Jedenáctý ročník festivalu Film a architektura s podtitulem Body zlomů zavítá opět do pražských kin a do měst po celé republice a na Slovensku v termínu od 29. září do 4. října. Letos představí 34 filmů, a to v pěti festivalových sekcích – Body zlomů, Pocta Aleně Šrámkové, Neviditelní architekti, Design & Build a Inspirace Jana Hřebejka. Ozvěny festivalu se odehrají o dva týdny později v kinosále Velvyslanectví České republiky v Berlíně.
Články 7
Novinka Wima Wenderse (Paříž, Texas; Nebe nad Berlínem, Pina) je snímkem, který má na jednu stranu velké plusy: za kamerou oceňovaný zkušený režisér a před kamerou velmi charismatický hlavní herec, James McAvoy. Ale na druhou stranu má i spoustu slabin: podivný scénář od Erin Dignam, příliš snahy o hlubinné filosofování a Alicii Vikander v roli sebevědomé, až nepříjemně macho profesorky "matematické biologie", která jí prostě nesedí.
Londýn - Oscarový režisér Martin Scorsese uvedl v Londýně evropskou premiéru svého nového filmu Hugo. Poprvé ve své kariéře natočil film ve 3D, který cílí na nejmladší publikum. Na slavnostní premiéru zavítal i princ Charles se svou ženou Kamilou. Scorseseho trojrozměrný film Hugo je adaptací románu Briana Selznicka o malém zlodějíčkovi Hugo Cabretovi, jenž žije na vlakovém nádraží v Paříži 30. let 20. století. Do českých kin snímek přijde v únoru.
Módní 3D formát ve filmu Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů nachází opodstatnění. Snímek sám těká mezi grandiózností a úletem. Přesně tak, jak se od tvůrce dá čekat a jak to jeho příznivci mají rádi.
Přehlídka německy mluvených snímků Das Filmfest od středy 19. října na pět dní obsadí pražská kina Lucerna a Evald (poté se akce přesune do brněnského kina Art, kde se vybrané tituly budou promítat od 24. do 28. října). Úspěšné debuty, historické velkofilmy, komediální snímky, niterná dramata, investigativní dokumenty i na Oscary pomýšlející spektákly – taková je nabídka ze současné německé, rakouské a švýcarské filmové produkce letošního ročníku.
Německého režiséra Wima Wenderse bychom mohli označit jako klasického představitele evropského „artového“ filmu, pokud bychom tedy podobnou kategorii připustili. Renomé získal festivalovými tituly ze sedmdesátých let. V následujícím desetiletí se pokusil uspět i na půdě Spojených států (např. Hammett), ale vrcholem (dle diváckých i kritických ohlasů) se stává opět německý titul Nebe nad Berlínem z roku 1987. Od devadesátých let realizuje několik mezinárodních koprodukcí a snímky vyvolávají čím dál větší rozpaky.
Praha – Snímek Pina režiséra Wima Wenderse, věnovaný německé choreografce Pině Bauschové, byl uveden v české předpremiéře na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a jeho oficiální filmová premiéra v českých kinech byla naplánována na 8. září v rámci Festivalu tanečních filmů. První evropský hraný 3D film pak vstoupí do distribuce v Česku 15. září.