Zajímavosti o Marie, královna skotská

60%

Zajímavosti 36

  • Když se Marie 19. srpna 1561 vrátila do Skotska, připlula do Leith Docks. Nevyplavala někde na břehu, jak je zobrazeno ve filmu. Ve filmu je také palác Holyrood vylíčen jako hrad na skalnatém výběžku na míle daleko. Ve skutečnosti se nachází na úpatí Královské míle, která byla lemována nájemními domy a soudními budovami. Ve skutečnosti zdaleka není tak exponovanou stavbou, jak je zobrazována.
  • Na několika místech jsou v pozadí vidět moderní výsadby jehličnanů.
  • Četné záběry odhalují několik piercingů v uších královny Marie. Pokaždé má Marie na sobě četné náušnice.
  • O homosexualitě nebo bisexualitě lorda Darnleyho neexistují žádné záznamy. Podezření na takové sexuální sklony se týká syna královny a Darnleyho, Jakuba, budoucího krále.
  • Ve filmu je Marie v době popravy poměrně mladá. Ve skutečném životě jí bylo kolem 40 let.
  • Žádná z dvorních dam královny Alžběty nebyla východoasijského původu. Bess z Hardwicku byla zrzka.
  • Ve skutečném životě se Marie a Alžběta nikdy nesetkaly tváří v tvář.
  • Černoši byli v Anglii a (v mnohem menší míře) ve Skotsku zaznamenáni již před rokem 1600. Neměli však takovou moc, jaká je zobrazena ve filmu, a nikdo převážně afrického původu nebyl v aristokracii žádné z těchto zemí.
  • Film tvrdí, že Jindřich, lord Darnley, se po sňatku s Marií, skotskou královnou, snažil získat titul krále a zákonného panovníka. Tento titul mu byl udělen v červenci 1565, tedy ještě předtím, než se s Marií oženil.
  • Když je Marie popravena, kat jí zvedne hlavu za dlouhé zrzavé vlasy. Ve skutečném životě se její hlava odkutálela, když ji kat držel nahoře, protože přes krátké šedivé vlasy měla červenou paruku.
  • Královna Marie žila ve Francii od svých pěti do osmnácti let a její matka Marie z Guise byla Francouzka. Pravděpodobně mluvila s francouzským přízvukem. Marie uměla mluvit širokou skotštinou, kterou se mluvilo ve velkých městech a ve velké části Lowlands a která byla obvykle srozumitelná anglicky mluvícím lidem. Za Mariiny vlády se na Skotské vysočině a v severních a západních částech Lowlands mluvilo skotskou gaelštinou. Posledním skotským králem, o němž je zaznamenáno, že uměl mluvit gaelsky, byl Jakub IV. Neexistují žádné důkazy, že by uměla norštinu, která je příbuzná norštině a dánštině a používala se na Orknejích a Shetlandech.
  • John Knox, duchovní skotské církve, je vykreslen jako hlasitý odpůrce královny Marie a na začátku filmu dokonce zasedá v její tajné radě. Skotská církev se stala formálně nezávislou na skotské koruně za vlády Jakuba V. Z historického hlediska nebyl Knox na Mariině dvoře přítomen a neměl v její vládě žádnou oficiální pozici.
  • Darnleyho nevyhnali do Kirku o' Fieldu, poslali ho tam s neštovicemi do lékařské karantény.
  • Na konci filmu je Alžbětin titul uveden jako "královna Anglie a Walesu". Wales nikdy nebyl samostatným královstvím a žádný anglický panovník tento titul nepoužíval. Alžběta I. by si nárokovala titul "královna Anglie, Francie a Irska, obránkyně víry".
  • Když se Marie na noc svlékne, sundá si z vlasů ozdobu a příčesky a prameny jí visí do obličeje. V dalším okamžiku, kdy sedí na posteli a povídá si se služebnými, má vlasy svázané dozadu z obličeje. V dalším záběru jí prameny opět padají do obličeje.
  • John Knox byl otcem presbyteriánské církve a žákem Jana Kalvína.
  • Prolog: "Marie královna Skotská se narodila jako katolička. Protestanti bojují o nadvládu nad Skotskem a malá Marie je poslána do katolické Francie. V patnácti letech se provdá za následníka francouzského trůnu. V 18 letech Marie ovdoví a vrací se domů. Skotsko nyní ovládají protestanti a vládne mu její nevlastní bratr. Alžběta je protestantskou královnou Anglie. Marie má díky svému narození silný nárok na anglický trůn. Její existence ohrožuje Alžbětinu moc." Epilog: "Mariin podíl na spiknutí s cílem zabít jejího bratrance byl sporný, ale její hrozba pro Alžbětu zanikla spolu s jejím životem. Alžběta se nikdy nevdala, neměla dítě a nikdy neurčila dědice. Vládla téměř 45 let. Mariin syn Jakub žil dál. Po Alžbětině smrti se stal prvním panovníkem, který vládl Anglii i Skotsku."
  • Název románu z Discworldu "Obludný pluk" je převzat z "Prvního výstřelu z trubky proti obludnému pluku žen" - misogynního traktátu Johna Knoxe z roku 1558, který se samozřejmě ohrazoval proti královně Marii a královně Alžbětě.
  • Saoirse Ronanová a Vanessa Redgraveová se již podruhé setkaly na plátně ve stejných rolích. Redgrave hrála Marii Stuartovnu ve filmu Mary, Queen of Scots(1971). Starší Briony Tallisovou si zahrála také ve filmu Pokání (2007). Ronan hrál třináctiletou Briony Tallisovou.
