Zajímavosti 68
- Když se Andy vydává na útěk, proplazí se kanalizačním tunelem naplněným splašky. Kal byl ve skutečnosti směsí čokoládového sirupu, pilin a vody a po dvou desetiletích je potrubí stále cítit po kakau.
- Harmonika je ve filmu používána jako symbol naděje. Andy spojuje hudbu s nadějí, na což Red říká, že vězení není místo pro naději a že po uvěznění přestal hrát na harmoniku. Andy mu později daruje novou harmoniku, čímž se snaží obnovit jeho naději. Ke konci filmu, když se Red rozhodne porušit podmínku, aby našel Andyho strom, je harmonika uvedena do hudby filmu přesně v okamžiku, kdy se strom jasně objeví na plátně.
- Film "Vykoupení z věznice Shawshank" je věnován Allenu Greenovi na počest významného přínosu, který měl na kariéru režiséra Franka Darabonta. Allen Greene byl literární agent, který hrál klíčovou roli během Darabontovy kariéry a pomohl mu získat práva na adaptaci povídky Stephena Kinga, na jejímž základě byl film natočen. Greene také významně přispěl k tomu, aby byl projekt uveden do života. Bohužel, Allen Greene zemřel krátce před dokončením filmu na komplikace spojené s AIDS. Darabont se rozhodl věnovat film svému příteli a agentovi jako výraz úcty a vděku za jeho podporu a přátelství.
- Jediná výtka Stephena Kinga k filmu byla, že Andyho tunel je příliš kulatý. Podle Franka Darabonta ho přirovnal k tunelu Wile E. Coyota.
- Ve filmu je několik podobností s románem Alexandra Dumase „Hrabě Monte Christo“ (který je během filmu také zmíněn). Dumasův román pojednával o muži, který byl falešně uvězněn za zločin a později se mu podaří odvážný útěk poté, co stráví roky kopáním tunelu. Po útěku získal ukrytý poklad, o němž se dozvěděl ve vězení, a uskutečnil plán pomsty proti těm, kteří ho uvěznili.
- Sanitku, která Boggse odvezla, museli tlačit, protože jí zhasl motor.
- Ve filmu mají mluvící roli pouze dvě ženy: zákaznice, která si stěžuje na Brooksovu obsluhu v obchodě s potravinami, a paní, která ošetřuje Andyho v bance po jeho útěku.
- Poslední slovo, které ve filmu zazní, je „naděje“, což je hlavní téma filmu.
- Když dozorce po útěku listuje Andyho Biblí, najde v knize Exodus, která vypráví o útěku hebrejských otroků z Egypta, vyříznuté místo, kde bylo ukryto Andyho kladivo na kameny. Exodus doslova znamená „útěk nebo odchod“.
- Z filmu byla vyškrtnuta řada scén, které byly vystřiženy hlavně z důvodu zkrácení stopáže, mj: 1. Sekvence, v níž odsouzení najdou Jakea (Brooksova domácího mazlíčka - vránu) mrtvého na poli někdy poté, co Brooks opustil vězení, a odsouzení uspořádají Jakeovi pohřeb a pohřbí ho. Toto vyškrtnutí nakonec představuje jemný tematický posun; podle scénáře Brooks i Jake představují nebezpečí ústavní péče, ale tak, jak je zobrazen na plátně, Jake nakonec předznamenává Andyho úspěšný útěk ve vyvrcholení filmu. 2. Tommyho mladá manželka, která ho navštíví, jejich rozhovory poskytují názornější ilustraci toho, proč se Tommy rozhodne změnit svůj život a osloví Andyho, aby pracoval na získání maturity. 3. Po Andyho útěku je nešťastný dozorce poslán do jeho tunelu, aby se podíval, kam vede, a když vidí rozbitou kanalizační trubku a cítí ohromný zápach sraček, pozvrací se - hlasitě. Red to slyší ze své cely a rozesměje se. Je poslán na dva týdny na samotku, kde se směje dál, a tak se na vlastní kůži dozvídá, co Andy (po incidentu s reproduktorem) myslel tím „snadným pobytem“ v díře. 4. Redovy pocity v šedesátých letech po podmínečném propuštění, stejně jako záchvat paniky v obchodě s potravinami, který ho pošle na útěk do kabinky na záchodě, která ho uklidní, protože mu připomíná celu - tím se jeho volba najít strom a kamennou stěnu stává smysluplnější, protože je v rozporu s Brooksovou volbou.
