Zajímavosti 71
- Skylar má dalekohled obrácený dozadu, když pozoruje psy na dostihovém závodišti.
- Když Skylar a Will sedí u stolu a za nimi jsou šachisté, bílý šum v pozadí se zmírní, když Will řekne „a já neumím hrát na klavír“, a poté opět zesílí. Hláška je hlasem v pozadí.
- Když Sean řekne Willovi, že jeho žena pořád prdí, dokonce i ve spánku, všichni se zasmějí. Kamera se během tohoto dialogu začne dvakrát kývat nahoru a dolů. Zřejmě se smál i kameraman.
- Sean si objedná „pár sendvičů“. Pokud se v brasserii nepodává pouze jeden druh sendviče, je objednávka příliš vágní. Sean je stálý zákazník, takže ho majitel mohl znát natolik dobře, aby věděl, o čem mluví.
- Během soudního procesu za napadení policisty začne Will citovat knihu Henryho Warda Beechera „Modlitby z plymouthské kazatelny“ a datuje ji do roku 1887. Ve skutečnosti byla vydána v roce 1867. Henry Ward Beecher zemřel v roce 1887, ale to žalobce ani soudce nemohli vědět, protože nevěděli, že Will tento argument použije.
- Závěrečné titulky děkují „státu Massachusetts“. Ve skutečnosti je to Massachusettský svaz.
- Při pohovoru v NSA sedí vedle Willa generál americké armády. Několik aspektů jeho uniformy je špatně: chybí silná černá páska, kterou generálové nosí na spodním rukávu, pod jmenovkou by neměla být neamerická dekorace, generálové nenosí na klopách odznak pěchotního oddílu (zkřížené pušky) a pletený pásek na bradě nad kšiltem čepice je špatně pro jakoukoli čepici americké armády.
- Kombinatorické problémy a jejich řešení zobrazené na tabulích jsou elementární, ne takové, které by Fieldsovu medaili zaměstnávaly roky.
- Když je profesor Lambeau vyrušen na koktejlu pro absolventy, všichni absolventi v červených sakách jsou příliš mladí na to, aby nosili červené sako „Artillery“, což je sako pro absolventy MIT s padesátiletou tradicí.
- Těsně předtím, než se čtveřice kamarádů pohádá, se z oken jejich auta několikrát objeví a zmizí kapky deště.
- Když se Sean a Will objímají v Seanově kanceláři, první záběr ukazuje diagonální objetí a hned druhý záběr po něm ukazuje objetí kolem pasu.
- Když si Sean na konci filmu balí kufr, jsou na okně vlevo od něj zatažené závěsy. Hned v dalším záběru, kdy se kamera dívá na Seanovu levou stranu, jsou záclony roztažené.
- Na dostihovém závodišti se Skylar při fandění svému psovi zmíní, že vyhrává závod. Kamera však přeruší závod a pes „2“ předbíhá vedoucího a vyhrává. Poté prohlásí, jak je šťastná, že vyhrál.
- Rukopis a rozvržení první matematické úlohy na tabuli na chodbě se mění mezi scénou, kdy ji Will vidí poprvé, a scénou během srazu absolventů, kdy se Lambeau a studenti dívají na řešení, které Will (anonymně) vyvěsil na tabuli.
- Když Gerald a Sean mluví v baru, Geraldova šála během scény několikrát zmizí a znovu se objeví.
- Tabule v první scéně ve třídě se několikrát samy zvednou a spustí.
- Když se Gerald a Sean hádají v Seanově kanceláři, chybí obrázek lodi. Když Will vstoupí a přistihne je uprostřed hádky, obrázek je opět v okně.
- Když Will spálí svůj důkaz o problému a Gerald ho uhasí, mění se míra poškození popáleninami od téměř úplně zničeného (když Gerald plameny poprvé uhasí) po minimálně spálené (ke konci scény) a různé další stupně mezi tím.
- Poté, co je Will propuštěn z vězení a jede metrem, jizvy z jeho zápasu zmizí, aby se v další scéně znovu objevily.