  • Margot Robbie je druhou australskou herečkou, která ztvárnila královnu Alžbětu I. První byla Cate Blanchett ve filmech Alžběta (1998) a Královna Alžběta: Zlatý věk (2007).
  • Saoirse Ronan (Mary Stuart) a Jack Lowden (Henry Darnley) jsou ve vztahu od roku 2017.
  • Královna Marie hovoří s mužem, který gaelsky říká, že pochází z Thursa v Caithnessu. V Caithnessu žily gaelsky mluvící komunity až do dvacátého století. V devatenáctém století byli z farnosti Thurso zaznamenáni obyvatelé hovořící gaelsky.
  • Saoirse Ronanová a Margot Robbieová se v roce 2018 společně ucházely o řadu cen pro nejlepší herečky, včetně Oscara, za své role ve filmech Lady Bird (2017) a Já, Tonya (2017).
  • John Knox je pohřben pod parkovištěm za kostelem svatého Gilese, hlavním kostelem v Edinburghu.
  • Marie si nárokovala anglický trůn a katolíci ji uznali za legitimní vládkyni Anglie. Mariin nárok pocházel od jejího dědečka, Jakuba IV. skotského, který se oženil s Markétou Tudorovnou, dcerou Jindřicha VII. a starší sestrou Jindřicha VIII. Děti Jindřicha VIII. měly silnější nárok, protože Jindřich byl králem, ale také proto, že měly k Jindřichovi VII. jako jeho vnuci blíže. Marie byla pravnučkou Jindřicha VII. a byla tedy Alžbětinou sestřenicí v prvním pořadí.
  • David Tennant hrál Johna Knoxe, zakladatele presbyteriánské církve ve Skotsku. Tennantův otec Alexander MacDonald byl moderátorem Valného shromáždění skotské církve.
  • Ve filmu to není zmíněno, ale královna Alžběta I. si také nárokovala francouzský trůn.
  • Margot Robbie a Saoirse Ronan se během společné scény rozplakaly, ačkoli to nebylo ve scénáři.
  • Saoirse Ronan poprvé trénovala jezdectví jezdkyně Camilla Naprous, která již dříve pracovala s Gal Gadot pro její roli ve filmu Wonder Woman (2017), a to na stejném koni.
  • Během jejich setkání Marie předpoví Alžbětě, že ji nechá zabít, "jako Jindřich zabil tvou matku". Alžbětin otec, Jindřich VIII., nechal sťít dvě ze svých šesti manželek za zradu, včetně její matky Anny Boleynové.
  • Tento film byl natočen podle životopisné knihy Dr. Johna Guye "Queen of Scots: The True Life of Mary Stuart", která se soustředila na teorii, že královny Marie a Alžběta se mohly setkat tváří v tvář a podívat se jedna druhé do očí, když uvažovaly o osudu svých království. Milovníci historie se proti Guyově teorii ohradili, protože je všeobecně známo, že si dopisovaly pouze prostřednictvím dopisů. Guy pro Deadline Hollywood uvedl, že před šesti lety "aukční síň vlastnila dokumenty, které naznačovaly, že se oba souputníci, ale i válčící bratranci, setkali, což bylo v kartách". Pro tuto domněnku však nejsou známy žádné důkazy.
  • V rozhovoru pro Entertainment Weekly režisérka Josie Rourkeová uvedla, že setkání obou královen bylo inspirováno také divadelní hrou Friedricha Schillera z 19. století "Marie Stuartovna", v níž spolu Marie a Alžběta I. hovoří tváří v tvář na jevišti. "Celá koncepce filmu se pro mě točila kolem tohoto setkání. Opravdu jsme chtěli mít svou verzi této slavné scény, kdy se tyto dvě ženy na sebe dívají a jsou konfrontovány se svými volbami - osobními i politickými. Je to moment, který je hluboce osobní."
  • Margot Robbie se zpočátku zdráhala přijmout roli královny Alžběty I. Přijala ji poté, co obdržela dopis od režisérky Josie Rourkeové, v němž jí napsala, proč chce Robbieovou do této role.
  • Královna Alžběta I. nikdy nevládla Skotsku, což vedlo k protestům proti panovnickému číslu II, které používala zesnulá královna Alžběta II. V 50. letech 20. století, po nástupu Alžběty na trůn, byla ve Skotsku vyhozena do povětří poštovní schránka s nápisem "EIIR" a právník Ian Hamilton vedl soudní spor proti používání "Alžběty II" ve Skotsku. Text lidové písně "Coronation Coronach" obsahuje verše: "Hou can ye hae the Second Liz/Whan the First yin's nivver been?" (Jak můžete mít druhou Liz, když první nikdy nebyla?).
  • Režisérka Josie Rourkeová musela přesvědčit studio, aby nevymazalo scénu, v níž královna Marie Stuartovna (Saoirse Ronanová) dostane menstruaci. Prohlásila, že "to byly poučné diskuse o tom, jak upřímně se stavíme k ženským tělům a k tomu, co dělají, k ženské rozkoši a k tomu, co to je, a ke královnině tělu jako politickému plátnu". Dodala, že "se to stává polovině z nás", takže "musíme tyto věci ukazovat. Je třeba to normalizovat."
  • Poprvé se Saoirse Ronan a Margot Robbie viděly v roli během scény, kdy se poprvé setkávají. Zkoušely odděleně a Robbieho scény byly dokončeny v den, kdy Ronan začala ty své.