Tělo v mé hlavě

?
Tělo v mé hlavě
Tělo v mé hlavě
Aktéři a aktérky tohoto dokumentu už od raného věku slýchávali nadávky nejrůznějšího typu. Na základě výzvy České televize se teď scházejí v televizním studiu. Terapeutický bezpečný prostor jim dodává odvahu sdílet své emoce a zkušenosti spojené s body shamingem. Na chvíli nemají pocit, že musejí něco skrývat, někomu se zavděčit, nějak vypadat. Otevřeně mluví o nepřijetí, šikaně, posedlosti jídlem a váhou, jizvách na těle i na duši. Druzí jejich identitu dlouhodobě redukovali na několik zraňujících výrazů. Vyprávění se pro protagonisty a protagonistky stává prostředkem, jak těmto slovům dodat kontext a oslabit jejich moc. (Jeden svět)


Dodatečné informace

Původní název:
Tělo v mé hlavě (více)
  • Česká republika Tělo v mé hlavě
  • Česká republika The Body in My Head
Premiéra v ČR:
22. 3. 2024
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění


  • „Dokument Tělo v mé hlavě mi přijde speciální v tom, kolik v něm vystupuje lidí, do kterých byste na první pohled ani neřekli, že by mohli mít takové potíže. Líbí se mi, že otvírá diskusi o tom, jestli v naší společnosti musí být krása definovaná vždycky fyzicky a zda nemůže být respektována i ta duševní,“ navazuje na režisérku projektu na besedě v Domě ČT hudebník Raego, který je autorem závěrečné písně Mý tělo odrážející jeho osobní reflexi body shamingu.
  • Dokument byl uveden v soutěži festivalu Jeden svět 2024 a vznikl ve spolupráci s O2 Czech Republic a jejich projektem O2 Chytrá škola. Součástí projektu je osvětová kampaň, kterou ve vysílání a na sociálních sítích provází spoty s pěti dobrými radami proti body shamingu.
  • Součástí experimentu byly také osobní zkušenosti hudebníka Raega, herečky Báry Jánové a plus size modelky Natálie Debnárové, kteří si body shaming zažili na vlastní kůži. Byli přítomní ve studiu, a poskytli tak podporou těm, kteří svůj příběh sdíleli poprvé. Doplnil je i psycholog Jan Kulhánek, který se této problematice dlouhodobě věnuje.