Zajímavosti 13
- Natáčelo se na šesti scénách současně.
- Všechny loutky vytvořil sám Jiří Trnka.
- Sen noci svatojánské se dlouho považoval za ztracený, později byl ale objeven v Národním filmovém archivu.
- Časopis Time svého času zařadil Trnkův Sen noci svatojánské mezi nejlepší filmy roku, po bok Godardova Breathless a Felliniho La Dolce Vita.
- Jiří Suchý: "Snu chybí jen jediné: Aby jej viděl sám Shakespeare."
- Stejně jako mnohem později Tim Burton v Noční můře před Vánoci, Jiří Trnka obdařil své postavičky pěti prsty (jinak pouze čtyři) a jejich pohyb rozdělil do 24 fází za vteřinu (standartně jen 14).
- Proces CinemaScope však přinesl řadu problémů: Nejprve byl neslučitelný s hojně používaným (tedy v našich končinách) materiálem ORWO z NDR a proto byl objednán Eastmancolor z Francie. Za druhé české laboratoře nedokázaly kvalitní film společnosti Eastman Kodak vyvolat, proto byl natočený materiál posílán do francouzských laboratoří a tvůrci byli celou dobu jak na trní kvůli pomalé zpětné vazbě. A do třetice Francie, kde musely být vyrobeny speciální anamorfické objektivy pro snímání asi 25cm velkých loutek z velmi malé vzdálenosti.
- Sen noci svatojánské se díky použitému procesu CinemaScope s poměrem stran 2,35:1 stal prvním širokoúhlým animovaným filmem na světě.
- Použití širokoúhlého formátu navrhl Filmexport, který měl s filmem velké plány. Trnka však svou počáteční nedůvěru k anamorfické technologii komentoval slovy, že je to to samé, jako se dívat na svět skrz škvíru na dopisy.
- Jiří Trnka vložil do filmu opravdu mnoho a aby kompenzoval veškeré pracovní vypětí, konzumoval obrovské množství kávy a cigaret.
- Mnoho triků vznikalo jako za prvních časů filmu přímo v kameře formou vícenásobné expozice.
- Těla loutek byla tvořena latexem a hlavičky moduritem.
- Jiří Trnka toužil po tom, aby celý svět porozuměl jeho filmům bez překladu, proto původně během celého filmu nemělo padnout jediné slovo, ale komise Československého filmu nakonec vydupala přidání komentáře alespoň v některých pasážích.