Americký filmový tvůrce Tom Feierabend surfuje napříč světadíly i desetiletími, aby vystopoval osud své české rodiny od 30. let až do současnosti.
Jeho dědeček, Dr. Ladislav Feierabend byl po Mnichově prezidentem Benešem vtažen do politiky. Jako ministr zemědělství před i během nacistické okupace se stal význačným členem odboje. Po odhalení gestapem Feierabend za dramatických okolností uprchl do Londýna, kde se připojil k Benešově exilové vládě. Převážná část jeho rodiny byla poslána do koncentračního tábora, ale všichni jako zázrakem přežili. V roce 1948 Ladislav Feierabend opět těsně unikl zatčení a odjel se svojí ženou a dětmi do exilu. Jeho rodina byla rozptýlena po Evropě a Americe.
Režisér Tom Feierabend se znovu vrací k příběhům, které slýchával jako malý, od cimrmanovských ód na Čechy za první republiky až k vyprávění o hrůzách, které následovaly. Příběhům, které balancují mezi realitou a mýtem, mezi malou a velkou historií. Provází nás od kalifornské pláže, kde vyrostl, k řece Malši, kde jeho dědeček v 30. letech natáčel své děti. Poté pokračuje dále - přes Terezín, Dachau, Paříž, Londýn, Bretton Woods a Washington až do současné Prahy.
Film splétá dohromady rodinné filmy tří generací, úryvky z memoárů Ladislava Feierabenda, historické a policejní archivy a osobní svěděctví rodiny Feierabendovi a významnných Čechů včetně Václava Havla, Medy Mládkové, Milana Uhdeho a Pavla Žáčka.
Tato hluboce intimní a překvapivě osobitá cesta filmaře Toma Feierabenda k jeho vlastní identitě nabízí neobvyklý vhled do identity českého národa.
Herci a tvůrci 4
Dodatečné informace
- Děti našich rodičů aneb Jak se kalifornský surfař naučil mít rád Československo