, se kterým pracovali při natáčení filmu "Opravdová kuráž" (2010), byl lepší než kočky, se kterými měli co do činění, i když tento cvičený dravec byl "podle supích měřítek pravděpodobně hloupý sup".
- Hnědá a špinavě bílá, které tvoří většinu barevné palety filmu, byly vytvořeny podle obalu druhého alba Boba Dylana "The Freewheelin' Bob Dylan", které bylo nahráno a vyfotografováno v New Yorku v zimě 1962-1963. Kameraman Bruno Delbonnel řekl časopisu American Cinematographer Magazine, že bratři Coenové mu nařídili, aby jim dal "slizký New York".
- Natáčení komplikovalo brzké newyorské jaro, které narušovalo ponurou zimní atmosféru, jež ve filmu panuje, a obtíže při natáčení několika koček, které na rozdíl od psů ignorují přání filmařů. Na radu cvičitele zvířat vypsali Coenovi casting na oranžovou tabulovou kočku, která je natolik běžná, že by se na jednu roli vešlo hned několik koček. Jednotlivé kočky pak byly pro jednotlivé scény vybírány podle toho, k čemu měly předpoklady samy od sebe.
- O roli Llewyna Davise se ucházeli Casey Affleck, Scott Avett, Michael Fassbender, Ryan Reynolds a Conor Oberst.
- Poté, co kočka uteče z domu Gorfeinových, nastoupí Llewyn do výtahu a na stěně je vytištěna slavná fotografie jazzového průkopníka Buddyho Boldena a jeho kapely v New Orleans.
- Poslední herecká role Jerryho Graysona. Ironií osudu je, že v tomto jeho posledním filmu je jeho postava Mel Novikoff prý často mimo kancelář, protože rád chodil na pohřby.
- Postava Troye Nelsona je založena na zpěvákovi a skladateli Tomu Paxtonovi, který sloužil v armádě, než začal svou kariéru v Greenwich Village. Ve filmu zazní Paxtonova píseň "The Last Thing On My Mind" a postava Nelsona nepřímo odkazuje na další Paxtonovu píseň "Buy a Gun For Your Son".
- Folkoví zpěváci kritizovali film za to, že zkresluje přátelskost tehdejší vesnické folkové scény. Terri Thalová, bývalá manželka Davea Van Ronka, řekla: "Nečekala jsem, že to bude téměř k nepoznání jako svět folkové hudby počátku šedesátých let." Suzanne Vega řekla: "Mám pocit, že vzali živou, třaskavou, soutěživou, romantickou, komunitní, bláznivou, opileckou, hašteřivou scénu a zmačkali ji do pomalého hnědého smutného filmu." Film byl také kritizován za to, že ačkoli byl do jisté míry založen na pamětech Davea Van Ronka, zobrazoval postavu, která se velmi rozchází se skutečným Van Ronkem, obvykle popisovaným jako "hodný chlapík". V rozhovoru pro tisk před premiérou filmu v Cannes však Coenovi uvedli, že samotná postava je do značné míry originálním výtvorem a že z Van Ronka čerpali především v hudbě.
- Obvyklý kameraman Coenů Roger Deakins nebyl k dispozici, protože byl zaneprázdněn natáčením filmu "Skyfall" (2012). Mezitím se této pozice ujal Francouz Bruno Delbonnel, který byl nominován na Oscara za nejlepší kameru, což byla jeho čtvrtá nominace za posledních 13 let. Deakins, který je Brit, byl na Oscara nominován 14krát, z toho pětkrát za filmy Coenů.
- Irské kvarteto vystupující v Gaslightu má na sobě svetry Aran, což je pozoruhodný odkaz na skupinu The Clancy Brothers, která se v 60. letech proslavila po celém světě.
- Oscar Isaac, Justin Timberlake, Carey Mulligan, Adam Driver a další hráli živě. Výjimkou byla píseň "The Auld Triangle", která byla synchronizovaná se rty, přičemž Timberlake zpíval baskytaru (Timberlakeův hlasový rozsah se ve filmu projevil. Kritička Janet Maslinová si při poslechu nahrávky soundtracku spletla Timberlakeův hlas s hlasem Mulliganové, který podle ní připomínal hlas Mary Traversové).
- Coeni považovali hudbu ve filmu za přímého následovníka hudby z filmu "Bratříčku, kde jsi?" (2000).
- Llewyn Davis je fiktivní postava, která není založena na životě Davea Van Ronka. Tvůrčí jiskra pro natočení tohoto filmu však vzešla z Van Ronkových pamětí "Starosta MacDougal Street". Film se zabývá hudební scénou v Greenwich Village a v okolí skutečných klubů Gaslight Cafe a Gerde's Folk City.
- Oscar Isaac ve skutečnosti kočky silně nesnáší; jednou se nakazil kočičím kousnutím.
