Zajímavosti 81
- Troy Duffy: Návštěvník baru v modré kombinéze a černém tričku ve scéně, kdy se bratři McManusovi porvou s Rusy v baru. Duffy je ve skutečnosti vidět, jak po začátku rvačky stojí v pozadí a nic nedělá. Ve skutečnosti se v této scéně objeví celá jeho kapela (The Boondock Saints, dříve The Brood), včetně Troyova bratra Taylora.
- Doktor, kterého hraje Gerard Parkes, postarší majitel baru, není jen Ir s koktáním, který kleje jako námořník, ale trpí Tourettovým syndromem, který způsobuje, že postižený člověk kleje a koktá v nevhodnou dobu. V jedničce i dvojce Pokrevnách bratrů je to využíváno pro komediální efekt.
- Počet mrtvých: třiatřicet a jedna kočka.
- Connor ve filmu Sin Bin říká: "Na tohle jsem čekal", čímž odkazuje na jednu ze dvou dalších obětí. Komentář odkazuje na vynechanou scénu na pohotovosti, kde je muž pasákem, který mlátil prostitutku, a Murphy Connora zdržuje od útoku na pasáka. Druhou obětí v Sin Bin je drogový dealer zvenčí (další vynechaná scéna).
- Giuseppe "Papa Joe" Yakavetta (Carlo Rota) použil na konci filmu revolver Colt Python.
- Vězeňské číslo Il Duceho, 6570534, bylo v té době telefonním číslem Troye Duffyho.
- Kostel na začátku filmu je zvenku "Old South Church". Kazatelna je z kostela "Trinity Church", jsou od sebe vzdálené jen pár kroků.
- Závěrečné titulky, které jsou umístěny nad sérií zpravodajských klipů s otázkami na Pokrevní bratry, se skládají převážně z toho, že Troy Duffy pouze vyjmenovává jména.
- Pouštní orli, které používají Rusové, mají symbol srpu a kladiva těsně pod vývrtem zbraně.
- Troy Duffy projevil zájem o obsazení Stephena Dorffa, Brendana Frasera, Nickyho Katta a Ewana McGregora, přičemž dva z nich by měli hrát bratry, ale k žádnému konečnému rozhodnutí nedošlo.
- Během natáčení se zřejmě hodně mluvilo. "Režisér může mít veškerou vizi světa, ale jsou to herci, kteří vám ji dotáhnou," říká Troy Duffy. Během natáčení si uvědomil, že bez ohledu na to, jakou vizi měl pro každou, konkrétní postavu, byli to herci, kdo převzal vedení, kdo byl postavě natolik blízký, že si ji zformoval pro sebe. Kupodivu každá postava, kterou Ron Jeremy hraje, je pornohvězda.
- Troy Duffy se zabývá tím, jaké to je být začínajícím filmařem. Zmiňuje se o tom, že když jste na place poprvé jako režisér, každý člen štábu se na vás dívá, abyste se osvědčili. Duffy se zmiňuje o tom, jak zábavná byla práce na filmu Pokrevní bratři, ale také zmiňuje, že pocit vedení nebo hodnoty je u začínajícího režiséra vždy sporný, dokud nenastane chvíle, kdy řekne: "Akce." V tomto případě se Duffy domnívá, že je to pro něj velmi důležité. "Nějak v té obtížnosti spočívá její kouzlo," říká.
- Když na začátku filmu přijde Ivan Checkov (Scott Griffith) do baru a chce ho předčasně zavřít, Doc (Gerard Parkes) mu řekne: "Udělej se jako strom a vypadni odsud!". Bratři si z něj právě utahovali, že si plete metafory. Tato hláška však funguje, protože je spíše zprofanovaným odkazem na citaci z filmu Návrat do budoucnosti (1985), v němž Biff Tannen (Thomas F. Wilson) řekl Martymu McFlyovi (Michael J. Fox) totéž, jen bez "the fu-ck".
- (Přibližně v 57. minutě) Scéna, ve které Rocco (David Della Rocco) začne střílet, se odehrává v restauraci The Lakeview na Dundas Street West v Torontu v provincii Ontario. Těsně předtím, než do ní vstoupí, je na ulici vidět také IDA Drug Mart (a také logo Toronto Dominion Bank).
