Zajímavosti 19
- Když Leo mluví s Felicitas na lavičce v parku a říká jí, že musí odjet do Afriky, mění se poloha límce jeho kabátu z vyhrnutého na plochý.
- Společnost MGM si pro tento její druhý film vypůjčila Barbaru Kentovou od společnosti Universal.
- Barbaře Kentové bylo během natáčení 18 let a těsně před premiérou filmu jí bylo 19 let.
- Osobní oblíbený film režiséra Guillerma del Tora.
- Za předpokladu, že jeho autorská práva ještě nevypršela, vstoupí tento film a všechny ostatní filmy vyrobené v roce 1926 v roce 2022 do veřejného vlastnictví USA.
- Tento film byl kasovním trhákem a podle záznamů studia vydělal MGM 446 000 dolarů.
- Kontrast mezi Felicitas a Herthou je jasně patrný ve scéně přijímání. Když pastor Voss podává kalich, mírně jej otáčí, aby každému příjemci předložil nedotčenou část okraje. Střídají se Hertha a poté Leo. Když jej podává Felicitas, jemně jej otočí zpět, aby se napila eucharistického vína z místa, kde měl její milenec Leo rty. Poté se krátkým lascivním pohledem vrátí k Leovi. Leo pak pohlédne na Hertu, která se zbožně modlí v nebeském svitu.
- Voss kouří meerschaumový doutník. Meerschaum (neboli sepiolit) je měkký, porézní jílový minerál, který velmi rychle odvádí teplo, takže uživatel kouří chladně. Používá se také k výrobě držáků na doutníky a cigarety a běžných tabákových dýmek.
- Manželka Johna Gilberta Leatrice Joy se s ním rozvedla v roce 1925. Film Tělo a ďábel (Flesh and the Devil, 1926) byl uveden do kin 26. prosince 1926, je tedy pravděpodobné, že byl rozvedený asi rok předtím, než se seznámil s Gretou Garbo. Měli však spolu poměr a on ji několikrát požádal o ruku. Nakonec se v roce 1929 oženil s Inou Claire.
- V roce 2006 byl vybrán k uchování v Kongresové knihovně.
- Leo je "vyhoštěn" do jihozápadní Afriky, německé kolonie v letech 1884-1915. Po porážce Německa v první světové válce se stala mandátem Jihoafrické unie v rámci Společnosti národů a v roce 1990 získala nezávislost jako Namibie.
- Podle komentáře Barryho Parise na DVD z roku 2005 Garbo původně odmítla tento film, jehož natáčení bylo naplánováno bezprostředně po jejím posledním filmu, a také proto, že její sestra umírala na rakovinu. MGM jí poslalo strohý telegram a ona kapitulovala.
- První scéna mezi Johnem Gilbertem a Gretou Garbo na vlakovém nádraží byla vůbec první, kdy ji viděl.
- Režisér Clarence Brown byl tak nadšený rozvíjejícím se románkem mezi Gilbertem a Garbo, že na konci jedné obzvlášť vášnivé scény ani nezavolal "střih" a místo toho pokynul osvětlovačům a kameramanům, aby zastavili natáčení. Ti se stáhli z natáčení a po několika hodinách se nechali poslat na večeři.
- Film byl pro studio MGM tak komerčně úspěšný a pro Gretu Garbo tak průlomový, že v roce 1927 byla považována za 12 % hodnoty celého studia.
- Spoluhráčka Barbara Kentová a spoluautorka scénáře Frederica Sagor Maasová se dožily více než 100 let: Kentová zemřela v roce 2011 ve věku 103 let, Maasová v roce 2012 ve věku 111 let. Kromě toho se režisér Clarence Brown dožil 97 let.
- Felicitas byla poprvé vytvořena pro Lillian Gishovou. Protože však MGM platilo Gishové 800 000 dolarů ročně a plnou tvůrčí kontrolu (což šéf Louis B. Mayer považoval za skutečně výhodnou nabídku), byla role svěřena nováčkovi Gretě Garbo, která dostala smlouvu na 450 dolarů týdně.
- Při scéně "zapalování cigarety" byla "zápalka", kterou Gilbert držel v ruce, ve skutečnosti velmi malá uhlíková oblouková lampa vyrobená pro tuto scénu. Byla velmi horká a nebezpečná, přesto poskytovala pozoruhodný vizuální efekt.
- Společnost MGM zamítla žádost Grety Garbo o účast na pohřbu její sestry ve Švédsku. V práci neochotně pokračovala i poté, co se začaly šířit zvěsti, že v případě odmítnutí bude deportována.