- "Jim a Jean" byla ve skutečnosti skutečná americká folková dvojice "Jim Glover a Jean Ray", která vystupovala a nahrávala v šedesátých letech v Greenwich Village. Jim Glover byl jako spolubydlící na vysoké škole v Ohiu tím, kdo poprvé seznámil legendárního interpreta Phila Ochse s folkovou hudbou; krátce spolu také tvořili duo. Jean Ray byl navíc známý tím, že se stal inspirací pro píseň Neila Younga "Cinnamon Girl".
- Název filmu se v hlavní části filmu objevuje pouze jako název sólového alba Llewyna Davise. V úvodních ani závěrečných titulcích se neobjevuje.
- Když si Llewyn na začátku filmu v Gorfeinově bytě prohlíží svou a Mikovu desku "If We Had Wings", je pod jménem Mikea Timlina doslovně uveden životopis Davea Van Ronka.
- Folkový zpěvák Dave Van Ronk, který byl inspirací pro některé postavy a příběh filmu, vydal v roce 1963 album s názvem "Inside Dave Van Ronk". Na jeho obalu byla fotografie Van Ronka a kočky stojící ve dveřích. V pořadu "Fresh Air" na NPR se moderátor Terry Gross zeptal Coenů, jestli je to inspirovalo k tomu, aby se ve filmu objevila kočka, a oni řekli, že nejenže ne, ale že si kočky na obalu Van Ronkova alba ani nevšimli, dokud nedokončili natáčení a umělecký ředitel je na tuto shodu upozornil během postprodukce.
- Po první schůzce Oscara Isaaca s T Bone Burnettem si Burnett, poradce, skladatel a hudebník, pustil desku Toma Waitse a na hodinu odešel z místnosti. "To byla první lekce," řekl Isaac. "Byl to skutečný moment pana Miyagiho."
- Jedná se o druhý film bratří Coenů, jehož děj je částečně inspirován Homérovou Odysseou. Když přišel do kin první film, "Bratříčku, kde jsi?" (2000), bratři Coenové v několika rozhovorech tvrdili, že Odysseu nikdy nečetli; v roce 2013 řekli Terrymu Grossovi, že se k jejímu přečtení stále nedostali. Jeden z nich Grossovi řekl: "Jo, mám ji hned u nočního stolku. Pořád se na ni dívám a říkám si: "Fuj."
- Když Bud Grossman (fiktivní postava založená na Albertu Grossmanovi) navrhne Llewynu Davisovi, že by pro něj mohl mít místo v triu, pokud si zastřihne vousy do kozí bradky a nebude se vyhýbat slunci, má na mysli skutečného Alberta Grossmana, který sestavil a řídil trio Peter, Paul a Mary. Grossman kdysi řekl Mary Traversové, aby se vyhýbala slunci, protože si ji představoval jako blonďatou, bledou, vnitřní typ.
- Přestože se mluvilo o nominaci písně "Please, Mr. Kennedy" na Oscara za nejlepší původní píseň, vzhledem k tomu, že se jednalo o spojení několika dobových písní, novinek i jiných skladeb, musela ji Akademie odmítnout.
- Postava Buda Grossmana, kterou hraje F. Murray Abraham, je založena na Albertu Grossmanovi, který vedl klub Gate of Horn v Chicagu a řídil takové kapely jako Bob Dylan, Peter Paul & Mary a Janis Joplin.
- V rozhovoru, který je součástí DVD, Ethan Coen řekl: "Ta kočka byla noční můra. Trenérka nás varovala a měla pravdu. Řekla: "Psi se vám rádi líbí. Kočka se ráda zavděčí jen sama sobě." Kočku v podstatě nelze vycvičit. Máme spoustu záběrů koček, které dělají věci, které nechceme, aby dělaly, kdyby to někoho zajímalo; nevím, jestli je pro to trh."
- Hlas Mika, Llewynova zesnulého hudebního partnera, zpívá Marcus Mumford ze skupiny Mumford & Sons a manžel herečky Carey Mulliganové.
- Skladba Ewana MacColla :The Shoals of Herring byla zkomponována a poprvé odvysílána v rozhlasové baladě BBC v srpnu 1960. Jelikož se děj filmu odehrává v roce 1961, nemohl ji Llewyn Davis nahrát jako osmiletý.
- V jedné scéně je zobrazena lávová lampa. Lávová lampa byla vynalezena až v roce 1963 a do roku 1965 ji nebylo možné zakoupit.
- Zatímco Llewyn telefonuje z telefonního automatu na vyvýšeném nástupišti metra (Woodside/61. ulice), do stanice na protější koleji vjíždí moderní vlak linky 7.
- Joel Coen poznamenal, že "film vlastně nemá děj. To nás v jednu chvíli znepokojilo, proto jsme tam hodili kočku."
- Přestože se děj odehrává v roce 1961, Llewyn prochází plakátem k Disneyho filmu "The Incredible Journey", který byl uveden v roce 1963.