- Ve filmu Red říká: „Spáchal jsem vraždu,“ když se ho Andy ptá, proč je v Shawshanku. V novele je to podrobně vysvětleno: Red si odpykává tři doživotní tresty za vraždu své ženy, ženy svého souseda a sousedova syna. Red odpojil brzdy svého auta, aby zabil svou ženu a získal pojistné plnění; neplánoval, že se k jeho ženě na její neblahé cestě připojí další dva lidé. Ve filmu je však ukázáno, že Red opustil vězení pouze po jednom úspěšném podmínečném propuštění namísto tří, protože přímo ve filmu je uvedeno, že byl ve vězení za pokus o loupež, který se nechtěně změnil ve střelbu.
- Red popisuje Andyho sen jako „posrané sny“. Během útěku za tímto snem se Andy proplazí potrubím naplněným splašky.
- Andy a Red utíkají do Zihuatanejo, mexického ráje ve státě Guerrero na pobřeží Tichého oceánu. V roce 1966 to byla ještě malá rybářská vesnice, což odpovídá tomu, jak ji Andy poprvé popsal Redovi, ale od té doby se rozrostla ve velké turistické město. Zihuatanejo ve filmu nahradily Americké Panenské ostrovy.
- Skalní stěna, kde je zakopán Redův „poklad“, byla postavena speciálně pro film a stála mnoho let. Byla postavena ručně, výtvarným oddělením několik měsíců před začátkem natáčení. Díky tomu mohla vojtěška vyrůst, aby vypadala jako zvětralá. Nakonec byla zeď prodána na eBay, po jednom kameni, farmářem, který vlastnil pozemek, na němž stála. Strom na konci stěny stál až do roku 2011, kdy ho rozštípl blesk. Část jeho zbytků nyní stojí opřená u rybníka v areálu státní polepšovny v Ohiu.
- Bob Gunton upozornil, že výška Tima Robbinse (180 cm) zužuje počet herců, kteří by mohli hrát ředitele Nortona, protože Andyho plán útěku závisí na krádeži a nošení Nortonova obleku. Gunton měří 180 cm
- Věznice, ve které se Shawshank odehrával, Ohio State Reformatory, nyní slouží jako muzeum. Protože byla v době natáčení filmu určena k demolici, zůstalo ve věznici několik kulis, včetně tunelu, kterým Andy prolézal, a kanceláře ředitele.
- Frank Darabont raději ukončil film tím, že Red hledal Andyho. Ve skutečnosti, kdyby mu bylo umožněno natočit závěr podle jeho představ, závěrečný záběr by byl Red v autobuse mířící na pole. Darabont chtěl film ukončit na otevřené, nejednoznačné notě. Ale Castle Rock trval na shledání obou, aby se zavděčil divákům. Takže místo toho, aby nám film ukázal slzavé shledání, sleduje ho z odstupu - Darabontova odpověď na požadavky Castle Rocku.
- Red říká, že Andy odešel v roce 1966. Bylo to ve stejném roce, kdy Nejvyšší soud USA rozhodl o přelomovém případu Miranda v. Arizona, v němž bylo rozhodnuto, že obviněný musí být při zatčení informován o svých právech. Proto na konci filmu, když zatýkají kapitána Hadleyho (Clancy Brown), čte policista z papírku jeho Mirandova práva.
- Pro sekvenci v kanalizačním tunelu se Tim Robbins původně odmítl ponořit do kalné vody na konci potrubí poté, co chemik vodu otestoval a označil ji za smrtící.
- Částka 370 000 dolarů, kterou Andy v roce 1966 ukradl řediteli věznice, se možná nezdá být za téměř 20 let věznění nijak vysoká, ale po zohlednění inflace do roku 2020 ukradl Andy částku odpovídající 2 927 899 dolarům.
- John Horton [1946 Judge] hrál jiného soudce ve filmu "Zhubni!"(1996), který je rovněž adaptací povídky Stephena Kinga.
- Citát „Get busy living or get busy dying“ (Zabývejte se životem, nebo se zabývejte smrtí) inspiroval název filmu
- Syn Morgana Freemana, Alfonso Freeman, (který hrál odsouzence Fresh-Fish), hrál v krátkém filmu s názvem "The SharkTank Redemption" (2000), který byl o muži a jeho společníkovi, kteří se snaží prodat práva na scénář svého vězeňského filmu do Hollywoodu.
- Když je Andy poprvé přeřazen do vězeňské knihovny, první policista, který za ním přijde s žádostí o investiční pomoc, ho osloví slovy: „Já jsem Dekins“. Kameramanem filmu byl Sir Roger Deakins. Ačkoli tomu tak je, Frank Darabont napsal postavu Dekinse do scénáře ještě předtím, než najal svůj štáb, protože stejná postava byla i v novele, a odlišný pravopis to potvrzuje.