- Ve scéně, kdy se seznamujeme se Seanem, vtipkuje před třídou o Sigmundu Freudovi, zatímco na tabuli za ním je vidět jméno „Bowlby“. Jedná se o odkaz na britského psychologa Johna Bowlbyho, který byl stejně jako Freud jedním z prvních průkopníků moderní terapie a nakonec vytvořil vlastní metodu nazvanou Teorie připoutání, která se od Freudovy psychoanalytické teorie velmi liší. Později, když se Sean a Lambeau hádají, Sean se pokouší Lambeauovi vysvětlit příčinu Willova chování a ten mu odpoví: „Nevykládej mi ty freudovské kecy!“. Nicméně Seanovo vysvětlení, že Will odstrkuje lidi jako obranný mechanismus, aby se ochránil před tím, co považuje za nevyhnutelné, že ho opustí (kvůli bojům, které prožíval, když vyrůstal jako sirotek), je ve skutečnosti mnohem více v souladu s Bowlbyho léčebnými metodami než s Freudovými.
- Gus Van Sant v jednu chvíli požádal Matta Damona a Bena Afflecka, aby přepsali scénář tak, že Chuckie zahyne při nehodě na stavbě. Damon a Affleck protestovali, ale neochotně scénu do filmu napsali. Poté, co si ji Van Sant přečetl, souhlasil, že je to hrozný nápad.
- Přednáškový sál ve filmu je ve skutečnosti přednáškový sál v McLennanových fyzikálních laboratořích (MP); budově Torontské univerzity (kampus St. George) v Torontu v provincii Ontario.
- Obsazení Matta Damona do hlavní role ve filmu Vyvolávač deště (1997) i podpis Robina Williamse pod film vedly k jeho urychlenému zařazení do výroby.
- První film ve filmografii Kevina Smithe a Scotta Mosiera, který získal Oscara. Ačkoli sami nebyli nominováni, přesto se zasloužili o to, že se produkce filmu vůbec uskutečnila. Smith se s Benem Affleckem spřátelil po jeho obsazení do filmu Flákači (1995), poté ho obsadil do hlavní role ve filmu Hledám Amy (1997). Po cameo roli Matta Damona spolu s Brianem O'Halloranem jako televizními producenty následovalo Affleckovo seznámení s touto dvojicí, které vedlo k tomu, že Smithovi dali k dispozici scénář, který nakonec přistál u Harveyho Weinsteina z Miramaxu.
- Když Will a doktor Maguire provádějí zkoušku vůle, Robin Williams předtím, než napětí praskne, zapíská „Lidé, kteří potřebují lidi“.
- Mel Gibson dostal nabídku režírovat, dokonce se setkal s Mattem Damonem, Benem Affleckem a výkonným producentem Harveyem Weinsteinem, ale nakonec se režie vzdal.
- Morgan O'Malley říká, že štáb narazil v baru na Harvardu na „barneyho“. Barney je bostonský slangový výraz pro studenta Harvardu.
- Vůz metra, ve kterém Will jezdí, je model, který byl vyřazen v roce 1994. Společnost MBTA jeden z nich vytáhla z naftalínu a pro potřeby natáčení ho vyčistila.
- Mattu Damonovi bylo v době natáčení filmu šestadvacet let. Jeho postavě Willa bylo dvacet let.
- Roger Ebert se ve svém sloupku „Movie Answer Man“ ptal na návrhy, po kom se jmenují Willovi „bratři“ - Marky, Ricky, Danny, Terry, Mikey, Davey, Timmy, Tommy, Joey, Robby, Johnny a Brian. Gina Danteová z Minneapolisu navrhla, že jsou to „režiséři, se kterými by chtěli pracovat Ben Affleck a Matt Damon“: Marc Rocco, Sir Richard Attenborough, Danny Boyle, Terry Gilliam, Mikael Salomon, David Fincher, Tim Burton, Tom Hanks, Joel Schumacher, Robert Redford, John Woo a Brian De Palma.