- Modlitba Páně, která zazní na začátku filmu, je ve skutečnosti protestantská, nikoli katolická verze.
- Connor a Murphy v tomto filmu používali pistole Beretta 92f s tlumičem, přičemž Roccův malý revolver byl ráže .38. Snub-Nose ráže .38 je Colt Python. Revolver je ve skutečnosti ráže .357 magnum, ale z pistole lze střílet jak magnumem, tak ráží .38.
- Na ruce Il Duceho je vytetován motýl. Je zřetelně vidět během soudní scény na konci filmu.
- Scéna mezi Willemem Dafoem a třemi policisty, které Troy Duffy označuje jako Tři čumily, kteří mu pomáhají v bistru, byla pro Dafoea prvním natáčecím dnem. Stojí za zmínku kvůli dynamice skupiny těchto čtyř mužů a tomu, jak se mění oproti jejich předchozím scénám. Jsou rozcuchanější a vyčerpanější z vyšetřování, ale mezi třemi policisty a Dafoeovou postavou panuje pohoda.
- Troy Duffy chtěl, aby Reedus a Flanery vymysleli "kill switch", tedy okamžik, kdy se jejich postava rozhodne, že se ze situace dostane bez ohledu na to, co by musela udělat. Naznačuje to zpomalený záběr na Reeduse, který vypadá rozčileně.
- Willem Dafoe se původně zdráhal divoce tančit během scény zločinu, aby se vyhnul neschopnosti svého kolegy, protože si myslel, že by to bylo "nevhodné". Režisér Troy Duffy ho však přesvědčil, aby to udělal, s odkazem na to, že něco tak "nevhodného" by udělala právě postava Smeckera.
- Hlas Billyho Connollyho pro scénu s Connorem a Murphyho snovou sekvencí ve vězení byl nahrán během komikova pobytu v Austrálii. Troy Duffy mu poslal repliky a nahrál je po telefonu.
- Pro roli Paula Smeckera dávala společnost Miramax Films přednost Sylvesteru Stallonemu (s nímž mělo studio již uzavřený vztah), Billu Murraymu nebo Miku Myersovi.
- Kvůli násilí ve filmu měl Troy Duffy problém najít kostel, ve kterém by mohl natáčet. Kostel v úvodní scéně je Union Methodist Church v Bostonu.
- Troy Duffy se omlouvá kočce, která je ve filmu zastřelena, protože ji tam hodil kvůli vztahu se ženou, která měla čtyři kočky. "Tohle je jediná scéna, která je tu z mé strany velmi požitkářská."
- Troy Duffy poznamenává, že během jednoho natáčecího dne museli udělat 35 záběrů, což je u filmu s větším rozpočtem směšně vysoké číslo. Všímá si také kamarádství na place a systému, který museli zavést a který nakonec zajistil, že dokončení filmu bylo vůbec možné.
- Tento film se natáčel od středy 17. března (Den svatého Patrika) do června 1999.
- Když Svatí vtrhnou do mafiánova domu, Troy Duffy chce nechat hrát píseň "5 to 1" od The Doors. Opět 17 milionů dolarů. Podle Duffyho se "5 to 1" do této scény perfektně hodí. Délka písně přesně odpovídala délce vystřižené scény. Bohužel nikdo neměl 17 milionů dolarů.
- Troy Duffy uvádí důvody, které ho vedly k obsazení Rona Jeremyho. "Je pravděpodobné, že oba víte, kdo to je," říká Duffy a představuje si pár, který se společně dívá na Pokrevní bratři, "ale budete si o tom potom povídat?"
- "Peníze jsou v nezávislé filmové tvorbě vždycky velkým problémem," říká Troy Duffy, než uvede, že na film měli asi 5-6 milionů dolarů. Duffy také říká, že tato částka, pokud jde o natáčení filmu, je v podstatě "jste na vlastní pěst".
