Doba měděná

?
Doba měděná

Jedinečný český dokumentární film nás zavede do Zambie, jedné se zemí s nejvýznamnějšími zásobami mědi na světě. Kdysi si měď stát těžil a prodával sám. Pak její cena klesla a doly se prodali nadnárodním společnostem. Zatímco dříve se z výnosů financovaly školy a infrastruktura, dnes jdou všechny peníze pryč ze země a to včetně velkorysých dotací Evropské banky. Skupina českých dokumentaristů pod vedením Ivo Bystřičana se přijíždí podívat, kterak situace, jak vystřižená z každodenního zpravodajství v Západním světě, reálně vypadá. Jsme zvyklí dívat se na tzv. třetí svět očima zapálených aktivních bojovníků proti chudobě a všech možných humanitárních organizací. Doba měděná proti tomu střízlivě ukazuje, že zajímat bychom se měli spíše o to, jak tato „nezištná“ pomoc vypadá v praxi.



Dodatečné informace

Původní název:
Copper Age (více)
  • Česká republika Doba měděná
  • Česká republika Copper Age
Premiéra v ČR:
13. 1. 2011
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch

  • Film se však kvůli neustálému zatýkání policií či přerušování bedlivými občany mění v nevytěžitelnou reportáž. Doba měděná není odtrženým cestopisem či drastickou zkazkou o utrpení. Namísto toho zkoumá, jaký vliv mají na vzdálenou Zambii evropské peníze. V rozvojových půjčkách se sem vlévají finanční zdroje evropských daňových poplatníků skrze instituce EU, jíž je i Evropská investiční banka. „Film nepostuluje privatizaci jako zlo, ale přináší bohatý materiál k zamyšlení, jak má privatizace vypadat, aby lidem přinesla užitek,“ sdělil Petr Hlobil z CEE Bankwatch Network, která film koprodukovala.
  • Dvoučlenný štáb v rámci natáčení proniká do domácnosti bývalého odboráře, který mu poskytuje útočiště před všímavou policií, která dokumentaristy pečlivě monitoruje, či mezi ilegální horníky, kteří bez veškeré techniky na vlastní pěst dotěžují zbytky rudy v dole, který již důlní korporace uzavřela. Natáčení bylo riskantní, proběhlo totiž necelý týden poté, co v dole střílela po hornících bezpečností agentura a několik jich vážně zranila.
  • Český dokumentární štáb se vydal do Zambie na tři týdny, aby prozkoumal situaci v regionu Copperbelt – těžařské oblasti v jedné z nejchudších zemí světa. Takzvaný africký socialismus, který zde nastal po osvobození od Velké Británie, skončil na počátku devadesátých let. Tehdy došlo k privatizaci jediného podstatného vývozního artiklu Zambie – mědi, z jejíhož prodeje stát financoval veřejné služby. Doly koupily západní korporace a život v Zambii se výrazně proměnil.