- V první scéně stojí Robin Williams před tabulí. Za ním jsou na tabuli křídou napsána slova „Susser 1969“. V roce 1969 Williams odmaturoval na Redwoodské střední škole v Larkspuru a poté pokračoval na College of Marin v Kentfieldu jen několik bloků od střední školy. Na College of Marin se seznámil s tamním dramatickým oddělením a účinkoval v představení „Zkrocení zlé ženy“ od Williama Shakespeara. Prvním režisérem Robina Williamse byl zesnulý Harvey Susser. Zdá se tedy, že „kódová slova“ na tabuli říkají: „Hej, Harvey! Podívej se na tohle! Teď jsem učitel já!“
- Matematické rovnice v úvodních titulcích jsou součástí matematické techniky zvané „Fourierova analýza“, která aproximuje funkce pomocí sinusů a kosinusů. Používá se hojně ve fyzice a technice.
- Podle Matta Damona, když byl projekt připravován ve společnosti Castle Rock Entertainment, slyšeli on a Ben Affleck pro obsazení nad nimi jen „Leo a Brad“, což odkazovalo na Leonarda DiCapria a Brada Pitta.
- Otec a nevlastní matka Bena Afflecka pracovali jako údržbáři na Harvardově univerzitě. V roce 2000 Ben Affleck a Matt Damon vystoupili na shromáždění na Harvardově univerzitě na podporu zvýšení životního minima pro všechny pracovníky na univerzitě. Ben Affleck vypráví v dokumentárním filmu Occupation (2002) o stávce vsedě, kterou zorganizovala kampaň Harvard Living Wage Campaign.
- Kevin Smith dostal nabídku režírovat film, ale odmítl ji, protože věděl, že první volbou Matta Damona a Bena Afflecka na režiséra je Gus Van Sant.
- Scénář původně vznikl v produkční společnosti Roba Reinera Castle Rock Entertainment. Když si s ním nevěděli rady, Kevin Smith ho odnesl do Miramaxu. Stal se nejvýdělečnějším filmem v historii Miramaxu, dokud ho nepřekonalo Chicago (2002).
- Podle Guse Van Santa byl okamžik, kdy Harvey Weinstein chtěl film dokončit, částečně způsoben tím, že Matt Damon byl obsazen do filmu Vyvolávač deště (1997) Francise Forda Coppoly, který potvrdil, že Damon je hlavní muž.
- Sean Maguire byl založen na matce Matta Damona a otci Bena Afflecka.
- Poté, co Matt Damon a Ben Affleck prodali svůj scénář společnosti Castle Rock Entertainment, bylo v deníku Daily Variety otištěno, že za něj dostanou 600 000 dolarů. Pomocí výtisku Daily Variety, protože Affleck a Damon v té době neměli žádný úvěr, si pronajali dům, který stál 3 000 dolarů měsíčně.
- Když se Matt Damon a Ben Affleck setkali s Melem Gibsonem, právě vyšel film Statečné srdce (1995). Neviděli však Statečné srdce a Harvey Weinstein je nabádal, aby lhali. A tak první, co řekli, bylo: „Chceme vám jen říct, jak moc se nám Statečné srdce líbilo!“.
- V rozhovoru mezi Mattem Damonem a Kevinem Smithem na IMDb Comic Conu v San Diegu v roce 2016 Damon zmínil, že Smith měl zásadní podíl na tom, že film vznikl. Protože to byl právě Smith, kdo přinesl scénář přímo Harveymu Weinsteinovi, když ostatní studia neprojevovala zájem.
- S odstupem mnoha let Ben Affleck přiznal, že měl po úspěchu filmu obavy, že bude považován jen za „hloupého kamaráda Matta Damona. Ano, to mi nějakou dobu zůstalo.“ z vystoupení v pořadu The Graham Norton Show (2007).
- Robin Williams při hostování v pořadu Late Show with David Letterman (1993) vtipkoval o svých zážitcích po získání Oscara za roli v tomto filmu: „Je to úžasné. Když vyhrajete Oscara, máte asi tak týden, kdy si všichni říkají: 'Hej, Dobrý Will Hunting - jen tak dál! Dobrý Will Hunting, Oscar, jen tak dál! A o dva týdny později je to jako: „Hej, Morku!“. Jak se máš?“
- Matt Damon byl v roce 2016 řečníkem při zahájení studia na MIT. Ve svém projevu poznamenal, že to bylo podruhé, co tam falešně promoval.