- Troy Duffy se věnuje tomu, jak se scénář dostal od jeho počítače až k jednání s velkými studii o jeho produkci. Narazil na svého kamaráda, který se pohyboval v branži a který se rozhodl, že si scénář po přečtení vezme s sebou. Podle Duffyho The Boondock Saints vynikal mezi stovkami scénářů, které se čtou každý den. Bylo to opravdu ze dne na den. Odtud název dokumentu. "Než se znát s nějakým studiovým manažerem, je lepší prostě věřit někomu, kdo je chytrý a má na srdci vaše nejlepší zájmy."
- Il Duce se původně jmenoval "Darkman", což muselo být změněno, protože už existuje film s tímto názvem.
- Kněze hrál herec jménem Jimmy Tingle. Později ve scéně, kdy se Willem Dafoe převléká za ženu, Duffy zmiňuje, jak tuto scénu poprvé ukázal Tingleovi, který řekl: "Tu dívku znám. Je z Bostonu."
- Původní námět na film Pokrevní bratři vznikl, když Troy Duffy a jeho bratr Taylor bydleli v zanedbaném bytovém komplexu. Duffy si všímal drog a zbraní, které se v domě neustále objevovaly, a s bratrem vždycky fantazírovali o tom, že s tím něco udělají. "Ne že bychom někdy někoho zabili, protože to jsme podle svého nejlepšího vědomí rozhodně neudělali."
- Obří "dřevěný" krucifix v úvodní scéně byl ve skutečnosti vyroben z polystyrenu a byl natřen tak, aby vypadal jako dřevo.
- Troy Duffy ukazuje společnosti Franchise Pictures denní záznamy Flaneryho postavy Connora, jak hází záchod z boku budovy. Společnost byla naštvaná, že je to celé zpomalené, a Duffy říká, že kvůli tomu málem dostal výpověď. Zmiňuje, že se střihačem Billem DeRondeem scénu rychle sestříhali a zařadili do ní techno hudbu, která je ve filmu nyní, a vše se podařilo.
- Troy Duffy chtěl z postavy Paula Smeckera udělat homosexuála, aby ještě více zdůraznil, jak moc se rozchází s ostatními policisty ve filmu. Slouží to také k ještě silnějšímu zdůraznění v pozdější fázi filmu, kdy je Smecker v očích ostatních policistů vnímán jako geniální vyšetřovatel. Bostonští policisté, s nimiž spolupracuje, vědí, že je gay, ale stává se z toho neřešitelný problém. Duffy také vypráví anekdotu o svém příteli, který byl skrytý homosexuál a který po zhlédnutí filmu ze skříně vystoupil.
- Modlitba, kterou bratři pronášejí před zabitím svých obětí, se v Bibli nenachází. Pro film ji napsal Troy Duffy. Pomáhal mu s tím jeho otec.
- Rosengurtle Baumgartenerová (Dot-Marie Jonesová) má na krku vytetovanou větu "Untouched By Man".
- Troy Duffy poznamenává, že politika nezabránila uvedení filmu v kinech v Asii, ale přesněji se zmiňuje o tom, že záběr Roccova uříznutého prstu ležícího na zemi vyvolal v Asii mnohem odlišnější reakce. V Japonsku se diváci prstu smáli. V Americe se rozplakali.
- Po natáčení byl tento film představen na filmovém festivalu v Cannes v roce 1999 v naději, že se mu podaří najít distributora. Všechna velká studia v USA jej odmítla kvůli střelbě v Columbine, která se odehrála měsíc předtím. Po neúspěchu v Cannes se filmu nakonec ujala malá společnost, která jej uvedla v omezeném počtu sedmi dnů v pěti amerických kinech.
- Janet Wright si zahrála malou roli Connorovy (Sean Patrick Flanery) a Murphyho (Norman Reedus) excentrické matky, která jim (žertem) volá z Irska a vyhrožuje, že se zabije. Scéna byla z finálního filmu vystřižena, ale je k vidění na Blu-ray a DVD.
- Skladatel, scenárista a režisér Troy Duffy po zakoupení scénáře změnil název své skupiny (The Brood) na "The Boondock Saints".
- Bylo důležité, aby se mezi Normanem Reedusem a Seanem Patrickem Flanerym vytvořila silná bratrská dynamika. Troy Duffy chtěl najmout dva herce, kteří vypadají, že by mohli být bratry, a úvodní scéna v kostele je navržena tak, aby bylo zřejmé, že tito dva jsou bratři, ještě než pronesou jediné slovo dialogu.
