Pachová stopa

AI
74%

K výpočtu AI hodnocení na Kinoboxu využíváme nejmodernější technologie a pokročilé algoritmy. Odhadované hodnocení odráží poslední kvalitativní trendy v kariérách zúčastněných tvůrců a kombinuje je s nejnovějšími dostupnými informacemi. Oproti hodnocení uživatelů a uživatelek se obvykle liší jen o několik procentních bodů.

Pachová stopa
Pachová stopa jakožto důkazní metoda v rámci trestního řízení byla vynalezena v SSSR a následně rozpracována východoněmeckou tajnou policií a hojně uplatňována proti odpůrcům režimu. Od 80. let se pak stala běžnou součástí policejní, ale i soudní praxe, a to i v porevolučním Česku. Nejnovější snímek Zuzany Piussi navazuje na režisérčinu investigativní tvorbu zabývající se problematickou konstrukcí reality a slepými uličkami ve středoevropské justici. Sleduje osudy lidí, kteří usilují o obnovu nespravedlivého soudního řízení, a v návaznosti na to se ptá, zda je metoda spočívající v prokázání přítomnosti člověka na místě činu na základě psem rozpoznaného pachu skutečně nestranná či jak je možné, že pachová stopa mnohdy stačí jako jediný důkaz k odsouzení podezřelých, přestože je zpochybňována vědci. (Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava)



Dodatečné informace

Původní název:
Pachová stopa (více)
  • Česká republika Pachová stopa
  • Česká republika Scent trail
  • Česká republika Vyčichaná pravda české justice
Premiéra v ČR:
30. 1. 2025
Distributor:
Atlas Cinema
Země původu:
Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

  •  „Film rozebírá případ Lukáše Dobeše, Martina Balhara, Miloše Zezuly, jehož Ústavní soud po dvou letech osvobodil, bývalého vojáka Davida Šimka, který měl dát státnímu zástupci pod auto granát a soudkyni hodit do zahrady slepici s uříznutou hlavou. Jediným důkazem byla pachová stopa, kterou dokázal pes se svým psovodem vyčmuchat z rok hnijící slepice. Z velké rešerše mnoha případů vyvstala zejména dvojice jednoho konkrétního policejního psovoda, který figuroval v usvědčení tisíců odsouzených a který – spolu se soudním znalcem, který se o jeho práci opíral – zastával názor, že pes se nikdy nemýlí. Jak ale ukázaly výzkumy z etologie během více než stoleté historie, zvíře může mít ještě i silnější důvody dát najevo svá zjištění nežli svůj čich. Jeho láska k pánovi mu dává touhu získat jeho ocenění. Když je k tomu vytvořena systémová příležitost, je založeno na katastrofy lidských životů.  Mýtus nestranného psa je zakořeněný i u široké české veřejnosti, což možná pomohlo tomu, že i důkazně šílené případy našly tak málo zastání...,“ říká Zuzana Piussi, režisérka snímku.
  • Pachová stopa - jeden z důkazních postupů trestního řízení má kořeny již v sovětském aparátu, odkud jej převzala východoněmecká tajná policie STASI a během 70. let minulého století z ní vyvinula i psychologicky účinný nástroj na potírání disentu. Málokdo ví, že v České republice může být člověk uznán vinným pouze na základě pachové identifikace a odsouzen k dlouholetému vězení. Otazníky nad metodou a zejména výkonem její praxe u nás vzbuzuje fakt, že v řadě případů byli lidé, které usvědčila pachová stopa, později shledáni nevinnými nebo se dokonce ukázalo, že na místě činu vůbec nebyli.
  • Dokument Pachová stopa vznikal přes tři roky. Poprvé byl uveden na letošním MFDF Ji.hlava, kde vzbudil značnou pozornost a velmi příznivé ohlasy.