- Ačkoli Red Andymu žertem říká, že se mu říká „Red“, protože je Ir, je ponecháno na divákovi, aby si domyslel, že je to proto, že jeho příjmení je Redding, což je vidět pouze na jeho papírech pro podmínečné propuštění a slyšet během jeho slyšení. Ve filmu to vlastně nikdy není vysvětleno.
- Pro scénu, kdy dozorce sahá rukou do trezoru, byl v zadní stěně trezoru vyříznut malý otvor pro přístup kamery. Mnohem později, když se konal výprodej artefaktů z tohoto snímku, si jej zakoupil místní sběratel trezorů do své rekreační místnosti.
- Světová premiéra divadelní adaptace filmu se uskutečnila v dublinském divadle Gaiety Theatre v květnu 2009, kde se představili Kevin Anderson (Andy), Reg E. Cathey („Red“) a Keir Dullea (Brooks). Hru adaptovali Owen O'Neill a Dave Johns a režíroval ji Peter Sheridan.
- Pět postav ve filmu měří více než 6 stop (1,83 m). Bob Gunton a Morgan Freeman měří 1,88 m, Clancy Brown měří 1,91 m, Brian Libby měří 1,94 m, Tim Robbins měří 1,96 m a jeho postava měří 1,5 m.
- Přestože se věznice Shawshank údajně nachází ve státě Maine, ani jedna postava nemluví s novoanglickým přízvukem
- Steve Buscemi byl zvažován pro roli Boggse, ale v té době chtěl natočit komedii, protože nedávno hrál temnou postavu ve filmu "Gauneři" (1992), a tak se rozhodl místo toho natočit "Rockeři" (1994).
- Dvě ze tří žen, které byly v průběhu let zobrazeny na Andyho pinup plakátech (Rita Hayworthová a Raquel Welchová), mají společné to, že obě byly Latinoameričanky, které Hollywood nabádal, aby si změnily jména a zfalšovaly životopisy, a zastřely tak svou skutečnou národnost. Hayworthová, rozená Margarita Carmen Cansino v New Yorku, byla dcerou Španěla romského původu. Welchová, narozená jako Jo Raquel Tejada v Chicagu, byla dcerou bolívijského inženýra.
- Objevily se stížnosti, že ve filmu vypadá vězení hezčí než v jakémkoli hollywoodském filmu od 30. let 20. století.
- Autobus Trailways v poslední scéně je GM PD-4104, vyrobený v roce 1960 a dodaný společnosti Carolina Scenic Trailways. Zesnulý Jon Hobein, majitel společnosti Blue Ridge Trailways, jej našel a zrestauroval kolem roku 1990. Nyní je majetkem společnosti Capital Trailways se sídlem v Montgomery ve státě Alabama.
- William H. Macy byl zvažován pro Nortona, ale místo toho se rozhodl natočit film "Nebezpečný klient" (1994), ve kterém hrála Susan Sarandon, se kterou byl Tim Robbins v té době ve vztahu a zůstal jím až do více než deseti let po tomto filmu. Macy nakonec spolupracoval s Freemanem ve filmu "Staří a neklidní" (2009).
- V tomto filmu hraje James Whitmore (který v něm hraje Brookse) již podruhé uvězněnou postavu, která se bojí propuštění. Prvním byla epizoda "On Thursday We Leave for Home" (1963) ze 4. série původního seriálu Twilight Zone.
- Andy Dufresne koupil v roce 1947 od Reda kamenné kladivo za 10 dolarů. Po úpravě o inflaci v roce 2024 by cena činila 138 dolarů. V roce 1949 zdědil kapitán Hadley po svém bratrovi 35 000 dolarů. Po úpravě o inflaci by dědictví v roce 2024 činilo 455 000 dolarů. Andy Dufresne vybral v roce 1966 z peněz ředitele Nortona 370 000 dolarů, než překročil hranice. Po úpravě o inflaci by to v roce 2024 bylo 3 535 000.
- Jedná se o jeden z pouhých pěti filmů, které se kdy umístily na prvním místě žebříčku IMDb Top 250. Dalšími čtyřmi jsou "Kmotr" (1972), "Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje" (1977), "Pán prstenů: Společenstvo prstenu" (2001) a Temný rytíř (2008)
- Dennis Hopper byl zvažován pro roli ředitele věznice Nortona, ale místo toho se rozhodl natočit film "Nebezpečná rychlost" (1994).
- Ária, ktorú Andy pustí do reproduktorov, je z opery "Figarova svadba".
