Z dokumentaristů se málokdy stávají celebrity, a to i v tom výjimečném případě, kdy se jejich filmy dočkají celospolečenské pozornosti. Michael Moore se ale nepochybně zařadil mezi nejrozpoznatelnější tváře amerického filmu. Hlasitý tlouštík ve špinavém triku a kšiltovce se stal pro dokumentaristiku tím, čím je Oliver Stone pro fikci. Odhodlaným levičákem, který vší silou máchá rukama okolo sebe a někdy trefí svůj cíl, někdy ublíží víc sobě. Moore má na svědomí některé z nejpřesvědčivějších kritik amerického systému, ale také za sebou vláčí pověst manipulátora a lháře. Dnes slaví 70 let. Co si počít s jeho komplikovaným odkazem?
Články 6
Kolega Lukáš Král má stále dovolenou, takže to dnes vezmu lehce zkrátka a spojím dohromady postřehy z amerického i českého žebříčku víkendových tržeb. Zatímco na domácí scéně máme rekordmana, v Americe se tak nějak plácají odnikud nikam.
Známý dokumentarista Michael Moore se vrací. A protože se v Americe díky prezidentování Donalda Trumpa vážně nenudí, je jeho novinka zaměřena právě na něj.
2016: Obamova Amerika, konzervativní vize budoucnosti Spojených států v případě Obamova vítězství, odstartovala v houstnoucím předvolebním klimatu jako jeden z nejlepších politických dokumentů vůbec. S objektivitou má ale velké potíže.
Sebevražedný letecký útok na newyorské World Trade Center je údajně nejvíce zdokumentovanou událostí v dějinách. Paradoxně právě tragédie z 11. září 2001 však výrazně změnila způsob, jakým jsou v ve filmech vykreslováni islamističtí teroristé: už nejsou líčeni jako černobíle pojímaní "záporáci", naopak získali "lidštější" podobu.
Ani věčný provokatér Michael Moore to v životě nemá zrovna jednoduché. Dokumentarista, autor řady knih a trochu nadneseně řečeno svědomí Ameriky vyráží na turné, kde bude diskutovat o problémech současného světa.