- Troy Duffy se zmiňuje, že při přestřelce mezi bratry a Il Ducem použil "napodobeninu Johna Woo". Líbil se mu nápad vypustit veškerý zvuk a nechat hrát pouze hudbu, zatímco se vizuálně odehrávalo tolik násilí a akce. Dále uvádí Face/Off a přestřelku "Somewhere Over the Rainbow".
- Roli Paula Smeckera odmítli Patrick Swayze, Robert De Niro, Sir Kenneth Branagh a Kevin Spacey.
- "Il Duce" byla také přezdívka nechvalně známého italského diktátora Benita Mussoliniho.
- Číslo vězně, které bylo uvedeno u Il Duceho (Sir Billy Connolly ), bylo staré telefonní číslo skladatele, scenáristy a režiséra Troye Duffyho.
- Po střelbě v Columbine byl film vydán se zpožděním a kvůli násilnému obsahu byl silně omezen M.P.A.A.
- Věta "Kdokoli prolije krev člověka, bude jeho krev prolita člověkem, neboť k obrazu Božímu stvořil člověka" se nachází v biblické knize Genesis, kapitola 9, verš 6.
- Věta, kterou Il Duce pronesl jako vypravěč: "Až naostřím svůj blýskavý meč a má ruka se chopí soudu, pomstím se svým nepřátelům a odplatím těm, kdo mě nenávidí", je v Bibli - Deuteronomium 32,41.
- Troy Duffy komentuje, že obdržel dvoustránkový dopis od torontské arcidiecéze, v němž ho označila za "zplozence Satana" a že scénář k tomuto filmu byl "nástrojem jeho zničení".
- Skladatel, scenárista a režisér Troy Duffy odmítl několik možností obsazení tohoto filmu. Odmítl se setkat s Bradem Pittem, protože už hrál Ira ve filmu Tichý nepřítel (1997) (kde Duffy považoval jeho irský přízvuk za nepřesvědčivý), a odmítl Keanu Reevese a Ethana Hawkea, přičemž prvního označil za "zkurveného pankáče" a druhého za "hlupáka bez talentu".
- Během slavné scény "Došlo k přestřelce" jsou jasně vidět špunty do uší, které má postava Willema Dafoea na sobě, aby se chránila před výbuchy a střelbou.
- Původním záměrem Troye Duffyho bylo, aby při příchodu Paula Smeckera v jedné z prvních scén hrála píseň "When the Levee Breaks" od Led Zeppelin. Podle Duffyho chtěli za práva na 30 sekund zhruba 17 milionů dolarů. Duffy také zmiňuje, že chtěl, aby Beatles hráli ve scéně, kdy bratři nakupují těžké zbraně. I oni chtěli 17 milionů dolarů.
- Tento film napsal Troy Duffy během přestávek ve své práci obsluhy v baru J. Sloan's na Melrose Avenue 8623 v západním Hollywoodu v Kalifornii. Společnost Miramax Films mu slíbila, že mu bar koupí jako součást smlouvy na film.
- Příběh malé holčičky přechází k tomu, co se stalo s distribucí filmu. Troy Duffy poznamenává, že k průmyslové projekci filmu došlo několik týdnů po střelbě v Columbine. Filmy jako Basketbalové deníky a Matrix byly denně promítány ve zprávách jako příklady násilí ve filmu. "Boondock neměl šanci," říká Duffy. Podle něj byl film v podstatě zařazen na černou listinu amerických kin. Na druhou stranu si Duffy nestěžuje jen na to, jak špatně si film vedl v kinech. Zmiňuje, jak byl nadšený, když se film stal kultovním hitem, představou, že ho fanoušci filmu dovážejí z jiných zemí jen kvůli možnosti ho vidět. Právě zde Duffy děkuje všem fanouškům filmu.
- Troy Duffy pravidelně obelhával své herce, aby se kvůli scéně rozzlobili. Před natáčením jim nadával, aby u nich dosáhl úrovně vzteku, kterou pro danou scénu potřeboval.