- Po uvedení v kinech si film nevedl příliš dobře. Měl premiéru v podobné době jako Pulp Fiction a ve stejném roce, 1994, vznikl i Forrest Gump. A v této konkurenci nemělo Vykoupení z věznice Shawshank dobré tržby z kin.
- Režisér Frank Darabont získal práva na film poté, co Stephena Kinga zaujal svou krátkou adaptací jeho "The Woman in the Room" z roku 1983. To byl příklad jednoho z takzvaných dolarových obchodů, které uzavírá Stephen King s nadějnými filmaři.
- V roce 2007 byl tento film poprvé zařazen do žebříčku Amerického filmového institutu jako 72. nejlepší film všech dob.
- Clancy Brown, který hrál kapitána Hadleyho hrál jiného kapitána toho jména ve filmu The Guardian.
- Darabont sledoval každou neděli film Mafiáni, ze kterého čerpal inspiraci na vypravěče a ukazování pasáží času.
- Stephen King prohlásil, že původní novela byla napsána ze všech vzpomínek, které měl z filmů o vězení, které sledoval jako chlapec.
- Na konci filmu je věnování Aleen Greene. Byl to Darabontův agent a blízký přítel, který zemřel krátce před dokončením filmu na AIDS.
- Heywood a Floyd jsou jména dvou chovanců ze Shawshanku. Ve filmu 2010 (1984) se hlavní postava jmenuje Heywood Floyd.
- Číslo cely Andy Dufresneho je 37927.
- Na zdi v cele Andy Dufresneho je obraz Alberta Einstiena. Tim Robbins také hrál ve filmu o Eisteinovi I.Q. (1994).
- Policejní fotografie mladého Morgana Freemana jsou ve skutečnosti podobizny jeho syna Alfonso Freemana.
- Warden Norton si píská chvalozpěv "Eine feste Burg ist unser Gott.
- Gil Bellows hrál Thomase ("Tommy") Williamse. V seriálu Ally McBealováhrál Williama ("Billy") Thomase.
- American Humane Association bedlivě sledovala filmové scény zahrnující Brooksova havrana. Během scény, kde ho krmí červem AHA namítala, že to bylo k červovi kruté a požadovala, aby užili červa, který zemřel přirozeným způsobem. Takový byl nalezen a filmování mohlo pokračovat.
- Exteriéry byly filmovány v zaniklém Mansfieldském státním nápravném zařízení v Ohiu. Vězení bylo v takovém bídném stavu, že renovace musela být udělána dříve než se začalo filmovat.
- Role Tommyho Williamse byla původně určeno pro Brada Pitta.
- Režisér Darabont se rozhodl, že na DVD nebudou vystřižené scény, protože nechtěl, aby je veřejnost spatřila.
- Scénu, kdy Andy pustí operu do reproduktorů prý vymyslel jeho představitel Tim Robbins.
- Frank Darabont napsal celý scénář za osm týdnů.
- Roli Andyho Dufresne byla původně nabídnuta Tomu Hanksovi, ten však dal přednost Forrestu Gumpovi. Hanks si však zahrál v dalším filmu režiséra Zelená míle (1999).
- Ruce Andyho v detailním záběru, při nabíjení zbraně v úvodu a vyrývání jména do zdi, patří ve skutečnosti režisérovi. Cítil, že jen on může do záběru dostat přesně to, co potřebuje.
- Komparz do filmu byl vybrán na kunkursu, který byl pořádán ve městě Mansfield. Konkurs se setkal s obrovským ohlasem.
- Vyhlášeno nejlepším filmem všech dob uznávaným časopisem Empire.
- Rob Reiner nabídnul Franku Darabontovi 2,5 milionu dolarů za jeho scénář, tak moc se mu líbil. Nejprve nabídku zvážil, ale pak se Darabont rozhodl, že je to jeho životní šance natočit sám výjimečný film. Reiner později přiznal, že chtěl do rolí Reda a Andyho obsadit Harrisona Forda a Toma Cruise.
- Na střeše si vězni popíjejí pivko Stroh.
- Na začátku filmu, kdy je zamítnuta žádost o milost Reda říká Morgan Freeman větu "Same shit different day." Stejná věta zazní i ve filmu Dreamcatcher (2003), který je taky natočen podle novely Stephena Kinga a ve které Freeman hraje.
- V kině nebyl film velkým hitem, ale jde o jeden z nejžádanějších filmu ve videopůjčovnách všech dob.
- Film, který vězni sledují s Ritou Hayworthovou se jmenuje Gilda (1946).
- V původním příběhu Stephena Kinga byla postava Reda napsána jako Ir. Ve filmu ponechali jako vtip větu: "Možná proto, že jsem Ir", i když do role obsadili černého herce Morgana Freemana.