- V retrospektivním rozhovoru pro Boston Magazine Ben Affleck zmínil, že spolu s Mattem Damonem psali roli Seana s myšlenkou na Morgana Freemana nebo Roberta De Nira a že s Damonem napodobovali jejich hlasy, když si prohlíželi dialogy ve scénáři.
- Podle dřívějšího návrhu scénáře měl být Will Hunting naverbován vládou, aby se stal kryptoanalytikem (na základě svých matematických schopností). Rob Reiner údajně scénář revidoval a poradil Mattu Damonovi a Benu Affleckovi, aby tuto podzápletku vyřadili. Ve finálním scénáři se však na ni odkaz objevil: ve scéně, kdy se Will setkává s agenty NSA a vysvětluje, proč pro ně nechce pracovat.
- Poté, co Mel Gibson zanechal režie, projevil zájem o režii Michael Mann. Chtěl však udělat dvě zásadní změny: chtěl, aby Will a jeho přátelé byli zloději aut, a do hlavní role nechtěl Matta Damona, protože ten byl tehdy ještě poměrně neznámý. Producenti, kteří chtěli Damona, navrhli Mannovi, aby natočil několik kamerových zkoušek s Damonem a Benem Affleckem. Poté, co Mann natočil kamerové zkoušky, vrátil se k producentům a řekl, že Damona do hlavní role stále nechce. Producenti a Miramax se tedy s Mannem rozešli, protože film byl od začátku projektem Damona a Afflecka.
- Telefonní číslo vytištěné na ceduli stavební firmy, pro kterou pracují, je skutečné telefonní číslo stavební firmy ve Woburnu ve státě Massachusetts, pro kterou Matt Damon pracoval, když chodil na střední školu v Cambridge.
- Producent Harvey Weinstein původně Minnie Driverovou do role Skylar vůbec nechtěl, protože měl pocit, že není pro roli dost roztomilá. Protože ji ve filmu chtěli Gus Van Sant, Matt Damon a Ben Affleck, Weinstein nakonec ustoupil a Driverová byla nominována na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.
- Když Robin Williams a Matt Damon natáčeli scénu na lavičce ve Veřejné zahradě, vypadá to, že jsou jedinými lidmi v parku. Avšak vzhledem k tomu, že Williams je obrovská hvězda, v jednu chvíli bylo na místě více než 3000 lidí, kteří tuto scénu sledovali.
- Matt Damon, bývalý student Harvardu, původně zamýšlel, že titulní postava bude zázračným fyzikem. O svém nápadu diskutoval se Sheldonem L. Glashowem, nositelem Nobelovy ceny za fyziku a v té době profesorem na Harvardu. Glashow mu řekl, že se mu tento předpoklad nezdá: navrhl, aby hlavní postava byla zázračným matematikem. Odkázal Damona na svého švagra Daniela Kleitmana, profesora matematiky na M.I.T., který mu s příběhem poradil. Glashowovi a Kleitmanovi je poděkováno v titulcích.
- Benu Affleckovi bylo pětadvacet let, když za tento film získal Oscara za nejlepší původní scénář, čímž se stal nejmladší osobou, která kdy tuto cenu získala. A Mattu Damonovi bylo dvacet sedm let a je druhým nejmladším člověkem, který získal Oscara za nejlepší původní scénář.
- Podle Matta Damona je nejlepším dodatkem Robina Williamse poslední věta filmu.
- Když si Robin Williams přečetl scénář prostřednictvím Francise Forda Coppoly a velmi se mu líbil, jeho jediná otázka na Coppolu zněla: „Kdo jsou ti chlapi?“
- Když Robin Williams získal Oscara za vedlejší roli, poslal Peeru Augustinskému, který daboval jeho hlas v němčině, malou repliku sošky Oscara se vzkazem: „Děkuji, že jste mě v Německu proslavil.“ A tak se stalo.
