20,000 Leagues Under the Sea

62%
20,000 Leagues Under the Sea
20,000 Leagues Under the Sea



liborek_
liborek_
7 283 bodů
8
Tento film z roku 1916 kombinuje slavné verneovky 20,000 mil pod mořem a Tajuplný ostrov, nicméně spíš se jimi inspiroval, než by se přesně držel původního děje. Ve své době byl tento film jistě velice převratný, vždyť už v úvodu nás autoři upozorňují na novátorské přístupy bratří Williamsonů v natáčení podmořských záběrů, ovšem postupem doby se z filmu stal spíš dokument filmařské práce počátků kinematografie než šokující podívanou, která přestála věky... Docela úsměvné bylo, že na svou dobu převratné záběry mořského dna byly v kopii, kterou jsem viděl, doprovázeny Dvořákovou Novosvětskou...:-) Trošku mi vadilo, že autoři se věnovali těm svým "efektům" mnohem víc, než by bývalo bylo zdrávo a vztahy kapitána Nema s profesorem Annoraxem a Nedem Landem dost zanedbávali. Jistě, že u němého filmu by tyhle konverzačky byly obtížně proveditelné, ale přece jen tohle by mě zajímalo víc než důmyslné odhalování totožnosti kapitána Nema....:-)) Jinak celkový dojem z filmu je více než pozitivní.

Dodatečné informace

Původní název:
20,000 Leagues Under the Sea (více)
  • USA 20,000 Leagues Under the Sea
  • USA 20.000 leguas de viaje submarino
  • USA 20 000 lieues sous les mers
  • USA 20000 Meilen unter dem Meer
  • USA Ventimila leghe sotto i mari
Země původu:
USA
Rozpočet:
0,2 mil. USD
Tržby:
8 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Britští bratři z Liverpoolu, J. Ernest Williamson a George M. Williamson, odcestovali v zimě 1914 spolu s herci a štábem do Nassau na Bahamách, aby zde natočili tento film. Postavili podmořskou komoru s velkým skleněným diskem, který bylo možné spustit až 300 stop pod hladinu moře a natáčení probíhalo skrze disk. Poté založili společnost Submarine Film Corporation, alias Williamson Submarine Film Corporation, která působila v letech 1917 až 1924.
  • Obsahuje prvky zápletky z knihy Julese Verna "Tajuplný ostrov".
  • J. Ernest Williamson zažaloval společnost Universal Film Manufacturing Co. za porušení smlouvy a v listopadu 1917 získal 3715 dolarů. Williamson měl podle smlouvy platit 150 dolarů týdně po dobu osmi týdnů, ale porota rozhodla, že má nárok na dodatečnou kompenzaci, protože dokončení filmu trvalo téměř 40 týdnů.