Goebbels

64%
Goebbels
Film Goebbels zachycuje titulního politika a válečného zločince v roce 1938, kdy byl na vrcholu sil. Joseph Goebbels dlouho rozdmýchával antisemitské vášně, v rámci Nacistického Německa pak působil jako ministr propagandy a pomohl vyprodukovat nechvalně proslulé filmy Žid Süß a Věčný žid. Jaké poučení si z jeho působení můžeme vzít do současnosti? „Stalo se to, a proto se to může stát znovu,“ cituje režisér a scenárista filmu Joachim Lang italského spisovatele Prima Leviho, který přežil Osvětim.



Recenze: Goebbels

Kinobox.cz
50%

V době nápaditých koncepčních projektů jako Zóna zájmu je tento archaický, rutinní přístup životopisu historické zrůdy už velmi zbytný a možná dokonce odvádějící pozornost od toho, na co se je ohledně tohoto odkazu nutné soustředit. Nejde o příšerný film ani o urážlivý film, zkrátka se jen nabízí otázka: Proč?


AdolfPupik
15 bodů
4
Velké zklamání. Čekal jsem od toho víc. Nesedí mi hlavní herec a celkově to vypadá na dost levný film.

Dodatečné informace

Původní název:
Führer und Verführer (více)
  • Německo Goebbels
  • Německo Führer und Verführer
  • Německo El Ministro de propaganda
  • Německo Føreren og forføreren
  • Německo Führer och förförare
  • Německo Goebbels and the Führer
Premiéra v ČR:
24. 10. 2024
Distributor:
Donart Film
Země původu:
Německo
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Kdo byl Joseph Goebbels?

Film Goebbels vypráví o Josephovi Goebbelsovi, který byl válečný zločinec, jeden z nejvyšších politických představitelů Nacistického Německa, říšský ministr propagandy, velitel domobrany a v posledních dnech války také Hitlerův nástupce ve funkci kancléře.
Narodil se 29. října 1897 v Rheydu, nedaleko francouzských hranic. Často bývá připomínána jeho kulhavá chůze, způsobená pokřivenou pravou nohou, ale také velké osobní charisma a erudice. Studoval filosofii a literaturu, získal doktorský titul za práci o romantickém dramatu v 18. století. Před válkou působil jako aspirující spisovatel, novinář, a bankovní úředník.
Mezi léty 1933 a 1945 kontroloval Goebbels veškerou kulturní produkci Německé říše coby ministr propagandy. V této funkci mohl zužitkovat své mimořádné řečnické schopnosti i zášť vůči židovskému etniku. Proslul jako jeden z nejhorlivějších antisemitů, který nevynechal jedinou příležitost na Židy zaútočit.
Joseph Goebbels spáchal se svou manželkou a dětmi hromadnou sebevraždu 1. května 1945, kdy už bylo jasné, že Německo druhou světovou válku prohraje. Stejně jako Hitler a Himmler se tak vyhnul Norimberskému procesu a nutnosti nést za své činy odpovědnost.

Goebbels a film

Coby ministr propagandy Německé říše měl Joseph Goebbels zásadní vliv na kulturu. Uvědomoval si, jakou sílu mají masová média, pročež inicioval vznik několika hrubě propagandistických, antisemitských filmů a některé z nich dokonce i osobně produkoval.
Nejznámějším z nich dodnes zůstává nechvalně proslulý Žid Süss z roku 1940. Goebbels nechal režiséra Veita Harlana adaptovat stejnojmennou předlohu židovského spisovatele Liona Feuchtwangera, ale přiměl jej kompletně změnit její vyznění, aby snímek působil protižidovsky.
Další filmy, které Goebbels považoval za nejdůležitější díla nacistické kinematografie, byly Věčný žid a Die Rothschilds. První z nich je para-dokumentární snímek, který začal vznikat v roce 1939. Na základě polopravd, lží a zmanipulovaných faktů líčí „skutečný“ charakter židovského národa. Druhý je hraný portrét titulní rodiny Rothschildů, účelově popisující jejich úlohu v napoleonských válkách.

  • Hitler byl v Obersalzbergu, když přišly zprávy o 6. armádě ve Stalingradu. Ve filmu byl s Bormannem a Goebbelsem ve Wolfschanze.
  • Po bombardování centrálních částí Berlína britským letectvem se Goebbels zmínil o Augustu von Gneisenau Hitlerovi a žádá film Kolberg (1945). Ve skutečnosti Goebbels objednal film dopisem z 1. června 1943, zatímco centrální Berlín byl bombardován 23./24. srpna 1943.
  • Ve filmu čekali Goebbels a Hitler sami na Ribbentropův telefonát z Moskvy. Ve skutečnosti byl Hitler v Obersalzbergu s celým svým vedoucím štábem.