- Casey Affleck většinu svých replik napsal ad-libem. Matt Damon, Ben Affleck a Gus Van Sant později přiznali, že Caseyho improvizované repliky byly mnohem vtipnější a lepší než to, co pro něj bylo původně napsáno.
- Když byl Matt Damon v pátém ročníku na Harvardu, chodil na hodiny dramaturgie. Jeho vyvrcholením bylo napsat jednoaktovou hru. Začal psát film, ze kterého se s pomocí Bena Afflecka stal tento film.
- Hlášky ve scéně, kdy Sean mluví o prdících výlevech své zesnulé ženy, namluvil Robin Williams. Proto se Matt Damon tak smál. Pokud se na scénu budete dívat pozorně, můžete si všimnout, že se kamera trochu třese, možná i kvůli tomu, že se kameraman také směje.
- Matt Damon a Ben Affleck našli chytrý způsob, jak si pro svůj scénář vybrat to správné studio. Vypráví se, že na straně 60 scénáře napsali zcela mimoděk sexuální scénu mezi Seanem a Lambeauem. Vzali ji do všech velkých studií a nikdo se o scéně ani nezmínil. Když se sešli s Harveym Weinsteinem z Miramaxu, řekl jim: „Mám k tomu scénáři jen jednu opravdu velkou poznámku. Asi na straně 60 mají ti dva profesoři, oba heterosexuálové, sexuální scénu. Co to sakra je?“ Damon a Affleck vysvětlili, že tuto scénu do scénáře zařadili speciálně proto, aby ukázali, kdo scénář skutečně četl a kdo ne. Protože Weinstein byl jedinou osobou, která na to upozornila, bylo pro produkci filmu vybráno studio Miramax.
- První den natáčení se Matt Damon a Ben Affleck rozplakali štěstím, protože šlo o scénu mezi Robinem Williamsem a Stellanem Skarsgårdem, dokonalými herci, kteří doslovně ztvárnili Damonovu a Affleckovu scénu, a oni na ni čekali pět let.
- V roce 2014, po smrti Robina Williamse, se lavička v Boston Public Garden, kde se odehrál rozhovor s Mattem Damonem, stala improvizovaným pamětním místem. Lidé na lavičce nechávali květiny, citáty a různé předměty. Byla předána petice za postavení sochy na Williamsovu památku v blízkosti lavičky.
- Chuck (Ben Affleck) měl původně zemřít na stavbě, ovšem Van Sant poprosil Damona s Affleckem, aby tuto scénu přepsali.
- Génius, kterého si Matt Damon zahrál ve filmu, byl zvolen nejchytřejší filmovou postavou. Vyhlásila to společnost Mensa, sdružující nadprůměrně inteligentní lidi. Až druhý skončil John Nash z Čisté duše.
- Obraz v kanceláři Seana Maguira, o kterém se baví namaloval Gus Van Sant.
- Skylar, která inspirovala nejen jménem hlavní ženskou roli ve filmu, a se kterou Matt Damon chodil se provdala za bubeníka Metallicy Lars Ulricha.
- Na začátku filmu, když Will utírá podlahu, má jmenovku Bob.
- Film byl nejvíce výdělečným pro studio Miramax do doby, než ho překonalo Chicago (2002).
- Když se poprvé setkají Will a Sean v pracovně, doporučí Will Seanovi, aby si přečetl knihu Howarda Zina "People´s History of the US". Jako malý kluk bydlel Matt Damon (Will) vedle Zina a namluvil knihu pro CD verzi.
- Scéna, ve které Sean vypráví Willovi o své ženě a jejím prdění, musela být přemluvena znovu, protože se Matt Damon smál moc nahlas. Když se podíváte pozorně, tak kamera se třese. Pravděpodobně od toho, jak se smál i kameraman.
- Postava Minnie Driver se jmenuje Skylar, což bylo jméno skutečné přítelkyně Matta Damona, se kterou se před filmováním rozešel.
- Firma, kde se Chuckie uchází o místo se jmenuje "Holden & McNeil". Holden McNeil bylo jméno filmové postavy Bena Afflecka ve filmu Chasing Amy.