Tvůrci David Benioff a D.B. Weiss, které část světa dlouho pranýřovala za zpackané finále Hry o trůny, se letos na jaře u části publika vykoupili první sezónou tajuplného sci-fi seriálu Problém tří těles (3 Body Problem). Adaptace oceňovaného románu Liu Cixina pokrývá několik dekád a nepředvídatelně vypráví o vědecké hrozbě pro kompletní časoprostor. Netflix nedávno odklepl výrobu dalších dvou sérií. Obsáhlost předlohy nicméně Číňanům, kteří už stačili natočit vlastní seriálovou verzi s názvem Three-Body, nebrání Cixinovo dílo stlačit do celovečerního formátu. Filmové verze Problému tří těles se chopí legendární, čtyřiasedmdesátiletý režisér Yimou Zhang, jehož vizuálně nádherné snímky mu vysloužily tři oscarové nominace.
Články 14
Silné a uhrančivé v jednotlivostech, ale v celkovém vyznění spíše krotké – takové je vyznání předního čínského režiséra z lásky k filmovému médiu. Zaúřadovala zde spíše autocenzura „polepšeného“ tvůrce, anebo skutečně přítomné cenzorské nůžky režimu, který se ke své minulosti nechce postavit čelem?
Patnáctý ročník festivalu asijských filmů Filmasia proběhne ve dnech 5. až 8. prosince v pražských kinech Lucerna a Ponrepo. Hlavní náplní letošního programu je oslava akčních filmů a jejich kaskadérů.
Když mluvíme o propadácích, situace je vždy trochu ošemetná, protože nevidíme celý obrázek (celkovou cenu za reklamu, kolik film vydělal na televizních mezinárodních právech atd., kolik procent z tržeb získali kinaři a distributoři). Hollywoodský zpravodaj Deadline má naštěstí velmi dobré interní zdroje, dal všechna čísla dohromady a zjistil, kdo loni nejvíce prodělal.
Dle titulku tenhle čínský adept na akčně-komiksový film roku připomíná solidní postmoderní peklo. Jenže nejlidnatější země světa nechce jen konzumovat hollywoodskou zábavu, ale též tvořit (a kopírovat?) vlastní. Animal World (2018) je toho patrným důkazem.
Počítalo se s tím, že i prodloužený vánoční víkend (tržby od 22 do 25.12) s přehledem vyhraje nový díl Star Wars. Překvapení se nekoná. Poslední z Jediů dále trůní na výsluní a celosvětově má již vyděláno čtvrt miliardy dolarů.
Ne všechny filmy sklidí pozitivní ohlasy. Jednou je milují fanoušci, jindy kritici. A často se tyhle dvě skupinky neshodnou, takže udělají diváci hit i z něčeho, co odborná kritika označí za vyložený propadák.
Je to neuvěřitelné, ale lidi věří čemukoliv. Byla a je to pravda? Skutečnost se objeví ve dvou filmech najednou! Jako v prvním se tak stane tak ve snímku Charlatan zachycující životní příběh Johna R. Brinkleyho, jednoho z největších podvodníků v historii USA, který na počátku minulého století podvedl tisíce lidí.
Novinek se o víkendu v amerických kinech pokoušelo prosadit několik, neměly to ale lehké. Řada diváků zůstala doma a nakoukávala oscarové favority. Nakonec uspěl jediný nováček - horor Uteč, který má přímo fantastické recenze. Na Rottentomatoes má momentálně 99%, přičemž ze 142 recenzí je jediná negativní.
Fantasy Velká čínská zeď s Mattem Damonem, hororový Lék na život od režiséra Gora Verbinskiho (Kruh, Piráti z Karibiku) a komedie s všeříkajícím názvem Na férovku pane učiteli, v níž si to dva kantoři rozdají na plácku za školou. Takové byly víkendové novinky a všechny to u amerických diváků projely.