- Árie, která zazní během vyšetřování tří Rusů Paulem Smeckerem (Willem Dafoe), je z opery Giacoma Pucciniho Bohéma. Název árie zní "Mi Chiamano Mimi".
- Annabelle McManusová (matka dvojčat) byla původně ve scénáři. Všechny její scény byly vymazány. Původně měla některé části filmu vyprávět, ale to bylo změněno.
- Willem Dafoe řekl Troyi Duffymu, že je prvním režisérem, se kterým kdy pracoval. Režisér o jejich prvním setkání mluví jako o "dvou dětech na pískovišti", pokud jde o vymýšlení nápadů na postavu.
- Troy Duffy vzpomíná na setkání s Billym Connollym kvůli roli Il Duceho. Connolly, který byl vždy žoviálnější, chtěl hrát "padoucha". Duffy také vzpomíná na dny natáčení na ulici, kdy Connolly bavil herce, štáb i diváky komediálními výstupy. Při nejedné příležitosti musel Duffy komika odtrhnout od představení, aby mohl odehrát svou scénu.
- Mark Wahlberg odmítl jednu z hlavních rolí, aby mohl hrát ve filmu Hříšné noci (1997).
- Scéna přestřelky v podkrovním bytě zabrala pěkně velkou část peněz filmu. Když však Willem Dafoe přišel na natáčení, zmínil se Troyi Duffymu, že problémem jsou "rozestupy" na place. Herec si nebyl jistý, kudy má chodit. Duffy přišel s nápadem, že Dafoe bude chodit po opěradle gauče a zároveň předvádět Riverdance, a to za pochodu.
- Aby na plátně vypadal vyšší, nosil Willem Dafoe při natáčení boty na platformě. To je patrné zejména při jeho prvním výstupu, když se krčí u těla v uličce.
- Při prvním vstupu do koše hříchů jsou na dveřích namalována slova "Zanechte veškeré naděje, kdo vstupujete". Jedná se o odkaz na "Božskou komedii" od Dante Alighieriho. Když postava Danteho v "Božské komedii" vstupuje do pekla, jsou na vchodu vyryta stejná slova.
- Aby to vypadalo důvěryhodně, že Murphy zvedá a nese Connora, řekl režisér Flanerymu, aby Reedusovi nijak nepomáhal. Reedus musel vyběhnout z uličky s mrtvou váhou asi 180 liber na rameni.
- Skladatel, scenárista a režisér Troy Duffy nedostal za tento film žádný honorář vzhledem ke struktuře smlouvy, kterou podepsal s distribuční společností. Podle Duffyho nedostal zaplaceno ani on, ani producenti, ani hlavní herci. Zažaloval Franchise Pictures a další neznámé společnosti o honorář za tento film a práva na pokračování. Po dlouhém soudním sporu Duffy, jeho producenti a hlavní herci obdrželi nezveřejněnou částku honoráře a také práva na pokračování.
- První prodej scénáře si získal značnou publicitu (včetně obálky USA Today) jako příběh o "zbohatnutí z hadrů". Skladatel, scenárista a režisér Troy Duffy pracoval jako barman v baru J. Sloan's v Los Angeles v Kalifornii, když šéf společnosti Miramax Films Harvey Weinstein nejenže koupil scénář, ale podepsal smlouvu s Duffym na režii, s jeho kapelou na hudbu k tomuto filmu a dohodl se na koupi baru, který by Weinstein a Duffy spoluvlastnili. Duffymu se však rychle podařilo smlouvu zhatit, a tak se scénář ocitl na přetřes, kde byl nakonec vyroben za méně než polovinu rozpočtu, který Miramax nabízel. Po omezeném uvedení v kinech si tento film získal popularitu na domácím videu jako Blockbuster Exclusive. Bohužel Duffyho smlouva mu nepřinášela žádný honorář z prodeje videa. Duffyho počáteční úspěch a následná sebedestrukce jsou popsány v dokumentu Overnight (2003).
- Žena, na kterou kněz odkazuje v úvodní scéně filmu, Kitty Genoveseová, byla skutečná osoba. Byla znásilněna a zavražděna sériovým násilníkem v roce 1964 před svým domem v Queensu, zatímco mnoho očitých svědků neudělalo nic pro její záchranu. Tento fenomén apatického přihlížejícího se dnes označuje jako efekt přihlížejícího nebo "syndrom Genoveseové", který pramení z neschopnosti jednat nebo vědět, zda k jednání již došlo. V tomto filmu a v grafickém románu Alana Moora "Watchmen" inspiroval příběh Kitty Genoveseové mstitele, aby se vydal do boje proti zločinu. To, že náhodní svědci a svědkyně neudělali nic, aby pomohli, bylo od té doby vyvráceno a bylo zcela založeno na dnes již zdiskreditovaném článku New York Times. Timesy v roce 2016 přiznaly, že svědci a to, čeho byli svědky, přeháněli. Kněz se také mýlí, když uvádí, že k útoku došlo za bílého dne, ve skutečnosti to bylo kolem 2:15 ráno. Je třeba poznamenat, že v té době neexistoval tísňový systém 911 a volání na policii nebylo považováno za naléhavé a Kitty byla odvezena sanitkou ve 4.15 hodin.
- Slovo "fuck" a jeho odvozeniny jsou použity celkem 246krát.
- Natočeno za dvaatřicet dní.
- Když Connor a Murphy získají munici, na stěně stojí nápis: "Zatímco bezbožní stojí zahanbeni, zavolej mě se svými svatými obklíčeného." Jedná se o český překlad latinských slov "Confutatis maledictis, voca me cum benedictis" z latinského náboženského hymnu františkánského mnicha Tommasa da Celano.
- Scénář Troye Duffyho inspirovalo jeho znechucení, když viděl, jak drogový dealer bere peníze z mrtvoly naproti jeho bytu. Duffy, který pracoval jako barman a vyhazovač, nikdy předtím scénář nenapsal.
- Kvůli masakru v Columbine byl tento film ve Spojených státech uveden v omezeném počtu. V pěti kinech byl promítán pouze jeden týden. Později se však díky ústnímu šíření po úspěchu prodeje DVD stal velkým kultem, na který navázal film Pokrevní bratři 2 (2009).
- Troy Duffy odletěl do New Yorku, aby se setkal s Ewanem McGregorem a nabídl mu jednu z hlavních rolí. Během jedné noci se Duffy opil a pohádali se kvůli trestu smrti a McGregor tento film odmítl. To vedlo společnost Miramax Films k tomu, že film uvedla do obratu.
- Vězení s nejvyšší ostrahou, v němž je Il Duce (Sir Billy Connolly) držen, je ve skutečnosti stará Suffolk County Jail v Bostonu, která je nyní čtyřhvězdičkovým hotelem.
- Postava "David Della Rocco" je pojmenována po herci, který ji hraje, protože podle něj byla napsána.
- Troy Duffy vzpomíná, že během natáčení šel s Roccem do baru. Pracovala tam dívka, která se Roccovi velmi líbila. Náhoda tomu chtěla, že tato dívka byla velkou fanynkou Willema Dafoea, a Rocco nakonec Dafoea do baru dostal. Když ho dívka uviděla, byla nadšená a začala ho žádat o autogram. Dafoe, který byl vždycky hladový, dívce řekl, že jí autogram dá, pokud to Roccovi nebude vadit.
- Connor (Sean Patrick Flanery) má na ukazováčku levé ruky tetování s nápisem "VERITAS", což je latinsky "pravda". Murphy (Norman Reedus) má na stejném místě, ale na pravé ruce, také tetování s nápisem "AEQUITAS", což je latinsky "Spravedlnost/Rovnost".
- Kostel, kam Connor (Sean Patrick Flanery) a Murphy (Norman Reedus) chodí na mši, Church of the Covenant, není katolický, ale luteránský. Žádný z katolických kostelů v okolí nedovolil natáčení ve svých svatostáncích kvůli jejich nesouhlasu s dějem tohoto filmu.
- Sir Billy Connolly byl z role Il Duceho tak nadšený, že hraje proti svému typu, a tak se bavil hraním psychopata se zbraněmi na krku, že museli přidat velký doutník, který postava neustále kouří, protože pokud mu něco nestrčili do úst, nemohl se přestat usmívat.